Mám strach očkovat, mám strach neočkovat

diviska
2. led 2012

Milé maminky, milé ženy. Odmítla jsem nechat očkovat svou nedonošenou dcerku ve 4 měsících hexavakcínou. Doktorka na mě křičela a nechala mě podepsat papír, že očkování odmítám. To ale není pravda! Rozhodně nejsem proti očkování, jen se mi nelíbí hexavakcína a nelíbí se mi očkování tak brzo. Samozřejmě mě ale děsí výskyt černého kašle.. když jsem chtěla po paní doktorce, ať mi očkování rozloží, řekla, že to neudělá. Vím, ale, že některé doktorky to dělají. Máte s tím zkušenosti? Můj instinkt řekl neočkovat, a já bych se nenáviděla, kdyby se malé po očkování něco stalo, ale zase jí nechci zbytečně vystavovat riziku neočkování - prostě hledám kompromis..máte někdo lékařku, která je přístupná diskuzi o očkování?

luthien.k
5. lis 2013

@dasenecka jakože naočkuješ a dítě stejně ČK dostane, když se bude v okolí vyskytovat (vyprávět by o tom teď mohla @dashyyy). Já osobně spíš obětuju tu tisícovku, byť třeba za negativní vyšetření.

lenkalenulka
5. lis 2013

Ja jen pridam mou zkusenost... malou jsem nechala naockovat veskerym klasickym ockovanim, nic jsme neodkladali, nemuseli jsme a nabic mame priorix,nic se nam po ockovani nestalo veskere reakce byly v pohode, nesrazela jsem teplotu po ockovani neni to treba, pokud neni reakce nejak velka, takze ja se ockovani neobavam, sestra, sestrenka svagrova vsechny maji po dvou holcickach a taky nemely zadny problem, tak ja vubec nechapu porad nejake clanky o prospesnosti nebo spatnem vlivu ockovani...

luthien.k
5. lis 2013

Tady je pár důvodů, proč o očkování diskutovat...

lajla
5. lis 2013

@zuzi.111 promin ale jsi fakt blazen...a jde videt ze o ockovani opravdu nic nevis 😖 😖 😖 s prominutim a uctou ..urcite jsi vzdelana zena, ale toto je fakt mimo misu....
taky trestne budes stihat kuraka, ktery ti znici plice???? nebo stat za to ze je tu spatne ovzdusi a ty dostanes astma nebo nedejboze neco jineho? horko tezko bys pochodila 😉

katyxq
5. lis 2013

@lenkalenulka nebo tady taky slušná sbírka nežádoucích účinků https://www.modrykonik.cz/group/4693/

lenkalenulka
5. lis 2013

Ja o tom nediskutuji, konstatuji muj postoj, vim ze se stavaji ruzne veci ale vse ma sve pro a proti a prijde mi ze ockovani ma vice pro. Tot vse...

radush7
6. lis 2013

@lenkalenulka
Ahoj, přečetla jsem tenhle článek a očkování proti planým neštovicím jsem vyřadila z plánu. Řekl ti tvůj pediatr, že ochrana je jen na dětství a že by se potom měli zkontrolovat protilátky. Jinak se stane, že neštovice dostene v dospělosti a to je potom jiný kolotoč a vyšší riziko komplikací než v dětství- vlastní zkušenost. A nechat přeočkovat, protože případné neštovice v těhotenství ohrožují vývoj plodu. Navíc je rozpor v účelu použití u příbalového letáku pro plané neštovice a pro tu čtyřkombinaci.
http://www.vitalia.cz/clanky/ockovani-proti-nes...

dashyyy
6. lis 2013

@zuzi.111 já černý kašel mám v tuhle chvíli třetí měsíc na atb jsem byla přes tři týdny a řeknu vám že to rozhodně neni nic příjemnýho!

dashyyy
6. lis 2013

@radush7 v rodině máme šest případů a ani jeden nezačínal rýmou a teplotou.. všechno začalo pokašláváním a do 24hod dávivý záchvat.. na synovi výsledky jsme čekali 17 dní.. jediné co může naznačovat (co je u nás ve městě dostupné) že má černý kašel je výtěr z krku a pozitivní nález na hemofila

dashyyy
6. lis 2013

@luthien.k já taky nevěřím v účinnost proti pertusi.. syn měl ve 13 měsících ze třech skupin protilátky slabě v jedné jinak ani památky

dashyyy
6. lis 2013

@luthien.k člověk nechá naočkovat dítě z toho má půl roku motorický problémy že musí cvičit vojtovku aby vůbec kdy začalo chodit a pak ještě chytí pertusi.. tomu říkám bomba očkování ☹ ono kdo nezažil nemůže soudit to je jednoduchý

radush7
6. lis 2013

@dashyyy Díky za zprávu, já jsem si našla tohle na stránkách jedné laboratoře a domnívala jsem se, že když se množí bakterie na sliznici v nose, že se nestane, aby to nebylo povšimnuto = rýma, kdyby se přidal pak kašel, tak jsem si myslela, že bych nechala udělat ty stěry. Takže díky za doplnění informací, byla jsem s rýmou vedle jak jedle.
Píšeš, že ze tří kmenů měl protilátky sotva proti jednomu. To je děsivý, přečetla jsem si ve zprávě Szú, že kromě těch třech izolovali ještě dalších 8 kmenů. Kolik měl za sebou přeočkování ?
Ps: Mám výbornou léčivou zkušenost se zvýšenými dávkami vitaminu C.
Ještě jednou díky za zprávu.

