Mám strach očkovat, mám strach neočkovat

diviska
2. led 2012

Milé maminky, milé ženy. Odmítla jsem nechat očkovat svou nedonošenou dcerku ve 4 měsících hexavakcínou. Doktorka na mě křičela a nechala mě podepsat papír, že očkování odmítám. To ale není pravda! Rozhodně nejsem proti očkování, jen se mi nelíbí hexavakcína a nelíbí se mi očkování tak brzo. Samozřejmě mě ale děsí výskyt černého kašle.. když jsem chtěla po paní doktorce, ať mi očkování rozloží, řekla, že to neudělá. Vím, ale, že některé doktorky to dělají. Máte s tím zkušenosti? Můj instinkt řekl neočkovat, a já bych se nenáviděla, kdyby se malé po očkování něco stalo, ale zase jí nechci zbytečně vystavovat riziku neočkování - prostě hledám kompromis..máte někdo lékařku, která je přístupná diskuzi o očkování?

blahova_andrea
25. dub 2012

@ikarkulka asi se prostě jen nechápeme, protože mám pocit, že mluvíme obě o tom stejném, jen jinak. naše bývalá MUDr. patřila k těm, které si jedou svůj harmonogram a diskuse se moc nepřipouští. když jsem řekla, že to chci jinak, tak to byl nepříjemný hovor. vyměnili jsme lékařku a diskutujeme jedna radost 😀 prostě rodič je zákonným zástupcem a zodpovídá za dítě a je na něm zda se hodlá nacpat do tabulek daných lékaři a pojišťovnami a nebo zda dá přednost individualitě svého potomka, ale potom to bude mít jaksi dražší. u mě třeba finance hrají velkou roli. nadstandardy si moc nemohu dovolit. ale jak už jsem psala, nevím o nikom, kdo by očkování nezvládl a proto jsem neměla důvod povinné hrazené očkování odmítnout. "díky bohu" zatím to vypadá, že snad budeme patřit k té většině bez vážných následků...

kocicinka
25. dub 2012

My jsme odmítli hexavakcínu a místo ní dali infanrix hib a neplatili jsme nic, Dr. tu vakcínu normálně objednal od distributora.....

ikarkulka
25. dub 2012

@blahova_andrea neřekla bych, že se nechápeme.
jen jsi asi nezvolila úplně šťastnou formulaci toho prvního příspěvku, ale abych řekla pravdu, ani v dalších příspěvcích jsi mi ten dojem moc nevyvrátila.
ale taky jsem psala, že je to tvoje věc. jsem ráda, že jste neměli žádnou reakci 🙂

kocicinka
25. dub 2012

@blahova_andrea Co bude mít dražší? 😲 Jak jsem psala, místo hexy vakcína bez žloutenky a obrny, MMR zatím nedáváme a neplatili jsme nic....I rozdělené vakcíny lze bezplatně objednat, protože tu musí být k dispozici dětem, které nemohou být očkovány normálně. Akorát monovakcína na spalničky tu není...To mi řekli v očkovacím centru v Motole.
To, že jsem dala přednost individualitě potomka ( třeba jsem odmítla cvičení vojtovou metodou) se mi v životě mnohokrát osvědčilo a pojišťovně jsem tím akorát ušetřila peníze....

ikarkulka
25. dub 2012

@kocicinka a nebylo to ve vašem případě proto, že měl reakci na předchozí očkování atd.?
my si teda ten hib hradíme.

což mi připomíná - vakcínu máme objednanou, měli bychom tedy začít očkovat. budou 3 dávky po minimálně 3 týdnech. to by ale znamenalo očkování i přes léto.
na druhou stranu - bez tetanu se mi ho taky nechce přes léto nechávat. tak nevím, co je lepší 😒

kocicinka
25. dub 2012

@ikarkulka ne, ne, nebylo. Dr. mi řekl sám, že nám ho objedná místo té hexy od stejného distributora. Na TBC měl reakci standartní a nic jiného před tím neměl.
To si musíš rozhodnout bohužel sama 😒 Já jsem před stejným dilematem stála dvě léta... Tedy nevěděla jsem, jestli Hib, nebo samotný tetanus a toto dilema mě provázelo dva a půl roku. Proč se ti nechce do očkování přes léto? Kvůli dovolené? Jinak bych řekla, že je to lepší, nežli na podzim, kdy už lítají ve vzduchu chřipky. Nám doktor řekl, že se to očkuje po měsíci, ale chodila jsem tam s ním cca po 6 týdnech. Má 3 dávky. Akorát nevím, jestli má dostat ještě čtvrtou po půl roce od třetí dávky. Dr říkal, že ano, ale v příbalovém letáku o ní nic nepíšou, jsou tam jen 3 po měsíci jdoucí dávky. Tak nevím. Vy to budete očkovat v jakém schématu?

