Mám strach očkovat, mám strach neočkovat

diviska
2. led 2012

Milé maminky, milé ženy. Odmítla jsem nechat očkovat svou nedonošenou dcerku ve 4 měsících hexavakcínou. Doktorka na mě křičela a nechala mě podepsat papír, že očkování odmítám. To ale není pravda! Rozhodně nejsem proti očkování, jen se mi nelíbí hexavakcína a nelíbí se mi očkování tak brzo. Samozřejmě mě ale děsí výskyt černého kašle.. když jsem chtěla po paní doktorce, ať mi očkování rozloží, řekla, že to neudělá. Vím, ale, že některé doktorky to dělají. Máte s tím zkušenosti? Můj instinkt řekl neočkovat, a já bych se nenáviděla, kdyby se malé po očkování něco stalo, ale zase jí nechci zbytečně vystavovat riziku neočkování - prostě hledám kompromis..máte někdo lékařku, která je přístupná diskuzi o očkování?

eficenka
27. črc 2013

@petula_t
já si své miminko taky piplám a tak ho nikdy nenechám očkovat - děkuji, nechci aby zemřela po očkování, či z ní byl autista, skončila na vozíku, ochrnutá, měla astma,atopický ekzém či alergie...
na hemophyla zemře daleko méně dětí než po vakcinaci....

radka8888
27. črc 2013

@eficenka to proste neni pravda....imunita funguje na zaklade pametovych bilych krvinek, ktere ac clovek nema protilatky, tyto se vytvori a telo zareaguje a ma posleze nemoc mirnejsi prubeh....ja chapu, ze mate hodne nacteno z netu a tak, ale protoze tak vehemnte negujete vsechno co reknu, prijde mi, ze vam chybi teoreticky zaklad. Nechci se hadat proste vedeme debatu a my to zprejme nevyresime, chtela jsem vam nastinit. ze jsou i jedinci, kteri si mysli neco jineho na zaklade treba jinych informaci....a je na kazdem aby si to prebral. Problematika neni cernobila..hexavakcina neni svetaspasna, ale popirat myslenku ockovani jako takovou je proste ulet 🙂 A tady se vytvorili jen dve skupiny a to nenavidim ockovani a ockujeme vsechno vsude, ale tak to podle me neni. Ockovani ma rozhodne svuj vyznam a ted jde o to abychom se rozhodli jakou formou, kdy a kolik. Vy jste se rozhodla sve dite neockovat, ja sve dite ockuji tot vse. 🙂

verusa.j
27. črc 2013

@radka8888 já jsem jedna z těch, co zatím neočkuje a přmýšlí, jestli někdy něco, jak se vy díváte např. na přidané látky do vakcín, jejich následné počínání v těle, zkoumání neškodnosti v těle?
Bohužel tohle všechno by vyřešila dobrovolnost v očkování, protože skutečnou pravdu, jak to vlastně je, my asi jen tak nezjistíme

eficenka
27. črc 2013

@radka8888
sem z oboru... nemám informace z internetu... 🙂 možná kdybych neviděla postižené děti po očku, říkala bych a dělala co nám říkali na škole LF UP - očkovala bych - hexu, synflorix, rotarix... ale bohužel je pravda jinde...

picasso
27. črc 2013

Zdravím. Jsem taky z oboru. A vždy mě v těchto diskuzích zarazí jediné a to, že se v souvislosti s očkování řeší pouze dvě věci. A to, že očkování není přímá ochrana proti nemocem (naočkuji - nemoc nepropukne) a imunita. Nezlobte se, ale spoustě maminek zde uniká, že očkování chrání proti smrtelným komplikací dané nemoci. A navíc, úmrtí po očkování nebo zmrzačení. Podle mě není na vině samotná vakcína, ale špatná péče pediatra (nesprávné načasování podání vakcíny, kombinace vakcín apod.). A že vznikne po očkování autismus a jiné nemoci? To jsou nemoci, které má člověk v sobě již při narození, ale propuknou až po určitém podnětu. A nemusí to být jen po očkování. Zastávám ale názor, a si každá maminka má právo zvolit, zda své dítě naočkuje či nikoliv.

blandik
27. črc 2013

@eficenka - děkuji moc za odpověď. Ona mi dala dva formuláře, které jsou identické - na jeden chce napsat, že nechcem nepovinné očko (že kvůli pojišťovně, aby měli "krytí", že jsme byli informovaní o nepovinném očku) a na ten druhý o povinném očku....já vyčetla, že nepodepisovat, nebo ty formuláře podepslat, ale dopsat na ně, že součástí tohoto odmítnutí je naše vyjádření k dané problematice na zvláštním listě založeném ve zdravotnické kartě...Já ten papír na odmítnutí od mudry mám doma a teď doma nejsem, tak se nemůžu podívat, co tam přestně píše..pak dám vědět, co tam je.

