Mám strach očkovat, mám strach neočkovat

diviska
2. led 2012

Milé maminky, milé ženy. Odmítla jsem nechat očkovat svou nedonošenou dcerku ve 4 měsících hexavakcínou. Doktorka na mě křičela a nechala mě podepsat papír, že očkování odmítám. To ale není pravda! Rozhodně nejsem proti očkování, jen se mi nelíbí hexavakcína a nelíbí se mi očkování tak brzo. Samozřejmě mě ale děsí výskyt černého kašle.. když jsem chtěla po paní doktorce, ať mi očkování rozloží, řekla, že to neudělá. Vím, ale, že některé doktorky to dělají. Máte s tím zkušenosti? Můj instinkt řekl neočkovat, a já bych se nenáviděla, kdyby se malé po očkování něco stalo, ale zase jí nechci zbytečně vystavovat riziku neočkování - prostě hledám kompromis..máte někdo lékařku, která je přístupná diskuzi o očkování?

luca76
2. led 2012

mám výbornou pediatričku na praze 5 - lužiny. myslím, že by diskuzi o očkování určitě byla přístupná. sama jsem se jí na pár věcí ptala a nikdy mě neodbyla

anehap
2. led 2012

@luca76 i já mám takovou lékařku, která je rozhodně ochotná diskutovat 😉 Mám úplně stejný názor jako ty - úplně bez očkování bych malou nenechala, to bych si vyčítala, ale jsem pro jiný přístup - a právě díky tomu jsem v roce malé změnila dr - a jsem moc ráda 🙂 S naší současnou dr. - je homeopatka, jsem se domluvily na očkování Priorixu nejdříve ve dvou letech(malá měla po hexe vždy vysoký horečky, zvracení, apatii, dle bývalé dr. normální reakce), je úplně v pohodě, ochotná. Určitě takové jsou....moje švagrová k ní taky chodí a začaly očkovat hexu až skoro v roce.... 😉

kachen
2. led 2012

@diviska Mam uplne stejny pocity jako ty. Hrozne se bojim ockovani, ale neockovat vubec taky nechci. Malou jsem ve 3 mesicich nenechala, ale moje dr. je naprosto skvela a sama mne to odkyvala. Zadny papiry jsem nepodepisovala. Vzdycky napsala, ze ma bud rymu nebo je nachlazena a smitec. Pry je ve 3 mesicich na ocovani brzo. Jdeme ted ve stredu a to bude male 6,5 mesice. Se asi po.... strachy.

diviska
autor
2. led 2012

@kachen No, já prostě nechápu, proč tohle moje doktorka taky neudělala. Navíc tatínek Amálky měl jako dítě težké záchvaty. Amálka je nedonošená, měla nedozrálé plíce..Kachen věřím, že to zvládnete. Kolem mě jsou všechny děti očkované, a díky Bohu to všechna zvládla. Ale já jí prostě teď nedokážu dát oočkovat :(

kachen
2. led 2012

@diviska Taky nechapu, proc nekteri doktori s tim delaji takovy caviky. Zvlast, kdyz ta hexa je takovej sajrajt, s prominutim. A nacpat to do nedonosenyho miminka...To uz vubec nepochopim. Tak vzdycky rekni, ze ma rymu a hotovo.

nae
2. led 2012

@kachen Prosim ta, mohla by si mi do IP napisat, ku ktorej pediatricke chodite? Cakame druhe mimino, nejake ockovanie nechcem vobec, ine posunut ako daleko to pojde (alebo uplne do nekonecna posuvat), tak hladam alternativy, keby nasa sucasna pediatricka mala nejake neznesitelne kecy. Dakujem.

romcovaklarka
2. led 2012

@anehap Ahoj, v jaké oblasti je Dr o které píšeš? Budu chtít posunout priorix co to půjde a když moje dr nebude chtít, asi budu měnit... 😅

Nebo kdo znáte "neočkovací" dr ideálně v jižní části Prahy nebo jižně kolem Prahy.

