Mám strach očkovat, mám strach neočkovat

diviska
2. led 2012

Milé maminky, milé ženy. Odmítla jsem nechat očkovat svou nedonošenou dcerku ve 4 měsících hexavakcínou. Doktorka na mě křičela a nechala mě podepsat papír, že očkování odmítám. To ale není pravda! Rozhodně nejsem proti očkování, jen se mi nelíbí hexavakcína a nelíbí se mi očkování tak brzo. Samozřejmě mě ale děsí výskyt černého kašle.. když jsem chtěla po paní doktorce, ať mi očkování rozloží, řekla, že to neudělá. Vím, ale, že některé doktorky to dělají. Máte s tím zkušenosti? Můj instinkt řekl neočkovat, a já bych se nenáviděla, kdyby se malé po očkování něco stalo, ale zase jí nechci zbytečně vystavovat riziku neočkování - prostě hledám kompromis..máte někdo lékařku, která je přístupná diskuzi o očkování?

diviska
autor
6. lis 2012

Ahoj, možná už někteří vědí, že moje pediatra mě udala na sociálce, že jsem nedala očkovat dceru. Zatím si mě přehazujou jak horký brambor. Prosím myslete na mě, ať to dopadne dobře, fakt se mi nechce platit pokuta, ikdyž do finále bych jí zaplatila...

nae
6. lis 2012

@diviska Mysím na teba a držím palce! Myslím, že sami nevedia, čo je správne a hlavne majú veľa doležitejších a vážnejších prípadov, ako riešiť "alternatívne matky" (pardón za výraz, ber to veľmi nadnesene). Ja by som kľudne zaplatila aj pokutu, keby som vedela, že mi vezmú decko do školky aj neočkované.... 😔

pampeliska1
6. lis 2012

@nae mooooc děkuju za rady, jsi zlatá Věruš 😵 Napsala jsi to všechno úplně dobře, jasně, pochopitelně. Také se nechci nějak vymlouvat, protože jí bude jasné, že se vymlouvám a také mám ráda jednání na rovinu ( i když při tom koktám a opakuji se 😅). Líbí se mi věta o tom, že nejsem na zkoušce, tak můžu pořád opakovat své požadavky.
Ona ta dr. není nějaká úplně razantní, že by do mě hučela, když jsem odcházela, tak říkala, že konečné rozhodnutí je na mě (pochopitelně) a je mi jasné, že pro její vlastní "klid" chce mít odčárkované 3 dávky.
Hmm, to je zajímavé, že na SK se aplikují jen celkem 3 dávky? - to je tam běžné nebo je to také na domluvě?
Tak ještě jednou moc děkuju, už jsem si to přečetla 3x a asi se to budu učit nazpamět až tam v prosinci půjdem! Děkuju, žes mi to ujasnila a že jsem se ujistila, že žádnou další dávku navíc nechci.

pampeliska1
6. lis 2012

@diviska držím palce, aby to vyšumělo. Četla jsi novou knížku od Strunecké Varovné signály očkování? Na konci knížky (právě ten konec čtu, ale ještě to nemám celé) jsou věcné a praktické rady pro rodiče, kteří nechtějí očkovat..Jak mají argumentovat, jak mluví vyhláška atd..Fakt doporučuju, příp. bych to mohla někde naskenovat či nafotit (nemám scanner).

nae
6. lis 2012

@pampeliska1 Ešte ma napadla jedna varianta, ale tú ti pošlem s tým Petrášom do IP, teraz sa v tom prehrabávam 🙂
Na Slovensku sú 3 dávky hexy, tak ako som písala, podľa aktuálneho očkovacieho kalendára. Hotovo. Proste je to tak, štandardný postup. Takže kde je logika?...

nae
6. lis 2012

@pampeliska1 p.s. ja tiež strašne koktám, keď sa hrám u dr. na chytrú matku 😀

pampeliska1
6. lis 2012

@nae no já jsem taková, že řeknu svoje, ona řekne svoje, pak koktám a opakuju jinými slovy, co už jsem řekla a tak pořád dokola 😀
Tak to je mazeeec, že je to na Sk tak...proč to už nedošlo i k nám..Bylo by to bez potíží. Tak to je docela dobrý argument, díky za něj!! 😉

diviska
autor
7. lis 2012

@pampeliska1 jojo knížku mám doma, jen jsem jí taky nedočetla, ale teď na tom zamakám ...