Ale právě mě zarazilo to info od sestry (ne od mudry), že při odmítnutí očkování hradí rodiče léčebné výlohy při prodělání nemoci, proti které je povinné očkování? Jak tedy chápu z toho co píšeš, tak je to totální nesmysl...

Ještě k tomu tetanu -já měla za to, že jej může chytit kdykoliv kdokoliv (starý, mladý) při poranění a styku s hlínou v podstatě...ale jsem zdravotnický laik totální...O záškrtu jsem slyšela, že je nebezpečný v podstatě pro staré lidi, ležáky, dlouho stonající. No chystám se pořídit Varovné signály očkování.

Ona dcera má atopický ekzém, jako mimi i se zelenou stolicí s nitkami krve..jedla jsem svého času dvanáct potravin, protože reagovala na kde co přes mlíko..takže pro mě je tam jasná kontraindikace (staršímu synovi se po hexe ekzém rozjel)..takže odmítnutí očkování chci postavit na tomto - ale nemám zájem obíhat jakákoliv očkovací centra, nechat testovat imunitu - v podstatě s lindou nikam nechodím - ani na alergo, ani na gastro, tak nějak už vím, jak si pomoci..
No takže nemám moc chuť ji rozházet totálně imunitu očkováním, poslední dva měsíce měla čtyři nemoci v podstatě za sebou a zdá se, že imunitně jí to pomoho, najednou prochází mnohem více potravin a dcera začala přibírat (a mudra mi na to řekla - že vidíte, to očkování ji pomůže - to je taková bomba pro imunitní systém, že jí to posílí a nebude mít ekzém....?????) Což je totální nesmysl, že jo..je rozdíl prodělat nachlazení, úpal, šestou nemoc..a dostat hexu..

Každopádně moc děkuji, určitě se ještě ozvu...

blandik
27. črc 2013

@rebelie - díky, tvoje info mi pomohlo - ráda tam dopíšu, že nás mudra informovala o přednostech očkování, což ona udělala..ať je krytá..A lindi má atopický ekzém, nitky krve ve stolici, já mám dost přísnou dietu, reaguje na kde co..ale poslední dobou se dává dost dohromady její imunia, potraviny prochází ve větší míře, začala konečně přibírat /páč to bylo dost tristní - od narození přibrala jen necelé tři kila v devíti měsících)..tak ji nechci ublížit očkováním..

radka8888
28. črc 2013

@eficenka a můžete mi teda prosím vysvětlit na jakém.imunologické základě nefunguje to očkování? Kde je vlastně ta chyba? Např. U již zmiňovaných pravých neštovic??

milmic
28. črc 2013

@blandik Posílí a nebude mít ekzém.... 😝 mojí dceři se taky po hexe začal rozjíždět atopický ekzém, po prvním hexe trochu, po poslední hodně. Nakonec jsme přišli na alergen vajíčko a MMR jsem s díky odmítla. Dostala jsem od alergoložky potvrzení o kontraindikaci, ale pediatra chtěla normálně očkovat,prý by jí třebas dala nějaké kortikoidové tlumeníčko. 😝 A to i s tím, jak ošklivou reakci měla dcera na poslední hexu. (nová pediatra naštěstí má víc rozumu a dcera už očkovaná ničím nebude, s (ne)očkováním syna asi trošku zabojuju...)

Jinak Varovné signály jsem četla taky, ale ještě lepší náhled "dovnitř" očkování mi poskytla knížka od Elekové o očkování. A jestli jsem po Varovných signálech byla na vážkách, tak po přečtení Elekové mi z toho bylo hodně smutno. Po Elekové jsem k tomu zaujala tak negativní postoj, že jediné, co mě asi přinutí něco naočkovat, bude povinnost dětí jít jednou do školky (bohužel si nemohu dovolit být doma nebo platit soukromou školku či chůvu s hypotékou... a je strašně husný, že člověk takto musí uvažovat. 😔 Vůbec nevím, co mám dělat, mám pocit, že synovi zničím zdraví jenom kvůli školce...) 😔

rebelie
28. črc 2013

@blandik Ehm, tak jestli je na tom takhle, tak to fakt máte i docela vážné důvody k neočkování... možná bys i sehnala imunologa, který by vám napsal zdravotní indikaci k neočkování. Předpokládám, že nitky krve ve stolici jsou alergie na bílkovinu kravského mléka - tam opravdu bývá často reakce i na hexavakcínu, prý v ní tato bílkovina není, ale řada dětí na ni reaguje, jakoby tam byla... třeba @katyxq a tím mají zkušenost.

