Mám strach očkovat, mám strach neočkovat

diviska
2. led 2012

Milé maminky, milé ženy. Odmítla jsem nechat očkovat svou nedonošenou dcerku ve 4 měsících hexavakcínou. Doktorka na mě křičela a nechala mě podepsat papír, že očkování odmítám. To ale není pravda! Rozhodně nejsem proti očkování, jen se mi nelíbí hexavakcína a nelíbí se mi očkování tak brzo. Samozřejmě mě ale děsí výskyt černého kašle.. když jsem chtěla po paní doktorce, ať mi očkování rozloží, řekla, že to neudělá. Vím, ale, že některé doktorky to dělají. Máte s tím zkušenosti? Můj instinkt řekl neočkovat, a já bych se nenáviděla, kdyby se malé po očkování něco stalo, ale zase jí nechci zbytečně vystavovat riziku neočkování - prostě hledám kompromis..máte někdo lékařku, která je přístupná diskuzi o očkování?

dashyyy
25. čer 2014

@terkaz To je síla.. hypotonie je jako NÚ uvedená přímo v příbalovék letáku hexy tak ať mi nikdo netvrdí že je to náhoda.. já si myslim že u nás byl hlavní problém v tom že ho mudra naočkovala moc brzy po těžké infekci jinak by to ustál v pohodě .. náš začal lézt díky vojtovce v roce a 14dnech a sám se rozešel do prostoru ve 14měsících takže je to rychlík.. cvičíte něco na záda a bříško?

terkaz
25. čer 2014

@dashyyy nejake cviky mame, ona je nastesti pohybove strasne sikovna vsechno dohnala, ale tech mistech je slaboucka porad.
Take jsem ten letak pak cetla. No jooo kdyby vedela predtim co vim ted ☹. Driv jsem si myslela, jaka je to spasa. Ted uz vim, ze ne. A treti ditko jen tak naockovat nedam a uz vubec ne hexou.
Problem je, ze doktorka to v karte uvedene nema, ma tak az ty problemy po Priorixu. To predtim jsem si vygooglila a spojila az pozdeji.
No neva, mam to ted vsechno sepsane a az pujdeme na petiletku, tak ji to tam dodam at si to tam zapise.

nae
25. čer 2014

@lusyy Bohužiaľ valnú vačšinu pediatrov akékoľvek argumenty rodičov nezaujímajú (aj vlastná skúsenosť). Takže možeš byť nabúšená argumentami, možeš mať načítané knihy a časopisy, ale pre nich si "len" rodič bez adekvátneho vzdelania a skúseností. Ja už na téme ne/očkovanie s našou pedinou diskutujem, už len odmietam. Párkrát to na mňa skúšala, ale bola som asertívna a trvala som si na svojom, tak už do mňa nerýpe na každej poradni, ako to bolo predtým zvykom.

dashyyy
25. čer 2014

@terkaz Filda tu hypotonii taky nemá uvedenou jako spojitost s očkováním i když to fyzio potvrdila ale jinak ji nutím všechno zapisovat i špatný spánek po očku.. u dalšího dítka s tím budu hrozně bojovat ale určitě nenechám očkovat schéma 3+1

terkaz
25. čer 2014
lusyy
25. čer 2014

@nae takze proste vydrzet a obrnit se trpelivosti. ☹ do kdy se vlastne priorix muze oddalovat? A taky jsem slysela,ze pokud se dite ockuje priorixem az po 3.roce,tak se muze dat jen jedna davka. Je to pravda?

nae
25. čer 2014

@lusyy na očkovanie Priorixom (zatiaľ) nie je stanovená horná hranica. Veľa rodičov očkuje až pred nástupom do detského kolektívu, napr. do školky. Na Slovensku sa dáva jedna dávka štandardne, druhá až v 11. roku života, takže si urob názor, načo sa tu dávajp dve dávky behom polroka (zbytočná záťaž...)...

lusyy
25. čer 2014

@nae fihaaaa,to jsem netusila,ze na SK to je takto "rozumne" rozdelene. No ,ona uz do skolky chodi. Mne mudra na prihlasku ozepsala ocko,ze hexu ma a mmr nema,ale dodala poznamku ze vyhledove v lete 2014 bude ockovana 😠

nae
25. čer 2014

@lusyy Niektorým školkám naozaj toto stačí a už to neriešia. Do našej školky chodí chlapček, má 6 rokov a 1 dávku hexy, nič viac nemá. A nikto to nerieši. Takže ak nechceš dať očkovať, tak to asi nemusíš riešiť.

andreakusa
25. čer 2014

@lusyy hexa ho rozhodila prvne.. Tu dostal v cr a v Irsku dostal hexu plus meningokoka a to bylo priserny! Do ted se z toho dostava..

kacajandova
26. čer 2014

@diviska Nevím odkud jste, ale já mám velmi rozumného doktora. Nemá problém s odložením očkování najdete ho na tomasrada.cz, a vyhláška říká, že se má začít s očkováním do roka a půl!

