Mám strach očkovat, mám strach neočkovat

diviska
2. led 2012

Milé maminky, milé ženy. Odmítla jsem nechat očkovat svou nedonošenou dcerku ve 4 měsících hexavakcínou. Doktorka na mě křičela a nechala mě podepsat papír, že očkování odmítám. To ale není pravda! Rozhodně nejsem proti očkování, jen se mi nelíbí hexavakcína a nelíbí se mi očkování tak brzo. Samozřejmě mě ale děsí výskyt černého kašle.. když jsem chtěla po paní doktorce, ať mi očkování rozloží, řekla, že to neudělá. Vím, ale, že některé doktorky to dělají. Máte s tím zkušenosti? Můj instinkt řekl neočkovat, a já bych se nenáviděla, kdyby se malé po očkování něco stalo, ale zase jí nechci zbytečně vystavovat riziku neočkování - prostě hledám kompromis..máte někdo lékařku, která je přístupná diskuzi o očkování?

pajenka
27. kvě 2013

@dorinek Mám pocit, že je tady právě už jen Infanrix Hexa, tudíž jako by napsali, že se musí očkovat jen touhle. Taky se nechci přít, jen jsem to chtěla uvést na pravou míru, aby někdo nezískal mylný dojem. Já to vidím takhle: Pokud budu očkovat Hexou ve 3+1, splňuji vyhlášku. Jakékoliv jiné řešení je mimo vyhlášku a tudíž podle ní nemusím postupovat. Příklad: Chci odložit očkování po půl roce, automaticky schéma 2+1. Už nesplňuji vyhlášku, tudíž můžu očkovat jak chci, vůbec nemusím dodržet poslední očkování do 18.měsíce věku apod.
Hledala jsem nejschůdnější cestu, než jsem dospěla k názoru, že nebudu vůbec očkovat.

dorinek
27. kvě 2013

@rebelie - tak jsem to našla, máš pravdu, upravuje to zákon 258/2000 - paragraf 9 - zotavovací akce. Ale stejně doufám, že povinné očkování bude brzy "vymýceno" 🙄

dorinek
27. kvě 2013

@pajenka - já poslední dobou nabývám dojmu, že vyhláškou a zákony se tu už nikdo nezabývá. Ani hygiena, ani sociálka, ani doktoři - né že by jim to bylo úplně jedno, ale prostě se v tom už přestávají orientovat. Je v tom binec, téměř každý zákon si lze vyložit několika způsoby, každý si v tom prostě najde tu svoji "skulinku" 😀 😀 😀 A jak píšeš, jak nejedeš přesně podle vyhlášky, tak už je to stejně jedno, už si to můžeš rovnou dělat jak chceš. 😅

pajenka
27. kvě 2013

@dorinek Tak naše dr zrovna zákon řeší (tedy vyhlášku, ale ona myslí, že je to zákon 😀 ) a dokonce se musela dotázat pana Petráše, zda může očkovat 2+1 😝 takže je to jak píšeš, my rodiče víme a známe daleko více informací, zákonů, různých kliček apod. co se očkování týče, než doktoři. A nevím, jestli je to spíše k smíchu nebo k pláči 😒

blandik
27. kvě 2013

Prosím, můžete mi doporučit nějaké dobré stránky, kde se dají zjistit informace o očkování, jak postupovat, zákony a podobně? Jestli na rozaliu? Koukala jsem, že dost z vás bude očkovat třeba pediacel nebo ten Hib tusímš (to ani neznám)..ale mmr pak ne..není to náhodou tak, že když se naočkuje něco jako hexa, která má být do toho 1,5 roku naočkovaná, a mmr ne - to nemá horní strop tuším pro naočkování, tak to pak už nikdo neřeší? Asi za měsíc mě čeká kontrola u mudry, zatím neví, že nechcem vůbec očkovat, potřebuji se vybavit argumenty.

A ještě mě napadá, malá má ekzém..jak se postupuje, když by eventuelně se mohlo očkování nekonat ze zdravotních důvodů? Já sice nemám moc chuť ji nechat vyšetřit jen kvůli možnému neočkování (odběry krve apod..). Ekzém jsem si zažila už se starším, takže více méně vím co mám dělat a od lékařů nečekám žádnou pomoc v tomto směru..ale pokud by se to dalo uhrát na zdravotní důvody, tak asi je stejně i brzo (má 7M).

pajenka
27. kvě 2013

@blandik Informace jsou třeba tady
www.rozalio.cz
www.rizikaockovani.cz
www.ockovani.dobiasek.net
www.margit.cz (trefné články i o očkovaní)

blandik
27. kvě 2013

@pajenka - děkuju.

pajenka
27. kvě 2013

@blandik Jo a ještě www.vakciny.net tam máš příbalové letáky vakcín, dotazy apod.

danielita7
27. kvě 2013

@rebelie Ahoj Reb, ano ano už jsem testovala a zdá že je alespoň alergie na mlíko na ústupu, ostatní zatím ani náhodou, tak uvidíme jak se to bude dál vyvíjet...