erinka83
2. led 2012

S mladší jdu na první hexu až v půl roce, Dr. sama mi to nabídla, starší dostane první Priorix asi na jaře... U bývalé Dr. by mě tohle ale neprošlo, ještě, že jsme se stěhovali 😝 Současná Dr. je ochotná, vyslechne mě, řekne svůj názor, nic nenutí, tak to má podle mě být...

petja
2. led 2012

@diviska S klidným svědomím přejdi k jinému lékaři,tahle ti stejně bude jen na obtíž.Měla by si tě spíše vážit,že řešíš a vážíš každý krok,který podnikneš pro své děťátko.Ty jsi zodpovědná osoba,ta jedninná,nejdůležitější,která musí své dítě chránit na kterého je spoleh.Pochybuju,že by v případě problémů přebrala odpovědnost právě tahle doktorka,té na tvém dítěti opravdu nezáleží,vždyť i s tvého postoje musela poznat,že nejsi žádný extremista,který nechce očkovat.
Rolzložit očkování určitě jde,nisméně to není v zájmu tvojí doktorky,očkovací plán je taky z velké části sestaven na pohodlí doktorů,všechny děti očkovat plošně stejně,ve stejných termínech.Nemocné ti ale taky nikdo nenaočkuje,takže výjimky jsou víc než časté,není nic neobvyklé,když dítě dostane první hexu až kolem roku věku. popravdě si myslím,že dnes doktoři vychází hodně vstříc,takže proč si nechávat takovým zabedněncem ošetřovat moje děti,to tě bude akorát stresovat každá návštěva

ikarkulka
2. led 2012

syn má 16 měsíců a kromě TBC očkování, ke kterému jsem se nechala dotlačit v porodnici, žádné jiné nemá. na to TBC měl reakci, léčili jsme mu to celkem dlouho. takže se ostatní očkování k mé radosti odkládala.
původní pediatrička ho chtěla očkovat hexou i přes tu reakci a přes nachlazení.
takže jsme přešli k dr. strnadelové do černošic (praha-západ). nenutí, je přístupná diskusi.

dala mi kontakt na nějaký ústav pro očkovací látky v motole, že se tam máme objednat, aby nám poradili vhodnou vakcínu. chtěla bych nechat očkovat určitě proti tetanu, o dalších věcech nejsem rozhodnuta.
nechci žloutenku a MMR vakcínu rozhodně oddálit do pozdějšího věku.
takže oni by nám doporučili nějaké alternativní vakcíny. ale zatím jsme tam nebyli.

petja
2. led 2012

Tetanus a obrna stačí

drakenn
2. led 2012

Líbí se mi tvůj přístup. Instinkt ti řekl neočkovat v této době a ty jsi ho poslechla!! Jsi úžasná. Já být tebou, tak vemu seznam lékařů pediatrů, obvolám je a řeknu jim své (požadavky) názory. A věřím, že najdeš někoho, kdo tě vyslyší nebo ti alespoň poradí jak na očkování. (já to tak udělala a našla senza doktorku) . držím palce mamčo!!

drakenn
2. led 2012

Ještě se vrátím, u druhého syna se už nedělalo očkování proti TBC. Já na něj trvala a v 10 měsících jsem ho nechala očkovat. Náš tatuš totiž hodně cestuje a já sama instinktivně cítila tuto potřebu..a neměl ani zvýšenou teplotu, prostě nic, vím , že to bylo dobrá volba pro jeho budoucnost (vím, že bude stejný magor jako jeho otec, cestování, Malajzie, Vietnam..)

