Mám strach očkovat, mám strach neočkovat

diviska
2. led 2012

Milé maminky, milé ženy. Odmítla jsem nechat očkovat svou nedonošenou dcerku ve 4 měsících hexavakcínou. Doktorka na mě křičela a nechala mě podepsat papír, že očkování odmítám. To ale není pravda! Rozhodně nejsem proti očkování, jen se mi nelíbí hexavakcína a nelíbí se mi očkování tak brzo. Samozřejmě mě ale děsí výskyt černého kašle.. když jsem chtěla po paní doktorce, ať mi očkování rozloží, řekla, že to neudělá. Vím, ale, že některé doktorky to dělají. Máte s tím zkušenosti? Můj instinkt řekl neočkovat, a já bych se nenáviděla, kdyby se malé po očkování něco stalo, ale zase jí nechci zbytečně vystavovat riziku neočkování - prostě hledám kompromis..máte někdo lékařku, která je přístupná diskuzi o očkování?

romcovaklarka
9. srp 2013

@dana3262 Samuel má jen hexu, tbc už za něj povinné nebylo. Když jsem ho dávala očkovat, tak jsem se o to ještě nezajímala, tak chudák dostal první hned ve 2 měsících, dneska už bych taky začala později.

dana3262
9. srp 2013

@romcovaklarka Za Edy jeste tbc bylo a neockovani jsem si v porodnici nevybrecela, takze to bohuzel ma. Bohuzel pro jeho Ekzem.. Hexu ma taky, ale později. Furt jsme jezdili na kontrolu vpichu po tbc a bába pořád, ze je to dobry, ale ja viděla, ze neni, tak jsem to řekla pediatr.a ta pockala az se mi to zdálo ok. Tenkrát jsem se taky nezajímala..jako, co ma člověk vsechno hlídat??? Jaky je tvůj názor na tu 3.dávku inf.Hib? Asi dat vid? Kdyz jsi sama rozhodnuta pro jiné ocko.. ja uz bych znova očkovat nedala nic. Škoda, ze k tomu člověk dospěje az časem. Ani ne informacema, ty jsou furt stejný, ale spis si to nejak musi utridit v hlavě..

romcovaklarka
9. srp 2013

@dana3262 Takže měl problémy jen po tbc, po hexe ok? Asi bych tu poslední dávku dala, buď hib nebo ipediacel se dá prý dát. Já se zas bojím úplně neočkovat, nevím, no.

dana3262
9. srp 2013

@romcovaklarka furt se snažím vymyslet, čeho se konkretne bat při neockovani a furt mi z toho nic nevyleza.. spis, ze ma ty 2 davky uz.. ja fakt nevim ☹

dana3262
9. srp 2013

@romcovaklarka a neměl problémy po ničem, ale ten pupínek po tbc se mu hojil dlouho. Kdyz nepočítám ten Ekzem no.. a po hexe hodil oblouk, to pry nemohlo mit souvislost, aké on nikdy obloukem nezvracel..

romcovaklarka
9. srp 2013

@dana3262 Ty dvě dávky jestli jsem to dobře pochopila mají omezené trvání, proto se dává po půlroce ta posilovací. Tím neříkám tak ani tak, nejsem si sama jistá, do jaké míry je nebo není čeho se bát při neočkování.

zzlaticka
9. srp 2013

@vilibalda a @dorinek Rozhodla jsem se jednak po přečtení Doby jedové od Anny Strunecké a už s hexavakcínou jsem hodně váhala, ale tím, že nám byla posunuta, neměli jsme krom zarudlého vpichu žádné viditelné následky a doktorka nám hrozila, jak nebezpečný by pro nás mohl být černý kašel, podlehla jsem nátlaku a nechala jsem synovi dát všechny 4 dávky. V diskuzích jsem si přečetla, že u MMR na rozdíl od hexy není dán časový termín, do kdy má být naočkována a zjistila jsem si celkový výskyt nemocí, proti kterým se očkuje díky odkazu uživatelky nae (díky 😉. Bohužel tu tabulku sem nelze vložit, ale celkově u spalniček a zarděnek se jedná o počty kolem 20 případů ročně, u příušnic (parotitida) to je kolem několika tisíc (letos už 1227). Pak mě taky dost vyděsil článek na webových stránkách http://www.slobodavockovani.sk/news/smrt-po-ock...
Takže budu raději své dítě sledovat, řešit každou zvýšenou teplotu návštěvou lékařky (doufám, že nebude nemilá) a sledovat příušní žlázy, jestli nejsou zvětšené a na dotek bolestivé.

