Mám strach očkovat, mám strach neočkovat

diviska
2. led 2012

Milé maminky, milé ženy. Odmítla jsem nechat očkovat svou nedonošenou dcerku ve 4 měsících hexavakcínou. Doktorka na mě křičela a nechala mě podepsat papír, že očkování odmítám. To ale není pravda! Rozhodně nejsem proti očkování, jen se mi nelíbí hexavakcína a nelíbí se mi očkování tak brzo. Samozřejmě mě ale děsí výskyt černého kašle.. když jsem chtěla po paní doktorce, ať mi očkování rozloží, řekla, že to neudělá. Vím, ale, že některé doktorky to dělají. Máte s tím zkušenosti? Můj instinkt řekl neočkovat, a já bych se nenáviděla, kdyby se malé po očkování něco stalo, ale zase jí nechci zbytečně vystavovat riziku neočkování - prostě hledám kompromis..máte někdo lékařku, která je přístupná diskuzi o očkování?

radush7
23. zář 2013

@smartbear13 Jak říkal Prymula, na čk zemřeli kojenci s nedokončeným základním očkem.

eficenka
23. zář 2013

@smartbear13
očkování nikdy nefunguje 100% sou i děti co mají naočkované plné schéma a černý kašel prodělají 😅
nebo moje sestřenice byla v 11 letech přeočkována ( černý kašel, záškrt tetanus) a za 2 měsíce černý kašel chytla...

monapink
6. říj 2013

Dobry vecer vsem tady,v patek mi volala sestra od detske dr. ze mame prijit na preockovani MMR,dcera jej mela ockovane 1.davku v 18. mesicich,reakce byly vysoke horecky ke 40 stupnum,nejedla,spatne zacala spat,usinat,neklidna byla,jako dlouho jsem ji z toho dostavala...Kvuli tomu vsem jsem preockovani odmitala a i nyni odmitla,kdyz na SK se muze preockovavat az v 11 letech,nevidim duvod,proc bych ji mela to mela nechat dat 😒 Takhle jsem ji to tedy nevysvetlila,jen jsem rekla,ze preockovani odmitam i v tomto veku,ze se bojim reakce a ze mam od imunologa potvrzeni,ze ma snizenou imunitu a tedy duvod k tomu,proc neockovat a sestra mi rekla jen suse dobra,pokud jste rozhodnuta neockujte,ale pocitejte s tim,ze cim starsi dite,tim horsi reakce! no chapete to? 😝

leni78
6. říj 2013

@monapink Rozhodně neockuj. A z toho, co ti říká doktorka, nebo sestra, z toho si nic nedělej. To je přehlídka brutálních prohlášení, ja se jeste divím, ze ti neřekla, a víte o tom, ze vam muže umřít apod. To je známá věc. Buď v klidu, přinejhorším sepis informovaný nesouhlas.

monapink
6. říj 2013

@leni78 brzy pujdem na triletou prohlidku,cekam tam utok doktorky,ale nedam se...nevim zda mam uz rovnou sepsat ten nesouhlas..muze Te poprosit o to,jak to ma vypadat? jen,ze nesouhlasim ja a ani otec ditete,aby male bylo MMR preockovano a ze preockovani oddalujem?

leni78
7. říj 2013

@monapink Zkus pohledat na netu, ja to taky jen stáhla a přizpůsobila. Napsala jsem neco v tom smyslu, ze na základě našeho nejlepšího svědomí chceme pro dítě udělat to nejlepší a na základě zjištění a prostudování všech dostupných informací jsme zodpovedne zvážili poměr rizik zdravotního poškození dítěte a možného onemocnění a rozhodli se prozatim neockovat. Takhle nějak v tomto smyslu. Protože ona te muže hlásit na socialku jen v případě, ze dochází k zanedbávání dítěte, tj. nechodis na kontroly, nereagujes na pozvání k očkování. Pokud neockujes v dobre víře a taky to tak nahlasis, nesmí nebo neměla by te hlásit. Pak pokud vznikne od socialky šikana, můžeš ji žalovat.

monapink
7. říj 2013

@leni78 Děkuji 😵 Nejsem vylozene pro neockovani,ale jsem presvedcena,ze vzdy je vse nejlepsi zvazit a prizpusobit diteti,kazde je jine,kazde ma jinou imunitu,jiny organismus atd. A zrovna ted jsem presvedcena,ze toto ocko pocka klidne do toho 11.roku 😉

