Mám strach očkovat, mám strach neočkovat

diviska
2. led 2012

Milé maminky, milé ženy. Odmítla jsem nechat očkovat svou nedonošenou dcerku ve 4 měsících hexavakcínou. Doktorka na mě křičela a nechala mě podepsat papír, že očkování odmítám. To ale není pravda! Rozhodně nejsem proti očkování, jen se mi nelíbí hexavakcína a nelíbí se mi očkování tak brzo. Samozřejmě mě ale děsí výskyt černého kašle.. když jsem chtěla po paní doktorce, ať mi očkování rozloží, řekla, že to neudělá. Vím, ale, že některé doktorky to dělají. Máte s tím zkušenosti? Můj instinkt řekl neočkovat, a já bych se nenáviděla, kdyby se malé po očkování něco stalo, ale zase jí nechci zbytečně vystavovat riziku neočkování - prostě hledám kompromis..máte někdo lékařku, která je přístupná diskuzi o očkování?

orchidie
18. dub 2012

taky jsme se rozhodli druhe ditko neockovat klasicky a kde cim... Dostal ted v necelych 7mesicich prvni davku Infanrixu Hib a po posledni davce zacnem ockovat Imovaxem (obrnu). S hepatitidou B pockame az nekdy na pozdeji vzhledem k tomu, jak se prenasi, casem ale planujeme dat mu i starsi dcerce Havrix (hepatitida A). Pneumokoky ani Rotaviry deti nedostaly, tj. ockovani, nemoci si normalne prodelaly v ramci strevnich chripek 🙄 😅 a prezily to bez uhony.
U starsi dcerky jsem byla jeste neznala veci, ale mela jsem z ockovani spatny pocit uz pred porodem. Mela jeste povinnou vakcinu proti TBC, ale vydupali jsme si alespon odklad na 6tydnu, ted uz toto nesmyslne ockovani nastesti zrusili, mladsiho proti TBC urcite ockovat nebudeme...
Hlavni jsem tady vsem chtela dodat odvahu vyhledavat informace a samostatne se rozhodovat, co se bude dit se zdravim nasich deti, protoze otazka ockovani je dle meho velmi dulezita a v CR dost opomijena zalezitost. Vsichni ockuji jak o zivot, ale uz neresi, ze to mozna bude mit v budoucnu neblahe nasledky... 😨 😔

lucieeeee
18. dub 2012

@verusa.j promiň. jojo - tetra=infanrix hib. šetrnější určitě než hexa je (je tam míň nemocí proti kterým se očkuje,takže to není taková zátěž pro organismus). očkovací schéma v čr bývá u všech infanrixů (teda aspoň co vím) standardně 3+1 (3dávky po měsíci a poslední po půl roce, zač.obvykle 2-3.měsíc).ale v podrobných informacích o vakcíně je několik uvedených možností jak očkovat, jak 3+1 po měsíci, tak 2+1 (většinou píšou 4.měsíc a 6.měsíc, tj.2dávky v odstupu 2 měsíců a poslední následuje za půl roku).v některých zemích je stanovené jako standardní to 2+1 a i v čechách se o tom uvažovalo (nebo uvažuje) v rámci moderního očkovacího kalendáře,ale nebylo to odsouhlaseno (doufám že zatím). každopádně pokud se začíná u staršího dítěte, ta 2+1 by měla mít obdobnou účinnost jako 3+1 - doufám, že to píšu srozumitelně a taky doufám,že se nepletu. nicméně dr.není povinen na 2+1 kývnout (stejně tak jako na nic... ale to my taky ne 😉 ). no a my se pro hexu rozhodli nakonec proto, protože berem v potaz nejen množství antigenů obsažených ve vakcíně (tj.nemocí proti kterým je), ale i přídatné látky, ze kterých se očko skládá. podle mého je tam spousta svinstva,kterých čím míň se do těla dostane, tím líp. tu pentu jsem chtěla, protože jsem tu žloutenku chtěla píchnout až za dlouho (pokud vůbec), tj. rozestup mezi dávkami "svinstev" (pardon za můj slovník) by byl poměrně velký a tělo mělo čas se toho zbavit. s tetravakcínou by to byla jedna dávka za druhou a pořád by se do malé cpalo něco a těch přídatných látek by dostala mnohonásobně víc. do tetry=infanrix hib bych šla (nebo bych i víc rozložila,pokud ještě něco existuje), kdyby malá byla nějak oslabená,nemocná nebo už měla na očko reakci. to bych rozkládala jak o závod.. jestli se u tetry je taky možnost 2+1 si nejsem jistá (to jsem se nekoukala, ale logicky by mi přišlo, že jo..)