karolina_
17. srp 2013

Ahoj holky,chtěla bych se poradit, nechala jsem se doktorkou přesvědčit a naší malé dala očkování proti rotavirům a v 9.týdnu první dávku hexy a prevenaru. Bohužel až potom jsem si začala číst tyto diskuze a zkušenosti maminek s případnými nežádoucími následky po očkování a dost mně to vyděsilo. A teď mi rozhodně není milá představa,že do malé máme teď zase naprat další dávky hexy a prevenaru. Je možné tyto dávky oddálit ikdyž už jsme tu první dávku dali? Nebo se to oddálení vztahuje jen na případy,kdy se odloží všechny ty dávky?Moc vám děkuju za info. Vím,že moje dr bude proti,proto si chci zjistit co nejvíce info předem než se s ní pustím do boje =(

josefka
17. srp 2013

@zzlaticka prosim te, priusnice nejsou zadna smrtelna nemoc. Za nas se proti nim neockovalo, prodelala jsem je ja i bracha. To same zardenky nebo spalnicky. Male deti tyhle nemoci snasi dobre, prodelanim ziskaji celozivotni imunitu a zvysuji ji, narozdil od ockovani. Takze se niceho neboj.

misinka_00
18. srp 2013

nevíte někdo, zda je pravda, když posuneme očkování Hexou na později, že si to musíme hradit sami? dr mi tvrdí, že pokud to chceme posunout, pojištovna to pak nehradí, co je na tom prosím pravdy?? o ty peníze mi nejde, spíš o princip... očkovat budu, ale později. taky při dotazu, zda by nemohla očkování rozložit, pokud bychom chtěli např. jen tetanus, mi řekla, že si ho musíme sehnat sami... a není to ten samý tetanus jako pro dospělé... 😖

pajenka
18. srp 2013

@karolina_ Ahoj, teď přesně nevím, na co se ptáš, ale očkování můžeš samozřejmě odložit a taky rozdělit (nedávat Hexu a Prevenar zároveň) doporučím Ti skupinu, kde je více informací, odkazů apod. https://www.modrykonik.cz/skupina/2361/

pajenka
18. srp 2013

@misinka_00 Je to lež, Hexa je hrazená, ať ji dáš kdykoliv, to je zase výmysl pediatrů, aby zastrašili rodiče (že by byli zase na nějaké konferenci?) Ohledně monovakcín moc informací nemám, když je dr ok, napíše recept a vakcínu si vyzvedneš v lékárně, když není, musíš si ji přes lékárnu objednat sama. Btw přečti si více o tetanu, pak nebudeš tuhle monovakcínu potřebovat 😉

misinka_00
18. srp 2013

díky, no právě tetanu se bojím nejvíc.. já byla nejdřív rozhodnuta neočkovat byl jsme u dr. a řekla jsem jí to, že jsem proti a ona to zase nějak rozebírala a zase mě trochu posunula k tomu očkovat, tak bych to alespo odložila když už. navíc, my dost cestujeme (mimo evropu) a plánujeme samozřejme i s malým, takže proto to očkování, kdybych nevytáhla paty z čr, nebo max někam do evropy, rozhodne neočkuju.. mimochodem sama dr říkala že má deti naočkované snad proti všemu co jde vč klíštovky, do toho bych určite nešla, takže tomu asi sama dost věří... a jediné co nám dala jako informativní věc o očkování byl leták od petráše, který jak jsem pochopila je toho veliký propagátor.. ale nejvíc jsem se nedávno naštvala u zubařky, když se mě ptala, zda budu očkovat, teda stylem, "doufám, že budete očkovat" neopovažujte se neočkovat, jestli nechcete aby vám zemřelo dítě", tak to bylo na mě teda silné kafe !!!

jukl
23. srp 2013

@misinka_00 Myslím, že je to fakt blbost, že by pojišťovna nehradila Hexu při odložení. To by mi o tom naše Dr. něco řekla. Budeme očkovat pouze 2+1 místo 3+1 a někdy až se nám bude chtít, klidně prý v roce a o tom, že bych to musela hradit nepadlo ani slovo. Jen ta pětisložková vakcína Pediacel není hrazená a musí si ji zaplatit rodiče, ale Hexa je podle mě hrazená vždy, ať se očkuje kdykoliv 😉 Nevím, proč mají někteří doktoři takovou potřebu si vymýšlet 😝

misinka_00
24. srp 2013

dobře, díky, já jsem taky přemýšlela o variante 2+1, tak doufám, že mě zase neřekne, že to třeba není možný, to bych už vážně musela jít jinam.. 😠

rozarka65
24. srp 2013

Ahojky,tohle mi včera poslala kamarádka...

http://www.vitalia.cz/clanky/ockovani-pro-a-pro...

