Mám strach očkovat, mám strach neočkovat

diviska
2. led 2012

Milé maminky, milé ženy. Odmítla jsem nechat očkovat svou nedonošenou dcerku ve 4 měsících hexavakcínou. Doktorka na mě křičela a nechala mě podepsat papír, že očkování odmítám. To ale není pravda! Rozhodně nejsem proti očkování, jen se mi nelíbí hexavakcína a nelíbí se mi očkování tak brzo. Samozřejmě mě ale děsí výskyt černého kašle.. když jsem chtěla po paní doktorce, ať mi očkování rozloží, řekla, že to neudělá. Vím, ale, že některé doktorky to dělají. Máte s tím zkušenosti? Můj instinkt řekl neočkovat, a já bych se nenáviděla, kdyby se malé po očkování něco stalo, ale zase jí nechci zbytečně vystavovat riziku neočkování - prostě hledám kompromis..máte někdo lékařku, která je přístupná diskuzi o očkování?

januzza80
31. bře 2012

@leiladelly
@racerunner
@mitote Ahojky a moc dekuji za vasi odpoved,jeste ma mala hodne casu,nema ani 6let,tak cas na rozmyslenou mame hodne,ale spis ji necham naockovat nez ne,protoze ja jsem prave prodelala jednou nalez na cipku a pri rychle kontrole a leceni jsem se z toho dostala a i otehotnela.Uz 10let mam pokoj a jsem zdrava a vim,ze je to neprijemne a nebezpecne a nechci,aby mala si zazila neco podobneho co jsem si zazila ja.

diviska
autor
31. bře 2012

@mates22 zvlášť to bohužel nejde. Ty rozložené vakcíny se tu přestali vyrábět.

Já taky chci očkovat, pořád to píšu dokola, jen né ve 3 měsících a né hexavakcínu, protože například žloutenka B mi přijde fakt absurdní!

mitote
31. bře 2012

@diviska tak Strunecka me nprekvapuje, ta je vzdy proti ockovani. Mimochodem je pekna diskuse pod clankem, ktera clanek naprosto vystihuje, cituju:
Toto je typický článek jehož cílem je vyděsit lidi bez jakýchkoliv skutečných argumentů. Co mě zajímá je: jaké je riziko onemocnění bez očkování, jaké je riziko onemocnění po očkování a jaké je riziko vedlejších účinků. Pokud je první číslo větší než součet druhých dvou, je očkování přínosem bez ohledu na sladkobolné líčení problémů (možná) očkováním způsobených. A tato číslo v tom článku (patrně naprosto záměrně) nejsou.

A že lidi po očkování můžou omdlít - to snad platí pro každou injekci. Aspoň mě nikdy po jakékoliv injekci neposlal doktor domů, vždy mi nařídil pár minut počkat v čekárně (a někdy to i sestra chodila kontrolovat).

Prostě toto je článek, jehož cílem je jen a jen zbytečně děsit lidi bez jakýchkoliv skutečných faktů.

mitote
31. bře 2012

@diviska a tady mas primo vyjadreni na clanek prezidenta ceske gynekologicke a porodnicke spolecnosti, ktery je i povazovan za nejlepsiho, pokud jde o operace delozniho cipku
http://www.vitalia.cz/aktuality/cesti-gynekolog...

diviska
autor
31. bře 2012

@mitote díky, přečtu, jak říkám, zatím jsem se o toto nezajímala, tak k tomu nemůžu nic moc říct, a mám ještě čas to řešit, nicméně jsem na 90% přesvědčená, že svojí dceru očkovat nedám, ale pořád si nechávám 10 % na změnu názoru 🙂

mitote
31. bře 2012

@diviska vis co, ja jsem se predevcirem divala na procenta rakoviny ve vekovyh obdobich, tj kolek lidi onemocneni v takovem a makovem veku a kolik jake rakoviny z toho je a vis co? v mem veku 23 let je 45% rakovina deloziho cipku...navic Dvorakovi bych verila, v Brne je povazovan za jednoho z nej gynekologu, kdo ma nalez na cipku, dal by cokoliv, aby ho operoval prave on. A Strunecka je propagatorka neockovani kazdym coulem, takze jeji hlasky nepovazuji za verohodne. Navic v dobe kdy vakcina prisla (bylo me 18let a byla jsem mezi prnima ockovanyma) to mama resila s prof. MUDr. Aleš Roztočil, CSc., take kapacitou ve svem oboru gynekologie a ten tenkrat tvrdil, ze lepsi vynalez, pokud jde o ockovani ani neni. Takze my jsme nevahali a u sve dcery take vahat nebudu.