Jak jsi psala ohledně přijetí/nepřijetí do školky neočkovaných dětí, rozhodně to taky budu využívat, pokud nastane situace, že nam malou odmítnou přijmout z tohoto důvodu. Mám možno trošku větší šanci, jelikož bydlíme na vesnici. Ve městech už je to pak o " očkovacím průkazu" bohužel.

rebelie
27. kvě 2013

@danielita7 no, je mi jasné, že na vesnici nebo malém měste to chodí jinak, ale co vím, tak ten zákon to říká dost jasně (jakože očkované nebrat) a kdyby se v tom chtěl někdo rýpat, tak ta školka může mít docela problém... druhá věc je, že přeci jen jinak se řeší rozočkované děti než ty úplně neočkované... ale já samozřejmně taky doufám, že se ledy pohnou... A z vašich pokroků, co se zdraví malé týče, mám nesmírnou radost.

rebelie
27. kvě 2013

@blandik Výborný je taky seriál o očkování na Vitalia.cz od Jana Vavrečky http://www.vitalia.cz/autori/jan-vavrecka/ . Nicméně věz, že vašim ůkolem není ubít dotkorku argumenty, to jde ostatně dost těžko, pro vás je důležité se rozhodnout, a pak toto doktorce sdělit... Co se zdravotních důvodů pro neočkování, jde to i u zcela zdravých dětí, když máš spřízněného doktora... ale mě se tuoto cestou jít nechtělo... U běžných lékařů, včetně imunologů není ekzém důvodem k neočkování....

danielita7
27. kvě 2013

@rebelie Děkuji Rebeko moc, taky máme radost...zatím je mlíkem necpu ani nebudu, ale snědla kousek sýru, jogurty odmíta, tak ji to nenutím, nějaké drobné pečivo co jsem dělala, kde mlíko je, a vypadá to že bez reakce. Ale zatím snědla jen trošku, ale i tak je bez reakce jindy by to z ní lítalo.

No podle mne se rozočkované děti ( to myslíš i zrejmě mne tedy malou která vlastně nebude mít v podstatě ani ten základ) berou stejně jako když jsou neočkované, jelikož dle zákona nebudu mít v přihlášce do MS vyplnenej očkovák...Ale už nevím jak se to posuzuje, Vím že by se k tomu pak měl vyjádřit pediatr... Co jsem mluvila s maminkama, které měli jen Hexu ( ale tu zase my nemáme ) tak jim díte do školky nevzali ☹ Ano samozřejme já mohu tvrdit, pokud se mne někdo zeptá jestli je malá očkovaná, že ano je, ale to v podstatě není pravda, a lhát nebudu, ani proto, aby mi ji vzali do školky...

kocicinka
27. kvě 2013

@danielita7
@rebelie
řešili jsme to loni...
V přihlášce je celá druhá strana, věnována zdravotnímu stavu( vyplňuje lékař). Je tam kolonka: "dítě je řádně očkováno dle očkovacího kalendáře" dr se má pod to podepsat a dát razítko, jako, že je. Pochybuji, že by si nějaká ředitelka MŠ, ať už na vesnici, nebo ve městě, lajsla vzít dítě, které tam to potvrzení, že má všechna očkování, nemá.
Jako taky jsem po školce netoužila, ale syn ano, je hodně rozumově napřed, touží po tom, být mezi dětmi. Pouze doma s mámou a malým miminem by se asi zbláznil. A tisíce za soukromou dávat fakt nebudu. Nejsem milionář.
Tehdy jsme měli doktora, který nám to potvrdil, přestože syn má jen 3 dávky infanrixu HIB a priorix ne. Ale to byl takovej blbec, který by mi podepsal i svou vlastní smrt, kdybych mu to podstrčila. Teď už máme doktorku jinou a té bych si tedy nedovolila přinést přihlášku do MŠ, když mladší syn nemá zhola nic. To by musela lhát a to po ní chtít fakt nebudu, přivádět jí do takovéhle situace.
No není to jednoduchý 😒

