Mám strach očkovat, mám strach neočkovat

diviska
2. led 2012

Milé maminky, milé ženy. Odmítla jsem nechat očkovat svou nedonošenou dcerku ve 4 měsících hexavakcínou. Doktorka na mě křičela a nechala mě podepsat papír, že očkování odmítám. To ale není pravda! Rozhodně nejsem proti očkování, jen se mi nelíbí hexavakcína a nelíbí se mi očkování tak brzo. Samozřejmě mě ale děsí výskyt černého kašle.. když jsem chtěla po paní doktorce, ať mi očkování rozloží, řekla, že to neudělá. Vím, ale, že některé doktorky to dělají. Máte s tím zkušenosti? Můj instinkt řekl neočkovat, a já bych se nenáviděla, kdyby se malé po očkování něco stalo, ale zase jí nechci zbytečně vystavovat riziku neočkování - prostě hledám kompromis..máte někdo lékařku, která je přístupná diskuzi o očkování?

ocelotka
30. říj 2013

@marcelka287 to je teda děs ☹ fakt už začínám být k jakémukoliv očkování skeptická

kajalka
30. říj 2013

@marcelka287 Psala jsem nejstarší, protože čím starší dítě, tím spíš si s tím poradí.

marcelka287
30. říj 2013

@kajalka Máš pravdu😀 neumím číst, promiň a ty teda nakonec nedáváš očkovat vůbec?

dasenecka
30. říj 2013
kajalka
30. říj 2013

@marcelka287 Zatím jsem ve fázi, kdy to odkládám na neurčito. Nejradši bych neočkovala vůbec.

marcelka287
30. říj 2013

@kajalka já bych asi taky neočkovala, ale manžel si tím úplně jistý není.. A já asi taky ne.. tak uvidíme, jeste mám chvili cas.. a kdyztak se zkusim zeptat na dalsi odklad..

zuzi.111
5. lis 2013

@dasenecka Taky jsem dnes na ten článek narazila.

Vždy mě strašně rozčílí tady ty řeči o "mám vlastně očkovat?". I když očkovat budete, můžete riziko minimalizovat oddělením jednotlivých očkování. Je to na vás. Každý svého štěstí strůjcem. Jen bych zavedla zákon, že pokud by ten Váš neočkovaný prcek chytil nějakou z nemocí, proti které se očkuje, nebo zjistili, že je roznašeč a nakazil nějakého chudáka se s sníženou imunitou, nechala bych Vás celou léčbu zaplatit a ještě Vás trestně stíhala. Tohle opravdu není sranda.

pajenka
5. lis 2013

@zuzi.111 A já bych zavedla zákon, že pokud by ten Váš očkovaný prcek chytil nějakou z nemocí, proti které se očkuje, nebo zjistili, že je roznašeč a nakazil nějakého chudáka se sníženou imunitou nebo chudáka neočkovaného, nechala bych Vás celou léčbu zaplatit a ještě Vás trestně stíhala . . .. 😎

zuzi.111
5. lis 2013

@pajenka Nene, tady by měla být žaloba z mé strany na farmaceutickou společnost vyrábějící danou vakcínu, případně na SÚKL, který ji schválil a poslal na český trh.

kocicinka
5. lis 2013

@zuzi.111 to nemůžeš takhle brát, takhle to nefunguje. Kuřáky taky nikdo nestíhá, když třeba vypalují svému dítěti, nebo někomu jinému pod nos a ten pak onemocní. Nebo když si kouřením způsobí rakovinu plic či chronickou obstrukční plicní nemoc. Tak po něm taky náklady nikdo nechce. Takhle to nefunguje a fungovat prostě nemůže, i když by se to někomu líbilo.
Ad ten článek, co si tu dnes každý dává do KZ. Mě by spíš zajímalo, jak je možné, že tu černý kašel rozbujel, když je proti němu valná většina lidí očkovaná. To ve mě poněkud ještě více nahlodává důvěru v očkování proti němu.

zuzi.111
5. lis 2013

@kocicinka Máš pravdu, není vše černobílé, ale prostě mě to hodně namíchlo, když někdo takhle dává všanc zdraví dítěte a vlastně i lidí kolem. Jinak tam píší, že účinnost vakcíny je 3-12 let. To by bylo zřejmě hlavním důvodem + že to sem tahají přistěhovalci a jiní obyvatelé z rizikových oblastí (no jo no, nevýhody kosmopolitní společnosti). Chápala bych taky, že děti očkují a přeočkovávají z důvodu, že je pro ně černý kašel vysoce rizikový (smrtelný?). Dospělí by se s nákazou v přeočkované populaci neměl setkat a pokud, tak ji zvládne.