andy80
31. bře 2012

@leiladelly k těm rotavirům, jasně, že jsou nebezpečné, ale beru to z logického hlediska, pokud dítě nenechám naočkovat, utvoří si protilátky samo, kdežto když ho nechám naočkovat, protilátky mu tvoří očkování a dítěti klesá schopnost bránit se proti těm kmenům, proti kterým není očkované. Takto mi to bylo vysvětleno doktorkou a já jí v tomhle plně důvěřuji. Řekla mi, že čím víc má dítě očkování, tím méně se dokáže bránit proti ostatním nemocem. Což je logické. Viz očkování proti chřipce. Jednoho času byl velký boom očkování proti chřipce. V práci se nechali naočkovat tři lidi, jediní ti tři se celou zimu potýkali s virovými onemocněními. Ostatní jsme zimu přečkali bez úhony. Proč? Protože tělo bylo po očkování oslabené a bylo nastavené jen na určitý druh viru, když zaútočil jiný, tělo se nedokázalo bránit. A to samé je s rotaviry. Je to jen můj názor. Nikomu ten jeho neberu, pokud má někdo strach a nechává své dítě očkovat Rotarixem, je to jeho rozhodnutí, zrovna tak, jako bylo moje rozhodnutí neočkovat.

takyja
31. bře 2012

@diviska Jak píšeš, že chceš očko, ale ne ve 3 měsících a ne hexu: Problém je, že jsou nemoci, proti kterém musíš - aby vakcína byla účinná - očkovat v nízkém věku...jinak roste riziko selhání vakcíny.

Další důvod časného očkování je např. u černého kašle to, že nejrizikovější je pro děti do 2 let, v ČR zemřely v posledních 4 letech 3 kojenci ve věku do 4 měsíců a ve všech případech to byly neočkované děti (po termínu pro 1. hexu). Takže asi tak ...

leiladelly
31. bře 2012

@andy80 ano, to je každého rozhodnutí a já tady do žádné pře nepůjdu. Já jsem reagovala na to, že napsat, že Rotarix a Prevenar jsou vyhozené peníze je radikální negativní soud,se kterým bych byla opatrná. Já jsem odborník v jiném oboru medicíny, takže já ho vynášet nebudu a předpokládám, že ty pediatr ani imunolog taky nejsi, nebo ano? Když podávat informace, tak objektivně, ze všech úhlů pohledu. Za určitých situací, při určité koincidenci okolností ano, podávat. Nic není černo-bílé a už vůbec ne v medicíně.
Jinak tvorbu protilátek tady řešit nemíním, v zásadě jsem pro očkování základního schématu, u ostatního je dobré, když se tělo posiluje samo, očkování proti chřipce smysluplné nevidím , naopak vidím, že sama jsem byla mnohem víc odolná, když jsem byla denně ve styku s miliardami bacilů v ordinaci než teď, když jsem doma s dětmi na mateřské dovolené. Očkování proti chřipce bylo primárně indikováno pro lidi starší, chronicky nemocné a oslabené, zdravý organismus si s chřipkou poradí, je určitě dobré posilovat organismus zdravým životním stylem , potravou, otužováním , být psychicky v pohodě, pak si tělo poradí s leccčím. Doplnit očkováním v dětském věku, ve správným čas a při plném zdraví dítěte, to považuji za optimum.
Sama jsem zvědavá, jakým směr se bude vyvíjet výskyt tbc, poté co se očkovat přestalo loni. Zvažovalo se to už v minulosti, když jsem ještě studovala, ale vzhledem k přílivu cizinců do republiky a nárůstu tbc se od toho upustilo, je to asi 15 let zpět. Teď se neočkuje a čas ukáže, jaký to bude mít vývoj.
Je jisté, že každá chceme pro svoje dítka to nejlepší, i když se názory třeba různí, to nevadí, konstruktivní diskuse je přínosem.
🙂

diviska
autor
31. bře 2012

@takyja promiň, ale tyhle naučené formulky jsem už slyšela, nesouhlasím, proto jsem založila tuto diskuzi..