ikarkulka
18. dub 2012

@lucieeeee nám bylo řečeno, že do motola berou jen akutní případy, resp. děti např. s leukemií a jinými vážnými nemocemi.
jen tak si tam zavolat na konzultaci prakticky nejde, odkážou tě na vašeho pediatra, že to máte probrat s ním, případně že on si k nim má zavolat.

aspoň tak mi to řekli, když jsem tam na doporučení naší dr. volala já.

lucieeeee
18. dub 2012

@ikarkulka jo, to mi taky řekli. odkazujou na pediatra -což chápu,maj tam toho jak na kostele, ale jednou jsem tam kápla na nějakou moc ochotnou dr. a ta mi bezva poradila. ale myslela jsem, že tam můžou nejen vážně nemocné děti, ale i děti s reakcema nebo takové,u kterých je z reakce obava(že třeba v rodině něco bylo nebo tak). nevěděla jsem,že je to až tak striktní. každopádně jedna moje známá tam takhle chodí s dětma a rozkládají, přitom je má zdravé, jen v rodině něco bylo (myslím u prvního)-tak že by měla tlačenku?to fakt nevim 😉
jo a naposled když jsem tam volala minulý týden,tak mi dali kontakt na očkocentrum ve fakultní nemocnici v HK, kde mají poradenství i pro širokou veřejnost, takže tam poraděj v pohodě... tak by to šlo vlastně zkusit i tam...

ikarkulka
18. dub 2012

@lucieeeee aha, díky 🙂
no o tom hradci tu snad už někdo psal (možná jsi to byla dokonce ty, mám v tom hokej, kdo co).
je mi jasný, že je to o člověku, jeden řekne to, druhej má lepší náladu, slyší naléhavost v hlase a má třeba zrovna trochu času, tak poradí.
já jsem asi kápla na nepravou, nebyla vyloženě nepříjemná, ale taky byla rezolutní.

syn měl reakci, bylo nám řečeno, že se pravděpodobně bude opakovat, i proto jsem tam volala. ale ani to není dostatečný důvod, aby nás tam vzali.
takže jestli tam chodí známá se zdravýma dětma, tak tam má asi taky nějakou známou. 😒

no my jsme se dnes rozhoupali a objednali HIB, je to prostě asi jediná varianta, pokud nechceme hexu.
snad to bude dobrý.

chlorella
18. dub 2012

Děvčata a netušíte náhodou, jak to bude potom se školkou. Když nedám očkovat vezmou mi dítě do školky. Nemáte náhodou někdo zkušenost jak na ně. 😀 v té školce marně něco hledám na internetu 🙂 děkuji předem D

petja
19. dub 2012

@chlorella To se musiš informovat v té dané školce.Pokud nee,máš ještě možnost to zkusit domluvit s doktorkou,že ti dá štempl,že je očkovaný,ale do toho byc já osobně nešla...

lucieeeee
19. dub 2012

@ikarkulka aha ☹ s tím hibem bych to asi udělala stejně. tak držím palce a věřím,že to bude dobrý. možná se ještě jukni,jestli nedat mezi jednotlivýma dávkama trošku větší interval (3+1 píšou nejdřív za měsíc,ale člověk může dát i za 6týdnů nebo za 2m a tělo má pak víc času se s tím vypořádat...) a nebo pak zkusit taky to 2+1.ale nevím,v jaké jste už fázi.

diviska
autor
19. dub 2012

@ikarkulka tak držím palce ať je to ok, a napiš pak prosím jak to probíhalo , jestli měl na hib reakci atd..

ikarkulka
19. dub 2012

@lucieeeee budeme dávat určitě 2+1, sama doktorka to tak navrhla 🙂

intervaly ještě uvidíme, protože se blíží léto, kdy jsou ty reakce na očko ještě zhoršený, takže by asi bylo dobrý, aby do toho léta očkovaný byl (a taky kvůli tomu rýpání v hlíně atd.) 😒
no uvidíme podle té první dávky.

