Mám strach očkovat, mám strach neočkovat

diviska
2. led 2012

Milé maminky, milé ženy. Odmítla jsem nechat očkovat svou nedonošenou dcerku ve 4 měsících hexavakcínou. Doktorka na mě křičela a nechala mě podepsat papír, že očkování odmítám. To ale není pravda! Rozhodně nejsem proti očkování, jen se mi nelíbí hexavakcína a nelíbí se mi očkování tak brzo. Samozřejmě mě ale děsí výskyt černého kašle.. když jsem chtěla po paní doktorce, ať mi očkování rozloží, řekla, že to neudělá. Vím, ale, že některé doktorky to dělají. Máte s tím zkušenosti? Můj instinkt řekl neočkovat, a já bych se nenáviděla, kdyby se malé po očkování něco stalo, ale zase jí nechci zbytečně vystavovat riziku neočkování - prostě hledám kompromis..máte někdo lékařku, která je přístupná diskuzi o očkování?

luthien.k
9. lis 2013

@marcelka287 skvělý příspěvek, skvělá úvaha 😉 Prakticky u všech nemocí, na které se očkuje nebo dříve povinně očkovalo (například pravé neštovice) docházelo k zásadnímu poklesu jejich výskytu ještě dříve, než se očkovat vůbec začalo. Podrobné grafy jednotlivých nemocí uvádí ve své knize například dr. Buchwald na základě zejména německých statistik. Čím to? Důvodů je nejspíš víc - lepší životní podmínky (bez hladomoru, bez spaní na zemi s krysami...), neustále se zlepšující hygienické podmínky - zejména kanalizace a úprava pitné vody, lepší dostupnost lékařské péče, modernější způsoby léčby atd. atd. Takže těch infekčních nemocí ubývá, kdežto "chronických civilizačních" nemocí naopak přibývá (chemie všude, nadužívání léků, málo pohybu, nevhodná skladba jídelníčku atd. atd.). Zdá se mi, že to je něco za něco...

kajalka
9. lis 2013

@luthien.k To je spíš daň za hloupost. Inteligentní člověk se zajímá o to, co jí, pije a jak žije. A není to o penězích, jak někteří rádi tvrdí. Upéct domácí chleba stojí nepoměrně míň, než si koupit v obchodě "chleba" s 30 přísadama. Ovoce a zelenina jsou furt levnější, než párky. A procházka v přírodě je taky zadara, max. za dopravu. Už je na čase se trošku navrátit k přírodě a nečekat v čekárnách u doktorů na 5 receptů na léky. A nejlíp ještě tvrdit, že "na něco se umřít musí". 🙄

luthien.k
9. lis 2013

@kajalka jo, to je pravda, ale jsou věci, co už neovlivníme - co dýcháme, v jaké půdě pěstujeme, co pijeme (vodu se zbytky antibiotik a hormonální antikoncepce a glykofosfátu atd.)

kajalka
9. lis 2013

@luthien.k Bohužel, ale spousta lidí se prolejvá vodou z PET lahví a nejlíp buď s ochucovadlama, konzervantama a nebo s cukry a umělými sladidly. A někdy se dá ovlivnit i místo k žití, taky jsme se kdysi rozhodovali mezi vesnicí v jižních Čechách a Prahou a zdravější prostředí převládlo nad financema.

luthien.k
9. lis 2013

@kajalka též žijeme na okraji naší země, mimo průmyslové oblasti 😉

daasenka85
5. bře 2014

Ahoj holky,
bohužel jsem ještě nestihla vše přečíst, ale pořád redukuji, co jsem malé ochotna nechat píchnout (zatím asi nic :-/ ), ale třeba proti tetanu bych ji chtěla nechat naočkovat a nejvíce by se mi asi líbila kombinace záškrt-tetanus, ale nevím jak to udělat. do očko centra bez indikace? asi smůla, že? vakcína ze zahraničí? prostě nevím.. nechce se mi ji moc očkovat proti černému kašli, když ta vakcína není moc účinná. díky za případné rady

picasso
6. bře 2014

@daasenka85 Je tato vakcína http://www.ockovacicentrum.cz/cz/dtvax ale je to pouze tetanus. Pak už je jen http://www.ockovacicentrum.cz/cz/adacel nebo http://www.ockovacicentrum.cz/cz/boostrix, ale tam ten černý kašel je. O monovakcíně na záškrt nevím u nás. Popř. buď zakoupit v zahraničí, přivézt a nechat to píchnout. Ale musela by jsi se domluvit, kdo to udělá.

vrabczak
15. bře 2014

Myslim, ze spouste rodicu nevadi ockovani jako takove, vadi rigidni a bezohledny pristup lekaru (viz prvni prispevek, pediatricka kricela, misto, aby diskutovala) a hlavne vadi nemoznost vyberu, vyhrozovani, kecy na urovni ohrozovani narodni bezpecnosti.

