Mám strach očkovat, mám strach neočkovat

diviska
2. led 2012

Milé maminky, milé ženy. Odmítla jsem nechat očkovat svou nedonošenou dcerku ve 4 měsících hexavakcínou. Doktorka na mě křičela a nechala mě podepsat papír, že očkování odmítám. To ale není pravda! Rozhodně nejsem proti očkování, jen se mi nelíbí hexavakcína a nelíbí se mi očkování tak brzo. Samozřejmě mě ale děsí výskyt černého kašle.. když jsem chtěla po paní doktorce, ať mi očkování rozloží, řekla, že to neudělá. Vím, ale, že některé doktorky to dělají. Máte s tím zkušenosti? Můj instinkt řekl neočkovat, a já bych se nenáviděla, kdyby se malé po očkování něco stalo, ale zase jí nechci zbytečně vystavovat riziku neočkování - prostě hledám kompromis..máte někdo lékařku, která je přístupná diskuzi o očkování?

eficenka
28. kvě 2013

@rory_g
český příbalák je hodně osekaný - přímo příbalák od výrobce tuto přísadu obsahuje...
můžu ho klidně poskytnou, at ho ukážeš doktorce...
a nepřemýšlela si nad změnou pediatra?

jancip
28. kvě 2013

@jetynka Já myslím, že se to takto nedá říci. Imunita je snížená vždy multifaktoriálními vlivy. Jiná maminka by mohla říci, že dítě naočkovala i nepovinnými vakcínami a dítě má imunitu dobrou. A kde je pak pravda?

rory_g
29. kvě 2013

@eficenka no to bys byla moc hodná, já našla na netu nějaký australský, ale je to "jen" napsané jakoby v článku, což není moc průkazné... O změně uvažuju pořád, jenže jsem z malé vesnice a ona je nejbližší, co brala...kdyby s ní nebyla úplně domluva, tak bychom jezdili do Prahy, ale to je pro mě krajní možnost, kdyby byl malý fakt nemocný, tak by to bylo dost složité (neřídím)

milmic
30. kvě 2013

@eficenka Jaká poškození po očkování vídáte v léčebně?

daisyr
30. kvě 2013

@dorinek prosím tě, ještě mě zajímá, když jsi dávala ten Pediacel, tak ti dr. napsal recept a šla jsi pro něj do lékárny nebo si ho obstaral sám? Děkuji

pincola
30. kvě 2013

@danielita7 O jaké homeopřípravě to mluvíš prosímtě? my máme zasebou 1.hexu a katastrofa, teď nás čeká druhá hexa.

eficenka
31. kvě 2013

@milmic
jestli vám něco říká diparéza? nebo další předtím bylo LS ( lokomoční shopnost) třeba 7 a spadlo na 4... neuvěřitelný rozvoj autismu atd atd....

annieella
31. kvě 2013

duracell79 souhlasím s katyxq Teorie o vakcínách se opírá o princip napodobování infekce, aby se podnítila zvýšená tvorba tzv B-buněk, jež patří k hlavním dvěma složkám bílých krvinek a tím i celého imunitního systému, a ty následně ovlivňují produkci protilátek, jež zajišťuje adaptivní imunitní systém. Všeobecně se věří, že tento vakcínami vyvolaný vznik protilátek pak připravuje imunitní systém na přímou reakci v případě infekce – a to ještě dříve, než je tělo takové infekci vystaveno.

Avšak nový výzkum nám předkládá fakta o tom, že i vrozená imunita hraje významnou roli v boji s infekcí a že je pro prevenci nebo boj s infekcemi ještě důležitější než adaptivní imunita. Při prováděných testech se zjistilo, že protilátky vyprodukované adaptivní složkou imunitního systému nebyly schopny samy o sobě infekce porazit. To v podstatě vyvrací teorii o tom, že by protilátky vyprodukované díky vakcínám mohly poskytnout ochranu při prevenci nebo boji s infekcí.

