Mám strach očkovat, mám strach neočkovat

diviska
2. led 2012

Milé maminky, milé ženy. Odmítla jsem nechat očkovat svou nedonošenou dcerku ve 4 měsících hexavakcínou. Doktorka na mě křičela a nechala mě podepsat papír, že očkování odmítám. To ale není pravda! Rozhodně nejsem proti očkování, jen se mi nelíbí hexavakcína a nelíbí se mi očkování tak brzo. Samozřejmě mě ale děsí výskyt černého kašle.. když jsem chtěla po paní doktorce, ať mi očkování rozloží, řekla, že to neudělá. Vím, ale, že některé doktorky to dělají. Máte s tím zkušenosti? Můj instinkt řekl neočkovat, a já bych se nenáviděla, kdyby se malé po očkování něco stalo, ale zase jí nechci zbytečně vystavovat riziku neočkování - prostě hledám kompromis..máte někdo lékařku, která je přístupná diskuzi o očkování?

makcza
7. kvě 2012

Zdravim vas, tak i my si odlozime prvni hexu minimalne do 6ti mesicu a pak uvidime. Zijeme v Dansku a tady ockovani povinne neni, nicmene je to doporucene. U me Dr s tim byl mensi problem, no problem, divala se na me jako na trubku a ze prece zadna rizika nehrozi atd....cimz me utvrdila jedine v tom, ze ji zmenime 🙂...manzel pak volal svemu Dr z detstvi, popsal situaci a ten nam rekl, ze zadny problem ocko posunout neni a vysvetlil nam mnoho veci. Jednou z tech veci bylo i ono nevhodne ockovani v lete. Ne, ze by bylo uplne nevhodne nebo by se nemohlo provadet, ale jde o to, ze v lete jsou teploty leckdy tropicke, clovicek ztraci tekutiny uz tak, po ocku se muze dostavit horecka, tim padem opet telicko ztraci tekutiny plus je v horku, tudiz muze dojit snadno k dehydrataci a prehrati telicka. Tudiz vse zalezi na zvazeni.
@gingera take jsem se ptala na cestovani neockovanych deti, jelikoz letime v cervnu do Cr. Muze se normalne cestovat jen v pripade, ze by se cestovalo do zemi s jinym klimatem ci africkych zemi, je lepsi pockat ci naockovat.

anehap
7. kvě 2012

@romcovaklarka na hexu je v podstatě hlavně ta Thuya(dle informací mé pediatričky homeopatky a taky jsem to vyčetla z několika knih o homeopatii), až pak na priorix je jich několik - ale ty se dávají hlavně po očko, kdy jsou(lepší, když teda nejsou 😒 ) reakce v podobě příznaků konkrétní nemoci, tak přímo na tu konkrétní nemoc, takže těch je pak víc...
@lucieeeee mně tu brožurku nabídla asi před třemi lety magistra v lékárně, kam chodím často homeopatika kupovat,mám i stejnou brožurku Homeopatie v porodnictví a Homeopatie ve stomatologii(taky Boiron), tak se zkus poptat v nějaké, určitě tam budou mít aktuální verzi 😉
@pampeliska1 já už podle té brožurky "naordinovala" malé několik homeopatik a ve většině případů zabraly 😉 , někdy jsem konzultovala s pediatričkou(homeopatkou), abych se ujistila, zda jsem vybrala správně....a výborná je i kniha Homeopatie a děti, nakladatelství Grada 🙂

gingera
8. kvě 2012

@luthien.k, @ikarkulka, @dana3262, holky moc děkuju za reakci 🙂 a to plavání ještě zvážím.

takyja
8. kvě 2012

@verusa.j Z příbalového letáku... :
1 adsorbováno na hydroxid hlinitý, hydratovaný (Al(OH)3) 0,5 miligramů Al3+
3 adsorbováno na fosforečnan hlinitý (AlPO4) 0,32 miligramů Al3+

Tedy je to tam. 😉 O formaldehydu jsem neslyšela...

takyja
8. kvě 2012

@makcza Základním důvodem proč se nemá v létě očkovat je vliv UV záření (nikoliv teploty!!!), které může snížit očekávattelný výsledek očkování.