petrusinka
14. říj 2013

Ahoj maminky, škoda, že jsem si tuto diskuzi nepřečetla včera ☹ Mám 4 měsíčního chlapečka, a protože starší chodí do školky, už měsíc bojujeme s rýmou a nachlazením. Ve 3 měsících jsem očkování hexou odmítla s tím, že je nachlazený, po 14 dnech jsem očkování znovu odmítla, protože nachlazení neustupovalo, kdy ale lékařka už trochu protestovala, že je rizikové miminko neočkovat, může dostat tetanus (což mě vyděsilo, i když jsem teda neslyšela o žádném miminku s tetanem!) a dnes, ve 4. měsících jsem tedy podlehla naléhání i ze strany manžela, a i když je stále nachlazený, očkovat ho nechala ☹ teď mám vážně strach, aby byl v pořádku. Lékařka mě sice ujišťuje, že kontraindikací k očkování je vyloženě horečnaté onemocnění a rýma ne.. jenže kdybych věděla, že ho můžu nechat očkovat klidně v půl roce, udělala bych to. Nechápu, proč ti doktoři neřeknou vše narovinu a straší.. pak má maminka dilema, co je vlastně pro její zlatíčko nejlepší a plná zodpovědnost leží na ní, i když má vlastně zkreslené informace 😒

petrusinka
14. říj 2013

Chtěla jsem doplnit otázku, nevíte, kdy bych nejdéle poznala, že je po očkování hexou něco v nepořádku? Můžu si pozítří oddychnout, když se nebude nic dít? Děkuju za každou info

dasenecka
15. říj 2013

Dobrý den.Za 10 dní máme plánované očkování hexou a já mám docela strach.Prevenar jsem zamítla, že uvidíme později, chtěla jsem si o tom ještě něco přečíst.
Po přečtení všech informací jsem se rozhodla pro Pediacel nebo očkovat hexou později.
Nevím však, jak bude Dr. reagovat
Pokusím se s ní o tom pobavit a uvidím, co se dá dělat.
Měly jste s tím maminky problém? S odložením nebo Pediacelem?

Dobrý den,
Děkujeme za Váš dotaz.
Vakcína Infanrix Hexa je určena k očkování dětí mladších 3 let. Pokud se
očkuje dítě starší 1 roku, pak se očkuje výhradně jen 3 dávkami v uspořádání
2+1, tj. první dvě dávky v intervalu 2 měsíců a třetí o dalších 6 měsíců
později. Tento postup je doporučen nejen výrobcem, ale i českou pediatrickou
společností.

S pozdravem
Dr. Marek Petráš
www.vakciny.net

daisyr
15. říj 2013

@dasenecka ahoj, tady je odkaz na skupinku, kde ti poradí více https://www.modrykonik.cz/group/2361/ najdeš tam i starší příspěvky a možná budou inspirující i pro ostatní.
Já odkládala a problém jsem neměla, ale někteří lékaři nechtějí odložit ani na 3. měsíc 🙂 no jukni na tu diskuzi

romcovaklarka
15. říj 2013

@dasenecka My měli jít včera na první pediacel (s tím, že bude 2+1), ale zas máme odloženo, pač malá marodí. Dr. s tím (zatím 😀 ) problém neměla 🙂

dasenecka
15. říj 2013

a ten Pediacel má tvá dr. u sebe nebo ho musela nějak objednat.Ta má ho asi nemá, protože mi ho nenabídla.

daisyr
15. říj 2013

@dasenecka bývá na objednávku, buď objedná dr, nebo ti napíše recept a musíš do lékárny, kde pravděpodobně budou mít také na objednávku (do druhé dne většinou), přeci jen není tak často aplikována než hexa. Pediatři nenabízí, když se nezeptáš... ani sami od sebe neposouvají očko..., chtějí vše hned dle očk. kalendáře, je to pro ně jednodušší.. 😠

dasenecka
15. říj 2013

aha dobré vědět, doufám, že nebudou problémy a nějak se s ní domluvím.

luthien.k
15. říj 2013

@petrusinka to si paní doktorka dělá legraci - miminko dostat tetanus???? A jak proboha? K tomu je totiž potřeba hluboká znečištěná rána - nemám tušení, jak by k takové miminko přišlo!
Jinak poškození očkováním se bohužel nemusí poznat hned, ale třeba až po dalších dávkách. Miminka totiž neřeknou, že je něco v nepořádku a u psychomotorického vývoje se to také těžko poznává u tak malých prcků, taktéž problémy s imunitou, vznik alergií (zejména těch potravinových) apod. Pouze akutní reakce typu vysoké horečky, encefalický křik apod. se poznají brzy, nejčastěji do tří dnů.

luthien.k
15. říj 2013

@smartbear13 pro zajímavost statistika ohledně černého kašle (zdroj SZÚ):