dorinek
31. kvě 2013

@daisyr - to záleží na tom, jestli tvůj pediatr má smlouvu s dodavatelem. Tuhle vakcínu dodává pouze JK Trading. Můj dřívější pediatr smlouvu neměl, takže by to mohl objednat, ale já bych platila vakcínu+dopravu. Takže jsem oběhla lékárny, zjistila, která od nich bere a pak by mi stačil recept od doktora a oni by mi to objednali a platila bych jen cenu vakcíny. Jenže mezitím jsem změnila pediatra (právě kvůli očkování) a moje nynější doktorka má s JK Trading smlouvu, takže mi to sestřička přímo objednala do ordinace a platila jsem jen vakcínu - 748,-. Zeptej se svýho pediatra, jestli od nich bere. Lékárny většinou berou..

dorinek
31. kvě 2013

@pincola - napiš doktorce Eleková - ona ti udělá homeopatika přímo z vakcíny, kterou očkuješ, stojí to 100,- Dává se to den předem, v den očkování a když jsou nějaké patálie, tak i následující dny. Mě moc dobře poradila meilem, co se očkování týká...

nae
31. kvě 2013

@annieella ahojky, máš k tomu, prosím, nejaký zdroj? Rada si to prečítam, ďakujem. A díky aj za tie ostatné odkazy.

mahaa
4. čer 2013

Dobrý den, jsme na tom stejně, nechceme očkovat a hledáme vhodnou Dr. která bude vstřícná v okolí Prahy. Také doporučuji pani MUDr. Elekovou, letos vydala knížku o očkování, velmi poučnou, vřele doporučuji 🙂

raaduska
4. čer 2013

Ahojky, malá má teď jít na kontrolu v roce a půl a mít poslední doočko Pediacelem (po předchozí dohodě s doktorkou). Ale ten už nechci kvůli zbytečně hodně nemocem. Pořád to teď řešíme, že aspoň ten tetanus. A manžel se ještě bojí černého kašle, protože se vyskytuje častěji. Jenže jen tetanovky mi příjdou nic moc, hodně hliníku a asi i rtuť?, proto zvažujeme tu trojkombinaci. Jaká vakcína na to myslíte bude nejlepší? A myslíte, že by mohlo mít nějaký smysl nedávat ji to teď, ale až ve 2,5 letech?

mvmk
4. čer 2013

@eficenka ahoj, reaguji na to jak tu popisujes poskozeni po ocko. treba tu diaparezu, prosim te mohla bys napsat jak se to projevuje a proc prave ta diaparesa?
Ptam se proto, ze mala mela silnou reakci na 2 i 3ti Hexa vakc. u prave po te treti mela problemy od pasu dolu. ☹ Doslova den po dni jsem mohla pozorovat jak ji slabnou nozicky. Ted jsme sice z nejhorsiho venku DMO na vyloucili, ale i tak ma problemy, spatna koordinace, Hypotonie ted resime velky Problem s reci a jeste dalsi drobnosti. I ja jsem presvedcena ze spoustecem byla Hexa. Mohla bys mi prosim napsat jake projevy si treba pozorovala ty ve vasi lecebne? Klidne i do IP diky 😉

nae
5. čer 2013

@raaduska ahojky, keď si klikneš na vakciny.net, vpravo Pravidelné očkování, ďalej Očkování proti záškrtu, tetanu a dávivému kašli, nájdeš tam aj zoznam všetkých dostupných vakcín a proti čomu sú, či sú u nás registrované, príbalové letáky atď. U nás je monovakcína len Alteana a Tetavax, ale mrkni sa, od akého veku je určená. Mám taký pocit, že ten Tetavax bol "lepší" čo do obsahu ortute apod.
Inak ja osobne by som 2,5 ročné dieťa proti tetanu nedávala ešte očkovať. Pokiaľ má v sebe 2 dávky Pediacelu, tak tam zložka proti tetanu je a teoreticky by táto vakcína tie 2-3 roky mala chrániť (píšem teoreticky, lebo osobne tomu neverím).
Malé dieťa máš stále na očiach, dieťa je stále v pohybe a má okysličenú krv v každom kútiku tela. Pokiaľ by sa stalo nejaké zranenie, tak vieš zasiahnuť. Keď už očkovať proti tetanu, tak najskor pred nástupom do školy, ale ber to len ako moj skromný názor.