Info k tomu zde: http://www.vakciny.net/AKTUALITY/akt_2012_07.htm

anehap
8. kvě 2012

Co se týká očkování a ročního období, tak když jsem se teď bavila s pediatričkou, kdy je nejvhodnější období(máme dávat priorix), tak říkala, že z jejích zkušeností, co už ví ona sama a má nejméně reakcí(a to ona je rozhodně nepodceňuje, je spíše odpůrcem očkování, mezi dr. docela rarita) u dětí, je září - děti mají po létě nejvíc energie, jsou nejzdravější a reakce jsou lepší, celkově to lépě snáší.Potom později už jsou chřipky, nachlazení atd 😝 . Malá bude mít dva roky v létě, tak o září budeme přemýšlet. Samozřejmě, pokud bude naprosto v pořádku - žádná rýma, zoubky atd. 🙄

lucieeeee
8. kvě 2012

@pampeliska1, @anehap díky za info... homeopatii v porodnictví mám taky doma a tu mám vlastně taky z lékárny, tak to tam zase zkusím 🙂 je dobré vědět,po čem se ptát (nevěděla jsem,že to existuje).a jestli se tím můžem řídit? myslím,že homeopatika jsou bez vedlejších účinků a že doktor by nám to doporučil stejně buď podle tohohle nebo něčeho podobného,takže bych se toho nebála a pokud brožuru seženu,určitě si budu ordinovat doma sama (teda s rozumem) 🙂 když jsem brala arniku k porodu, taky mi radili vesměs dle brožury...
@verusa.j měsíc a půl času,tak to je paráda. to už v podstatě mít půl roku budete,ne - nebo kolik vám je teď? 😉
@gingera ahoj. dobrá otázka. žádné výraznější změny režimu jsme taky nedělaly. teda chvílema mě to chytalo (vždycky tak týden potom, co mě dr.postrašila,jak je černý kašel nebezpečný,když jsem odkládala..). bydlíme na menším městě,takže mhd vynechat nebyl problém (kdybysme bydleli ve velkém,asi bych se ho vynechávat snažila) a s malou se nakupovat do nákupních center snažím chodit tak jako tak minimálně,ale občas jsme s ní byli a neřešili jsme. a návštěvy normálně,jen jsem se teda snažila eliminovat kašlající děti a tak, ale to bych dělala stejně 🙂 a o plavču jsme přes zimu ani neuvažovali.
@dana3262 moc děkuju za info,tahle souvislost mě ani nenapadla a zatím jsem o tom neslyšela.přes zimu jsem plavčo odmítala,ale teď v létě jsem si říkala,že bysme ho možná zkusili-že už budem taky trochu větší a že pokud by to mělo malou bavit a naučila by se ve vodě spoustu vopičárniček (přece jen ve vaničce se doma tolik nevyblbne),tak že by se ten chlor nějak vykompenzoval, i když přesvědčená jsem ještě nebyla. ale takhle-plavčo a tohle riskovat-děkuji nechci a když už tak radši hupnem k našim do bazénu 🙂 takže díky za info!!!