dasenecka
5. lis 2013

@zuzi.111 nechápu, proč na mě útočíte! Já svou dceru chráním a očkovat ji nechám, ale truchu jinak, tak se laskavě vynechte!

dasenecka
5. lis 2013

@zuzi.111 nechápu, proč na mě útočíte! Já svou dceru chráním a očkovat ji nechám, ale trochu jinak, tak mě laskavě vynechte!

zuzi.111
5. lis 2013

@dasenecka Na Vás ne, já jsem tam jen přes Vás odkazovala ten článek. Pak jsem vynechala řádek a psala můj postoj, ale ne k Vám. Omlouvám se.

dasenecka
5. lis 2013

@zuzi.111 v pořádku.

radush7
5. lis 2013

@zuzi.111 Na Novinkách píší, že ochrana po očku 3-5 let na Idnesu 10 let. Nikde nepíší, že čk se právě u naočkovaných projevuje v mírných formách - tudíž nerozpoznán a potencionálně roznášen. Dále, že minimálně 60% populace nemá z očkování již žádnou ochranu. Tak by si měli asi všichni nechat znovu napíchat.... a po třech letech raději znovu....a znovu.... Nenapíšou, že vakcína je nově vyvinutá, čímž se snížila její účinnost, protože ta původní způsobovala dětem nezanedbatelné zdravotní komplikace. Nenapíšou tam, že čk začíná rýmou s teplotou, kdy podezření lze vyloučit výtěrem z nosu a rozborem přítomných bakterií ev. zahájit léčbu atb. včas, než se bakterie natolik pomnoží a začne produkovat toxin, který způsobuje kašel a dušení. Navíc pod článkem jsou komentáře jako od pravidelných hostů nálevny... ACH JO!

zuzi.111
5. lis 2013

@radush7 To jsem někde slyšela, že to má lehčí formu právě u naočkovaných. Teď jde o to, zda u těch dospělých naočkovaných, u kterých už je vakcína téměř neúčinná, nebo i u dětí. u kterých by účinnost měla být nejvyšší. Těch 60% populace bych chápala, protože to budou ti, u kterých je doba od naočkování právě třeba těch 10 let a víc. Ale ten výtěr z nosu a bakteriální rozbor u každého, kdo má rýmu a zvýšenou teplotu je sci-fi nejen v ČR ale i v jiných systémech zdravotnictví, které třeba mají bohatší rozpočty. Tohle nikdo nikdy neprofinancuje. A že to jde v počátečních stádiích léčit jednodušeji a efektivněji? Kterou nemoc ne?

zuzi.111
5. lis 2013

@radush7 ...a ta eventuální léčba atb. včas. Bez toho rozboru je to k ničemu, nikdo nebude psát na rýmu a teplotu atb. Nevýhody nadměrného a zbytečného užívání antibiotik už známe.

dasenecka
5. lis 2013

Situace v posledních 10 letech se skutečně změnila a není zdaleka tak příznivá jako v 90. letech minulého století. V žádném případě nechci snižovat riziko dávivého kašle. Maminkám, které si přejí z jakéhokoli důvodu očkování odložit) doporučuji, aby snížily riziko přenosu na kojence svým vlastním očkováním (včetně očkování otce). Riziko se tím sníží o zhruba 70 %. Díky tomuto očkování (1 dávka Adacel nebo Boostrix) si zajistíte vlastní ochranu a zabráníte případnému přenosu na svou dceru. I toto je řešení do doby, než Vaše dcera bude chráněna (je třeba alespoň 2 dávky, které vyvolají ochranu přetrvávající po dobu několika měsíců).