raaduska
5. čer 2013

@nae Moc díky za reakci. Já už mám vakciny.net pročtené, ale zajímal mě názor ostatních. Malá má právě rok a půl a je očkována 3 dávkama Hexavakcíny. A prý je tam potřeba ten booster, jinak je to prý jako kdyby nebyla naočkovaná...tak mi to dnes řekla doktorka. Na jednu stranu si říkáme, že bychom dali aspoň ten Infanrix, když už ty tři dávky má, ale pořád to v nás hlodá :(

nae
5. čer 2013

@raaduska Len otázka na zamyslenie: o pár kilometrov východnejšie, na Slovensku, stačia deťom 3 dávky Infanrix hexa. Myslíš, že nie sú dostatočne chránené? 😉 Sám výrobca doporučuje obe varianty (3 dávky a 4 dávky) ako rovnocenné. Moj syn mal po tom úžasnom 4. boostri najhoršiu reakciu. Takže dávam "never more"...
p.s. keď už dieťa raz naočkované je, neexistuje označenie "jako kdyby nebyla naočkovaná". Proste už nikdy nebude imunita dieťaťa taká, ako pred očkovaním. Organizmus už sa stretol s tými antigénmi z vakcíny, takže aj pri možnej infekcii už treba rátať s tým, že je možné, že aj táto jedna aktívna imunizácia stačí (stačí poznať len základy princípov imunitnej reakcie).

eficenka
6. čer 2013

@mvmk
měla sem 5ti letého kluka s diparezou .postvakcinační syndrom...
po přeočkování tuším tetanus záškrt a černý kašel - měl horečky, pár dní ležel, po ústupu horeček se mu při chlzi podlamovaly nohy - šli k pediatričce, ta že nic , z očko určitě ne... čas běžel a syn začal chodit na špičkách - šli do očko centra v motole a tam potvrdili dg - kluk skončil tak, že chodí jen po špičkách a ted ho čeká achillotenotomie....
jinak projevy - klučina autista - ale vnímá svět - odpovídá na dotazy, přijedou za půl roku po očkování - nepřítomný pohled, vydává pouze skřeky.. atd atd je toho strašně moc až někdy doma bulím do polštáře a říkám si PROČ?

dorinek
13. čer 2013

@raaduska - být tebou, tak bych změnila doktorku. Pokud takovýhle blábol nějaký pediatr vysloví, tak absolutně nemá tušení, co drží při očkování v ruce. A takoví pediatři "napáchají" nejvíc škod !!! Zdraví svýho dítěte bych takovýmu doktorovi nesvěřila !! 😢

raaduska
13. čer 2013

@dorinek No ale ku podivu byla docela v pohodně, žádné hádky. Sama řekla, že se nechce dohadovat, že na to máme každá jiný názor. Že rozhodnutí je na mě. Ale potrvzení do školky mě nedá a hlásí se to na hygienu ( to jsem jí zatím neříkala že není košér) . zatím je to tak, že se jí mám ozvat, jak jsme se rozhodli.

dorinek
14. čer 2013

@raaduska - to je ale blbost !!! Je nesmysl, že by musela něco hlásit. Výrobce doporučuje jak 3 dávky, tak 4 dávky. Nemusíte mít tu poslední a rozhodně to neznamená, že by byla jako neočkovaná. A když ti říká, že ti nedá potvrzení do školky, tak tě akorát vydírá. Jste normálně zaočkovaný, tak není žádný důvod, aby ti to nepotvrdila. Navíc to máš v očkovacím průkaze....Pokud nehodláš změnit pediatra, tak bych jí s tou přihláškou obešla, došla bych na nějaký očkovací centrum a požádala je, aby ti vystavili potvrzení, že tvoje dítě je očkované, ukázala bych jim očkovák a to bych potom přiložila k přihlášce do školky. Chování tvojí doktorky je opravdu neomalené a neomlouvá ji ani to, že to říká "mírně".
Já taky očkuji Pediacelem, první dávku jsem dala až v 8 měsících a sama doktorka mě upozornila na to, že pokud se to posune až po půl roce věku, tak že už se dávají jen 3 dávky. Nevím kdy jste začali vy, ale i u Pediacelu jde schéma 2+1 od začátku.

raaduska
14. čer 2013

@dorinek chápu, jak to myslíš. U nás to ale neplatí. My jsme bohužel začali očkovat ve schématu 3+1, což by měla právě dokončit ta poslední dávka. Nemáme mezi tou druhou a třetí rozestup alespoň 6 měsíců. Navíc nemáme a zatím určitě ani nebude mít naočkované MMR, což je do školky taky podmínka. Takže se školkou bohužel nepočítáme.