katyxq
28. črc 2013

@rebelie v Hexe je NEdeklarovaný (alespoň tedy v českém příbalovém leták nedeklarovaný ☹) kasein a hovězí sérum, obsahuje je i Pediacel.
@blandik Bohužel jsem se pediatrou nechala ukecat a malá dostala 3x hexu, pokaždé stejná reakce jako na BKM, plus malé přibírání, taky se začala v noci budit často a s jekotem (což mohlo být věkem a nebo vakcínou, nicméně čím delší čas od poslední dávky, tím se to lepšilo, jak jsem ji začala dávat pro detox spiruliny, tak šaptný spánek zase zpět a po týdnu se to upravilo - já to za nǎhodu nepovažuju 😒). Každopádně dál neočkujeme nic a případné další děti budou neočkované úplně.

blandik
28. črc 2013

@rebelie - problém je ale, že s Lindi nikam nechodím - ty nitky měla jako novorozeně, ekzém po celé puse a na krku a pod kolínky už taky nemá díky dietě a díky @luthien { 😉 ] a vyfotila jsem si jen ty nitky krve, ale ekzém moc ne..Se synem jsem chodila na gastro, protože alergoložka zamítla nutnost dávat allergy care z toho důvodu, že mu krevní testy vyšly negativní ???? - naprosto nechápu, jak mohla dojít k tomuto závěru = takže jsem tam již nepáchla a šla na gastro..No každopádně u lindi se obloukem vyhýbám lékařům a medikamentům...Jo a děkuji za info, že v hexe je bkm - páč na to lindi reaguje. To jsem nevěděla, u mišky jsem řešila mmr kvůli kuřecím embryům a odkládala očko až na dva roky.

@milmic - no tak to je dobré, že ji chtěla dál očkovat i přes nedoporučení odborného lékaře..prosím, jak se jmenuje ta knížka od Elekové? Já ji poslouchala na křtu Varovných signálů a taky jsem četla její postoje k očkování na netu ..ale o knížce od ní nevím..

@katyxq - já si právě tvůj příběh četla dříve, že Šárka pomalu přibírala..Lindi taky přibírala strašně pomalu - narodila se jako 4,5 kilová a v 9ti měsících má 7,3 kila..a teď (po čtyřech nemocích během dvou měsíců) se mi zdá, že její imunita posílíla, najednou můžu sníst i něco s BKM, už jsem měla fazole, majoránku, můžu vajíčko a mnohem více ovoce a zeleniny..ještě před dvěmi měsíci jsem byla na cirka 12 potravinách a jakékoliv vybočení vedlo k rozjezdu ekzému, který si dřela do krve..takže vůbec nemám chuť začít zasahovat očkováním do její imunity...Co víc, jsem trošku skeptická vůči naší západní medicíně, nemyslím, že bychom dostatečně chápali procesy v těle a vnímám očkování jako nevhodný zásah do zdravého těla..

milmic
28. črc 2013

@blandik Je to edice knihovnička meduňky - očkování, jeho účinky, následky a jejich léčba. Vyšla ted v květnu. Je moc zajímavá,mě toho řekla mnohem víc než Varovné signály.

To doporučení jsem oficiálně získala až nedávno, ale už předtím mi alergoložka řekla, že si na tuhle vakcínu mám dát pozor. Ale pediatřeto nijak nevadilo. Já hlavně nechápu, že nemá strach.... jak může s klidným svědomím píchnout dítěti alergen direkt, proboha? A to mi ještě řekla, že má 2 potvrzené vaječné alergiky, jednoho očkovala s kortikoidama a vpohodě, druhého bez ničeho a prý taky v pohodě. Nechápu ale, že když bude mít dcera alergii na nějakou složku léku, tak jí ten lék jaksi nepředepíše, ale s vakcínou problém nemá. 😝

katyxq
28. črc 2013

@blandik tak to je dobře, že už toleruje víc potravin 🙂, jen tak dál - a @luthien.k doporučuju, kde jen můžu

vilibalda
29. črc 2013

@eficenka chápu správně, že grafy vytvořené státním zdravotním ústavem , lze brát jako objektivní?

