Mám strach očkovat, mám strach neočkovat

diviska
2. led 2012

Milé maminky, milé ženy. Odmítla jsem nechat očkovat svou nedonošenou dcerku ve 4 měsících hexavakcínou. Doktorka na mě křičela a nechala mě podepsat papír, že očkování odmítám. To ale není pravda! Rozhodně nejsem proti očkování, jen se mi nelíbí hexavakcína a nelíbí se mi očkování tak brzo. Samozřejmě mě ale děsí výskyt černého kašle.. když jsem chtěla po paní doktorce, ať mi očkování rozloží, řekla, že to neudělá. Vím, ale, že některé doktorky to dělají. Máte s tím zkušenosti? Můj instinkt řekl neočkovat, a já bych se nenáviděla, kdyby se malé po očkování něco stalo, ale zase jí nechci zbytečně vystavovat riziku neočkování - prostě hledám kompromis..máte někdo lékařku, která je přístupná diskuzi o očkování?

dorinek
17. říj 2013

@dasenecka - tak jí to nech píchnout až třeba v dubnu, květnu ...?? Vždyť to můžeš odložit na 8 měs., nebo ještě déle... a proč bys musela dávat Prevenar ?? To jsem nějak nepochopila ?? 😕

dasenecka
17. říj 2013

@dorinek nemusela, já jsem to jen tak pochopila, že pokud budu dceru nechávat očkovat Pediacelem, budu později muset nechat naočkovat i Prevenarem kvůli pneumokokům...protože očkování proti hemofilů zvyšuje riziko pneumokokové nákazy a pokud nebude krytá Prevenarem, je asi riziko, že by mohla onemocnět 😕
Kdybych dceru nechala naočkovat pouze Infanrixem, vakcína neobsahuje obrnu a hemofilus, tím pádem by dcera nebyla ohrožená pneumokoky.

dasenecka
17. říj 2013

@dorinek klidně bych to odložila...jen nejsem na to zvyklá a mám strach, abych dceru nevystavovala nějakému riziku ☹
Vím, že očkování snižuje imunitu a jsou zdravější neočkované děti atd...aale rozumíte mi?

dorinek
17. říj 2013

@dasenecka - já ti rozumím...než jsem se definitivně rozhodla, jak co bude, tak jsem se v tom patlala skoro rok a pořád jsem měnila varianty, kdy co naočkuji a nenaočkuji. Ale tím zvýšeným rizikem pneumokokové nákazy bych se asi netrápila... Pro mě je každé očkování navíc daleko větší riziko, než riziko nákazy. Navíc nevěřím, že očkování chrání. A myslím, že to vlastně neví nikdo, nakolik je to účinné, jelikož se zpětně nedělají žádné testy.

luthien.k
17. říj 2013

@dasenecka a čeho konkrétně se bojíš? Tetanus nemůže prakticky dostat (hluboká znečištěná rána malému miminku nehrozí), dětská obrna a záškrt se tu už léta nevyskytují - nemá je kde chytit, černý kašel bohužel může dostat i tak (viz na předchozí straně data ze SZÚ - přes 80% případů byli plně očkovaní jedinci), invazivní haemophilové infekce jsou v této věkové skupině veeelmi zřídkavé (víc je těch meningokokových - opět zdroj statistiky SZÚ)... O žloutence typu B ani nemluvím, že...

miranda77
17. říj 2013

@dasenecka já ti rozumím ... já teď zvažuji přerušení očkování, máme za sebou jednu dávku Hexa ... Reakce nebyla žádná, ale proč to rvát tak malým miminkům ... Prevenar jsem odmítla - ten není povinný 😅

dasenecka
17. říj 2013

@luthien.k jde o takový zvláštní pocit, těžko se to popisuje...v rodině máme tři neteře 2,4,5 let a jsou pořád nemocné...no běžné dětské nemoci.Mám jen obavy, aby dcera něco nechytla a potom mi to bude vyčítáno 😒 Že jsem neočkovala a podobné hovadiny, ikdyž vím, že očko ještě nic neřeší a naopak imunitu oslabuje.Ale víte jak to je...většinou se všechno obrátí proti vám.

dasenecka
17. říj 2013

@dorinek nás očkování už čeká teď 22.10. a to úplně první, takže mám na to relativně málo času, abych vše pořádně promyslela.Jediné co vím je, že hexu nechci.Zvažuji, že teď buď nechám píchnout Pediacel nebo to posuneme úplně na ten 8. měsíc, ten 6. měsíc bude asi problémový, protože to bude v období viroz.