verusa.j
11. lis 2012

@diviska - držím palce, pokutu by ti nakonec neměliale vystavit oni, ale hygiena, pak závisí, jestli tě sociálka může udat na hygienu, lékař nesmí, takže nevím, jak to je, sociálka by měla správně jen přezkoumat, jestli, to , že neočkuješ, je v rámci zanedbání dítěte, nebo je tam jiný důvod, přesvědčení nebezpečnosti vakcín např.

vbrnka
29. lis 2012

ahojte babulky..mam podobny problem ako vacsina tu..ockovat neockovat..chcem sa spytat na sk su tri davky hexy a v cechach 4? cize ta 4 je v cechach navyse?
este mam otazku na ockovacie centrum v motole ..bola tam niektora z vas v poslednej dobe? pomohlo vam to nejako? robili aj nejake vysetrenie napr krvi aby sa vedelo ci este nieco treba ockovat?
dakujem
v.

nae
29. lis 2012

@vbrnka ahojky, áno, v SR sa očkujú 3 dávky, v ČR 4 dávky.
Očkovacie centrá sú viacmenej len konzultačné miesto, vyšetrenie krvi na protilátky si robia ľudia vačšinou na svoju žiadosť.
Ak by si sa chcela zapojiť do súkromnej témy o očkovaní (je tam vyše 400 ľudí zapojených, takže sa nejedná o pár "sektárov" 😀 ), napíš uživateľovi @prevenar -ovi a pridá ťa tam.

vbrnka
29. lis 2012

@nae dakujem
ja viem len ta sukromka je viac menej pre ludi rozhodnutych neockovat a to myslim uplne nie som 😒

nae
29. lis 2012

@vbrnka nie, sú tam aj ľudia, ktorí len sledujú, a neprispievajú, potrebujú poradiť, podporiť apod. Niekto hľadá alternatívnu očkovaciu schému, alebo nejaké zdroje informácií apod. Keby si chcela vojsť, budeš vítaná, ale samozrejme nemusíš 🙂

vbrnka
29. lis 2012

@nae su tam aj ludia ktori ockuju? mozno inak s inymi rozostupmi mozno monovakciami a posunuto ale predsa?

nae
29. lis 2012

@vbrnka áno, nájdu sa aj takí.

keila
29. lis 2012

Ahojky, pročetla jsem šmahem skoro celou diskuzi. O očkování se zajímám "chvilku" a pořád se ztotožnuji s názvem diskuze "mám strach očkovat, mám strach neočkovat". Stále v tom nemám jasno. Jen vím, že u druhého dítka k tomu budu přistupovat úplně jinak - oddalovat, rozdělovat, nedávat nepovinná apod.
Teď by mě jen zajímalo, dcera byla v 15ti měsících naočkovaná MMR, na přeočkování máme jít po Novém roce, chtěla bych to oddálit, jen nevím, jak až dlouho to můžu oddalovat, aby tedy ta první dávka nepřišla úplně vniveč. Nevíte někdo?

nae
30. lis 2012

@keila Ahojky, napríklad na Slovensku sa očkuje len jedna dávka MMR, ďalšia až v 11.rokoch!!! Takže čo k tomu viac dodať? Čo, kedy a čím sa očkuje, je bohužiaľ len legislatívna záležitosť - toto je jasný príklad, ako aj množstvo hexavakcín očkovaných na SR a v ČR..

nae
30. lis 2012

@keila kopírujem z vakciny.net: V případě, že dojde k promeškání termínu maximálního intervalu mezi dvěma dávkami, tj. dojde k situaci opožděného termínu podání vakcíny, není jednoznačně ustanoveno, zda je nezbytně nutné provádět očkování od počátku, či stačí opakovat předešlou dávku, anebo stačí podat jen tuto poslední. Postup je dán zpravidla zvyklostí v dané zemi.

