Mám strach očkovat, mám strach neočkovat

diviska
2. led 2012

Milé maminky, milé ženy. Odmítla jsem nechat očkovat svou nedonošenou dcerku ve 4 měsících hexavakcínou. Doktorka na mě křičela a nechala mě podepsat papír, že očkování odmítám. To ale není pravda! Rozhodně nejsem proti očkování, jen se mi nelíbí hexavakcína a nelíbí se mi očkování tak brzo. Samozřejmě mě ale děsí výskyt černého kašle.. když jsem chtěla po paní doktorce, ať mi očkování rozloží, řekla, že to neudělá. Vím, ale, že některé doktorky to dělají. Máte s tím zkušenosti? Můj instinkt řekl neočkovat, a já bych se nenáviděla, kdyby se malé po očkování něco stalo, ale zase jí nechci zbytečně vystavovat riziku neočkování - prostě hledám kompromis..máte někdo lékařku, která je přístupná diskuzi o očkování?

takyja
30. bře 2012

@jaru30 Lítáte po doktorech? Ještě nedávno jsi psala tohle: "Ahoj, rvu si vlasy, že jsem v době našeho očkování hexou a prevenarem nebyla víc informovaná. Sice malej byl bez reakce, ale už jen ten pocit, že jsem ho tak ohrozila, mě děsně štve." (Cituji z této diskuze: https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/ockovani...) Tak jak to je?

ikarkulka
30. bře 2012

@takyja tak fajn.
první část otázky - jak ochránit před nákazou neočkované děti - to opravdu nevím. kdybych to věděla, neřeším vůbec očkování a prostě neočkuju a nemusím ani číst tato témata.

druhá část otázky - na konci loňského roku proběhla médii zpráva, že v čr selhává očkování proti příušnicím.
nevím, nejsem zase takový odborník - a nikdy jsem to tady o sobě netvrdila - abych mohla zcela bez diskusí napsat, co tu epidemii způsobilo. netroufám si tvrdit, že tam třeba selhalo očkování jako například u nás proti příušnicím, ale netroufám si ani tvrdit, že to bylo kvůli nízké proočkovanosti.
ty znáš přesnou příčinu, proč tam očkování selhalo? se ptám vážně.

jaru30
30. bře 2012

@takyja v tu chvíli byl bez reakce. Myšleno, jako že neměl po očku horečku, ani oteklou nohu atd. jako to děti mívají. První problémy se objevili až pár dní poté. A trvají dodnes.

takyja
30. bře 2012

@ikarkulka Znovu k první části otázky - není to o "neočkovaných dětech", tj. dobrovolně neočkovaných, ale ptám se, jakochránit ty děti, které očkovány být nemohou, protože jsou tak nemocné, že je nelze očkovat, anebo protože se jim po očkování netvoří protilátky?
Tyto děti jsou dnes chráněny díky tomu, že kvůli proočkovanosti se tady ty nemoci téměř nevyskytují, takže je chrání kolektivní ("povinné") očkování, které kritizuješ. OK, když se nebude "povinně" očkovat, jak se tyto děti ochrání? Zavřeme je někam? Tyto děti si nemohou dovolit prodělat třeba spalničky, zabije je to dost možná...

takyja
30. bře 2012

@ikarkulka K druhé otázce, ptala jsem se na spalničky - prosím o odpověď na ně...

Co se epidemie příušnic týká, vím, že v odborných kruzích se hovoří o několika možnostech selhání, které zjednodušeně mohou mít příčinu v tom, že očkovací látka je založená na určitém genotypu příušnic a očkování nemusí zajistit to, že organismus si vytvoří ochranu proti jinému genotypu... ale výsledky neznám. Mám ale za to, že se to dá objasnit, protože když proběhne Evropou nějaké takové onemocnění, tak se ten genotyp určuje a hledá se, v čem byl problém. Tj. na výsledek si budeme muset počkat. Možné je také to, že těm lidem postupně slábne imunita proti příušnicím... Nevím, který z těchto důvodů to byl, ale mohu se pokusit se zeptat, zda jsou již konkrétní poznatky.

mitote
30. bře 2012

@ikarkulka promin, ale ty veris tomu, co probehne medii? nedejboze masmedii? 😅 tem neverim ani nos mezi usima, moje matka je advokatka, par jejich kauz bylo ve vecernich zpravach a nestacila jsem se vzdy divit a hihnat, co za pi.oviny tam vykladaji...

jaru30
30. bře 2012

@mitote promiň, ale já jsem z médií. A troufám si tvrdit, že pokud to není vyloženě bulvárek, který loví senzace, tak si žádný novinář "nelajsne" sdělovat národu nesmysly 🙂

berynka
30. bře 2012

😀 😀 no jo... vejce, očkování, jedovaté okurky... jen ať je pořádná hysterie 😉 . O dobré zprávy stejně nikdo nestojí 😝 .