diviska
autor
9. kvě 2012

@anehap ahoj, děkuji za informaci 🙂

dana3262
9. kvě 2012

@lucieeeee naší máj právě krytej slanej bazén. On ten chlor, co vzniká z ty solí je trochu o něčem jiným. Teda já jsem třeba atopik a nic mi nepomahalo víc než letní koupání ve vsemoznejch nechutnejch nádržích se davem a modrou skalici 🙂 a to myslím smrtelné vážně. Ale z verejnyho bazénu jsem byla vždycky nemocná. Je to semeniste bacilů. A dokonce i malej byl nemocnej když se u našich koupal zároveň se sousedovic detma. Je to asi i dobrej nosič ta voda. Do 2-3 let bych tam dítě nebrala a pak třeba v létě, postupně.. spíš mě fascinujou ty kurzy pro kojence. To prostě nemůže dělat dobrotu. A je to tak moc oblíbený. Ale zas je to můj pohled na věc. Jeden odborník řekne to a druhej zas ono.
A zase uvažuju o odložení hib. Prodělala jsem teď strev.vir.,skoncila na kapackach (jsem od tehotenstvi nějak moc hubena) a jsme objednany na 22.5. Přijde mi to brzo a pořád mi hloda v hlavě, jestli nepockat do toho roka.

verbalinka
9. kvě 2012

Ahoj, narychlo jsem se rozhodla odložit očkování dcery na hexu a sháním info. Můžu vás poprosit o link na vyhlášku, ve které je o očkování a hexe? Vím, že se hexa může očkovat během prvního roku života, ale potřebovala bych to písemně - radši. Nevím, jak to dr vezme 😖
Chci to posunout na cca 4 měsíc, a pak ještě stihnout pneumokoka. Nevíte, jestli se dá očkovat pneumokok dřív než hexa?
Moc děkujuuu 🙂

verusa.j
9. kvě 2012

@takyja - já jsem to četla ne z příbalového letáku, ale ta info navíc, což nevím, jestli je k vakcíně, u anlgického letáku je tam toho daleko více

verusa.j
9. kvě 2012

@lucieeeee - nebudeme, to nám bude tři měsíce 🙂 , ale já to posunu nejméně po půl roce, a zkusím se poptat na jiné vakcíny než je hexa, taky bych chtěla to schéme 2 plus 1,

gingera
10. kvě 2012

@lucieeeee děkuju za reakci 🙂

verusa.j
15. kvě 2012
verusa.j
15. kvě 2012
bubbly
25. kvě 2012

@nikes ahoj, ziju v Anglii a tady se MMR ockuje uz hned po roce mezi 12 a 13 mesicem. Prijde mi to brzy a navic tady v Anglii se pred lety (1998) v mediich sirila panika o vedlejsich ucincich teto vakciny, tedy autismus, hyperaktivita a problemy se zazivanim. Rodice zacali odmitat a 'ockovanost' klesla na 75%. Aby ockovani bylo celoplosne musi byt ockovanych deti nejmene 92%, jinak se MMR zrusi a ockovat se nebude, to by ovsem vedlo k epidemii zardenek, z cehoz ma vlada strach. Takze honem vypustit do sveta informace ze to MMR neni zas az takova hruza a vedlesji ucinky ma 'jen' nekolik deti a bla bla.Takze za poslednich par let se to nejak podarilo uklidnit. Takze pro vladu je levnejsi objetovat nekolik deti nez mit na krku epidemii zardenek. Navic ty zardenky jsou hlavne nebezpecne pro nenarozene deti, zpusobuje to defekty, takze hlavni duvod proc se ockuje je ten, aby se nenakazily tehotne a tim neohrozily nenarozene deti. Ja studuju Bc zdr.sesta tady v UK a nas studenty naockovaly MMR hned v prvaku, protoze jak chodime na praxi a pracujem s tehotnyma, tak je tam riziko. Takze k tem vedlesim ucinkum u ockovanych deti - ja moc na tyhle maminkovske fora nechodim, ale na anglickych strankach jsem si vyhledala nazory maminek co nechaly deti ockovat MMR a opravdu se objevila hyperaktivita. Nevim jak se o tom MMR pise v CR, ale verim ze v tak malickem a porad dost cenzurovanem state je nepripustne vypustit informaci o MMR a autismu, tam by kazdy prestal ockovat. Proto si to pojistili tim ze vam vyhrozujou socialkou. Jestli mas vic info, prosim napis a diky zes to tady napsala.