ikarkulka
25. dub 2012

@kocicinka existují názory, že přes léto se to očkování snáší hůř, že se s tím tělo víc pere... ale spíš převažuje strach z toho tetanu, tak asi začneme.
s dr. máme domluvené 3 dávky, tedy 2+1. o čtvrté nic neříkala a i já jsem si to takhle zjišťovala, že hib jsou jen 3 dávky.

kocicinka
25. dub 2012

@ikarkulka Hm, tak to jsem si zas něco nezjistila 😒 2+1 znamená dvě dávky po měsíci a třetí po půl roce? Jonáš dostal 3 dávky po cca 6 týdnech, protože mu do toho pokaždé vlezla nějaká rýma, atd. Do té čtvrté ( měla by vycházet podle Dr na červen) se mi ale vůbec nechce. Mám pocit, že doktor si ten leták ani nepřečetl a řídí se očkovacím kalendářem jako u hexy. Tam jsou myslím 4 dávky celkem.
Záleží na tom, jak moc se hraboší v hlíně, jesli má tendenci se nějak zraňovat...atd. Pokud se převážně vozí v kočáru, tak bych se toho ani tak nebála. Náš Jonáš pomáhá babičce v zahradničení a zahradu máme hnojenou koňským hnojem, takže já už jsem měla nahnáno fest....

ikarkulka
25. dub 2012

@kocicinka u hexy jsou 4 dávky, ale u té hib to asi není sjednocené, protože tu tak často dr. neočkují. tak to asi každý jede podle svého ☹
2+1 by mělo být, jak píšeš, akorát já bych ten měsíc chtěla protáhnout na 6-8 týdnů.

eliáš se právě hraboší. v kočárku už toho moc nenajezdí, spíš chodíme ven pěšky, hrabe kamínky, písek, hlínu... a občas chodíme na statek 😖

ikarkulka
25. dub 2012

ale zranění žádná nemá, ani škrábance. jenže co není, může být.

dana3262
25. dub 2012

@ikarkulka @kocicinka jsme na tom stejne. Taky se ted chystam objednat na 1.davku hib. Malemu bude 7.2. 7mesicu. Neni to dobre, ze se s tim telo vic pere? Nejlepsi je asi konec leta, ze? Jeste jsem mu dnes nechala udelat kontrolni vyter. Kdyz tam nic nebude, asi ho nebudu tyrat odberama a rovnou naockujem. Vypada, ze je v poradku.

diviska
autor
25. dub 2012

@kocicinka a jak jste zvládli infanrix? Já ho chci také malé dát, až jí bude rok, před tím ale chci testy na imunitu

takyja
25. dub 2012

@diviska Testy na imunitu ti pravděpodobně vůbec nic neukážou, ledaže by tvé dítě mělo výrazný imunodefekt. Navíc některé hodnoty mají význam, jen pokud se odběry dělají pravidelně několikrát po sobě a vyhodnotí se pak souhrnně tyto několikrát dělané odběry. Dcera, která extrémně špatně snáší i monovakcíny, má testy na imunity lepší než já 😀, tj. bez znaků nějaké zásadní imunodeficience. Přesto měla po MMR postvakcinační meningoencefalitidu a aktuálně se vzpamatovává z monovakcíny Hiberix už 18 dnů. 😝 Prostě to nevychytáš, i kdyby ses snažila sebevíc. A myslím, že je pitomost, pokud někdo chce své dítě zatěžovat zbytečně monovakcínami, popř. zbytečnými odběry, které nic moc nemusí ukázat (pokud není dítě vyloženě nemocné samozřejmě) ...

Já teď co mám zkušenost i s monovakcínami bych byla ráda, kdybychom mohli očkovat jinak.. protože mít dítě fit na očkování x krát do roka, hlídat ho před a po, atd. není legrace. Např. my už 3 týdny nemáme žádný program (plavání, kolektiv). Když jde kolem sousedovic dítě s obyčejnou nudlí, tak popadám dceru a zdrhám... atd.

kocicinka
26. dub 2012

@diviska výborně, žádné vedlejší účinky, ani krátkodobé, ani dlouhodobé jsem nezaznamenala. Ani teplota, rozmrzelost, nechuť k jídlu, nic takového se nekonalo. Ale každé dítě to snáší jinak. I když doktorka v Motole mi řekla, že Hib je o hodně lépe snášená, nežli Hexa, protože není tak agresivní( opakuji doslova). Akorát při aplikaci řval jako pominutý, protože už samozřejmně chápal, co se kolem něj děje, musela jsem mu to vysvětlovat, atd...

blahova_andrea
26. dub 2012

@ikarkulka tak na nepochopení už jsem docela zvyklá, asi se neumím písemně správně vyjádřit...ale je to jedno, já taky často spoustu lidí nechápu...aspoň je svět v rovnováze 😀

blahova_andrea
26. dub 2012

@kocicinka já jsem psala, že jsem si jiné možnosti nezjišťovala...že nevím zda se dá něco rozdělovat a kolik to stojí nebo nestojí...nehádám se s tebou, ty sis to zjistila a tak víš o čem mluvíš...mě prostě vůbec nenapadlo to řešit. a to mám dítě taky nedonošené. očkují se tisíce dětí a ke mě nedoletělo nic, co by mě od toho odradilo, to už jsem psala. stejně jako to, že rozhodně souhlasím s tím, že zodpovědnost je na rodičích (většinou matce) a že je důležité mít pediatra přístupného diskusi...