zzlaticka
6. srp 2013

@jancip Já jsem dnes podepsala nesouhlas s očkováním Priorixem proti příušnicím, zarděnkám a spalničkám, tzv. MMR. Hexavakcínou očkovaní jsme, ale byla nám posunuta až na půl roku díky zásahu neuroložky. Dnes jsem tedy podepsala toto: "Ze strany poskytovatele(tj.MUDr) byla předána informace a k uvedené zdravotní službě, byla předána informace o jejím důvodu a účelu, povaze a předpokládaném přínosu, byla předána informace o možných důsledcích a rizicích, případných alternativách. Byl dán s dostatečným předstihem k prostudování příbalový leták obsahující veškeré potřebné údaje a byla dána možnost klást lékaři doplňující otázky. Nejsou známy žádné zdravotní obtíže, které by bránily provedení očkování.    Přes výše uvedené, provedení povinného očkování u nezletilého pacienta, jako zákonný zástupce  odmítám.", přestože mi žádná informace o důvodu a účelu, natož přínosu a rizicích nebyla poskytnuta a doktorka se se mnou vůbec nebavila. Příbalový leták jsem si přečetla až teď na stránkách MUDr.
Ale teď se budu bát, jestli se někde nenakazíme právě těmito nemocemi. Nevíte někdo, jaký je jejich aktuální výskyt? Nevím, čím budu argumentovat tchýni a manželovi, až se budou ptát, jak poznám projevy těchto nemocí, kdyby je náhodou malý dostal. Měla jsem v úmyslu očkování oddálit, ale taky mě přemáhá touha už vůbec neočkovat.

jancip
6. srp 2013

@nae Pokud lékař nahlásí děti na hygienu, není to v ČR porušení lék. tajemství. Opírá se to o zákon o sociálně-právní ochraně dětí. Ten zákon je ale dost nejasný v tom, zda je to lékařská povinnost, proto je k tomu milion různých doporučení, vyhlášek, metodických pokynů a nikdo v tom už nemá moc jasno.. Ani právníci se v tom neshodnou.

jancip
6. srp 2013

@zzlaticka Řekla bych, že tak se to dělá běžně. V lepším případě dostaneš nějaké poučení na papíru a musíš podepsat, že jsi byla poučeno. Ale chápu to, lékař se chrání. Pokud nedá ani ten papír, řekla bych si o něho, abych věděla, co podepisuji.

nae
6. srp 2013

@jancip Na hygienu može hlásiť? To sa mi nezdá, a to som sa radila s viacerými ľuďmi, čo sa lepšie orientujú, ako ja. Citujem:
"Poznámka k „práskání“ rodičů pediatry na hygienu. Nedávno vydala česká Liga pro lidská práva prohlášení, kde uvádí, že hlášení odmítnutí očkování je v rozporu s povinnou mlčenlivostí zdravotníků. Dívala jsem se do příslušných zákonů a je tomu tak. V zákoně je výslovně řečeno, že zdravotnický pracovník musí mlčet o VŠECH skutečnostech, které se dozví při výkonu své práce. Nesmí třetí osobě ani sdělit, kdo je jeho pacientem. Naopak je v zákoně taxativně vymezeno, kdy má oznamovací povinnost. Bez výjimky jde jen o soudní řízení a oznámení trestných činů. Nic víc. Naopak má podle jiného souvisejícího zákona povinnost hlásit nežádoucí účinky léků."
Ako súvisí hygiena a sociálne-právna ochrana detí? Na sociálku hlásiť može, neočkovanie je jeden z mnohých parametrov možného zanedbávania starostlivosti (platí od 2012), ale samovoľné hlásenie na hygienu je minimálne porušenie zákona o ochrane osobých údajov.

romcovaklarka
6. srp 2013

@zzlaticka Ahoj, tak já bych teda nepodepisovala, že jsem něco četla nebo mě někdo o něčem poučil, když to tak není 😕 Jako co ti na to může Dr. říct? Stojí nad děckem s injekcí a říká "podepiš, nebo ho naočkuju"? Jinak se divím, jak je každá doktorka jiná, u mě nechtěla nic podepsat ani u kluka na Priorix (26m a ještě nemá) ani u holky na Hexu (bude mít Pediacel v 8m).