Je třeba opět zdůraznit, že o očkování dítěte nerozhoduje lékař, ale rodič. Pokud rodič s očkováním nesouhlasí, nebo jej chce odložit či chce jinou než standardní vakcínu, lékař nemá žádný způsob jak si očkování vynucovat. Očkování je preventivní péče na zdravém jedinci a nejde tedy o bezprostřední ohrožení zdraví, kdy je možné poskytnout péči i bez souhlasu rodičů.

Proto často lékaři k prosazení svého názoru využívají nejrůznější manipulace. Informovaní, zdravě sebevědomí a asertivní rodiče ze sebe nemusí nechat dělat hloupé a nesvéprávné. Naopak mohou lékaři úplně v klidu a bez emocí vysvětlit, že si od něj rádi vyslechnou jeho pohled na věc, ale konečné rozhodnutí zohledňující nejen medicínské hledisko, ale i širší zájem dítěte bude na nich, neboť oni mají rodičovskou zodpovědnost za zdraví dítěte.

K očkování je třeba váš informovaný souhlas, bez něj nikdo dítě nesmí očkovat. Dokud nedáte souhlas, dítě nikdo očkovat nebude. Máte dále právo na volbu vakcíny, §47 zákona 258/2000, není nijak omezeno. Kdybyste měli takové požadavky, které nelze uspokojit, není to váš problém. Jde-li o miminko, vyhláška uvádí jako hranici pro provedení základního očkování hexou 18 měsíců, dokud tato lhůta neuplyne, jste v mezích zákona. Doporučuji si přečíst příslušné paragrafy uvedeného zákona a vyhlášku. Seznamte se se svými právy. Zákon ani vyhláška nejmenují jedinou vakcínu, tj. můžete legálně odmítnout jakoukoli dostupnou vakcínu a je to legální. Nikdy neodmítejte očkování, tedy imunizaci proti nemocem, ale odmítejte konkrétní vakcíny.

Očkování je povinné pouze v tom smyslu, že pediatr má povinnost vám ho včas nabídnout. Vy jej ale můžete odmítnout, odložit, zvolit si jinou vakcínu či jiné schéma.

hojda
24. srp 2013

Holky jaké homeopatika před/ po očkování? Poradíte?

dorinek
25. srp 2013

@hojda - napiš doktorce Elekové. Ona ti na konkrétní vakcínu udělá homeopatika přímo z té vakcíny. Stojí to 100,- , pošle to poštou v obálce a vystačí ti to na všechny dávky. Máme s tím dobré zkušenosti.

lu777
25. srp 2013

@jukl my měli hexu odloženou u Belly a to o hodně (jak měla dlouhodobé průjmy než jsem zjistila, že má laktoz. intoleranci, ačkoii v krvi jí nic nenašli)... no a neplatili jsme nic 😉

dorinek
25. srp 2013

@misinka_00 - doktoři si opravdu dokážou vymýšlet hrozné bláboly, jen aby rodiče donutili očkovat a neodkládat. Já chtěla Hexu posunout až po půl roce a doktor mi řekl, že si to ale budu platit. Nakonec jsem změnila pediatra, ten s tím neměl nejmenší problém. A tak jsem dala až na 8 měs. první dávku a nebyla to ani Hexa, ale Pediacel.Vím, že některé pojišťovny proplácejí i Pediacel a jiné vakcíny. Je potřeba se vždy informovat u své zdravotní pojišťovny, zda vám to proplatí, doktoři vědí prd. 🙄

nae
31. srp 2013

@dorinek Ja som na poisťovňu písala a keď som to vravela našej dr., tak už bola radšej ticho.

@hojda V knihe Varovné signály očkování doporučuje dr. Eleková nie homeopatiká, ale toto:
Týždeň pred očkovaním a týždeň po očkovaní dopovať dieťa aspoň 100 mg/kg dieťaťa vitC, rovnaké množstvo omega3 mastné kyseliny, 30-50 mg horčíku, zvýšená dávka vitD.

hojda
1. zář 2013

@nae Já zase četla, že se mají dávat betaglukany.

nae
1. zář 2013

@hojda Každý silný antioxidant je len ďalším plusom. Díky za info, niečo si o tom pohľadám.

hojda
1. zář 2013

@nae Má to zamezit zánětu v mozku zdroj kniha Doba jedová 1

johanka12
4. zář 2013

Hoj holky,
zde je odkaz na pár zajímavých článků http://www.vitalia.cz/clanky/8-ockovani-proti-t...
My zatím nic neočkovali (dcera 13 měsíců) a očkovat nebudeme.
Já to vidím jednoduše-z mého pohledu je větší riziko, že po očkování bude mít malá problémy, než že by nemoc chytla.
Samozřejmě si uvědomuji, že stát se může vše a na obou stranách očkovaní/neočkovaní jsou případy, že vše dopadne nejhůř...přijímám to riziko s přesvědčením, že neočkování je menší zlo.