Z pozice sveho drivejsiho zamestnani neverim, ze farmaprumysl je cisty a je tu pro lidi a jejich zdravi. Dle me vetsi spina nez stavebnictvi. Uz jen toto je pro me VELKY duvod byt k POVINNEMU ockovani skepticka.
A dalsi duvody:
*jedina moznost, Infanrix.
*povinna hepatitida B u kojencu? Jako proc? Nechapu. My chcem cestovat, takze nam by se hodila, ale obecne to povazuju za kravinu.
*povinne priusnice? Duvod?
*zadna snaha verejnost informovat. Kdo nesouhlasi, je napriklad podle stranek vakciny.eu / Ceska vakcionologicka spolecnost "sarlatan". To se tedy snazi nekoho urazit, ci jenom nacpat zastancum ockovani do hlavy dalsi argument o hippie anarchistech? Jak tomu rozumet?
*kampan ZA ockovani mi pripomina totalitni manyry a manipulaci. Problem nekolikanasobne zvelicit a co nejvice lidi vydesit. A potom "Voala, my ale mame reseni!" Cimz se dosahne obrovske masovosti a ten, kdo si neni uplne jisty, ma otazky a pochybuje, je ihned odsouzen. Ohrozuje narodni zdravi. Lid ho div nelyncuje atd...

takhle bych mohla pokracovat dal...

Osobne nejsem proti ockovani a chapu jeho prinos a souhlasim s argumenty / u urcitych nemoci. U zloutenky B napriklad ale fakt ne. Cerny kasel me taky nuti k zamysleni. Vadi mi to, jak nam je to servirovano. Jak to vymysleli za nas. Odbornici sami uznavaji, ze se nekdy pletou. Ze se vsechno, nemoci i jejich leceni, vyviji. Tetanus se vlastne nemusi preockovavat po deseti letech, staci patnact i dvacet (kolik na to zjisteni potrebovali let? Muj praktik to napriklad z mych krevnich testu zjistil behem jednoho odpoledne, jak zvlastni. On umi, oni ne? Pochybuju, problem bude jinde.
Debatu o skodlivosti ockovani a vedlejsich ucincich nechamam uz na jinych, dalsi velke tema. A uvedomuji si, ze vzdycky se najde nekdo, kdo nesouhlasi, tudiz i kdyby ockovani bylo nastaveno rozumne, remcat se bude. Jenze v daleko mensi mire a profil tech remcalu by v tu chvili nebyl zdaleka tak obecny, jako je nyni. Jenze ono to proste rozumne nastavene fakt neni.

verusa.j
15. bře 2014

@vrabczak hezky napsane. a vy yz mate jasno,jak nechate ditko ockovat?

vrabczak
16. bře 2014

@verusa.j zatim dost nejasno. Prcek se jeste nenarodil. Nekdy mam pocit, ze cim vic si o tom ctu, tim min vim. My se chystame co nejdriv s malym opet cestovat na vychod, tudiz treba ta zloutenka, spalnicky a podobne jsou u nas v kurzu.
Na druhou stranu nejake straseni, ze maleho nevezmou do skolky bez vsech tech povinnych ockovani, je mi dost jedno. Urcite bych byla ochotna zaplatit pokudu, pokut to nase odborniky dostatecne uspokoji v pripade, ze je neuspokoji mira naseho ockovani (treba ty penize pak pujdou na vyvoj nove vakciny 🙂)
Porad doufam, ze se o tomto tematu zacnou lide verejne bavit vice, nez pouze format Elekova vs Prymula.