Jinak k dotazu - jaký je výskyt spalniček, zarděnek a příušnic nevím, snad by ti to řekli někde na Hygieně. Ale podle mě to nejsou v našich podmínkách nějaké fatální nemoci. Za nás jme to klasicky všichni měli, ještě s planými neštovicemi, proto se tomu říkávalo "dětské nemoci". Jak je poznáš se dá určitě dohledat na Wiki skriptech apod. Já toto očkování nehodlám ani jednomu z dětí dávat dřív jak - dejme tomu - v deseti letech a i pak bych uvažovala o monovakcíně (klukovi příušnice, holce zarděnky).

nae
6. srp 2013

@zzlaticka AKtuálny výskyt nájdeš na http://www.szu.cz/publikace/data/infekce-v-cr - odkazy dole-infekční nemoci.
Mimochodom, na dané ochorenia aj tak neexistuje liečba, tak tchýně a manžel ťa nemusia snáď skúšať z infektológie a epidemiológie...Drž sa.

romcovaklarka
6. srp 2013

@nae Tak jedině, jestli si doktor nebo OSPOD nezkouší neočkování vyhodnotit jako TČ zanedbání povinné výživy (i když už před pár lety byla nějaká nejasnost v podobném případu ze strany policie, pak se to odložilo a předalo jako přestupek, dál nevím.

jancip
6. srp 2013

@nae Ono je to právě všechno složitější. Doktor to může vyhodnotit jako zanedbávání péče i jako povinnost dle toho, k jakému právnímu názoru se přikloní a řekla bych, že sám v tom tápe, protože i právníci se v tomto mezi sebou melou. Prohlášení Ligy pro lidská práva stejně jako třeba ombudsmana nemá žádnou právní hodnotu. Navíc často jsou tam mladí lidé, kteří za každou cenu potřebují někde něco zpochybnit (vím to z jejich řad). Má to spíše jen nějakou osvětovou a nátlakovou fci. Zákon o SPO je právě nadřazen paragrafu o mlčenlivosti a nemusí jít jen o trestné činy. Vždy se tam operuje se "zájmem" dítěte a pod. Jenže co je zájem dítěte? Takže se kolem toho všichni dohadují. Letos (teda tuším, že to bylo letos) ale byla nějaká novela, tak nevím, zda se to nějak více neupravilo.

nae
6. srp 2013

@jancip Ďakujem pekne za info.

irennn
6. srp 2013

Holky,donedávna jsem byla rozhodnutá, že všechna povinná očkováná malýmu dám....ale poslední dobou mám fakt strach. Moje ségra,dětská psycholožka mi taky popsala pár případů,kdy děti po hexa vakcíně zbrzdily ve vývoji, přestali na pár měsíců lozit apod, říká,že je to svinstvo,a´t to pořádně promyslím.......takže začínám být hodně nadlodaná,ale mám strach..taky hlavně nevím,jak na to bude reagovat paní Dr.

jancip
6. srp 2013

@nae Není vůbec zač🙂 Stejně jsem nepomohla, protože jsem jen řekla, že se kolem toho všichni dohadují🙂

nae
6. srp 2013

@jancip Ale pomohla. Keď napíše niekto k téme, kto sa vyzná v tej správnej terminológii, tak to pomože mnohým, ver tomu.

vilibalda
8. srp 2013

@zzlaticka Můžu se ze zvědavosti zeptat, na základě čeho ses rozhodla už dál neočkovat? Děkuji 🙂

dorinek
8. srp 2013

@zzlaticka - a proč bys měla manželovi a tchýni dokazovat, že poznáš zarděnky ?? Až na dítě "něco" poleze a nebude ve své kůži, tak s ním půjdeš k doktorovi a ten by to měl poznat, né ?? 😀 😀 I když mezi námi, poslední dobou jsem slyšela o pár případech, kdy ani doktoři si nebyli jisti jestli se jedná opravdu o tu kterou nemoc (myslím něco z MMR) jelikož se s tím "vinou" očkování potkávají čím dál míň... 😅

dana3262
8. srp 2013

@romcovaklarka samuel ma hexu a tbc? Monovakciny z mmr nejsou, ale snad se za pár let dočkáme. Rasa bych postupovala stejne. Muj mladší ma 2x infanrix Hib a jak jsem za ten rok nashromazdila informace, tak se mi do 3., poslední davky nechce. Ma ji dostat ted..