chlebenka
27. kvě 2012

Ahoj, tak jsem na tom velice podobně, bojím se očkovat, ale i nenaočkovat. Zatím teda u mě převládá spíš strach z očkování, než neočkování. Malá má teda za sebou už dvě Hexy 😖 první ve 2. měs. a druhou ve 3. měs. Pak jsem řekla Dr, že další očkovat nebudu (naše tam teda zrovna nebyla, měla tam za sebe záskok), jdem teď na půlroční začátkem června a tam to budu řešit s naší Dr. chtěla jsem aspoň jen ty dávky 2+1, ale myslím, že tam by jsme už nedodrželi ty danné rozestupy 😖 ach jo...
Líbí se my jak často slýchám, že hliník je přece naprosto v pohodě, že ho vlastně přijímáme denně a že je to naprosto bezpečné, že pokud běžně používáme antiperpiranty, že tam je hliník taky. Jenže ono je něco jiného, když si dám já, jakož to dospělák antiperpirant s hliníkem a potřu si s tím popaží (pravda, že mě stačí si ho dát cca 1X za 3 dni- nesmrdím 😀, denně se myju 😉 )
Ale co třeba takové maličké miminko, jenž dostane přímý zásah do těla, do krevního oběhu? Nemajíc v sobě kouska jakékoliv chemie a najednou do těla takový driák a má to být na prosto v pořádku?
A co zmiňovaná rtuť, samozřejmě, také jí přijímáme potravou v rybách, že, ale ono je rtuť a rtuť že jo. Ono je něco jiného rtuť v jídle a něco jiného opět zásah pěkně rovnou do krevního oběhu (tělo vylučuje jen část cca do 24 hodin po očku, ale ta zbylá část tam zůstává a to docela dost dlouho na to, aby dokázala udělat v těle nějakou neplechu 😖
A co formaldehyd? Je sice obsažen v nábytcích a plovoucích podlahách, fajn, ale opět je něco jiného v nábytcích a něco jiného je pěkně přímý vstřik do krevního oběhu.
Toto v těle malého miminka a dítěte prostě nemá co dělat.
A že má očkování na svědomí, že danné nemoci vymizely? Ne, jsou grafy, kde je jasně dokázáno, že nemoci ještě daleko před tím, než se začalo očkovat byly dávno na ústupu (např. černý kašel, dětská obrna, spalničky a i ten tetan a jiné) a proč? Protože se zvýšil celkově světový standard- přístup k pitné vodě, větší čistota, není taková chudoba, přístup léčby a přístup léků, lepší přístup k potravinám a pod.
Např. v knize "Co možná nevíte o očkování" od pana Millera, tam je to pěkně vysvětleno a vždy podloženo jakými studiemi se na to přišlo.
Měli bychom my rodiče nad každým očkováním opravdu přemýšlet a velmi obezřetně zvažovat a nebrat na lehkou váhu případné možné nežádoucí účinky.

dorinek
28. kvě 2012

@chlebenka - náhodou jsem "padla" na Tvůj příspěvek a čtu tady, že bys ráda očkovala ve schématu 2+1, ale že už nedodržíš rozestupy... Jak to ?? Můžeš přece dát 1. dávku, za měsíc 2. dávku (to už máte splněno) a za 6 měsíců 3. dávku (to ještě v pohodě stihnete) - takhle to očkovala moje kamarádka a nebyl s tím žádný problém. Normálně se prý očkuje 1. dávka, za dva měsíce 2. dávka a za 6 měsíců 3. dávka, takže mezi 1. a 2. je dvouměsíční pauza, ale jak je vidět, záleží asi hlavně na pediatrovi a jeho libovůli. Jak tak sleduju očkování ve svém okolí, tak bych řekla, že si to každý pediatr vykládá po svém 😅 😅