Porad si myslim, ze vic nezockovani samotne vadil lidem ten nastavenej system. Kdyby to bylo v rozumnych mezich a bez hysterie lekaru, nebude tolik lidi premyslet, jestli nechaji dite naockovat na takovy zaklady, jako je tetanus.

pavelo
16. bře 2014

K tematu: lide maji predevsim strach. Znama ma mrne a kdyz jsem ji vysvetlil, proc neockujeme, tak take nechtela ockovat. Pak si precetla PR clanek o cernem kasli a pro zmenu se boji ck a chce ho naockovat. Takze komu neni rady......

vrabczak
17. bře 2014

@pavelo prave..PR je mocny nastroj, kdyz je dobre napsane a umi si pohrat s temi vlastnostmi lidi, ktere maji na jejich rozhodovani nejvetsi vliv - tedy i strach.. Pokud nekdo nerozlisuje, co je PR a co kvalitni informativni clanek, je dost lehce ovlivnitelny.

vrabczak
17. bře 2014

No jeste posledni referat a uz se tu uklidnim 🙂
Priklad dalsiho neopodstagneneho straseni (trochu s nadsazkou, nemelo by vyvolavani hromadneho strachu bejt nejak regulovany zakonem?)
Klasicky clanek z ona.dnes. Nepovazuji to za zdroj informaci, tohle jsem vybrala jako prvni rozhovor s odbornikem, na ktery jsem narazila a jako ukazku toho, podle ceho si lide maji utvaret informace - naprosto jednostranny pohled pana doktora Chlíbka. To je prece naprosto spatne.

pan doktor rika mimo jinych uzasne serioznich informaci:
"Pro dosažení kolektivní imunity a potlačení šíření virů se například u spalniček považuje (WHO) za nutné proočkování u 95 procent populace. V Německu, kde byla v roce 2006 proočkovanost 91 procent, vypukla epidemie spalniček a onemocnělo 1 200 lidí, tři děti měly dokonce encefalitidu. Ve Francii v roce 2011 onemocnělo spalničkami při 90 procentní proočkovanosti přes deset tisíc lidí a dva lidé nemoci podlehli.
Zdroj: http://ona.idnes.cz/povinne-ockovani-ano-ci-ne-...

No, z tehle logiky mi vypla jedine. Jelikoz rocne zemre x desitek lidi na chripku, kdy zavedou povinne ockovani pro tuhle nemoc?
Predpokladam, ze ti lide, kteri podlehli spalnickam, se tesili pevnemu zdravi a dle tonu pana doktora to vypada, ze zemreli proto, ze ostatni je neochranili tim, ze sami sebe nenechali ockovat. Hrat to timhle smerem je jak z romanu Oscara Wilda.
Ja prece nemuzu chranit spolecnost tim, ze ze sebe udelam chemickobiologickou laborator. Nebudu ani ochranovat sousedy alergicke na zvirata tim, ze si neporidim kocku nebo psa. (je to sobecke?) A autem taky jezdim. Kdyz ma Ministerstvo zdravotnictvi tolik starosti s tim, kolik lidi na co umre, at zakaze cigara. Jenze to by nebylo tak jednoduche, zejo, nikomu nepohrozej, ze kdyz budou rodice kourit, nevezmou jejich deti do skolky nebo do bazenu. At mi pak nekdo netvrdi, ze jde o obecne blaho a o zdravi lidi.

V tom samem clanku je jeste nekolik celkem zavadejicich informaci, to bych tu hodinu. Nejvic ze vseho mi ale vadi veta v podpovedi na otazku, zda jsou vsechna ta ockovani nezbytna. Pry Naprosto Nezbytna. To je proste lez (nebo se pan doktor doopravdy boji, ze pokud se tu opet objevi epidemie priusnic, vymre aspon tolik lidi, tedy celi dva, jako na ty francouzske spalnicky?)

Nemam starosti jako doktorka Elekova, pokud ma dite jako vedlejsi reakci dva dny zvysenou teplotu, tak se z toho doufam nepo*erem (pardon). Tudiz tyhle argumenty, proc neockovat, me nechavaji chladnou. To je zase vyvolavani strachu z te druhe strany a to take neni uplne koser. Ja proste neverim ceskemu zdravotnictvi.

