Mám strach očkovat, mám strach neočkovat

diviska
2. led 2012

Milé maminky, milé ženy. Odmítla jsem nechat očkovat svou nedonošenou dcerku ve 4 měsících hexavakcínou. Doktorka na mě křičela a nechala mě podepsat papír, že očkování odmítám. To ale není pravda! Rozhodně nejsem proti očkování, jen se mi nelíbí hexavakcína a nelíbí se mi očkování tak brzo. Samozřejmě mě ale děsí výskyt černého kašle.. když jsem chtěla po paní doktorce, ať mi očkování rozloží, řekla, že to neudělá. Vím, ale, že některé doktorky to dělají. Máte s tím zkušenosti? Můj instinkt řekl neočkovat, a já bych se nenáviděla, kdyby se malé po očkování něco stalo, ale zase jí nechci zbytečně vystavovat riziku neočkování - prostě hledám kompromis..máte někdo lékařku, která je přístupná diskuzi o očkování?

verusa.j
24. srp 2012

@senja - aha a jak to, že máte jen očko proti TBC? Já jsem se koukala do svého starého očkováku a mám klasicky Tetanus, Černý kašel, TBC, Záškrt, Zarděnky, spalničky, Obrnu, jsem ročník 84

senja
24. srp 2012

@kocicinka Ja jsem po ockovani proti obrne malem umrela, a to uz jsem nebyla miminko. Synovi to za zadnou cenu nedam.
A do Ockovaciho centra v Motole nas poslala nase mudra, protoze jsem rekla (jen rekla, i kdyz to byla naprosta pravda), ze jsem mela silnou rekci na ockovani a vaham, zda to neodlozime. Tak nam pro vlastni klid napsala doporuceni, i kdyz my jsme se synem tehdy jen cvicili Vojtovku, zadne jine problemy nemel. V Ockovacim se to tahlo, my jsme to protahovali jak mohli, az jsme nakonec poprve ockovali az po roce.

senja
24. srp 2012

@verusa.j Moje rodice bojovali s povinnym ockovanim jak mohli. Ja osobne jsem dostala TBC v porodnici, pak 1x preockovani v 16ti. Ve 12ti jsem dostala 1 davku Zaskrt-cerny kasel-tetanus, pulroku na to prvni davku obrny, z cehoz jsem malem zaklepala backorama a od te doby (az na zminene druhe preockovani TBC) nic.
Syn ted ma TBC z porodnice a Infanrix - jen tu davku Zaskrt-cerny kasel-tetanus-hemofylus. A dalsi uz neodstane.

verusa.j
24. srp 2012

@senja - aha, tak to je supr, že tě to aslespoŇ trošku minulo to očko a jaký měli vaši důvod tenkrát bojovat proti očku? Ten stejný co teď my?

senja
29. srp 2012

@verusa.j Byla jsem alergik, hodne oslabene dite a znamym syn o rok starsi po ockovani zacal mit vazne problemy se srdcem (pro zajimavost - pak jeho dcera po ockovani zemrela). Mama mela strach, teta-lekarka doporucila neockovat. Vsichni na rodice tlacili, ale stacily papiry od alergologa a otazka "Vezmete si to na triko, kdyz bude mit komplikace po ockovani?? Podepiste mi papir, ze se dceri nic nestane" A vsichni byli zticha. Tehdy farmaceuticke firmy holt tak netlacili na lidi a neprosazovaly svoje vakciny zeshora 😠 😝

verusa.j
30. srp 2012

@senja - kéž by to šlo takhle i dnes, bez toho tlaku, člověk si připadá, že dělá snad něco nezákoného, přitom chce jen dzravé dítě

kocicinka
10. zář 2012

Prosím o radu. Když jsem byla s mimi před měsícem na poradně, řekla mi sestřička( nikoliv doktor), at na příští poradnu, t.j. začátkem října vezmu i Jonáše, že by měl dostat čtvrtou dávku Invanrixu Hib ( varianta bez obrny a žloutenky) a ještě ho čeká přeočkování v 5 letech. Argumetovala jsem tím, že v příbalovém letáku, který jsem obdržela, o čtvrté a páté dávce není zmínka. Sestra opáčila, že, cituji " je to potřeba kvůli tetanu." Jenže mě se do dalšího očkování vůbec nechce, nevěřím, že je to nutné, jsem ochotna mu udělat protilátky proti tetanu, jenže na to ted nemám čas.
Nevím, jak to mám oargumentovat, jakým způsobem to odmítnout. Nebo kde zjistit, kolik se toho infanrixu vlastně dává, kdy se ke mě dostávají takové rozporuplné informace.
Poradíte?