anehap
3. led 2012

@romcovaklarka je z Olomouckého kraje, takže pro tebe z ruky, ale v Praze určitě najdeš 😉

anehap
3. led 2012

@diviska to je fakt šílený - u nedonošených dětí by se měl zvlášt zvolit citlivější očkovací plán, a ještě její přístup, určitě ji změň, budeš mnohem klidnější. Naše původní dr. by klidně očkovala i s rýmou atd, jen říkala, že nesmí být teplota 😖 Současná vždycky napíše do papírů(musí podávat hlášení) nachlazení atd, musí se odložit a žádný problém, opravdu je to o lidech 😉

ofelieee
3. led 2012

já mám v Brně Dr. jakžtakž přístupnou - spíš stylem - vždycky si to všechno pozjišťuju sama, přijdu tam s víceméně hotovym názorem, ona mi to neodsouhlasí, ale poslechne 🙂 podepisuju jí ty papíry pokaždý, ale to mi neva. Vlastně to beru trochu i jako způsob osvěty - pro ostatní. Spokojená s ní nejsem, ale ta, která by se mi asi líbila a která s klidem neočkuje do roku, je kus za Brnem a váhám, jestli mi stojí dojíždění za to. Kuba ještě nemá očkováno nic. Řešila jsem tom, ptala se jí na nějaké rozdělení hexy, řekla, že jedině mi umí sehnat Infanrix-HIB a případně bych si dodala obrnu, kdybych chtěla. Ještě nevím, odkládám to zatím až bude Kubovi rok...

romcovaklarka
3. led 2012

@anehap Tak to nic 😅 ale díky. Jako já zatím nevím, jestli ta moje bude dělat problémy, pač hexu jsem nějak neřešila, ale priorix budu chtít určo odložit co nejdýl. Tak si pro jistotu hledám už předem, kam případně "utýct" 😀

nae
3. led 2012

@romcovaklarka skus dr. Elekovu, je to znama proti-ockovacia lekarka, jej web je tu: http://lecivacesta.webnode.cz/
Ja osobne sice homeopatiu neuznavam, resp. jej neverim, ale ak ti tento jej aspekt nevadi, a nevadi ti az tak otazka financna, podla mna by si bola na spravnej adrese.

romcovaklarka
3. led 2012

@nae Děkuji, to vypadá zajímavě.

lucieeeee
6. led 2012

zdravím holky,jsem moc ráda, že narážím na tuto diskuzi a moc za ni děkuju. jdeme s malou příští týden k dr na 3měs kontrolu a nechci ji dávat zatím očkovat (čím dýl,tím líp), i když dr.to má v plánu. psychicky se připravuju na reakci... ale představa, že nechám do 3měsíčního miminka napíchnout takový sajrajt mi dobře nedělá a zároveň nechci lhát(že třeba malá měla teplotu či tak). ráda slyším, že u některých doktorek je to naprosto v pohodě a moc vám děkuju, docela jste mě nakoply a povzbudily, když čtu, že to i jinde jde... taky jsem přemýšlela nad tím, že bych to nechala aspoň rozložit třeba na dvě části (a hep.B nejradši úplně vynechala, i když to zas nesplníme asi povinnost, že... ☹ ), ale zas bych tím zvýšila množství přídatných toxických látek. chjo. ještě si chci prostudovat složení těch vakcín. štve mě to. nechápu, proč kolem očkování musí být takový tlaky... na jednu stranu má být rodič zodpovědný a když se chce pro něco rozhodnout, společnost ho nutí k opaku, ačkoliv zodpovědnost za rizika pak nést odmítá.. grr... nemáte někdo tip na přístupnou doktorku (homeopatka by byla super) někde v praze východně nebo nejlíp na praze východ? moc dík, Lucka
ps. všem přemýšlivým, zodpovědným maminkám ZDAR!!! 🙂

luthien.k
6. led 2012

@diviska nikdy bych na sebe nenechala od pediatra křičet, leda tak jednou, takový arogantní přístup si přece nemusíš nechat líbit! Okamžitě bych lékaře vyměnila.
Co se přímo očkování týče, také se spolu s pediatričkou domlouváme, nic mi direktivně nenutí, starší syn ještě nemá Priorix a u hexavakcíny jsme u obou klulů zvolily větší rozestupy vakcín. Zrovna čtu moc zajímavou knihu - Skrytá moc imunity od předního českého imunologa Karla Nouzy - doporučuju chronickým "neočkovačům" k nahlédnutí do historie očkování, proč bylo a je obzvlášť proti některým nemocem tolik důležité. Ono dneska je to i trochu módní vlna neočkovat, ale kde bychom dnes byli s nemocemi jako je vzteklina, tuberkulóza, dětská obrna, záškrt, kdyby vakcinace neexistovala... Ale rozhodně jsem pro individuální přístup pediatra a spolurozhodovací právo rodiče.