V roce 2012 bylo hlášeno celkem 738 osob s onemocnění pertusí, z toho 638 bylo očkováno (86,4 %), 87 osob očkováno nebylo a u 13 osob údaje chybí. Třemi a více dávkami byly očkovány 34 osoby ve věkové skupině 1–4 roky (z 36 hlášených osob), 36 osob z věkové skupiny 5–9 let (z 38 hlášených osob), 157 osob ze skupiny 10–14 let (ze 160 hlášených osob), 258 osob zeskupiny 15–19 osob (z 265 hlášených osob), 29 osob zeskupiny 20–29 let (ze 37 hlášených osob). Ve skupině dětí do jednoho roku života bylo v roce 2012 hlášeno 31 onemocnění; z toho 26 dětí nebylo dosud očkováno, 4 děti byly očkovány jednou dávkou a jedno dítě dvěma dávkami hexavakcíny.

kajalka
15. říj 2013

Ahoj holky, nějak se furt nemůžu dopátrat informace, třeba poradíte. Mám právo si zvolit vakcínu. Pokud zvolím pediacel, je u něj dáno, do kdy má být naočkován, nebo to je jen u hexy?

luthien.k
15. říj 2013

@kajalka "právo" ve smyslu, že legislativa dává na výběr, to bohužel nedává. Ti, co očkují jinou vakcínou (ne proti všem nemocem, co jsou v Infarixu hexa), tak nemají "plně očkované děti" dle požadavků naší legislativy.

dorinek
16. říj 2013

@kajalka - já očkuji Pediacelem. První dávku jsem dala na 8měs., druhou na 10měs. a třetí bude mít ve dvou letech. Vše záleží na benevolenci doktora. Můj dřívější pediatr z toho byl na infarkt a trval na zahájení očkování do 6měs. aby se vše stihlo naočkovat do 18ti měsíců. Moje nynější doktorka je naprosto v pohodě, nevadí Pediacel, nevadí, že se začalo déle, sama navrhla variantu 2+1, ještě než jsem stačila cokoli říct, sama řekla, že poslední dávku dáme až ve 2 letech, že to stačí a nic se tím neporuší. Jak je to přímo podle práva u Pediacelu, to nevím, ale nikdo tě nemůže nutit, abys to naočkovala do nějaké lhůty. Vždycky můžeš trvat na tom, že dítě není úplně zdravé a očkování posunout...

dorinek
16. říj 2013

@luthien.k - Pediacel obsahuje to co Hexa, akorát žloutenka chybí. Jenže ta se podle zákona má naočkovat do 12tého roku věku. Takže pokud dám teď Pediacel a žloutenku později, tak jsem nic neporušila.....

kozinka3
16. říj 2013

S dětskou lékařkou jsem vše probrala a nechala malé udělat jen veškeré nutné nařízené očkování.. zbytek je podle všeho na nic a jen naruší imunitu!

markkketa
16. říj 2013

Pristi tyden jdeme na prohlidku v 18mesicich a naockovano nemame zatim nic. Od rocni prohlidky jsme u doktorky nebyli, tak jsem zvedava zase na to straseni a manipulaci.

luthien.k
16. říj 2013

@dorinek já ovšem nevidím úplně zásadní výhodu v očkování Pediacelem místo Infarix hexa, obzvlášť pokud se začne před prvním rokem života 😅 Nicméně ano, je to lepší, než očkovat Hexou na 3 m, to určitě.

kajalka
16. říj 2013

@luthien.k Jde spíš o složení, než o to, že tam není žloutenka, ne?

luthien.k
16. říj 2013

@kajalka pravdou je, že to nastudované nemám, protože určitě Pediacel dávat u třetího dítka nebudu. Zatím to vypadá tak, že do roka nebudu dávat nic a potom, až začne být víc aktivní venku, nechám dát tetanus (máme ovce na zahradě). Čili já legislativě zadost určitě neučiním 😀

dorinek
16. říj 2013

@luthien.k - já jsem tohle řešila s doktorkou Elekovou, jestli dát raději Pediacel, nebo hexu... ona mi napsala, že určitě Pediacel, je prý šetrnější (jestli se to vůbec o nějaké vakcíně dá napsat 😖 ) než Hexa a obsahuje méně hliníku. T

luthien.k
16. říj 2013

@dorinek to věřím, že ano, ale pořád je to jenom "menší zlo", aspoň pro mě.

dasenecka
16. říj 2013

@dorinek taky jsem jí psala.Rozhodla jsem se nechat dceři píchnout Pediacel po 6. měsíci věku.Doufám, že to klapne s naší doktorkou.Očkování nám vychází na leden, únor...což je období chřipek, takže mám zase obavy kvůli inkubační době ☹ První očkování na jaře mě asi nevyjde 😒 Každopádně budu muset malé nechat píchnout i Prevenar, ale až po 1 roce věku.Protože očkování proti hemofilům zvyšuje riziko pneumokoků 😒 a to je pořád dokola 😒

dorinek
17. říj 2013

@luthien.k - kdybych nechtěla dát děti do školky, tak se na celé očkování vyprdnu a budu dávat jen tetanovku 😖 Alespoň že mi vzali dceru do školky bez MMR...