Konec referatu, uz toho snad necham 😵

pavelo
17. bře 2014

@vrabczak Manipulace s informacemi a potažmo s "veřejným míněním" jsou pro pokrytí špinavých kšeftů nezbytné. Jsou tu celé skupiny "odborníků" a "novinářů" placených, aby vyvolávali emoce (strach, sympatie) a směřovali ovce, kam je potřeba. To platí nejen pro farmaceutický průmysl, který staví spalničky pomalu na úroveň dýmějového moru a vyvinuly termín "epidemie příušnic" 🙂)) , ale teď například v otázce Ukrajiny. Informace je potřeba brát z více na sobě nezávislých zdrojů a jít svou vlastní cestou, aby se člověk nestal obětí propagandy (farma anebo jiné). Je mi úplně líto novopečených matek, co nemají zkoumavého manžela a musí zásadní věci, dotýkající se zdraví jejich dítěte, řešit samy. Pak se rozhodují na základě emocí.

verusa.j
17. bře 2014

@pavelo a jak se stavíte vy k očku? Nic , něco?

pavelo
17. bře 2014

@verusa.j Uz jsem to nekde psal. Ockovani ne. Vubec nic.

verusa.j
17. bře 2014

@pavelo díky za odpověď, já silně zvažuji tetanovku teĎ ve dvou letech

michlas
18. bře 2014

Maminky nevíte někdo jak dlouho jde odkládat druhé očkování HEXOU. Malá bylana první Hexe 29.ledna na druhou měla jít 4.března to jsme odložili kvůli rýmě, ale ta trvala až do tohoto víkendu. Zítra máme jít právě na tu duhou HEXU doktorka řikala, že by to mohlo propadnout asi ta vakcína a že prý rýma nevadí. Já malou rozhodně nechci po 3týdení rýmě hned zatěžovat očkováním, ale nevímjak je to s tím propadnutím vakcíny. Nevíte někdo? Děkuji

eficenka
18. bře 2014

@michlas
a doktorka neví základní informace? druhá dávka se může dát za 1-6 měsíců ( poté očkování propadá)
a jinak zvažuješ i schéma 2+1 ( bude mít jednu dávku - ted tu druhou a až pak další posilující - ušetříš jeden vpich a je to stejně účinné..)
tady přikládám potvrzené info od doktora - očkující ho z proočkujícícho webu, který o očkování ví o 100% více než pediatr..
http://www.vakciny.net/principy_ockovani/pr_11....

miranda77
18. bře 2014

@michlas no to doktoři takhle straší ... u nás také děsný problém, když jsem řekla, že nechci očkovat po 4týdnech 😲 ...

irennn
18. bře 2014

@eficenka Ráda bych se tě zeptala na názor ohledně očkování tetanu a dětské obrny. Už jsem si hodně nastudovala, ale při poslední návštěvě dr. (neočkujeme) mě začala strašit tetanem a dětskou obrnou. Ač jsem měla v hlavě vše srovnané, červíček pochybností hlodá...já mám třeba tetanus už hodně let propadlý a když ho nebude mít moje dítě, nedám si ho ani já....ale pro prcka chci jen to nejlepší....jak je to tedy s dětskou obrnou a tetanem? Očkovat nebo ne?

anehap
18. bře 2014

@michlas Taky bych ji očkovat ještě nenechala....naše dr.(rozhodně není zastáncem klasického očkování, v pohodě souhlasila s odkladem, žel jedna z mála) zastává názor očkovat nejdříve 14 dnů i po nachlazení nebo rýmě 😉 , takhle brzy by nikdy neočkovala...
Jak píše @eficenka , dej klidně 2+1(nechávám teď u mladší dcerky - po zkušenostech a škaredých reakcích u starší, to jsme ale ještě byly u jiné dr) - i když někteří dr. se na toto schéma netváří nebo o něm ani neví,ale právo na to máš. Mladší dcerka má 8 měsíců, včera dostala 1. dávku, další má být za 1-2 měsíce, poslední po půl roce.....Zkus to navrhnout 😉

rory_g
18. bře 2014

@irennn promiň, nejsem Evča, ale s tím tetanem jsme se bavili s dr na roční prohlídce, že je zbytečný (ona je jinak očkovací), že stejně, když by se stal nějakej špinavej ahlubokej úraz, v nemocnici by mu ho píchli a účinkuje hned...takže očkovat dopředu je zbytečná zátěž. S obrnou nevím, něco MOŽNÁ budeme očkovat před školkou jako monovakcínu, možná právě obrnu, ještě to musím prostudovat...