Z českej vyhlášky:
§ 5
Pravidelné očkování proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím
(1) Základní očkování se provede živou očkovací látkou, a to nejdříve první den patnáctého měsíce po narození dítěte.
(2) Přeočkování se provede za 6 až 10 měsíců po provedeném základním očkování, v odůvodněných případech i později s tím, že horní věková hranice pro podání očkovací látky není omezena.

vbrnka
30. lis 2012

@nae prosim ta vies mi poradit kde su vsetky vyhlasky ohladom ockovania?

nae
30. lis 2012

@vbrnka hocikde na internete 🙂
Súhrnne napríklad tu: http://www.vakciny.net/normy/LEGISLATIVA.html, pre teba teraz aktuálne 537/2006 sb..

vbrnka
30. lis 2012

@nae dakujem 🙂

keila
30. lis 2012

@nae děkuju moc, v tom případě jí zkusím oddálit, co nejdýl to půjde.

datela
Autor odpověď smazal
Zobraz
klara.jas
30. lis 2012

@keila možná by se dalo aj domluvit vyšetření na přítomnost protilátek, protože 95% dětí si je vytvoří po první dávce a ta druhá se podává jen kvůli těm zbylým 5%, které na to nějak "nezabraly".

klara.jas
30. lis 2012

@keila ...a pokud se prokáže přítomnost protilátek, tak už to stačí aj vyhlášce a není potřeba to podávat znovu.

vbrnka
30. lis 2012

@klara.jas ahoj..prosim ta nevies ci je toto vseobecne platne? maly ma tri davky hexa..ak by som mu teraz dala vusetrit protilatky a mal by dostatocnu hladinu nemusi dostat stvrtu davku?
dakujem

keila
30. lis 2012

@klara.jas fakt? No to jsem vůbec netušila, poradím se o tom s doktorkou, ta moje je celkem svolná k diskuzi, tak se to pokusím nějak vyřešit, aniž bych se musela vymlouvat, že má malá rýmu nebo tak...

elilen
1. pro 2012

Ahoj holky.
Mám příšerný strach z očkování. Už jen proto, že jsem si o něm hodně zjišťovala. Dnes se mi zdál sen, jak jí doktorka dala hexu. Ve snu jsem se rozbrečela. Po probuzení mi tekly slzy. Už mi z toho vážně hrabe! 😅 😅 Dceři bude ve středu pět měsíců a je bez jediné vakcinace. S doktorkou jsme domluveni na hexu v půlroce, ale já bych jí chtěla dát až po druhém roku, jenže jsem srab. Budu muset přesvědčit a poslat tam chlapa. 😎

dorinek
1. pro 2012

@keila - jen zběžně jsem sem nakoukla a vidím, že řešíš MMR... jak je popsáno výše ve vyhlášce - "horní věková hranice není omezena" Já jsem doktorovi jen oznámila, že to chci odložit a víc se mnou nezmůžou. Dokonce už kvůli mě volali i na hygienu a tam jim řekli, že pokud to vyloženě neodmítnu, pouze to odkládám, tak se mnou nic dělat nebudou a ani nemůžou - vyhlášku jsem neporušila 😠 Ale nesmíš říct, že to odmítáš, trvej jen na tom, že to prostě odkládáš. Dceři už byly 3 roky a já stále odkládám. A když se mě doktor zeptá na důvod - " jsem přesvědčená, že tato vakcína není pro moje dítě bezpečná" konec, nediskutovat....kor jestli máš doktora, kterej není moc svolnej k nějaký diskusi a je zastáncem očkování... Takže pokud se ti do tohoto očkování moc nechce, ničeho se neboj, nic se ti nestane 😉

nae
1. pro 2012

@datela Zahrávaš sa s ohňom...kto ťa tlačí? Ty si matka, ty sa predsa o neho staráš v zdraví aj chorobe. Nevadí ti, že aj jemu je zle a može byť aj horšie???
Prepáč, ale naozaj ťa nechápem... viac by ma trápilo, že moje dieťa "vďaka" očkovaniu nemože nikdy žiť plnohodnotný život a trápi sa nielen fyzicky (pretože s potravinovou alergiou je to doživotné odmietanie a stráženie si všetkého, čo človek vloží do úst), ako to, že budem mať pokazený vzťah s lekárom, rodinou a neviem kým ešte.
Naozaj mi ostáva rozum stáť...