Dr. Petráš

radush7
5. lis 2013

Já počítám s tím, že pokud pojmu podezření, zaplatím si za mikrobiologický rozbor cca 1100,- jako samoplátce.

luthien.k
5. lis 2013

@zuzi.111 V roce 2012 bylo hlášeno celkem 738 osob s onemocnění pertusí, z toho 638 bylo očkováno (86,4 %), 87 osob očkováno nebylo a u 13 osob údaje chybí. Třemi a více dávkami byly očkovány 34 osoby ve věkové skupině 1–4 roky (z 36 hlášených osob), 36 osob z věkové skupiny 5–9 let (z 38 hlášených osob), 157 osob ze skupiny 10–14 let (ze 160 hlášených osob), 258 osob zeskupiny 15–19 osob (z 265 hlášených osob), 29 osob zeskupiny 20–29 let (ze 37 hlášených osob). Ve skupině dětí do jednoho roku života bylo v roce 2012 hlášeno 31 onemocnění; z toho 26 dětí nebylo dosud očkováno, 4 děti byly očkovány jednou dávkou a jedno dítě dvěma dávkami hexavakcíny.

asineda
5. lis 2013

Z některých příspěvků je evidentní, že některé ( píšu že některé) nechcete očkovat ale vlastně o tom nevíte skoro nic!! takže možná byste si měly něco načíst!! Naočkované dítě se automaticky nerovná že nemůže chytit žádnou z daných nemocí! ALE v případě že by přeci jen onemocnělo, tak projev té nemoci je mírnější a ne tak fatální!! Beru jako rozumné neočkovat v případě vlastního rozhodnutí v případě pečlivého nastudování všech pro a proti, ale matlat sem kraviny o tom, že když dítě onemocní tak si nechat vše proplatit a trestně stíhat farmaceutickou společnost je DLE MÉHO názoru pikačovina. A NIKDE není napsané že očkování je 100 %...nikdy nic není 100%

luthien.k
5. lis 2013

@zuzi.111 s ohledem na tu nemocnost skupiny dětí 1- 4 roky se dá těžko tvrdit, že vzestup počtu onemocnění ČK je díky tomu, že je vakcína účinná 3 - 12 let, ale spíše se dá říct, že není účinná vůbec. Ona se ta bakterie taky totiž mění a vakcína na něj nereaguje dostatečně včas, takže nevidím důvod očkovat neúčinnou vakcínou celou rodinu.
Placení léčby těm, co se nedají očkovat a přesto nemoc chytí - je to stejné, jako nechat platit léčbu toho, kdo způsobí dopravní nehodu se zraněními, tomu, kdo se zraní při adrenalinovém sportu, tomu, kdo kouří, pije a přejídá se salámy a sladkostmi a trpí "civilizačními" chorobami atd. atd. Je to naprostý nesmysl. A to nemluvím o tom, kolik dětí bylo očkováním poškozeno a nejenže je problém s tím, aby jim to někdo vůbec uznal, natož s nějakou kompenzací ve finanční formě.

vilibalda
5. lis 2013

@luthien.k Zajímavá statistika! Nejlepší by bylo, kdyby to bylo 100x míň! 😠 Napadá Tě, proč je tomu u dětí do 1 roku jinak než ve zbytku populace? Když vezmu v potaz, že je dle Petráše třeba aspoň 2 dávek, tak vlastně bylo jen jediné dítě naočkované a zbylých 30 ne. Čím to, že to není třeba 25 naočkovaných vs. 6 neočkovaných?

luthien.k
5. lis 2013

@vilibalda posouvání očkování na dobu pozdější než v 9 týdnech...? Chybějící protilátky v MM (nejpřirozenější ochrana kojence před ČK díky protilátkám, když se matka s ČK buď setkala a každým dalším setkáním se její imunita posílila díky přirozenému booster efektu a nebo je úspěšně očkovaná) nebo nekojení (= žádné protilátky)...?

dasenecka
5. lis 2013

nevím jak Vy, ale já mám docela o dceru strach a raději jsem urgovala pediatričku, ať už objedná Pediacel, že chci co nejrychleji malou naočkovat.Má 4 měsíce, kojím a je zdravá, tak snad bude vše v pořádku, ikdyž to bude zatím jen jedna dávka a nevím, jak na tom bude s imunitou, ale musí být vše v pořádku!
Sedět s rukama založenýma se mi zrovna nechce a mám strach...takže pokud mi někdo neřekne, že dítě bude zdravé, když nebudu očkovat a dá mi to černé na bílém, k tomu ruku do ohně, bych možná váhala, ale takhle raději budu očkovat o 2 měsíce dříve.

luthien.k
5. lis 2013

@dasenecka já bohužel nevěřím v účinnost současné vakcíny proti pertusi...

dasenecka
5. lis 2013

@luthien.k jako že pomůže?