Průkaz DNA Bordetella pertussis/parapertussis
Bordetella pertussis a Bordetella parapertussis jsou původci syndromu pertusse (dávivého kašle). Toto onemocnění se v poslední době začíná častěji objevovat i u jedinců, kteří byli řádně proti pertussi vakcinováni, ale i u jejich kontaktů.
Onemocnění probíhá ve 3 stadiích:
· katarální (1 – 2 týdny) – postupně se rozvíjí suchý dráždivý kašel
· paroxysmální (měsíc i déle) – typické záchvaty kašle
· rekonvalescentní

Diagnostiku lze provádět:
· stanovením protilátek v séru (vzestup nebo pokles, případně vysoká hladina v obou odběrech)
· záchytem agens - průkazem DNA z výtěru nebo kultivačně
· kombinací obou postupů

Pokud je podezření na katarální nebo počátek paroxysmálního stadia, je nejvýhodnější pokusit se o záchyt agens.

Průkaz DNA B.pertussis/parapertussis se provádí z nasopharyngeálního výtěru nebo z nasopharyngeálního aspirátu. Nejvyšší záchytnost je v katarálním stadiu, případně i počátkem paroxysmálního stadia (cca 3 týdny od počátku onemocnění). Průkaz obou agens probíhá v jedné reakci, ZP vykazujeme 1 vyšetření.

Technika odběru:
Tenký ohebný tampon jemně zasunout přes nosní průduch až k zadní stěně nasopharyngu, zde ponechat několik sekund za současného otáčení tak, aby co nejvíce nasákl slizničním sekretem, opatrně vyjmout. Odebraný materiál skladovat při 2 - 8°C.

dashyyy
6. lis 2013

@radush7 Slyšela jsem o speciálních stěrech na pertusi jen nejsou běžné u doktorů.. oni prý dlouho nevydrží a jsou drahé.. tady ve městě je namá nikdo ani v laboratoři.. ani v okresní nemocnici museli bysme do krajský nemocnice což je mazec docela.. Malý měl za sebou tři hexy a neteř měla komplet očkování a jsou jí čtyři a protilátky ani v jedný skupině (její mudra odmítla dělat testy protože prý už je to stejně pozdě ale to že chodila do školky jí vůbec netrápilo a švagrová flegmouš to neřešila až po tom co přišly výsledky synovi a švagrovi tak to začala řešit).. náš mladý měl průběh nejhorší a to měl zvýšené hodnoty v jedné skupině 3x a v té druhé o fous míň.. švára ten měl hodnoty převýšené ve všech skupinách až 8x takže je určitě fakt že dospělý pertusi snese určitě líp než dítě

radush7
6. lis 2013

@dashyyy
Nerozumím, co znamenají ty zvýšené hodnoty....Znamenají, že byl normál překročen xkrát?
Znamená to, že se ty bakterie mohou vyskytovat na sliznici v nízké hladině normálně a nezpůsobovat onemocnění?
Díky

dashyyy
6. lis 2013

@radush7 Jak píšeš normál byl překročen xkrát.. je daná nějaká hodnota která je jakože v pořádku ale netuším jestli je normální aby se bakterie vyskytovala na sliznici i v menším množství

dasenecka
6. lis 2013

@dashyyy Ahoj, to mi je líto.Chci se zeptat, jestli bych měla šanci, nechala by ses dříve přeočkovat proti černému kašli?Já teď přemýšlím, jestli mám nebo ne, prý to ochrání dceru, která není ještě očkovaná...

dasenecka
6. lis 2013

Ahoj maminky, pořád váhám, zda se mám nechat přeoočkovat proti černému kašli, prý abych se vyvarovala toho, že nakazím dceru:( Dcera má 4 měsíce a není očkovaná.