mates22
26. dub 2012

tak jsme včera byli na pětiletém přeočkování (tetanus, záškrt, dávivý kašel) a dcera má dneska přes 38 teplotu, paní doktorka říkala, že by reakce bejt neměla........... máte někdo zkušenost, není to na reakci moc brzy?

takyja
26. dub 2012

@mates22 Není to brzy, tahle vakcína to dělá i tentýž den.. Míra reakce může mj. odviset také od toho, že dítě má protilátky a tuto "infekci" imunita již zná. Proto bývají těžší reakce na 2. dávku MMR, 4. dávku hexy, apod. tedy na booster dávky / přeočkování s odstupem.

diviska
autor
3. kvě 2012

@kocicinka
@dana3262
@ikarkulka holky je lepší nechat očkovat dcerku v roce, což je ale v létě ( 23.7) nebo teď ale to jí je 9 měsíců a nebo až po létě, ale bojím se,abych nad ní pořád nestála s kysličníkem 🙂 ? Já se pořád nějak nedokážu rozhodnout..

dana3262
3. kvě 2012

@diviska my jsme ted objednany na 22.5.na HIB. To bude malemu 7,5mes. Bojim se tetanu. Byli jsme na vyteru a jsme v poradku, imuno testy delat nebudu. Oba kluky trapi alergie, ale malyho jen trochu. Chtela bych, aby to ockovani uz mel, ale jestli se mi nebude neco zdat, tak to odsunu. Brizy uz snad konci, tak se jim treba trochu ulevi.

diviska
autor
3. kvě 2012

@dana3262 nojá se taky bojím tetanu, proto řeším, jestli dát očko před rokem, nebo vydržet léto s kysličníkem v pohotovosti

luthien.k
3. kvě 2012

@diviska u hluboké znečištěné rány je Ti kysličník celkem na nic... Ale zase není moc pravděpodobné, že si takové malé dítě takovou ránu způsobí.

diviska
autor
3. kvě 2012

@luthien.k no právě, jde spíš o tom, když se třeba píchne, nebo škrábne, ona ještě nechodí, a asi ještě chvilku nebude a v hlíně se taky nehrabe, takže jde jen o povrchové

luthien.k
3. kvě 2012

@diviska z povrchových ran se tetanus nedostane, tam je pro množení těch bakt. třeba prostředí bez přístupu kyslíku... Nicméně tetanus (podobně jako záškrt) je hnusná a neléčitelná věc, takže já osobně tyto věci chci u dětí mít. Jestli budeme mít nějaké třetí, tak bych ráda tetanus a záškrt, zbytek zřejmě ne.

diviska
autor
3. kvě 2012

@luthien.k jenže jen tetanus a záškrt nejde! O tom se tady bavíme celou dobu, většina z nás chce jen tetanus a záškrt

luthien.k
3. kvě 2012

@diviska já to tu tak nesleduju - já osobně bych se pokusila sehnat v zahraničí, příště... Ale zatím nemám dostatek informací, zda to je možné nebo ne.

ikarkulka
3. kvě 2012

@diviska my jsme objednaní teď na devátého na ten hib. chtěla jsem to odložit až po druhém roce, ale právě kvůli tomu tetanu jsem se rozhodla takto.

diviska
autor
3. kvě 2012

@luthien.k pokud znáš pediatra, který by byl ochoten ti píchnout u nás neprodávanou vakcínu, tak pak by to šlo, ale jinak ne, už jsem to zjištovala

luthien.k
3. kvě 2012

@diviska ten náš, zdá se, by ochotný byl 🙂

kocicinka
3. kvě 2012

@diviska Tetanus a záškrt jde, jako v trojkombinaci ještě s obrnou.Jmenuje se to DTP myslím, či tak nějak, ta vakcína. Ale zase obsahuje rtuť, proto jsme jí nedali a místo ní ten Hib.Stejně tak rtuť obcahuje monovakcína proti tetanu, protože to jsou prý zastaralé typy vakcín....S načasováním si asi budeš muset poradit sama 😒 Nemá smysl tady spekulovat, jestli na infekci tetanu stačí malá oděrka, nebo větší rána, protože někdo říká to, jiný zase tohle... ale pokud ještě nechodí, tak asi není taková pravděpodobnost, že se zraní, takže bych se toho tolik nebála... Ale záleží na Tobě, samozřejmě. Náš Joni se ještě jako nezaočkovaný hrabal v hlíně hnojené koňským hnojem, to už jsem měla ztaženej zadek dost......Jinak myslím, že kysličník ty spory tetanu stejně nezahubí....