anehap
17. říj 2013

@dasenecka
@miranda77 taky vás holky úplně chápu....mám stejně starou holčičku jako vy a taky by nás teď mělo čekat očkování....po zkušenostech se starší dcerkou(reakce nic moc 😒 , MMR jsem zatím nedala, má 3 roky) taky hledám jiný způsob, naštěstí jsme změnili dr. a ta je ochotná diskutovat(na rozdíl od první, ta "jela" podle kalendáře, rýma pro ni nebyla žádný důvod proč odsunout očkování, vysoké horečky po očkování podle ní normální atd), takže vůbec netlačí...ale vůbec neočkovat si netroufám(i kvůli školce, u nás to hodně hlídají, starší naštěstí ještě nemusím dávat, proto nemá MMR), nejdřív chci v 6měsících a zvažuji Hexu(jen 2+1) a nebo taky Pediacel, pořád to řeším 😕

luthien.k
17. říj 2013
luthien.k
17. říj 2013

@dasenecka ale když chytne od neteří běžné dětské nemoci, tak to je naprosto v pořádku, protože imunita se tím potřebuje cvičit, obvykle i děti po nějakém horečnatém onemocnění prodělají i vývojový skok - "tělo pálí to špatné a zametá cestu pro to nové". Prostě jestli je jenom obava, co tomu řekne rodina, snažila bych se tím nenechat ovlivnit, já si naopak nemyslím, že se nakonec všechno obrátí proti člověku, ale naopak, pokud něco chci a stojím si za tím, tak to prostě bude tak a bude to tak i v pořádku 😉

daisyr
17. říj 2013

@dasenecka souhlasím s @luthien.k rodinou bych se nenechala ovlivňovat v tomto smyslu, to jestli onemocní, přeci není úplně jejich věc (nejvíce to stejně bude na tobě a tatíkovi a dítku), ale chápu tě, řečí je kolem toho dost, vysvětlování atd. Já bych nyní už odložila do 10.měsíce, kdy pojedeš stále dle zákona a bude to už po zimním období viróz atd. A hlavně budeš mít čas si to rozmyslet, případně dříve naočkovat můžeš vždycky...

dasenecka
17. říj 2013

@anehap psala jsem dnes ještě jedné primářce do Prahy, tak uvidím, co mi odepíše.Hexu prý zásadně ne a ne a ne i v pozdějším věku podle Dr. Elekové,lepší Pediacel.Chybí tam jen Hepatitida typu B, jinak tam je vše jako u hexi v tom rozdíle, že má lepší složení a tím pádem menší zátěž pro dítě a proto je lépe snášen atd.
Jsem zvědavá na reakci pediatričky 😀 To bude dílo 😀 No snad se nějak domluvíme.Pokud ne, tak ji budu muset bohužel vyměnit za jiného pediatra.

dasenecka
17. říj 2013

@luthien.k jj máš pravdu.

anehap
18. říj 2013

@dasenecka jsem zvědavá, co ti napíše, dej prosím pak vědět 😉
Pokud máš možnost vyměnit současnou dr - nebudeš s ní spokojená - určitě to udělej, pořád je spousta lékařů, co jsou ochotni vyjít vstříc a nejedou striktně podle "tabulek" - já se teď mlátím do hlavy, že jsem to neudělala dřív než v roce starší dcerky, mohla jsem si spoustu problémů ušetřit 😉

dorinek
18. říj 2013

@dasenecka - já bych se nebála to klidně posunout až na ten 8 měs. V 6 měsíci se prý teprve tvoří hematoencefalitická bariéra mezi krví a mozkem a už by se nemělo do mozku dostat tolik svinstva z očkování. I když je otázka jestli zrovna u konkrétního dítěte už bude vytvořená, jestli u některých dětí se tvoří dříve, u jiných později, podle vývoje...to asi nikdo nezměří. Ale za sebe si myslím, že čím déle , tím lépe.
A změny pediatra se neboj. Já měla úplnýho idiota, kterej nechtěl o odkladu a o změně vakcíny ani slyšet. Strašil mě postiženýma dětma, sociálkou, hygienou, soudama.... Přešla jsem k jiný doktorce, se kterou jsem si nejdřív promluvila a na rovinu se jí zeptala, jestli s tím má nějaký problém. Neviděla a nevidí v tom problém dodnes. MMR jsem nedala a nedám vůbec (žádný problém - není určena hranice do kdy se má naočkovat), Pediacel není problém, odklad není problém, schéma 2+1 sama navrhla. Ona není moc zastáncem očkování, je to mladší doktorka, zřejmě se o to víc zajímá, mluví anglicky, takže si asi i lecos sama dohledá v cizích publikacích....

dasenecka
18. říj 2013

@anehap určitě dám vědět 🙂.

dasenecka
18. říj 2013

jsem ráda, že jsem u vás našla pochopení 😉 .

luthien.k
18. říj 2013

@dorinek víc takových pediatrů. Naše pediatrička je také super a není úplně mladá, ale duchem ano 🙂

dasenecka
18. říj 2013

Tak co říkáte na tuto odpověď?