kacvorus
24. črc 2014

v 9.tydnu jsem nechala dceru naockovat vakcinou Pediacel. Tyden po ockovani byla dcera cca 5 dni mrzuta, plactiva, doslo ke zmene spankoveho rezimu. Take nekolik dni pri placi chraptela. Nevim zda to muze mit souvislost s ockovanim (48 hodin po ockovani bez reakce, pouze vice spava). Nyni se jiz vraci puvodni rezim i nalada 🙂. Pediatr chce ockovat hned dalsi mesic znovu ve schematu 3+1. Chtela sem se zeptat zda je mozne ockovat jeste ve schematu 2+1 s dvoumesicnim odstupem. Nevim zda jsem spravne porozumela pribalovemu letaku vakciny. Ockovat chci, ale co nejsetrneji, bohuzel informace o schematu sem cetla az po ockovani, mohl by mi to nekdo objasnit? diky

kamca77
3. srp 2014

nechala jsem dceru naočkovat ve 12.měsíci Pediacelem, právě kvůli lepší snášenlivosti, malá zvracela, měla průjem a horečky 39,1. tak nevím, bojím se reakce na druhou dávku, kterou chci dát až za 3-4 měsíce. zatím je to třetí den po očkování, je hodně unavená a spavá, a nemá chuť k jídlu, což je u ní nevídané, vždy jedla s chutí a nebyl problém. přemýšlela jsem, že bych jí nechala udělat test na protilátky, a podle toho doočkovala. snižovali jsme horečku a to prý není dobré na tvorbu protilátek, ale jí to stejně ani po Nurofenu neklesalo pod 38 a hrozila jí dehydratace, po podání Nurofenu přestala zvracet, což bylo dost důležité, jinak v sobě nic neudržela. jsem z toho špatná, odkládala jsem to do jednoho roku a teď si vyčítám, že jsem nepočkala až do dvou let, prý je to nejbezpečnější.

luthien.k
4. srp 2014

@kamca77 další dávku bych velmi zvažovala ☹

kamca77
5. srp 2014

dneska je to pátý den po očkování, a asi to vypadá na nějakou virozu, od včerejška odpoledne má vodový průjmy bez teplot - 4.den po očkování, přítel měl teplotu a bolí ho hlava, mě bolí strašně hlava. možná se to sešlo vše dohromady, opravdu nevím. čekáme na výsledky bakteriálního vyšetření. na virozu se vyšetření dělá jen na infekčním, naštěstí včera večer hodně pila, s jídlem je to horší, ale nějaký banán také snědla.

kamca77
5. srp 2014

@luthien.k ve stěru jí našli citrobacter, měla před 4 měsíci kvasinkovou infekci pod plenou, léčené cca 2 měsíce, (vyléčené díky kam.zik). cca 3 měsíce bere probiotika Swiss, se stolicí nikdy problémy neměla, ani s nadýmáním. fakt teď nevím co dál. jestli to je náhoda a měla nějakou začínající virózu, nebo jí takhle zřídilo to očkování a rozhodilo jí to střevní mikroflóru. nevím jestli to jde takhle rychle, jako že za 12 hodin od podání Pediacelu. myslela jsem si, že bych další dávku dala až za 1/2 roku.

hehena
9. srp 2014

@kamca77 mě syn po očkování Pediacelem taky horečkoval, průjmoval a zvracel.... nakonec se objevila 4 den vyrážka... takže jsem to přičítala šesté nemoci, že se to bohužel takhle sešlo. manžel s ním jel do motola na pohotovost, ošetřující lékařka mu řekla, že Pediacel nezná a dala nějaký čípky, udělali crp a to bylo vše. já to pak uzavřela tím, že to byla šestá nemoc, ale popravdě tyhle vedlejší účinky jsou psané i v příbalovém letáku, vč. vyrážky. tak fakt nevím. taky se už Pediacelu trochu bojím. každpádně očkovaný byl v 7,5 m a od té doby vůbec a teď je mu 19m. má od zimy pořád rozjetý atop (atop tedy má už od 2m věku, abych tu nevzbudila paniku, že atop má z očkování), takže i sama mudra naznala, že do toho ho rozhodně očkovat nebude. ovšem teď už by to ráda nějak řešila a já upřímně taky... úplně neočkovat se taky bojím. ovšem mudra mi říkala, že teď už je to takový odtup, že musíme začít úplně znovu...

kamca77
9. srp 2014

@hehena a syn měl v těch 7,5m první? to už by bylo rok, což by mezi první a druhou velký odstup byl. to už bych snad radši počkala až mu budou dva roky, ale pokud má AE už takhle dlouho, tak to bych velmi zvažovala neočkovat.

hehena
9. srp 2014

@kamca77 jj první dávku, takže odstup je velký. má numulární formu AP, tak to stojí v diagnoze. úplně neočkovat se docela bojím. 😅 😕 on je celkově odolnější než je starší syn, ten pokud je nachlazený, nemocný, mívá horší a delší průběh, než mladší atopik. ale z toho se samozřejmě nic usuzovat nedá. třeba by kůže nereagovala vůbec, třeba by to bylo blbý....