kocicinka
10. zář 2012

@senja
@ikarkulka
@petot
a další....

petot
10. zář 2012

@kocicinka Schémy Infanrixu Hexa sú v rôznych krajinách rôzne. V ČR sa očkujú 4 dávky, lebo prvá sa dáva veľmi zavčasu. Otázka však je, kvôli ktorej chorobe sa dáva tá 4. Možno kvôli čiernemu kašľu, lebo tam požadovaná hladina protilátok nastáva až od pol roka veku. To je však už v takomto veku zbytočné očkovať. Neviem, ako je na tom tetanus. Oni kľudne pichnú 5 zbytočných vakcín kvôli jednej alebo dvom chorobám.

Nemám teraz čas to dopodrobna študovať, ale vývoj protilátok po jednotlivých dávkach nájdeš pre rôzne očkovacie schémy v dokumentácii na stránke EMA/EPAR a tam si to môžeš zistiť aj sama. http://www.ema.europa.eu/docs/en_GB/document_li...

Možno @manof bude vedieť presne.

petot
10. zář 2012

@sarkar Ak by si chcela naozaj zistiť odpovede, obráť sa na českú hygienu so žiadosťou o informáciu. Určite aj v ČR máte zákon o prístupe k informáciám. Ako inšpiráciu môžeš použiť http://rizikaockovania.sk/dok/Statistiky_infekc...

O prípadné výsledky sa prosím podeľ aspoň cez IP, aby som mohol doplniť dáta za ČR. 😉

nae
10. zář 2012

@kocicinka Rozpis povinného očkovania tu:
http://www.vakciny.net/principy_ockovani/pr_04....
Na tej stránke nájdeš aj podrobné info - oplatí sa prečítať! Vo veku 3 roky už žiadna vakcína nie je v ČR povinná!
Argumentuj vyhláškou - povinné sú 3 dávky Infanrix Hexa do veku 12 mesiacov, posledná 4. dávka najneskor vo veku 18 mesiacov. Ostatné máš uvedené v uvedenej tabuľke v odkaze.
Na tetanus existujú aj dve monovakcíny, v ČR registrované (Alteana, Tetavax)!

senja
10. zář 2012

@kocicinka Ja se v tom bohuzel tak dobre nevyznam, ostatni ti poradi vic. Ale pokud chces ziskat cas, staci nakecat, ze syn je aktualne nemocny.
Souvislou informaci o vakcine atd. ti podaji v Ockovacim centru v FN Motole (treba my jsme tam puvodne ockovali u doktorky Škovránkové). Telefon je urcite k dohledani na strankach nemocnice. Zkus tam zavolat, akorat je potreba volat radeji brzo rano, maji tam poledni pauzu a jeste ne vzdy to zvedaji. Nemyslim, ze by si tam dovolili kecat.
Moc jsem nepochopila co jsi myslela tim, ze jsi ochotna mu udelat protilatky. Pokud tim myslis testy na protilatky, pak mne je delali v Immunii v Praze. Myslim, ze je to soukrome zarizeni, tedy mohli by tam delat testy i na pozadani za poplatek (ale to nevim jiste, ja jsem mela doporuceni od lekarky). Snad jsem aspon trochu pomohla. Drzim palce! 😉

kocicinka
10. zář 2012

@senja Jo jo pomohla 🙂 Immunia, není to v Karlíně?Ano, myslela jsem test na zjištění protilátek.
On byl očkovaný první dávkou až ve dvou letech. Dostal tři dávky po měsíci.
V Motole jsme již byli, tam nám doporučili ten Infanrix. Ale do péče nás nepřijali- nebyl k tomu důvod.Volat tam asi nemá cenu, Jonáš není jejich pacient a tudíž nás odkážou na našeho pediatra.
Díky za odpovědi.
Nejde mi ani tak o získání času, spíš jak té sestře vysvětlit, aby se nenaštvala, že ho už dál očkovat nechci. A jaký k tomu použít argument.Bojím se, aby se nenaštvala a někam nás nehlásila, protože už tím jednou docela strašili.
Tak nějak si laicky myslím, že to, co dostal, musí stačit.