luthien.k
6. lis 2013

@dasenecka já mám týdenního syna a očkovat se rozhodně nenechám, z výše uvedeného důvodu - nevěřím v účinnost vakcíny. Články, jako ten na iDnesu, mají za cíl jediné - vyvolat paniku a podpořit očkování. Není tam ani zmíňka o skutečně důležitých věcech - jak se ČK projevuje, kdy zbystřit a nechat se vyšetřit (i kdyby si to člověk měl zaplatit) a taky jak ho léčit - že to jde a je to účinné, pokud se na něj přijde včas. Já spíš uvažuju, že nechám v rámci nejbližší rodiny zjistit protilátky, zda je máme nebo ne, abych věděla, na čem jsme. Ale i to mi přijde trochu jako panikové jednání, odhadem je v ČR ročně cca 3 tis. nakažených (samozřejmě víc, než udávají statistiky, kde jsou jen ty prokázané případy) a to z 10 mil. obyvatel není zase tak mnoho, pokud člověk nemá smůlu jako @dashyyy a má v okolí tolik lidí, které se zřejmě vzájemně nakazili...

kalo
6. lis 2013

@dasenecka podle mě stačí dodržet zásadu: nelézt s malým miminkem do míst, kde je velká koncentrace lidí v uzavřeném prostoru..tzn. veřejná doprava, obchody, obchoďáky apod.

myslím, že vakcíny proti č.kašli nejsou zase až tak účinné (proč tedy v naší 100% proočkované společnosti na tuto nemoc, č. kašel zase je...)

@luthien.k na zjištění protilátek (celé hexy--jelikož nechci nechat přeočkovat předškolní dítě) jsem se informovala a bylo mi řečeno, že je to vyhazování peněz (cca.1000,-Kč). Ze na některé nemoci např. hemofil a ten č.kašel se většinou ani nezobrazí i když v těle protilátky jsou...že jsou prostě "hluché"

Dle mého opět tah farmaceutických firem na lidi se záměrem vyvolat paniku a vytáhou z nich pár milionu...

dasenecka
6. lis 2013

snažím se dodržet vše jak píšete....myslíte, ža se mám vyhnout i neteřem? Věk 2,4,5 let?

luthien.k
6. lis 2013

@dasenecka hlavně žádnou paniku 😉 Ta z těch příspěvků přímo čiší 😅

dasenecka
6. lis 2013

@luthien.k no 😀 si tak připadám 😉

dashyyy
7. lis 2013

@dasenecka já bych se nenechala přeočkovat ani kdybych měla možnost předtím.. mám od útlého dětsví s imunitou problémy kvůli častým nemocem a borelioze a každé očkování je pro mě zbytečný zásah který mě akorát rozhodí

dashyyy
7. lis 2013

@dasenecka vyhnout neteřem pokud budou kašlat.. né nachlazení ale kašel delšího rázu týden a déle

dasenecka
7. lis 2013

@dashyyy děkuji za info.

dashyyy
7. lis 2013

@dasenecka není zač 😉

marcelka287
9. lis 2013

Holky tady posílám úryvek, co jsme posílala kamarádce.. ze stránek SZU

Nejdřív jsem se chtěla smát, že jako novinkám bych fakt nevěřila, ale oni to tak trošku zkopírovali ze stránek SZU a tam je právě i dohledatelná info, že 4 úmrtí za posledních 30 let z čehož jedno bylo dohlášeno v roce 2012 a je z roku 2008. Cituji přímo ze stránek: "Úmrtí v souvis-
losti s pertusí bylo dohlášeno u neočkovaného dítěte z roku 2008. Jednalo se o čtyřtýdenní dívenku, narozenou ve 36. gestačním týdnu, která byla hospitalizována pro akutní bronchitidu s následným rozvojem fatální rozsáhlé bilaterální pneumonie. Úmrtí v souvislosti s pertusí bylo dohlášeno po epidemiologickém šetření na základě laboratorních výsledků dítěte a členů rodiny.V České republice jde o čtvrté úmrtí za posledních 30let. Kromě výše uvedeného úmrtí bylo hlášeno v roce 2005 úmrtí měsíčního chlapce, v roce 2007 úmrtí čtyřměsíční neočkované dívky a v roce 2009 úmrtí dvouměsíční dívky." Takže jen jedno dítě vlastně nebylo očkováno, protože ostatní se toho očkovacího věku nedožily.. Což opět souvisí s tím, že informace jsou předávány veřejnosti dost klamavě.. Taky je tam krásně vidět graf, že v roce 1890 zemřelo na černý kašel víc jak 5000 lidí a v roce 1954 mnohem míň jak 500 lidí, přesně to bohužel z toho grafu vyčíst nejde. A očkuje se od roku 1958.. Takže tady mi trošku uniká ta logika proč se očkuje? Za 50 let tu nemoc nevymítily, spíš se vrací. V roce 2012 onemocnělo černým kašlem 714 lidí a z toho jich bylo očkováno 638.. Taky mě baví věta "Oćkování snižuje PRAVDĚPODOBNOST těžkých průběhů". A pokud teda to očkování opravdu chrání, proč teda není nařízené se nechat přeočkovávat neustále? (řečniská otázka) Víš a takovýhle otázek kolem očkování mám mraky, ovšem odpověď nikde nenajdu..