takyja
31. bře 2012

@diviska Já zas nesouhlasím s tvýma naučenýma formulkama... 😝, které navíc bohužel neumíš podložit žádným materiálem, studií, ani znalostma. Jinak čísla jsem vytáhla z aktuálního hlášení o výskytu černého kašle, takže žádné naučené formulky, stejně tak informace o selhání vakcín pochází z odborných článků (ne jedna paní na MK povídala).

diviska
autor
31. bře 2012

@takyja jistě, když dojdou argumenty, začneme s " ty taky" dospělé opravdu.

ikarkulka
31. bře 2012

@takyja ahoj, můžu se tě zeptat - naprosto vážně - proč jsi vlastně v tomto tématu?
uvádíš, že konzultuješ očkování s 5 kapacitami, máš přístup ke spoustě českých a zahraničních zdrojů a podle toho, jakým způsobem zde vystupuješ, víš zřejmě víc než my všichni dohromady a vlastně sem ani přispívat nemusíš, protože vše, co zde napíšeme, je dle tvého nesmysl.

promiň, ale nelíbí se mi to. myslela jsem si, že stejně jako my si nejsi jistá ani jednou variantou (očkovat - neočkovat), bojíš se obou, a stejně jako my nemáš (a ani nemůžeš mít) tolik informací, aby ses mohla beze strachu a bez obav rozhodnout.

zajímalo by mě, zda se těch 5 kapacit na řešení shodlo, nebo - jak si myslím já - se také každý rozchází, což ale potom svědčí o tom, čeho se tady všechny bojíme.

nezakazuju ti diskutovat, ani tě nevyhazuju, jak jsi mi podsouvala.

takyja
31. bře 2012

@ikarkulka
Proč myslíš, že tady jsem? Jsem zde, protože očkování je důležité téma a mám k němu co říci... třeba proto, aby se jiné děti vyhnuly problémům, které jsme si přeskákali my. Ano, myslím se, že vím o očkování více než ty a jiní zde. Věnuji veškerý volný čas posledních 10 měsíců čtení odborných článků, studií a jejich vyhledávání, konzultacím, atd. Přístup k těmto zdrojům máte všichni také, ale chápu - je jednodušší si přečíst něco na netu typu "mám strach z očkování" a pak šířit bludy.
Já si jsem jistá - správná varianta je očkovat. O tom není diskuze dle mého u: DiTePe, Polio, Hib a MMR. Zbytek bych nechala dobrovolný.
Těch 5 uvedených kapacit se jednoznačně shoduje na tom, že je potřeba očkovat. V tom se nikdo z nich nerozchází.
Ještě nějaká otázka? 🙂

takyja
31. bře 2012

@diviska S emocema místo faktů jsi začala ty, teď se ti to nelíbí, když ti odpovím ve stejném duchu. Zkus diskutovat na bázi poznatků, čísel, faktů a pak si máme, o čem povídat. Jestliže napíšeš, např. že něco není pravda, je potřeba to nějak podepřít. Je to jako s @ikarkulka, která tvrdila, že země, které neočkují nemají problémy, a když jsem jí dala čísla o epidemii ve Francii z roku 2011 (6 mrtvých dětí, 15000 nemocných spalničkama, vč. oficiálního zdroje informací), tak ani nebyla schopná přiznat, že nemá pravdu. Pak zbývá jen 😀.

ikarkulka
31. bře 2012

@takyja ta otázka už by byla OT, takže nic.
tohle mi stačí.

ikarkulka
31. bře 2012

@takyja k té epidemii ve francii jsem ti odpověděla. překrucuješ si to, jak se ti hodí.
pokud jsi sem přišla dělat jen 😀, tak to není diskuse, a jako admin tě žádám, abys toho nechala. díky.

takyja
31. bře 2012

@ikarkulka Prosím, já jsem tu odpověď nenašla. Takže se zdvořile ptám, zda trváš na tom, že země, kde se neočkuje (MMR), či kde se neočkuje povinně, nemají problémy s výskytem nemocí a zda na tomto trváš i po příkladu epidemie z Francie. Za jasnou a stručnou odpověď předem děkuji. 🙂
Ad admin: a proč ty tady dáváš příspěvky typu "ta otázka už by byla OT, takže nic" - co to dává diskuzi, neměla bys jít příkladem? Také děkuji za odpověď. 🙂

diviska
autor
31. bře 2012

@takyja v tom to bude, já s tebou na této úrovni diskutovat nechci! Hledám řešení, kompromis, nehodlám si tu honit ego číslama a poznatkama..