danielita7
27. kvě 2013

@kocicinka No právě ☹ to je ono...nám to taky pediatr nevyplní a ani to po ní chtít nebudu, ale co se týče očkování může pediatr napsat že je dítě očkováno dle individuálního plánu, a mělo by to být takhle v pořádku, jelikož to je pravda, alespon co se týče nás. Nekdo mi psal, že když se uvede individuální plán, tak se neuvádí již jaký druh očko má nebo nemá, spostu maminek očkujou v Motole a školka se už pak nepídí jestli má všechna očkování. Ale říkám, já zatím s tímto zkušenosti nemám, mne to tepve čeká ☹ v březnu jde k zápisu to bude mít 2 roky a 3 měsíce

dorinek
28. kvě 2013

@kocicinka - tak to já jsem tedy asi měla opravdu štěstí. Mě doktor na přihlášku napsal, že dítě sice může do kolektivu, ale že není řádně očkováno. Chybí očkování MMR. Ředitelka to prostě přešla beze slova a dítě mi vzali 😅

eficenka
28. kvě 2013

@josefka
z tetanu fakt strach nemám...
je to jen vyhnaná hrozba doktory
http://www.vitalia.cz/clanky/8-ockovani-proti-t...

eficenka
28. kvě 2013

@blandik
ahojky... hlavní důvody proč neočkuji - denně vidím na děštské léčebně, kde pracuji já i manžel děti poškozené očkováním - i moji 3 kolegové nemají ani jedno dítě naočkované!
za druhé - stejně očkování neochrání - dítě stejně dostane černá kašel, hemopfyla...4
očkované děti mají tak poškozenou imunitu, že to nechci riskovat a očkování nevěřím - podle mě jde jen o podvod!!!
myslím sí, že stejně v průběhu budoucnosti - 20-30 let se stejně očkování zruší....

byli jsme u první pediatričky, ta mi řekla že když do 6m nenaočkujeme, že mě nahlásí!!! ale to nesmí - pokud by to udělala, můžeš na ni podat žalobu - pediatr může hlásit na hygienu a sociálku pouze zanedbání péče - a to vydala liga lidských práv pro pediatry brožurku, že očkování není zanedbání péče a nesmí hlásit - i když hodně jich to dělá, můlžeš je žalovat....
každopádně sem se nechtěla hádat, i když ted mám dost informací a sem obrněná že bych šla, ale našla sem si jinou pediatričku, té jsme dali pouze vlastnoručně podepsaný papír s manželem, že odmítáme povinné očkování z důvodu možných nežádoucích účinků a pokud by se na trhu objevila vakcína, která nemá než. účinky tak naočkujeme 😉
a doktorka nás nikde hlásit nebude - je rozumn á,m jen by o nás musela říct, kdyby si cíleně u ná hygiena zjištovala jestli má nějaké neočkované děti....

eficenka
28. kvě 2013

@rory_g
to není pravcda, že bez žloutenky nevezmou dítě do školky, pediatra Ti lže, možná proto, abys dala naočkovat...ach jo ☹
jinak ani WHO - světová zdravotnická organizace neschvaluje očkování žloutenky všem miminkům - o žloutewnce B říká, že jí musí být očkoávní jen zdravotníci a podobní lidé.
navíc žloutenku B - přenosná krví a sex.stykem - to si myslí že bude tvoje dítě ve školce souložit 😅 😀 pardon, ale tenhle argument bych klidně doktorce řekla 😀

rory_g
28. kvě 2013

@eficenka ona brání tu Hexu, že v ní není žádný formaldehyd a že to je vše v jednom, bez dalších píchanců, že je to zdarma...a že právě v zákoně je, že musí být dítě naočkováno hexavakcínou, což je proti 6. nemocem, kdežto Pediacel má jen 5... Jinak jsem napsala mojí doktorce na imunologii a doufám, že mi malého taky otestuje, ale už teď jsem pevně rozhodnutá na odklad očka min. po půl roce života a rozhodně ne Hexu.

duracell79
28. kvě 2013

Očkování tedy moc nepodporuji a skousávám zatím len to "povinné". Náš Dr. mi řekl, že povinné smysl má, ale nepovinné a tedy to co si člověk platí sám, je len způsob vymámení peněz.. Ale...ráda bych se zeptala na názor ohledně očkování proti meningokokovi tou Nimenrix (je prý dobře snášena) bo pak tou pro starší Menveo. Prý se dítě nakazit může, ale průběh nemoci je pomalejší a dá se tedy včas zasáhnout... Nějak jsem nad tím nepřemýšlela, ale teď mě to docela hlodá, jestli malou (16měs.) nenechat očkovat a kdy?? Zatím zjišťuji informace... Dá se třeba ve 2 letech??