kocicinka
10. zář 2012
manof
11. zář 2012

@kocicinka
To je, myslím, dobrý nápad - nech najprv otestujú protilátky proti tetanu.
Navyše ak je to len kvôli tetanu, tak prečo štvor-zložkový Infanrix-Hib a nie jednozložkový Tetavax?

ikarkulka
11. zář 2012

@kocicinka odborníci už ti dobře poradili 🙂

já vím pouze to, a i doktorka mi to tak schválila a potvrdila, že ten hib lze očkovat ve schématu 2+1, takže potom nechápu, že jinde trvají na 4. (nebo dokonce 5.) dávce.
opět mě to jen utvrzuje v tom, že to očkování je celé na nic, když někomu stačí 3 dávky, jiný jich vyžaduje 5. 😖

kocicinka
11. zář 2012

@ikarkulka To máš svatou pravdu, bohužel. Hrozně mě štve ten nejednotný přístup. Copak nemám nic jiného na práci, nežli si zjišťovat a ověřovat to, nač oni studují šest let? Jsem rodič, ne doktor. Kurňa.
Asi máte bezvadnou doktorku. Není to ta z Černošic? Bychom to k ní měli z Karlštejna i celkem blízko....Hele a nevadí jí, že to tak odsouváte a MMR ( předpokládám) dávat nebudeš? Nebo jak na to reaguje?

kocicinka
11. zář 2012

@manof tak to netuším, to by jsi se musel zeptat té sestry...
Myslím, že zatím je proti tetanu chráněný, když byl očkovaný před rokem a za nějaký čas mu dám udělat ty protilátky. A kdyby se nějak ošklivě poranil, což doufám, že ne, tak se dá tetanovka píchnout i dodatečně.
Tak já jsem rozhodnutá mu už to očkování nedat. Ted jen, abych to u toho doktora zvládla a nevyměkla 😒 nejsem moc asertivní....

ikarkulka
11. zář 2012

@kocicinka ano, strnadelová iva z černošic. my taky dojíždíme, ale vůbec nám to nevadí. doktorka tady v místě bydliště byla příšerná.

vadí, nevadí, nic neříká 😀 😅 na jaře jsme měli jít na první dávku hib, ale já jsem se nějak sekla, tak jsem volala, že jsem nastydlá a eliáš asi taky. sestra ani Ň, jen ať se ozvu, až se uzdravíme. od té doby uplynulo spoustu času, nikdo nás neurgoval, jen paní z lékárny, kde máme uloženou tu vakcínu.

jsem ráda, že na nás v tomhle netlačí, nechá to na nás, ani mě nestraší, nevyhrožuje apod.
o té MMR jsme se ještě nebavily. dávat ji asi nebudu vůbec. dokonce jsem v mezičase spíš nakloněná tomu nedávat ani ten infanrix.

verusa.j
11. zář 2012

@kocicinka - nevyměkni, jen mě zaráží, že jste dávali tři dávky po měsíci, tak jste asi začli schéma 3plus1, ale i tak bych už prostě na vlstní negativní reverz odmítla, tečka, očkovaný je a pak dle protilátek uvidíš.

verusa.j
11. zář 2012

@ikarkulka - vidím, že se nám názor na očko vyvíjí stejně, já začla tím, že budeme očkovat po půl roce, pak po roce, teď kolem dvou let 🙂 vidím to tak, že Theuš žádné očkování mít nebude

ikarkulka
11. zář 2012

@verusa.j nejvíc jsem se bála toho tetanu. jen kvůli němu jsem chtěla dát ten hib. ostatní nemoci mi fakt přijdou zbytečné. resp. proti nim očkovat. buď se tu nevyskytují, nebo jejich průběh není nijak dramatický, nebo je dokonce lepší prodělat je v dětském věku, než potom později v dospělosti/pubertě.