katja77
18. bře 2014

@rory_g Já se právě o obrně bavila zase se svým dr... a ten mi řekl, že obrna se v současnosti vyskytuje jenom v Sýrii, a že ani jeho kolegové ze Západní Evropy nepředpokládají, že by byla ze Sýrie zavlečena do Evropy, a pokud ano, pak věz, že by ses to v době internetu dozvěděla hned a doočkovat pak můžeš okamžitě. Na obrnu existuje monovakcína.

rory_g
18. bře 2014

@katja77 prave,my se bavily,ze pred skolkou bychom asi rozockovaly nejakou monovakcinu,ale nevim zatim co,aby,kdyz uz,to melo nejakej smysl. Dr by mi pak napsala individualni plan,ale kdyz nebude mit nic,tak nenapise,coz chapu. Na. To,ze je pro ockovaci,je fakt zlata

katja77
18. bře 2014

@rory_g To náš nenapíše... Sice očkování zrovna nefandí, ale je mladej, bojí se... A já ho chápu, kariéru má teprve před sebou. A farma firmy jsou mocné... ty by mu mohly pořádně zavařit. Proto nikdy neprozradím jeho jméno i kdyby mě mučili🙂

irennn
18. bře 2014

@rory_g
@katja77 holky, děkuju vám...s tím tetanem jsem teda hned klidnější..a to s tou obrnou jsem fakt nevěděla!

verusa.j
19. bře 2014

@rory_g naše pediatra zase říkala, že když už nic, tak aspon ten tetanus, že z tohoto má ona strach 🙂

pavelo
19. bře 2014

@verusa.j Dobrý článek k tetanu: http://www.vitalia.cz/clanky/8-ockovani-proti-t...
Mimochodem mě dost naštvala moje praktická lékařka, která mě neviděla 7 let (naposledy když jsem k ní přestoupil od doktora, který šel na penzi) a potřeboval jsem razítko na zbroják, tak si všimla, že jsem měl naposled tetanovku v r. 2001 (tenkrát jsem ovšem nevěděl nic o očkování) a bez jakéhokoliv dotazu řekla sestře: "sestři, připravte jednu dávku vakcíny tady pro pána". Na to jsem se ohradil dost razantně, že s tímto zákrokem nesouhlasím. Koukala na mě, jak na vraha a chtěla mě, asi za trest, poslat ještě na psychotesty. Strašný. A když jsme u toho, jsem rád, že jsem Šárku uchránil před očkováním - je klidná, chytrá a vnímavá - a zdravá. Ostatní děti mi přijdou agresivní, trochu pozadu a nervní (v dětských koutcích a u známých). Ale to je jen můj pocit.

karchinka
20. bře 2014

holky, ten nadpis je přesný - mám strach očkovat, ale i strach neočkovat... byla jsem s očkováním celkem smířená, starší má naočkováno vše a mladší má hexu, priorix odkládaný - měl to dostat min. léto, ale měl celou hexu posunutou, tak se mu i priorix posunul a pak byl nemocný, potom jsme byli 3 měs. mimo republiku, měli jsme očkovat po Vánocích, ale leden i únor měl škaredé infekce - obojí nešlo bez atb... když ještě dobíral atb v únoru a byli jsme na kontrole, tak jsem se chtěla domluvit na očku tak nejdřív za 2 měs., ale dr. na mě skočila, že se může očkovat už 2 týdny po atb a naznačila mi, že jsem hysterka a že by na nás mohla přijít sociálka (to vím, že není úplně pravda, že kecala), ukecala jsem to 6 týdnů po atb, ale bylo to těžké a bylo mi z toho moc smutno, nějak se mi k té doktorce už moc nechce... je mladá, předtím tam byla starší paní, která šla ale do důchodu a ta byla úžasná, nebyla očkovací fanatik, byla spíš proti očkování, ale kde tady v Ově takovou dr. teď sehnat? :( jsem koukala po netu, ale doktoři u svých jmen nemívají cedulku - nejsem očkovací fanatik :D ten termín 6 týdnů se nám už blíží a já nevím, co dělat... svým způsobem ho chci mít naočkovaného, protože jedeme na podzim zase za ségrou do USA a nechci riskovat jednu z těch nemocí tam, už i z finančního hlediska si to neumím představit, jsme tam byli jednou u doktora a účet šílený... ale čím dál tím víc (asi i díky tomu přístupu dr.) se bojím očkovat :( já vždycky když na mě někdo tlačí, tak mám tendence dělat věci úplně naopak :D