dorinek
17. čer 2013

@raaduska - to ale vůbec nevadí, že nemáte mezi 2 a 3 dávkou rozestup 6 měsíců. Pokud vám to doktorka tvrdí, tak kecá. Stačí prostě 3 dávky a bere se to jako schéma 2+1. Kamarádka taky začala schéma 3+1, ale dcera měla na každou dávku hroznou reakci, takže se s doktorkou rozhodly, že to prostě pojmou jako 2+1 a 4.dávku nedají. Výrobce sice udává, že ta poslední (ať už 3. nebo 4. dávka) má být podána nejméně 6 měsíců po té druhé (třetí), ale jak je vidět z praxe, každý doktor si to očkuje, jak uzná za vhodné. Mě doktorka řekla, že dáme na 8 měs., 10. měs. a poslední až ve dvou letech. Že to stačí. Interval mezi dávkami se může až ztrojnásobit, takže to může být 6 - 18 měsíců. Prostě co doktor, to názor. S MMR je to horší, já jsem z malý vesnice a holku mi do školky vzali, ale pokud jste z města a mají narváno, tak si samozřejmě budou vybírat. Jedině se ohánět tím, že dáte později, že horní hranice není stanovena a podle ústavy vás nemůže nikdo diskriminovat za neočkování. Taky už se tu o tom někde psalo.
S tím očkováním by možná nebylo marný se poptat i na názor někde jinde po doktorech.

klinhart
6. črc 2013

@dorinek Výrobce doporučuje jak 3 dávky, tak 4 dávky. Nemusíte mít tu poslední a rozhodně to neznamená, že by byla jako neočkovaná. A když ti říká, že ti nedá potvrzení do školky, tak tě akorát vydírá. Jste normálně zaočkovaný, tak není žádný důvod, aby ti to nepotvrdila. Navíc to máš v očkovacím průkaze....Pokud nehodláš změnit pediatra, tak bych jí s tou přihláškou obešla, došla bych na nějaký očkovací centrum a požádala je, aby ti vystavili potvrzení, že tvoje dítě je očkované, ukázala bych jim očkovák a to bych potom přiložila k přihlášce do školky

Tak takhle to bohužel neplatí. Očkovací schéma 2+1 udává výrobce jako možné, ale mezi druhou a třetí dávkou musí být interval alespoň 6 měsíců. Jinak se nedá očkování považovat za platné. A přihlášku do školky potvrdit sice může, ale musí tam napsat, že dítě není očkované dle kalendáře. A hlásit neočkované děti hygieně je zákonná povinnost lékařů - z hygieny chodí pravidelné kontroly proočkovanosti a žádný soudný doktor neočkované dítě nezatají, protože by přišel o licenci

dorinek
8. črc 2013

@klinhart - tak takhle to bohužel (nebo spíš bohudík) funguje....Záleží na benevolentnosti každého doktora. Kamarádka dala 3 dávky Hexy po sobě, kvůli špatné reakci se rozhodla, že už 4. nedá. Doktorka jí to uznala jako schéma 2+1, přihlášku do školky bez keců potvrdila,aniž by cokoli dopisovala, dítě přijali do školky....