katyxq
9. srp 2014

@kamca77 ohledně max. rozestupů mezi dávkami koukni na http://www.vakciny.net/principy_ockovani/pr_11.... (tabulka úplně na konci)

xvink
26. srp 2014

Holky, pokud někdo shání informace "v kostce", mám ve svém blogu článek na tohle téma...

xvink
28. srp 2014

A ještě... Pokud máte zkušenosti s očkováním svých dětí - pozitivní i negativní a chtěly byste přispět do anonymní statistiky, koukněte sem http://www.lecivacesta.cz/news/dotaznik-o-ockov...

aknelkamullerka
10. zář 2014

Ahoj, jsem asi kopyto, ale nevim, jak dotaznik stahnout, primo do textu psat nejde. Chtela bych se zucastnit, ale nedari se mi. diky za rady, Lenka

pajenka
10. zář 2014

@aknelkamullerka Ahoj, co jsem se tak zběžně dívala, překopíruj si to do Wordu, vypiš a pošli zpátky

aknelkamullerka
10. zář 2014

@pajenka diky moc

umnataly
16. zář 2014

Ahoj, pokud nevíte, zda očkovat, pak doporučuju kouknout na stránky občanského sdružení http://rozalio.cz/. Dělají i besedy po republice a myslím, že zodpoví všechny otázky ohledně očkování. Já jsem po přečtení knížky "Očkování v otázkách a odpovědích pro přemýšlivé rodiče" a knihy "Doba jedová" se rozhodla neočkovat vůbec. Teď je dceři 6 měsíců, je zdravá, bystrá a už leze. Přesto chci jít na přednášku Rozalia. Farmaceuticke společnosti nás tak straší,co všechno může naše dítě postihnout, že sebedůvěra v mé rozhodnutí trochu klesá. Obávám se ale, že největší nebezpečí představují právě vakcíny. Např obrna se zvažuje vyškrtnout z očkovacího kalendáře, protože se už nikde nevyskytuje. Porodní asistentka mi zase říkala, že tetanus se nikde nevyskytuje (pediatrička zase říká, že ho máme i doma v květináči 😖 ) a i velký český propagátor očkování přiznal, že očkování proti tuberkuloze má více nežádoucích účinků než žádoucích. Na Rozalio.cz se dočtete o otřesných postiženích dětí po očkování a velmi častým zastaveným vývojem. A ne vždy vojtovka pomůže.

A víte, že v Německu není očkování povinné? Rodič se svobodně rozhodne.
Nebo v Americe, a snad i u nás, existuje státní peněžní fond, ze kterého se vyplácí odškodné rodinám dětí, které jsou po očkování invalidní. Takže se počítá s tím, že mizivé procento to holt odnese 😔

Prosím, rozmyslete si dobře očkování a hlavně u nedonošených nebo nemocných dětí zvažte alespoň odklad do 1-2let.

pavelo
16. zář 2014

@umnataly Bud klidna, cim dal vice deti neni ockovanych a treba jich budeme mit jednou taky 7% jako v Nemecku nebo 10% jako v Holandsku a na ty straslive nemoci tam nikdo neumira. Jak je to vlastne mozne, kdyz nas tim dochtori neustale strasi, ze neockovane dite kazdou chvili umre na tetanus z kvetinace a cerny kasel od neznameho cizince nebo se pichne o fetackou jehlu na piskovisti a dostane zloutenku od A do Z 🙂

umnataly
16. zář 2014

@pavelo Děkuju, Pavelo, za reakci. Díky ní opět získávám sebedůvěru neočkovat proti žádné nemoci🙂)

dorinek
17. zář 2014

@umnataly - já myslím, že ty znáš nejlépe svoje dítě a pokud jsi se rozhodla, že ho nedáš očkovat, je to jen tvoje věc. Tohle rozhodnutí můžeš ostatně kdykoliv změnit, když se rozhodneš očkovat v pozdějším věku. Ale pokud naočkuješ, tak s tím už nic neuděláš 😔 Já jsem se rozhodla až teď, že moje děti už nedám přeočkovat a lituji toho, že jsem je vůbec kdy dala. Dcera má sice "jen" čtyři Hexy a syn "jen" dva Pediacely, Priorix nemají ani jeden, ale i tak mě to mrzí, že už jsem to do nich dala píchnout 😢
A u nás bohužel neexistuje fond na odškodnění následků po očkování. A pokud náhodou existuje, tak je to určitě ta nejtajnější věc v tomhle státě 😅

luthien.k
17. zář 2014

@umnataly v USA sice mají fond, ale taky tam podmiňují přijetím dítěte na základní školu, střední školu i VŠ očkováním v plném doporučeném rozsahu 😝 Představitelé vakcinologů se netají tím, že něco podobného by rádi zavedli i zde 😝