Mám strach očkovat, mám strach neočkovat

diviska
2. led 2012

Milé maminky, milé ženy. Odmítla jsem nechat očkovat svou nedonošenou dcerku ve 4 měsících hexavakcínou. Doktorka na mě křičela a nechala mě podepsat papír, že očkování odmítám. To ale není pravda! Rozhodně nejsem proti očkování, jen se mi nelíbí hexavakcína a nelíbí se mi očkování tak brzo. Samozřejmě mě ale děsí výskyt černého kašle.. když jsem chtěla po paní doktorce, ať mi očkování rozloží, řekla, že to neudělá. Vím, ale, že některé doktorky to dělají. Máte s tím zkušenosti? Můj instinkt řekl neočkovat, a já bych se nenáviděla, kdyby se malé po očkování něco stalo, ale zase jí nechci zbytečně vystavovat riziku neočkování - prostě hledám kompromis..máte někdo lékařku, která je přístupná diskuzi o očkování?

lu777
11. zář 2013

@misinka_00 tak to netuším, já odkládala často a z různých důvodů a proplaceno bylo vždycky všechno....
a třeba jsem i zavolala, že je nemocná a nemůžeme dorazit (řekla jsem něco banálního, aby se nedivili že tam nejdu) a nebylo jí nic, prostě jsem to chtěla co nejvíc posunout bez dohadovaček.... nikdy s tím problém nebyl....

nae
12. zář 2013

@misinka_00 Doporučovala by som to vobec neriešiť - pokiaľ po tebe budú chcieť úhradu, tak povedz, že neočkuješ - a budeš vidieť, ako sa pediatrička bude snažiť, aby si to mala "gratis"...

leni78
12. zář 2013

Dnes ráno byla v Tv nějaká doktorka, co strasila pneumokoky ve školkách a dělala reklamu na očkování. Lhala jak když tiskne. Moderátorka se jí ptala, ze v poslední dobe jsou dohady ohledně imunity. A ona ze ne, ze naopak očkování imunitě pomáhá jí podporovat a nastartovat. To jsou proste takový lži...

pampeliska1
12. zář 2013

@misinka_00 a co změna zdrav.pojišťovny? Třeba by jiná pojišťovna měla jiný názor.. I když vím, že byly nějaké změny a ZP se dá změnit myslím jen 1x za rok či za dva 😕

markyzka84
12. zář 2013

ahojte nevite neco o tom pediatelu..nechci nechat malou ockovat hexou.. nebudu mit pak opletacky se zakonem?

kajalka
14. zář 2013

Zdravím holky, nemáte některá nějaký podrobnější info o haemophilových nákazách? Jaký je riziko, následky, atd? Všechny ostatní nemoci z hexy už jsem vyřadila jako téměř nepodstatný. Děkuju!

dorinek
15. zář 2013

@markyzka84 - vyhláška říká, proti kterým nemocem "musíš" očkovat. Ale nepřikazuje vysloveně Hexu. Sice je tam napsáno hexavalentní vakcína (což znamená šestisložková a ta je u nás tuším jen ta Hexa), ale pokud se rozhodneš pro jinou, je to na tobě. Akorát, že hexu proplácí všechny pojišťovny, Pediacel jen některé. Třeba VZP ho neproplácí.Jedna dávka stojí cca 750,-. Pediacel je pětisložková vakcína, kromě žloutenky typu B obsahuje to co Hexa, ale měla by být šetrnější, je tam míň hliníku a když jsem se radila s Elekovou, tak mi řekla, že menší zlo je určitě Pediacel. Žloutenku B bys podle zákona měla naočkovat do 12tého roku věku a vakcína na žloutenku se dá sehnat i samostetně(tzv. monovakcína). Já jsem počkala až po 6. měs. a tam už stačí jen 3 dávky. Syn má v 8 měs. první, na 10ti měs. druhou a třetí dáme až ve 2 letech. Můj bývalý pediatr v tom viděl hrozný problém, jiná vakcína, jen 3 dávky a ještě odložené až na 8 měsíc...brala ho mrtvice, když jsem mu to řekla. Tak jsem změnila pediatra a nynější doktorka naprosto v pohodě, žádný problém prý z toho nebude ani na hygieně ani jinde, nic tím neporušuju....