ined77
6. led 2012

ahoj 🙂 ,

naprosto souhlasím s @luthien.k 😉 .
synek byl také nedonošený a první hexu dostal až v 6ti měsích, mezi dalším očkováním byli větší rozestupy i kvůli vojtovce kterou jsme cvičili a ničemu to nevadilo 😉 .
také máme dr. se kterou se dá diskutovat, neodbyde, ale poradí 😉 .
a to je velice důležité 😉 .

nae
6. led 2012

Ahoj @lucieeeee , skus kontaktovat dr.Elekovu, pozri si jej stranky http://lecivacesta.webnode.cz/

diviska
autor
7. led 2012

Děkuji všem za reakce. Když mi maminka říkala, že od chvíle kdy se já sama stanu maminkou, budu už se jen bát, tak jsem jí to nevěřila...Momentálně jsem v situaci, kdy si hledám novou lékařku, prý je nějaká na praze 6 která neočkuje hexu ale rozloženě a žloutenku vůbec nedává, nebo jí dá třeba později..až zjistím jak se jmenuje a jestli ještě přijímá, napíši reference

lucieeeee
14. led 2012

@nae děkuju ti, mrknu na to 😉

kocicinka
24. led 2012

@ikarkulka Ten ústav je nejspíš Očkovací centrum 🙂 . My tam byli, také jsme měli doporučení od pediatra, ale oni berou do péče jen těžce nemocné děti, které nemohou být očkováni standartně. Nežádoucí reakce po nějakém očkování pro ně není dostačující důvod, aby si dítě přejali. Mají tam více- méně jen děti po onkologické léčbě, po transplantacích a těžké epileptiky.Přesně toto mi bylo řečeno. Navíc i běžný pediatr si může objednat různé vakcíny, na kterých se domluvíte, tak tomu bylo i u nás.
@petja někde jsem četla v rozhovoru s Dr. Prymulou, že obrna je další kandidát na vyjmutí z očkovacího kalendáře, pokud se potvrdí dlouhodobý nízký výskyt této nemoci, vyskytuje se už snad jen ve střední Africe. Takže speciálně obrnu bych asi očkovat nenechala. V té naší vekcíně nebyla, stejně tak, jako žloutenka.

kocicinka
24. led 2012

@diviska Jak jsi to vyřešila, co ta paní doktorka na Praze 6 ? 🙂

diviska
autor
24. led 2012

@kocicinka Přiznám se, že zatím nijak, pořád studuju a čtu ruzné články a přemýšlím. Ještě mám nějaký čas, určitě do roka očkovat nebudu..Zajímavý článek je třeba tento http://ona.idnes.cz/sveho-syna-nenechavam-ockov... pán mi mluví z duše a je to doktor!

rozarka65
25. led 2012

Já jsem hexou nechala oočkovat,ale kdybych věděla,že to jde posunout,tak bych to posunula...Dr. mi nutila synflorix...že je zadarmo,když se naočkuje s hexou,že nemá vedlejší účinky,že to chtějí všechny maminky a že ohrožuji mimi,když starší chodí do školky...nakonec to završila tak,že se jí líbí,že jsem "přírodní" typy (narážela na plínky),ale že bych o tom měla uvažovat...nedala jsem a teď se ke mne chovají odměřeně...ještěže mám děti málo nemocné a že tam často nechodíme...Jinak jsem uvažovala o změně dr.,ale člověk si moc nevybere....☹ Takže určitě zjišťovat informace...držím pěsti...🙂

petja
25. led 2012

@rozarka65 Takové doktorce už pak člověk ani nevěří,co? Jako že řeší nejdřív byznys a pak až zdraví.To je evidentní.