Já sama jsem u dcery dala jen Hexu, MMR nedám vůbec. Taktéž s přihláškou žádný problém, chodí do školky.U syna už jsem nedala ani Hexu, nepostupuji podle očkovacího kalendáře. Předchozí doktor mi vyhrožoval vším možným. Změnila jsem pediatra. Nynější doktorka zastává názor, že každý rodič si musí rozhodnout sám, co dá svýmu dítěti píchnout. Když jsem se jí ptala na tu hygienu a nabízela jí, že sama pošlu nějaký dopis, aby ona byla krytá, tak mi to rozmluvila. Prý ať to nechám být, ona nikam nic hlásit nebude, to prý není její povinnost. A opět zdůraznila, že každý rodič má právo rozhodnout, co jeho dítě podstoupí a co ne.
Psal jsem i Elekové, radila jsem se s ní o očkování, o kontrolách z hygieny. Napsala mi, že žádný takový zákon, který by nutil doktory něco někam hlásit neexistuje. Doktor má pouze povinnost nahlásit trestný čin (nebo podezření na trestný čin) orgánům činným v trestním řízení, popřípadě sdělovat těmto orgánům informace pokud už probíhá šetření, nebo soudní řízení. Pokud bude informace o mých dětech sdělovat nějakým třetím osobám, tak bych to naopak já mohla považovat za trestný čin. A jak vidím z vlastní zkušenosti, tak je to opravdu tak, jak si to každý doktor udělá. Já jsem změnila pouze pediatra, né město. Tatáž hygiena by teoreticky měla kontrolovat moji nynější doktorku a přesto není "moje" ne/očkování žádný problém, jak tomu bylo u bývalého pediatra.
Na očkovacím centru tedy asi nebude stačit ukázat očkovák, to nevím, ale dotyčná maminka by mohla nechat dítěti odebrat krev, zjistit protilátky a pokud by je v krvi měla, tak ji to zbavuje povinnosti dále očkovat. To mi taky psala Eleková a sama jsem si to i zjišťovala v očkovacím centru.Vystavení potvrzení o protilátkách je samozřejmostí.
Navíc máme v blízkosti taky jednu pediatričku a když se zeptám maminek, jak ona očkuje, tak nestačím valit oči. To se vymyká snad všemu 😅
Takže za mě - co doktor, to názor. Příbalový leták je pro ně (alespoň co já jsem zažila) jen canc papíru. Myslím, že se vyplatí hledat pediatra, který je benevolentní. Pak se to všechno obejde bez stresu, bez hygieny, ke spokojenosti maminky.... 🙂

nae
8. črc 2013

@klinhart ahoj, v ČR pediater neočkované deti hlásiť hygiene nesmie, máš mylné info. Porušuje tým lekárske takomstvo a je možné ho kvoli tomu aj žalovať. Hygiena má každý rok na "zozname" deti, ktoré majú priezvisko na určité písmeno a podľa toho kontrolujú. Keď prídu do ordinácie a vyžiadajú si deti napr. na J, tak im lekár musí karty dať na nahliadnutie, ale sám iniciatívne nenahlasuje. V tom je rozdiel v ČR a SR (uvidíme dokedy 😎 ).
Čo sa týka potvrdení do školky, školy apod., podľa mojich skúseností a skúseností mnohých mojich známych všetko závisí od sociálnej intelginecie daného pediatra. Niekto je schopný potvrdiť prihlášku bez problémov aj s jedným očkovaním, niekto napíše, že dieťa je očkované podľa indivindi očko kalendára, niekto potrebuje nabonzovať zlých zlých nezodpovedných rodičov, ktorí deti nenchali napichať dostatočne. Takže - všetko je o ľuďoch a nedá sa to paušalizovať.

daisyr
8. črc 2013

@dorinek jojo, vše je o doktorech... jen mám dotaz, jak ti dr. potvrdila přihlášku do školky, když nemáte MMR, my nemáme tu druhou dávku a nechce to potvrdit, že je očkovaný, resp. neví, co a jak

helen_8
9. črc 2013

Domlouvala jste si tady některá individuální očkovací plán a odklad? Jestli ano, můžete se mi prosím ozvat, popř. doporučit dobrou a vstřícnou pediatričku v Praze? Děkuji moc. 😉

dorinek
9. črc 2013

@daisyr - s potvrzením nebyl problém, jelikož se to (alespoň u mého bývalého pediatra) platilo. Jen do kolonky o očkování napsal poznámku, že nemá MMR a já jsem ve školce vysvětlila, že to dám později. To jsem si ještě myslela, že to dám. Ale dnes už vím, že ne. Ale do kolonky, jestli malá může do kolektivu musel napsat, že ano, jelikož mu nic jiného nezbylo. To, že nemá očkování, neznamená, že je infekční a nesmí do kolektivu... Teď máme novou pediatričku a podle toho, jak se celkově k očkování staví, tak s tím nejspíš nebude problém ani u kluka.
Pokud by jsi dala dítěti vzít krev a vyšetřit protilátky a prokázalo by se, že je má, tak by jsi tu druhou dávku dávat nemusela a napsali by ti v očkovacím centru i potvrzení, že má protilátky. A doktorka by pak nemohla nic namítat.