takyja
30. bře 2012

@jaru30 Ty musíš být z Plesku, jinak si to neumím vysvětlit. 😀

andy80
30. bře 2012

@jaru30 jaké máte problémy po očku?

scai
30. bře 2012

@mitote přesně, médiím nevěřit. Já když čtu noviny a věci z mého oboru, tak vždy tam jsou hrozné kecy a nepravdy. A nedělám si iluze, že v jiných oborech je to jinak... takže noviny už nekupuju, na telku taky moc nekoukám....

jaru30
30. bře 2012

@takyja ne, nejsem z bulváru 🙂

mitote
30. bře 2012

@jaru30 aha...to je zajimave...no promin ale pokud jde o vrazdy, tak maji redaktori vzdy polopaticke polovicate informace, ktere nejlepe nejak doplni a neni to jedina zkusenost, plati to jak pro Novu, tak pro CT1, tak pro internetove Novinky. Hlavni problem je, ze redaktori problematice vetsinou nerozumi a tak placnou hovadiny, nebo kolik redaktoru zna pravo? Kolik jich zna medicinu? Kolik jich zna jinou problematiku? To stejne casopisy, jedine co jeste ctu jsou odborne publikace.

ikarkulka
30. bře 2012

@takyja chápu to správně, že mám nechat svoje dítě očkovat, i za cenu toho, že mu očkování může způsobit doživotní následky nebo dokonce smrt, aby se tak ochránily děti, které očkovány být nemůžou, a jsou tedy vystaveny riziku nákazy?
tak to myslíš?

ty, které dítě samo si tím prošlo, chceš po ostatních matkách, aby tomu povinně vystavily své děti?

abych to nevyznělo jinak, než to myslím - já naprosto chápu, že se bojíš o své dítě. a nemám ti za zlé, že se díváš negativně na maminky, které děti nenechají očkovat. ale stejně tak se na tebe mohou dívat právě ty matky, když ty chceš, aby dodržovaly očkovací kalendář.
znáš můj důvod, proč jsem synovi oddálila očkování?

mám pocit, že v naší republice je stále velmi vysoká proočkovanost a že tu bude vždy jen pár těch, kteří děti nenechají z různých důvodů očkovat.

diviska
autor
30. bře 2012

@mitote jistě, vzhledem k tomu, jakým stylem píšeš mi za odpoveď nestojíš, pokud tě to zajímá, vše máš o pár stránek dříve napsané

ikarkulka
30. bře 2012

@takyja na spalničky jsem ti odpověděla. nevím, co bys jako víc chtěla slyšet.
nebo zeptám se jinak - co bych tak měla napsat, aby to lahodilo tvému oku? že hned zítra běžím očkovat?

ale k těm spalničkám - francie má zhruba 64,5 milionu obyvatel. víš taky, kolik lidí tam ročně onemocní klasickou chřipkou? a kolik jich na tuto chřipku zemře? proč tedy potom není povinné očkování i proti chřipce?

a další a další otázky mě napadají. pro mě prostě rizika očkování převažují před přínosy.
ty máš jiný názor a neshodneme se.

takyja
30. bře 2012

@ikarkulka Nikoliv, nikomu nic nenakazuji. Ptala jsem se, jak zajistíš, aby tvé dítě nebylo hrozbou pro tyto děti? Protože společnost má povinnost chránit i tyto děti. Pokud nezajistíš kolektivní imunitu, pak je ale neochráníš...

A ano, myslím si, že je v pořádku vystavit riziku 1 dítě z milionu, oproti 6 úmrtím z 15000 (Francie, epidemi spalniček). Bohužel...

Věc č. 2 - jsem přesvědčena, že část dětí s problémy po očkování, se do těchto problémů nemusela dostat, kdyby lékaři "uměli očkovat" (souhrnně znali, co je potřeba, kdy neočkovat /nemoc, odstupu při očkování/, uměli rozložit očko, přizpůsobit termíny, atd.). Jsme zářným případem toho, jak drobné ignorování problémů vyústilo v průšvih.