chlebenka
28. kvě 2012

@dorinek Já právě měla za to, že mezi prvními dávkami má být rozestup aspoň 2 měsíce, kdežto malá měla "jen" měsíc.
Taky jsem zvědavá, jak si to vyloží naše pediatrička 😒 😀

bisquitka
30. kvě 2012

Mozem vas poprosit o doporucenie pediatricky v Prahe, najlepsie Smichov, ale moze byt aj inde, ktora na mna nebude pozerat ako na asocialneho mimozemstana, ked chcem ockovanie odlozit, resp. niektore vobec nedat? Vopred dakujem 🙂

dorinek
31. kvě 2012

@chlebenka - ono právě asi moc záleží na každým pediatrovi. Dokonce znám i holčinu, která nechala naočkovat první tři dávky (po měsíci) a pak už tu poslední nedala, dítě mělo špatnou reakci. No a pediarička jí řekla, že teda ty 3 dávky stačí a i když to bylo po měsíci, že se to teda bude brát jako schéma 2+1 a že to prostě stačí. Myslím, že tu ani tak nejde těm pediatrům o nějaký zachování postupu, co se protilátek týče, jako spíš o zachování zákona a předpisů, co se počtu píchnutí týče. Kdyby se jich někdo ptal, řeknou, že proběhly 3 dávky, což podle zákona a doporučení výrobce stačí a tím to pro ně hasne 😅 Já myslím, že pokud si budeš trvat na svým a dáš za 6 měsíců od druhé dávky 3. dávku, tak to taky můžeš považovat za vyřízený a pediatr toho moc nezmůže. 🙄

chlebenka
31. kvě 2012

@dorinek děkuju 😉
dnes jsem o tom s Dr. mluvila, budem to ještě řešit v pondělí. Ale z její reakce jsem vcelku mile překvapena, je ochotna přistoupit na kompromisy a sama řekla, že třeba MMR vakcínu odkládala svému dítěti co nejdéle 🙂

takyja
31. kvě 2012

@chlebenka @dorinek My jsme teda byli ve stejné situace, 3 dávky po měsíci a bohužel po nich ve 2 letech věku už není dostatek protilátek.. takže 4. dávku je potřeba dokončit podle mne, pokud se nejede tzv. skandinávské schéma od počátku. Kvůli špatným reakcím teď 4. dávku máme rozloženou do mono..

dorinek
3. čer 2012

@takyja - a jak se na to přišlo, že nemáte žádný protilátky ??? Normálně se přece žádný "ověření" protilátek nedělá ??? Já osobně si myslim, že u spousty dětí se ty protilátky nevyvinou, nebo se vyvinou málo... Moje dcera teda prošla klasickým 3+1, ale vzhledem k tomu, že na první 3 dávky neměla reakci vůbec žádnou (ani teplotu, nic) na 4. dávku teda reakce byla, tak si myslím, že protilátky se taky žádný nevytvořily. Ověřovat to teda nebudu, ale myslím, že očkování tím ztrácí na významu, když se pak nedělá zpětná kontrola. Kdoví, kolik dětí tak zůstane bez protilátek a kolik dětí má třeba kvůli tomu zbytečně nějaké trvalejší následky. Přijde mi to celý postavený na hlavu a kor když slyšim, jak to někteří pediatři píchaj všelijak, hlavně podle sebe... 🙄

takyja
3. čer 2012

@dorinek Speciální testy kvůli reakcím, které dcera měla a které svou intenzitou napovídaly, že se nemusely protilátky vytvořit. Je to asi první věc (spolu s dalšími testy imunity), která se na specializovaném pracovišti na očkování dělá, aby se zjistilo zda a jak dítě vůbec na očkování reaguje. Silná reakce může totiž znamenat také to, že se protilátky nedělají.

Očkování neztrácí smysl, i když se zpětná kontrola nedělá - podle klinických testů reaguje naprostá většina dětí, jak má, popřípadě se kvůli zvýšení proočkovanosti populace dává booster dávka...