misinka_00
11. zář 2013

tak jsem se informovala u své zp (211) co s e týká hrazení hexavakcíny, pokud ji odložíme, např se začne až po dosažení 12 měsíců věku dítě a zde odpověd: (na začátku plno omáčky okolo, a odpověd je v posledním odstavci)

v odpovědi na Váš dotaz sděluji:
hexavakcína patří mezi vakcíny aplikované jakožto součást tzv. povinného
očkování (očkovacího kalendáře). Tento typ očkování je upraven legislativně
- vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR (vyhl. č. 536/2000 Sb., o
očkování proti infekčním nemocem, v platném znění), kde základní očkování
hexavakcínou je upraveno ustanovením § 4 uvedené vyhlášky:

§ 4

Pravidelné očkování proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli, invazivnímu
onemocnění vyvolanému původcem Haemophilus influenzae b, přenosné dětské
obrně a virové hepatitidě B

(1) Základní očkování se provede v době od započatého devátého týdne
po narození dítěte třemi dávkami hexavalentní očkovací látky proti záškrtu,
tetanu, pertusi s acelulární složkou, invazivnímu onemocnění vyvolanému
původcem Haemophilus influenzae b, virové hepatitidě B a inaktivovanou
očkovací látkou proti přenosné dětské obrně (dále jen „hexavalentní
očkovací látka“) v průběhu prvního roku života dítěte, podanými v
intervalech nejméně jednoho měsíce mezi dávkami, a čtvrtou dávkou podanou
nejméně šest měsíců po podání třetí dávky. Čtvrtá dávka hexavalentní
očkovací látky se podá nejpozději před dovršením osmnáctého měsíce věku
dítěte.

Váš požadavek na zahájení očkování dítěte hexavakcínou až po dovršení 12.
měsíce věku dítěte tedy nekoreluje s legislativou předepsaným schématem
(t.j. dokončení kompletní aplikace - vč. 4. dávky - nejpozději před
dovršením 18. měsíce věku). Dovolte mi zdůraznit, že uvedené dávkovací
schéma má vysoce odborný podklad. Např. onemocnění pertusí může mít pro
neočkovaného kojence velmi závažné dopady, jakožto i onemocnění ostatními
infekčními chorobami, proti nimž se hexavakcínou očkuje.

Platná legislativa České republiky m.j. stanoví, že "Každý má právo na
ochranu zdraví. Občané mají na základě veřejného pojištění právo na
bezplatnou zdravotní péči a na zdravotní pomůcky za podmínek, které stanoví
zákon " (předpis č. 2/1993 Sb., hlava čtvrtá, čl. 31). Zákon č. 258/2000
Sb., o ochraně veřejného zdraví, pak v § 46 stanoví:

(1) Fyzická osoba, která má na území České republiky trvalý pobyt,
cizinec, jemuž byl povolen trvalý pobyt, cizinec, který je oprávněn k
trvalému pobytu na území České republiky, a dále cizinec, jemuž byl povolen
přechodný pobyt na území České republiky na dobu delší než 90 dnů nebo je
oprávněn na území České republiky pobývat po dobu delší než 90 dnů, jsou
povinni podrobit se, v prováděcím právním předpisu upravených případech a
termínech, stanovenému druhu pravidelného očkování.

Z výše uvedeného vyplývá, že požadavek na úhradu pojištěncem v případě
pravidelného očkování provedeného na žádost pojištěnce (resp. zákonného
zástupce) mimo termíny stanovené prováděcím právním předpisem, je
oprávněný.

S pozdravem
MUDr. M. Kinclová
ředitelství Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra České republiky

misinka_00
11. zář 2013

máte s tím někdo podobnou zkušenost??? tj, že pokud očkování odložím , tj, neprovede se dle zákonem stanoveném oč. kalendáři, musím si ho pak uhradit... o to tu samozřejmě nejde, ale připadá mi to směšné, místo aby byli rádi, že očkovat chci(i když později) jsem z toho opravdu rozčarovaná a to tak, že přemýšlím, že do toho nepůjdu s malým vůbec..

misinka_00
11. zář 2013

@lu777 tak to bylo asi jen proto, že to malá měla odloženo ze zdravotních důvodů, pokud je dítě bez problémů a je připraveno na očkování, tak to doktor vlastně neokládá z nějakých zdravotních důvodů ale jen z našeho přání a to už pak poj. neproplatí..

eficenka
11. zář 2013

@misinka_00
když začneš očkovat na 10m tak Ti uhradí.. bohužel, jak smutné ☹