Nehodlám diskutovat tvůj konkrétní případ, protože o něm nic nevím... ani jsem doteď nevěděla, že máš oddálené očkování. Jinak já se na "neočkovače" nedívám negativně, naopak, odpůrci očko na MK mi otevřeli oči, jsem jim za to vděčná, mají významnou úlohu ve společenské diskuzi, nicméně ty, kdo zcela odmítají očkovat osobně považuji za chybně uvažující.

ikarkulka
30. bře 2012

@mitote samozřejmě, že nevěřím všemu, co proběhne médii. ale podle tvé logiky bych tedy mohla argumentovat tak, že ta epidemie ve francii byla taky jen novinářská kachna. nebo ne?

ikarkulka
30. bře 2012

@takyja ten plesk byl zbytečný a ubohý. chceš tady diskutovat na úrovni, házíš čísly, a pak napíšeš toto?

iva_kucerova
30. bře 2012

ach jo, tak když to tady tak čtu, tak se děsím, co bude ve středu. To má být naše malá ve dvou měsících očkovaná proti rotavirům a navíc hexavakcínou.... taky trochu nechápu, proč tak brzo, ale u nás v Chomutově se takovýhle věci bohužel neřeší a dobrý doktoři tu neexistujou ani pro dospělý, natož pro děti

mitote
30. bře 2012

@ikarkulka no ja se ridim heslem na kazdem sprochu pravdy trochu, takze bych brala vetsinou to ze je epidemie a konec...ale co jak proc nac zac.... no to uz vim jak to je... to koneckoncu me i pripomina jak jsme se zucastnily na slovensku reality show, tak krasne se sestrihali, okomentovali, az jsme se museli smat, protoze to s nasi svatbou nemelo nic spolecneho...takze asi tak o televizi

ikarkulka
30. bře 2012

@mitote ale lékaři vakcínám snad rozumí, ne? proč tedy i spousta lékařů nenechává své děti očkovat a je proti tomu? to přece nemůžeš zpochybnit, když tedy zpochybňuješ odbornou znalost médií.

andy80
30. bře 2012

@iva_kucerova no tak ve dvou měsících bych dítě neočkovala ani omylem. První hexu jsme dostali po čtvrtém měsíci

@jaru30 ještě jednou jsem pročetla celou diskuzi a nikde jsem nenašla co se vám po očkování stalo. Navíc nejsem moudrá po které vlastně. Jednou píšeš, že po Prevenaru a pak po Hexe. Ráda bych znala po které a jakou reakci máte. Předem moc díky

ikarkulka
30. bře 2012

@takyja tak už jen tolik - neodmítám očkování zcela, i proto jsem v této diskusi - ještě jednou připomínám název - mám strach očkovat, mám strach neočkovat.

tvá věta "ano, myslím si, že je v pořádku vystavit riziku 1 dítě z milionu, oproti 6 úmrtím z 15000" - já s tím prostě nesouhlasím. smrt dítěte je vždy stejná. napiš toto nějaké mamince, jejíž dítě zemřelo po očkování. hm.
opravdu nevím, co ti na to napsat. mně to v pořádku nepřijde. stejně tak mi nepřijde v pořádku, když zemře dítě, které se nakazí. ale to už jsem tu několikrát psala. asi neexistuje správné řešení a vždy bude riziko.

a k tomu ještě malou poznámku - nevěřím, že se evidují všechny případy následků po očkování. spousta lékařů to nikam nehlásí a dokonce ani není ochotna rodičům potvrdit, že jsou to následky očkování. takže tyhle údaje jsou taky dost zkreslené.

ikarkulka
30. bře 2012

@andy80 myslím, že @jaru30 resp. její syn měl hexu i prevenar najednou. jestli si to teda dobře pamatuju.

iva_kucerova
30. bře 2012

@andy80 no já bych klidně počkala, ale pochybuju, že mi to tady u nás někdo umožní. Hlavně se tady ani na nic neptaj, prostě napíšou datum a hotovo

andy80
30. bře 2012

@iva_kucerova tak bych zavolala, že má dítě rýmu a kašel a nemůžeš se na očko dostavit, nejjednodušší cesta, jak to oddálit

@ikarkulka jo tak to potom jo, to je pěkná blbost. Málokterá doktorka to očkuje dohromady. Moje děti teda Prevenar nemají, ani mi ho doktorka nenutila, naopak tvrdila, že je to zbytečné.

jaru30
30. bře 2012

@andy80 on to dostal naráz, Hexu + Prevenar. Když vidím, jak se to tu zvrhlo, tak upřímně nemám chuť tu psát víc, než je nezbytně nutné 🙄

jaru30
30. bře 2012

@ikarkulka týýýjo, ty máš pamatováka 😵

ofelieee
30. bře 2012

@iva_kucerova ahoj, já si ale myslím, že to je na zodpovědnosti právě nás rodičů, doktoři jedou jak podle šablony a víc je nezajímá... ty znáš líp svoje dítě než oni... já jsem si s ohledem na to nastudovala hodně dostupný literatury, udělala nějaký rozhodnutí a k doktorce chodím s hotovým názorem.