takyja
31. bře 2012

@diviska Jenže řešení najdeš pouze skrz poznatky. Já ti řeknu, jakým vývojem jsem si prošla třeba já:
1) zastánce očkování (bez znalosti problematiky, rizik a myslela jsem, že je bezpečné)
2) odpůrce očkování (bezprostředně po těžkých a závažných komplikacích po očko)
3) zastánce očkování (nyní, s vědomím toho, že bez očkování by to bylo horší a s vědomím toho, že ne každý může dostat očko přesně podle kalendáře, což je odpovědnost pediatra, který by měl rizikové děti umět rozpoznat a měl by naslouchat rodičům).

K bodu 3) jsem došla právě tím, že jsem si o očkování četla ze všech možných zdrojů. Četla jsem články odpůrců, radikálních očkovačů, viděla jsem TV debaty na toto téma, atd. atd. A říkám, že jediná cesta, jak se dobrat k nějakému závěru, je skrz poznatky a čísla (mmchdm lidé typu MUDr. Mařádek, který je odpůce současného očko kalendáře své závěry staví aspoň na nějakých argumentech, např. nízký výskyt obrny, kde on nevidí riziko nákazy - já ho tam například stále vidím, ale je to už na nějakou diskuzi...). Ale pokud jen řekneš: "já se bojím a nevím čeho a ani proč ...", tak je diskuze těžká.

petja
31. bře 2012

@diviska takže ta tvoje vybraná vakcína se přesně jmenuje jak?

diviska
autor
31. bře 2012

@petja já bych chtěla jen infanrix - tetanus, záškrt, pertuse, ale nabízejí mi infanrix - hib - kde je ještě navíc hemofilus ( nejsem si jistá, že se to přesně tak píše, pro rejpálky ) a do toho už se mi tak nechce, ale když to jinak nepůjde, nechám naočkova toto..

mitote
31. bře 2012

v tomhle musim souhlasit s @takyja, jedina kdyz uz to neco rika, aspon vi co rika, vi odkud to ma a zna statistiku, ostatn tu vazne bohuzel jen mluvite o skodlivosti, bez jakehokoliv podlozeni...to je presne jak Strunecka, rekne ze je to spatne pro to a to a to, ze umrelo tolik deti...ale uz nerekne kolik naockovanyhc, kolim zemrelo na tu nemoc neockovanych, jake to ma klady... a podle me by tahle diskuse o tom mela byt, aby se maminky mohly objektivne rozhodnout a ne jen podle PR clanku a toho, co nekdo napise, ze si mysli... drive si take Freud myslel, ze zenskou hysterii (masturbaci) vyleci operaci nosni prepazk a ejhle, jak se mylil 😅

takyja
31. bře 2012

@diviska Problémy v Infanrixu (tj. v Infanrixu i v I. hexa) ale dělá složka černého kašle, to je nejdráždivější (laicky řečeno) část této vakcíny, takže pokud nemáš konkrétní zdravotní indikaci nebo jakýkoliv jiný důvod, proč nedat 4-složkovou vakcínu, tak bych to dala Infanrix Hib, nebo případně i s obrnou. Zatím jsi ale hovořila jen o "pocitech a instinktech", takže mám problém se zorientovat, co ti na Infanrixu hexa vlastně vadí...

petrakol
31. bře 2012

@diviska Tebou vybrané vakcíny vaší Dr. nevadí (viz zadání Tvé diskuze), nebo už máte jiného pediatra?