markyzka84
16. zář 2013

@dorinek moc dekuji za odpoved... prave vubec se mi nelibi ten hlinik ani ty plisne no vseho je v ty hexe moc.
. tak pujdu do toho pediacelu... 🙂

markyzka84
16. zář 2013

@dorinek jeete se opitam ten pediacel ste ockovali az v tech 6 mesicich a nebo tu zloutenku?

dorinek
16. zář 2013

@markyzka84 - první dávku Pediacelu jsme dali v 8měs., druhou dostal v 10měs. a třetí dostane ve dvou letech. Žloutenku naočkuji samostatně až ve 12ti letech. MMR jsem nedala a nedám vůbec ani u jednoho dítěte.

markyzka84
16. zář 2013

@dorinek mmr? copak to je?

katyxq
16. zář 2013

@markyzka84 MMR = measles, mumps, rubeola ... aneb za nás běžné dětské nemoci, česky to jsou zarděnky, spalničky a příušnice (v ČR a SR vakcína Priorix)

jennyska
17. zář 2013

Ahoj maminky,

na MK máme takovou společnou knihovničku, kterou si tady s maminkama tvoříme a každá z Vás se do ní může přidat. Jsou v ní jak obecné informace o věcech týkajících se těhotenství, mateřství, tak hlavně Vaše cenné zkušenosti. 🙂

Máme v ní i téma Očkování dětí a protože Vy s ním máte už nějaké zkušenosti, myslíte, že byste mohly vložit svou vlastní zkušenost na https://www.modrykonik.cz/ockovani-deti ? 😉

Pokud svou zkušenost vložíte, pomůže to i ostatním maminkám, které právě prochází očkovacím obdobím se svými dětmi a nebo je teprve čeká, popř. se rozhodují mezi různými vakcínami, povinnými a nepovinnými atd. Díky Vám najdou zkušenosti na jednom místě přehledně a rychle. 🙂

Děkuji Vám a přeji krásný den!
Jennyska

leaitalia
17. zář 2013

@ofelieee Dobrý deň,
Chcela by som vás poprosiť o nejaké info ohľadne pediatra, ktorý ma nebude nútiť očkovať die ťa v Brne. Písali ste do fóra že ste tiež odkladali očkovanie, my sa teraz sťahujeme do Brna a hľadáme nejakého dobreho doktora, syn má 9 mes. a nebol ešte očkovaný.Ak viete o niekom prosím napíšte budem vám vďačná. ďakujem Lubka

radush7
18. zář 2013

Ahoj, podívej se na stránky. Není to sice přímo v Brně, ale narazila jsem na jeho vyjádření na stránkách Rozalia.
Uplně jsem se do něj zamilovala, škoda, že to k němu mam 250km.
MUDr. Zbyněk Mucha, s.r.o. (Podivín)
Ordinace praktického lékaře pro děti a dorost.
Podivín, Boženy Němcové 622
+420 519 344 333
www.mudr-mucha.cz/
zmucha@iol.cz

ofelieee
19. zář 2013
smartbear13
22. zář 2013

Ahoj holky, budeme za pár dní očkovat, nebudu očkovat hexou, ale Pediacelem, naše doktorka s tím nemá problém,sice říkala,že budeme první, komu to bude očkovat,ale jinak se nekroutila. Myslela jsem, že budu muset za Pediacel doplácet, ale někdo tady psal, že některé pojišťovny ho hradí, nevíte, které?A myslíte, že stačí změnit pojišťovnu a hned lze žádat o proplacení?🙂)

eficenka
22. zář 2013

@smartbear13
s tou změnou pojiˇštovny to nebude tak lehké 🙂 pokud bys chtěla k novému roku 2014 - musela sis podat žádost do 30.6.2013 , takže můžeš změnit pojišťovnu až k roku 2015 ( žádost musíš podat do 30.6. 2014 )