ale čím víc si o tom tetanu čtu, přijde mi velmi nepravděpodobné, aby ho dítě mělo. zvlášť dítě, které nežije na žádném statku, kde se pohybují koně.
beztak kdyby se nějak vážně poranil, tak mu tu tetanovku píchnou preventivně.

nehledě na to, že spousta lékařů pro dospělé ani nijak nehlídá přeočkování dospělých proti tetanu. ani to nepovažuje za důležité. což mě zase jen utvrzuje v tom, že to asi není životně nutné.
fakt nevím.

kocicinka
11. zář 2012

@verusa.j asi začli... A jaký je vlastně rozdíl mezi tím, když se očkuje 2 plus jedna, t.j. třetí dávku po půl roce, nebo když tu třetí dávku dostane za měsíc po té druhé? Ovlivní to nějak tvorbu těch protilátek?
Pokusím se nevyměknout, ale půjde to těžko...

milmic
11. zář 2012

@verusa.j
@ikarkulka holky, jak se potom prosím řeší neočkované dítě vs. školka, škola... Zatím jsem slyšela, že nechcou brát do školky, když není splněno povinné očkování. Díky.

ikarkulka
11. zář 2012

@milmic záleží na školce. víceméně spíše v těch soukromých (nebo spíše waldorf, montessori apod.) to nevyžadují.
ale většinou je s tím bohužel problém. to je ten pasivní nátlak na rodiče ☹

kocicinka
11. zář 2012

@ikarkulka No, ono je to tak, že dospělí už si to mají ohlídat sami.
Já se třeba bojím černého kašle, toho je dost a i když už v tomto věku nebývá smrtelný, tak je to hodně nepříjemné onemocnění. Moje teta ho prodělala, má doživotně poškozené plíce a díky tomu je v invalidním důchodu.
Spíš si kladu otázku, jestli to očkování vůbec před tím kašlem chrání, jelikož onemocní i spousta očkovaných jedinců...
Já jsem taky chtěla jen tetanus, ale to, co jsem si odnesla z toho Motola bylo to, že mi Dr. říkala, že monovakcína proti tetanu obsahuje thimerosal( složka rtuti), kdežto modernější vakcína Infanrix hib ne. A že ona by tedy( doslova takto to řekla), jako matka svému dítěti thimerosal nikdy nepíchla. No ale hlavně jsem ho dala očkovat proto, aby mohl do školky, protože on po ní neskutečně touží 😔

milmic
11. zář 2012

@ikarkulka A jak to budeš řešit, až půjdou děti do školky? U nás soukromá nepřipadá v úvahu, tak nevím, co s tím potom.

kocicinka
11. zář 2012

@milmic Když nemáš v přihlášce razítko od doktora, že je dítě řádně očkováno, tak ti ho nevezmou ( státní, církevní zařízení). Jonáš chodil půl roku do Domu dětí a mládeže do předškolního klubu ( taková miniškolka)a tam nic nevyžadovali.

milmic
11. zář 2012

@kocicinka Taky děkuju.
Mě by právě zajímalo, co potom rodiče s tím dělají?
Naše malinká má teda hexu (to jsem ještě nevěděla, co vím ted), ale po poslední reakci na ni už nedostane nic. MMR nedostala, dr. to odložila na dva roky (je nedonošená, jenom tu hexu nějak zapomněla odložit 😝 ) a já tam nepůjdu. Další nepříjemnou reakci netřeba zažíit. 😔

ikarkulka
11. zář 2012

@kocicinka vím, že si to mají hlídat sami, ale spousta jich na to zapomene, nebo záměrně nepřijde, a pak mi to teda nedává smysl. když je to tak důležité - údajně.

teta ho prodělala v dětském věku? ten černý kašel.

ano, to je důvod, proč jsem nakonec na té monovakcíně netrvala, proč jsem kývla na ten hib.

@milmic budu to muset řešit buď tou soukromou, nebo babičkami. v každém případě tohle pro mě není (aspoň zatím) dostatečný důvod ho dát očkovat. 😒