Dobrý den, pokud chcete zahájit očkování po 6. měsíci věku, pak vzhledem k výskytu pertuse se oočkujte vy rodiče vakcínou Boostrix, protože jste nejčastěji zdrojem infekce pro malé kojence. Pak použijte vakcínu Pediacel ve schématu 2+1. Doočkování proti žloutence samostatně je optimální ve 2-5 letech. Očkování proti pneumokokům doporučujeme, pokud má dítě sourozence ve školce, odtud většinou přenáší jako bacilonosič domů infekty, včetně pneumokoků.Zdraví Škovránková

pajenka
18. říj 2013

@dasenecka Tý jo, než jsem dočetla ke jménu, tak jsem si myslela, že máme stejnou dr, taky nám doporučovala se očkovat na černý kašel a oba rodiče, aby náhodou malá neumřela na černý kašel 😀 jak jsem přešla k jiné dr, tak se nás ptala, čím nás bývalá strašila a hned, ale černý kašel se dnes léčí ATB 🙂 to jaksi pediatři zapomínají sdělovat

dasenecka
18. říj 2013

@pajenka jsem z toho úplně v prdeli...

pajenka
18. říj 2013

@dasenecka Z čeho? To je dobrá odpověď. Očkovat se s manželem nebudete a máš klid až do šestého měsíce a můžeš studovat 😉 strach pramení z nevědomosti, taky jsem to tak měla, taky jsem se bála a bojím se do teď. Ale vím, že jsem udělala dobře, dcera mi to každý den potvrzuje a nechci nikdy svého rozhodnutí litovat.

dorinek
18. říj 2013

@dasenecka - většina doktorů řekne rodičům A ( podstupujete velké riziko, když neočkujete, dítě se nakazí, straší a straší a straší...) , ale žádný doktor už neřekne B ( že tyhle blbý nemoci jsou dnes léčitelné ATB, že už se tolik nevyskytují, že většina lidí, kteří nemoc chytli byli stejně očkovaní a přesto se nakazili...) Proč asi ?? Napadá mě jediné - prachy, prachy, prachy... Nechávám si každý rok vytisknout přehled vykázané zdravotní péče. Valim oči, když vidim,že pediatr si účtuje za preventivní prohlídku (dítě poslechne, zváží, změří - za 3 minuty jsme venku) 550,- Za očkování má navíc ještě 176,- U dítěte do tří let (beru 4x hexu, 2x MMR) je to 6 píchanců = 1056,- Když se mu sekne 10 maminek, je to 10 560,- Takže co je pro doktory výhodnější ?? Strašit a nutit očkovat a mít to všechno v cajku jedním vrzem, nebo vysvětlovat, hledat informace, hledat řešení, volit individuální plán a riskovat, že přijde o balík ?? Navíc většina pediatrů odmítá cokoli nového studovat, takhle to dělali vždycky, očkování věří...Můj bývalý pediatr se dokonce odkazoval na dýlera vakcín, prý se mu zaručil, že je to bezpečné...a doktorku Struneckou a Elekovou nazval nesvéprávnými osobami, které nemají v medicíně co pohledávat 😅 Takže jsem se jen usmála, pochopila jsem, že tudy cesta nevede, že s tímhle člověkem nemůžu diskutovat a šla jsem jinam 🙄 Pokud doktor místo diskuse volí zastrašování, není o čem přemýšlet. V prdeli z toho nebuď, jsi dost inteligentní na to, aby jsi si ty informace sama našla a posoudila, co je pro tvé dítě dobré. Nenech se tlačit časem, pokud ještě potřebuješ čas na doplnění informací, tak si ho udělej odkladem. 😉

dorinek
18. říj 2013

Mimochodem...můj manžel onemocněl autoimunitním onemocněním. Když jsem s ním byla v Motole na neurologii a mluvili jsme s doktorkou (která se imunitním systémem a jeho nemocemi zabývá cca 20 let), tak jsem zavedla řeč i na očkování. Řekla, že jí úplně děsí, co všechno jsou dnes pediatři schopni do dětí napíchat. Že je to hrozný, jak se pořád přidává očkování a že se jednou ukáže.....Před 20 lety byla roztroušená skleroza poměrně vzácné onemocnění, dnes ji má 19 000 pacientů a MS centra, kde se tito pacienti léčí jsou plná a další se neotvírají. Je to autoimunitní onemocnění a mě tak napadá, jestli za dalších 20 let ho nebude mít každý druhý 😢