diviska
autor
31. bře 2012

@petrakol prosímtě, nakonec s tím přišla sama doktorka na další poradně

lucieeeee
11. dub 2012

zdravím všechny vespolek. po měsících se opět koukám do diskuze (přiznávám se, že nemám sílu všechny příspěvky číst,neb očkování je téma bohaté a už se z něj pomalu začínám cítit přehlceně..) nicméně bych ráda přispěla naším pokrokem-nepokrokem (přispívala jsem na zač.ledna ještě na str.1 - a zírám,jak se diskuze rozjela 🙂 ) a zase poprosila o radu nebo zkušenosti. malé je půl roku. po spoustě rozhodovacích peripetií a shánění informací a pročítání všeho možného jsem se rozhodla ustát si první očkování až na půl roce a to vakcínou infanrix ipv+hib (tj. všechno jako v hexe, kromě žloutenky B,která mi v tomhle věku připadá fakt absurdní-souhlasím s diviskou). nebylo to 3x příjemné, paní doktorka se snažila přesvědčit,dokonce jsem podepisovala papír pro hygienu, že si jsem vědoma rizik černého kašle,když nenechávám dítě naočkovat bez zdravotních kontraindikací, ale ustály jsme to a byla jsem na nás pyšná a měla pocit,že jsem vše vyřešila v rámci očkovacího šimlu si našla svou cestičku,se kterou jsem spokojená.
na očkování na půl roce,které mělo proběhnout dnes,jsme přišly vyzbrojeny dobrou náladou a klídkem (a malá navíc homeopatikem thuyou,kterou jsem do ní cpala od rána,resp.včerejšího večera), což nám ale dlouho nevydrželo,neb paní dr.nám sdělila,že ono očkování,na kterém jsme se domluvily, distributor nemá a že ho nesežene. takže se mě opět snažila přesvědčit do hexy. výsledek - mám se ho pokusit sehnat sama a protože jsme neočkovaly dnes, musela jsem pro změnu podepsat pro hygienu lejstro,že nesouhlasím s povinným očkováním - takže se ze mě stal rodič odmítač a přitom to není pravda,protože malou naočkovat hodlám nechat - ač teda nejsem skalním přívržencem očkování (ale chci ji nechat šetrněji). no výsledek: mám z toho hlavu jak meloun. NAVÍC: i kdyby se mi podařilo vakcínu samotné sehnat (recept mám),jak mám asi zaručit hygienické podmínky uchování- tj.mezi 2-8°C - při převozu a skladování v lednici - nejsem kamikadze. TAKŽE CO TEĎ?! mám takový nejasný pocit,že se mě paní doktorka snaží natlačit do hexy,která je pro ni nejjednodušší a nebo jí křivdím a opravdu to nejde v čechách sehnat? máte s tím někdo zkušenost, jak to udělat a kde se vůbec dá sehnat? volala jsem i do motola,ale nechci lhát a malou mi tam,když je zdravá, neoočkujou). chce se mi z toho brečet. jestli se nakonec nejlíp nemají ty rodiče, co nad očkováním vůbec nepřemýšlí, nadopujou děti v dobré víře vším možným a prostě jenom bez zjišťování čehokoli kolem věří doktorům. ušetří si nervy, čas i vrásky na čele... omlouvám se za dlouhý příspěvek,ale kratší mi to napsat prostě nešlo.. potřebovala jsem to ze sebe dostat.. a předem moc děkuju za všechny reakce... připadám si úplně bezzubá.
@diviska @takyja

ludva
11. dub 2012

@lucieeeee odkud jsi? z Prahy? Očkovacích center je víc, zkus třeba Revoluční, tam mám dobrou zkušenost a rovnou by ti malou naočkovali, asi... Pokud jsi sehnala vakcínu v lékárně, tak stačí chladící taška s vložkou, dříve bylo zcela normální, že dr. vypisovala recept a maminky si vakcínu sehnaly...

lucieeeee
11. dub 2012

@ludva podívám se na to centrum - MOC DĚKUJU!. do pár jsem volala někdy v únoru,když jsem procházela rozhodovací fází, a všude mi řekli,že mi mimi nenaočkujou že tyhle první povinné vakcíny má na starost jen pediatr, ale zkusím tu revoluční,tam jsem nevolala. jsem z prahy východ,takže by to nebyl problém.. chladící taška s vložkou? jako s tou mrazící umělohmotnou? a nemůže to od toho namrznout? 🙂

ludva
11. dub 2012

@lucieeeee možná, že máš pravdu s tím povinným očkováním. Za telefonát nic nedáš 🙂 Jo, myslím to klasickou umělohmotnou vložku, zabalila bych jí do utěrky nebo do plenky, abych to trošku odizolovala a vakcínu taky pro jistotu, to by mělo stačit, jde o to aby byla vakcína v chladu 😉 Vozím takhle k moři lactobacily 😀 a myslím, že distributoři léčiv to neřeší jinak 😉 No nevím, třeba se zeptej v té Revoliční, byla tam moc příjemná doktorka, třeba ti poradí a třeba i malou naočkuje a dá se zaparkovat v Palládiu nebo v Kotvě.