Jinak souhlas, nedostatek kvalifikace pediatrů v oblasti očkování (zejména neschopnost rozpoznat nežádoucí účinky a neschopnost dávat dávky očkování tak, aby to pro dítě bylo přínosné či nejméně rizikové) je velký problém. 🙄

daisyr
4. čer 2012

ahoj holky, prosím o radu, jak je to s tím schématem 2+1, kdy se musí začít a jak jsou pak ty rozestupy? Pochopila jsem rozestupy snad 2 měsíce po první dávce a 6m. po druhé a do kdy se ta první musí dát? Děkuji za názory

verusa.j
5. čer 2012

@takyja - četla jsem taky, že počet protilátek ještě neznamená, že by jsi byla chráněná proti dané nemoci, takže babo raď

nae
5. čer 2012

@daisyr Čítala som akurát štúdiu, že ideálny rozostup medzi dávkami je 2 mesiace, ale tiež sa rada ešte poučím, keď sem niekto napíše viac.

dorinek
5. čer 2012

@takyja - takže jestli to dobře chápu, tak jste měli po očkování výraznou nežádoucí reakci a proto jste si nechali udělat testy ?? Mě zase doktor říkal, že když není reakce žádná, tak to může znamenat, že se protilátky nevytvořily...Takže babo raď. 😅 Když není reakce žádná, je to špatně, když je reakce moc výrazná, je to taky špatně... a hlavně kde je ta hranice mezi "normální reakcí" a moc výraznou ???

Očkování asi neztrácí smysl, to s tebou souhlasím, ale pokud se to očkuje tak jak má. Myslím, že když výrobce dělal klinické testy a zjišťoval množství protilátek, tak určitě postupoval podle správného schématu. Ale co případy, kdy se očkování odloží kvůli nemoci, nebo případy pediatrů, kteří si to píchaj jak chtěj ??? Máme tu v okolí jednu doktorku a když slyším od maminek, jak je očkuje, tak jen kroutím hlavou... 🙄

@daisyr - já jsem se všude jen dočetla, že očkování Hexou by mělo být ukončeno do 18 měsíce věku. Doktorka Eleková (slobodavockovanie) uvádí, že se klidně může začít třeba v 8 měsících první dávkou, v 10 měs. dát druhou a za 6 měs. dát třetí. Stihne se to do těch 18 měsíců věku a je to prý šetrnější, než to dávat hned ve 3 měsících. Imunitní systém je vyspělejší, odolnější a nežádoucí reakce je menší. Fakt je, že se píchá stejná dávka (co do množství) ať už očkuješ ve 3 měs. nebo v 8 měs. Takže logicky to pro ten organismus může být lehčí, když se s tím vypořádá až dýl. Na druhou stranu jsem slyšela i názor, že když se to píchá dýl, tak imunitní systém už je vyspělejší a nevytvoří se tolik protilátek... Takže nevim. Ale držela bych se tý hranice 18 měsíců, tak abych to stihla doočkovat. Na www.vakciny.net ti určitě ochotně poradí doktor Petráš, kamarádce ochotně odepsal, co se očkování týče, tak to zkus. Já mám v úmyslu začít očkovat na 6 měs. podle schématu 2+1.

anehap
5. čer 2012

@dorinek přesně - kamarádce říkala dr., že pokud její dvě dcery neměly absolutně žádnou reakci na žádné očkování, tak se jim nevytvořily protilátky, dál to ale neřešila....a nám naše dr. říkala, že není dobré, jaké reakce měla malá(s tím souhlasím, tři dny vysoké horečky, zvracení atd není normální), že možná taky nebude mít protilátky 😕 NO, my teď jdeme na alergo na testy imunity, jsem zvědavá na výsledek, ty nežádoucí reakce s tím můžou souviset a podle toho se rozhodneme, jestli ještě posuneme priorix....kdybych to mohla teď udělat jinak, taky bych dala hexu až tak v 6 měsících, u druhého to tak udělám 😉