jancip
28. kvě 2013

@blandik Já se hodně zajímala o tu MMR, protože mám dojem, že s ní je poměrně dost spojováno to, že se pak zastavil vývoj dítěte a tak...Dr. Strunecká ve své knize Varovné signály ale píše, že u nás není zaznamenáno zastavení vývoje v návaznosti na toto očkování, že se s tím setkala hlavně v USA. Ona osobně se domnívá, že je to kombinace různých faktorů, kdy jeden z nich je fluoridovaná voda, která u nás není...Pak píše něco v tom smyslu, že ona by očkování nezavrhovala, ale že je nutno zachovat rozumnou míru....Protože tohle momentálně řeším, konzultovala jsem to s ní přes známého, který se s ní zná osobně. Vzkazovala mi, že pokud mým životním postojem není neočkovat za každou cenu a už jsem nechala naočkovat hexu, že by se ani tomuto očkování nebránila. Jen že by se snažila o odklad....Sice to asi není úplně to, co jsi chtěla slyšet, ale je to zase trochu jiný pohled.

radush7
28. kvě 2013

@jancip
Právě jsem narazila na tvůj příspěvek a hodí se sem tohle....http://www.vodarenstvi.cz/clanky/obyvatele-amer....
Také jsem si přečetla Struneckou, že se vlasně neví, co vzájemné kombinace chemických prvků z různých zdrojů v těle způsobí. A je to to tady.....

jancip
28. kvě 2013

@radush7 Tak to vypadá, že na tom něco bude.

eficenka
28. kvě 2013

@rory_g
😀 tak ta doktorka je asi fakt " ..." vždyt si nečetla složení, kde je psán formaldehyd? nebo vyvinula sama nějakou hexavakcínu, kde formaldehyd není 😅 ? ach jo, chytrost některých doktorů fakt překračuje všechny meze....
pediacel je naprosto normální vakcína, která může být aplikována místo hexy - a bude mít stejně vpichů - žloutenku B která je navíc v hexavakcíně - tak tu by si muselo tvoje dítěte pak nechat píchnout kdyby třeba studovalo na lékařské fakultě, ale jinak nikdy!!!!

jo a řekni ji, že NIKDE v zákoně není že dítě musí být očkováno hexavakcínou! ani žádný zákon není
- je pouze vyhláška ( to není zákon) která určuje očkování a je možnost dát pediacel ....

eficenka
28. kvě 2013

@duracell79
😅 víš že se neočkuje proti všem typů meningokoků? očkuje se proti 2 ze 3 typů. přičemž ten 3 typ je nejnebezpečnější
JInak ve velké británii zavedli plošné očkování proti meningokokům n a ty 2 kmeny a rapidně vzrostl nárůst onemocnění a úmrtí na toho 3 typa 😀 takže za mě rozhodně ne... naopak dítě ještě více poškodíš imunitu a o to bude náchylnější...
Jinak znám holčičku, byla očkovaná ve 3 letech a díky očkování ( přeočkování z hexy) a pak meningokok 14 dní po sobě - ochrnutí nohou...

pajoslava
28. kvě 2013

Ahoj vsem,
nez jsem se zacala vice zajimat o ockovani, dala jsem male klasicky hexu a prevenar13.. Na 18 mesicni prohlidce mela dostat posledni davku toho prevenaru, ale byla nachlazena.. od te doby jsem ale na to posledni ocko nesla... Mam na to posledni jeste zajit? Ty predesle tim padem byly k nicemu ci jak? Kazdopadne MMR nema, to oddalim az do skolky.

katyxq
28. kvě 2013

@duracell79 Žádná očkovací látka proti invazivním (tedy těm s rychlým nástupem nemoci, velmi vážným přůběhem) kmenům meningokoků není - jsou zde jen vakcíny proti mírnějším kmenům, koukni se třeba na SZU na tabulky výskytu vynraných infekčních chorob ... mně osobně přijde vyšší riziko nežadoucích učinků vakcíny než riziko, že malá meningokoka a to ještě toho invazivního chytí, navíc účinnost vakcinace není 100% (jeli vůbec nějaká)

jetynka
28. kvě 2013

@eficenka Super příspěvek díky za něj, protože věta : očkované děti mají tak poškozenou imunitu, že to nechci riskovat a očkování nevěřím - podle mě jde jen o podvod!!! je skvělá a mluví za mě 🙂, důkazem je můj neustále nemocný Vojta s docela hodně špatnou imunitou a budu ráda, jestli se ta jeho imunita někdy ještě spraví ☹

rory_g
28. kvě 2013

@eficenka no ona neváhala, vytáhla příbalák z Hexy a tam formaldehyd fakt uvedený není... Jsem zvědavá, jak se bude tvářit, až po ní budu chtít žádanku na imunologické vyšetření malého...jestli mi ho nedá, obrátím se na očkovací centrum a pokud to půjde, budu očkovat tam/nebo neočkovat 😀