luthien.k
18. říj 2013

@dorinek a to není jen RS, to jsou všechny možné jiné autoimunitní choroby, rakovina... Ono to nebude mít na svědomí jen očkování, ono toho je jistě víc, naši předci se nemuseli potýkat s takovou těžkou chemií všude kolem nás - od vzduchu přes vodu a potraviny - jedli jen přirozeně upravené potraviny, nikoli ty průmyslově zpracované, měli daleko víc pohybu na vzduchu a slunci... Jasně, umírali na infekční nemoci, ale to zejména proto, že kolikrát trpěli hladem a podvýživou, neměli kanalizaci, mikrobiálně čistou vodu atd. - já osobně nevěřím v zásadní přínos očkování v boji proti infekčním nemocem, protože počet jejich obětí kontinuelně klesal ještě dávno před zavedením očkování, a to právě nejspíš díky výše uvedenému. A proto třeba nepodporuju očkování pro třetí svět, kterému právě chybí jídlo, čistá voda, lepší hygiena... Teď by se dalo říct, že jsme nemocní "z nadbytku" - máme hromady nepřirozeného jídla, všude chemii a jsme nadmíru pohodlní, neotužilí, málo se hýbeme... Všechno souvisí se vším...

dorinek
18. říj 2013

@luthien.k - s tím nezbývá, než souhlasit 😔 S tím očkováním pro třetí svět...taky jsem o tom už přemýšlela, jak se s vakcínou vypořádá podviživené tělíčko, bez kvalitního jídla, bez kvalitní vody....Zajímalo by mě, jestli očkujou plošně, třeba podle oblasti výskytu a píchnou vakcínu všem, bez rozdílu tělesného stavu, nebo jestli nejdřív udělají nějaká opatření, vyšetření na parazity, zhodnotí, jestli to pro tělo nebude spíš zátěž, než přínos (jestli se to tedy dá o vakcínách vůbec říct), jestli to dítě vůbec přežije... 😕 A pak by mě taky zajímalo, jestli se daří pomocí očkování alespoň snížit výskyt daných nemocí 😕

dasenecka
18. říj 2013

holky až dokojím, pošlu vám, co mi odepsala na výše přeposlanou odpověď Dr. Eleková.

dasenecka
18. říj 2013

Škovránková - Dobrý den, pokud chcete zahájit očkování po 6. měsíci věku, pak vzhledem k výskytu pertuse se oočkujte vy rodiče vakcínou Boostrix, protože jste nejčastěji zdrojem infekce pro malé kojence. Pak použijte vakcínu Pediacel ve schématu 2+1. Doočkování proti žloutence samostatně je optimální ve 2-5 letech. Očkování proti pneumokokům doporučujeme, pokud má dítě sourozence ve školce, odtud většinou přenáší jako bacilonosič domů infekty, včetně pneumokoků.Zdraví Škovránková

Eleková - Vsechno blbost. Je znamo ze ockovani nechran ored prenasectvim, tj. I kdybyste se vy naockovali, klidne muzete dite nakazit. Netusim, jak to ze t dr nevi. Ctka jsem studii o umrrti kojence na pertusi, kdy vsichni okolo bylo ockovani a zdrojem nakazy se ukazal strasi sourozenec chodici do skolky, kde mezi 100 procenty ockovanych deti nasli 5 bacilonosicu.
Totez plati pro pneumokoky. Jestl mae chut se s ni jeste dopisovat, zeptejte se na dukazy ohledne prenaseni nemoci ockovanymi.
Mimochodem nekde jsem se doslechla, ze tato dr doporucuje ockovani onkologicky nemocnyc deti jiz 6 mesicu po chemoterapii. Stale ji duverujete?
Zdravim
E
Jeste znovu a lepe, odklikla jsem omylem
Protse neockujte proti hemofilum. Podle nekterych praci tato vakcina zpusobi vic pripadu cukrovky nez je vaznych hemofilovych infekci. Ja ji u sveho nejmensiho ditete odmitla.
Zdravim
E

dasenecka
18. říj 2013

Tak jestli to dobře chápu, tak nemám malou nechat naočkovat Pediacelem, protože touto vakcínou se očkuje i proti hemof. infekcím...takže nejlepší by byl ten Infanrix? Nebo malou očkovat jen jednotlivou vakcínou proti dané nemoci?