smartbear13
23. zář 2013

@eficenka aha, mají to dobře vymyšlené, potvory🙂 Stejně jsem nenašla nikde info, že by někdo Pediacel proplácel, takže to asi nebudu hrotit🙂 Jdeme na první očkování na 3. měsíci, chtěla jsem odkládat, ale mám strach z černého kašle, takže v tomhle jsem doktorku, ač nerada, poslechla. A žloutenku necháme doočkovat později, až se malá začne hrabat ve špíně...

radush7
23. zář 2013

@smartbear13 Žloutenka typu B, kterou očkují novorozencům se přenáší pohl.stykem, krví, slinami a z pozitivní matky na dítě. Ve vyhláčce je až ve 12 letech, pro ty kteří nebyli v kojeneckém věku očkováni. Já byla tak poprděná, že se můj syn píchne v parku o feťáckou jehlu a nakazí se, že jsem mu ji před 12 lety zaplatila. Teď se trochu obávám, kolik mu zbyde protilátek do věku, kdy mu bude hrozit reálné nebezpečí nákazy 😒 ... a hlavně jsem se až nyní zamyslela (u třetího dítěte) a podívala do statistik SZÚ, kde evidují hlášená poranění feťáckými jehlami a takto nakažených je 0. Myslíš možná žloutenku A, ale ta není v základním schématu.

smartbear13
23. zář 2013

ano,myslela jsem áčko, to mi připadá pro dítě užitečné, nebudeme proto dávat hexu,ale pediacel, tam bčko není,takže je vakcína mnohem "snesitelnější"..

kajalka
23. zář 2013

@smartbear13 Co se týče černýho kašle, podívala bych se na stránky krajský hygienický stanice a přečetla bych si statistiky. Vloni bylo v našem kraji 19 připadů, z toho 4 v našem okrese. Takže jaká je pak pravděpodobnost přenosu? A navíc je hlavním zdrojem nákazy matka a příbuzní v rodině. Takže já jsem se navzdory strašení od lékařky přestala bát.

smartbear13
23. zář 2013

@kajalka zkusím na to mrknout, ale doktorka mi tvrdí, že letos je u nás ten výskyt zvýšený,tak mě celkem děsí, nehledě na to, že jezdíme přes celou republiku k mojí rodině...ach jo, to je rozhodnutí:(

radush7
23. zář 2013

@smartbear13 Aha tahle ligvistická zápletka mě zmátla.. A žloutenku...., myslela jsem, že mluvíš o B a tys myslela žloutenku A.
Jinak jsem si taky prošla statistiky infekčních nemocí na SZÚ a rozhodovala se podle toho. ČK se dá v začátcích včas rozpoznat mikrobiálním stěrem z nosu (cena pro samoplátce cca. 1100,-)

smartbear13
23. zář 2013

@radush7 Aha, takže jste očkovali později?Můžu se zeptat, kdy?Ty setěry jsou fajn, ale když už to někdo z nás bude mít, je asi pozdě, ne?🙂

kajalka
23. zář 2013

@smartbear13 Jo a taky by stálo za to se zamyslet, mezi kým řádí černý kašel - právě mezi naočkovanýma dětma!

radush7
23. zář 2013
smartbear13
23. zář 2013

@kajalka vážně?to mi už doktorka neřekla..myslela jsem,že když je očkovaná,nechytí ho:(

radush7
23. zář 2013

@smartbear13 Ochranný efekt očkování nastává až po aplikaci všech dávek ve schématu. Bohužel i pediatři připouští, že ochrana je patrně nedostatečná. V tomhle by měl být účinější Pediacel (podle vakviny.net)

smartbear13
23. zář 2013

@radush7 Aha,takže i když naočkuju 1, 2krát během podzimu, co doočkování poslední vakcíny může stejně čk chytit, tudíž je jedno, jestli naočkuju teď, nebo za 3 měsíce...