@diviska díky, dám určitě vědět. doufám, že to bude v pohodě.
koupila jsem si teď Jak pečovat o zdraví dítěte... navzdory vašemu lékaři. je tam i pasáž o očkování, nechci si to teď radši číst 😀

minnie77
19. dub 2012

Já nejsem zastáncem toho, když máma dává svému dítěti každé očkování, které je na trhu. Stačí bohatě zdravý selský rozum a nepovinné očkování promyslet. Zejména pak takové očkování, která se týkají dětských nemocí, jako jsou např. neštovice. Každé dítě by mělo prodělat jednu dětskou nemoc za život. Můj syn má pouze Hexu a navíc jsem mu dala pouze pneumokoka. Jinak očkování snáží dobře, jen vyjímečně měl horečku asi 2 dny, tak jsem mu podala pouze lék na sražení - nurofen, ten je na to nejlepší.

2veverka
24. dub 2012

@chlorella Naše doktorka předem vyhrožovala, že nám nedá potvrzení do školky a to byl synovi jen rok a půl. Neboj, do tří let to hlavní s rozumnýma rozestupama zvládneš....

emalujza
24. dub 2012

přesne!!! nadpis diskuze mne vystihuje uplne presne! dekuji! Zatim syn nemel zadne reakce az na horecku a tu jsme srazili nurofenem, ale i tak se uz bojim, protoze se tolik toho ted pise, ze nevim co....a asi to jen tak nekdo ani envyresi v dohledne dobe.

ikarkulka
24. dub 2012

teď jsem se taaaaak vytočila! mám tu puštěnou jako kulisu zprávy na čt, velké téma očkování.... a ta demagogie! že prý máme skoro stejný očkovací kalendář jako na západě a že tedy podstupujeme zhruba stejný počet očkování. jen tak za všechny ty hlášky.

přidávám jedno video, doporučuju shlédnout co nejdřív, často to "záhadně" rychle zmizí

https://www.youtube.com/watch?v=h5LjehZkFI0
lisanda81
24. dub 2012

Ahoj já jsem pro očkování co nejpozději hlavně priorix, maminky oddalujte to co nejdál,(tak aby jste zvládli školku) . Malé se po očkování nastartovala řada problémů s dnešní diagnózou astma (ve 3 letech). A pokud budu mít další dítko tak mi na něj minimálně půl roku nešáhnou a na priorix se jim vys...... je jasný že určitý lidi k tomu mají dispozice ale vyvolat to předčasně očkováním..........je mi z toho smutno, demagogie doktorů. DRŽÍM pěsti a bojujte za ty vaše zlatíčka.

rydal
25. dub 2012

Ockovani co nejpozdeji, hlavne priorix, tzn. MMR?
Nezlobte se na me, ale toto doporuceni je skutecne nezodpovedne a pribeh s astma jen vzbuzuje paniku. Ano, samozrejme by se melo zejm. u jinak nemocnych deti ci deti s predchozi reakci na ockovani pristoupovat k cele zalezitosti nanejvys opatrne, ale jen tak nahnat strach rodicum, aniz by cele varovani bylo nejak podlozeno!? Kde jsou fakta? Z teto trojkombinace je dulezita zejm. ochrana proti spalnickam, ktere nejsou v zadnem pripade vymycenou ani mirnou chorobou! Vite, ze v minulych par letech doslo k pomerne vyznamnemu vzrustu vyskytu teto nemoci, ktera napada (93%) prevazne neockovane osoby a doslo k nekolika umrtim i vaznym mozkovym postizenim? Epidemie postihla Francii, Svycarsko, Nemecko..Zemrely pri nich do te doby zdrave neockovane deti. Proockovanost klesla a svet cestuje, takze spalnicky dostaly sanci..I ja vedlejsi ucinky ockovani neberu na lehkou vahu a nadpis diskuze relativne presne vystihuje moje dusevni rozpolozeni k tomuto tematu. Povazuju ale za zasadni znat statistiky i fakta a predevsim si uvedomit, ze je treba zvazit, zda prinos ockovani neprevazi u toho specifickeho ditete (je treba se ptat, jak je jinak zdrave, predchozi reakce, kde zije a bude-li cestovat a kam..)!
.
@lisanda81

lucieeeee
25. dub 2012

@verusa.j ahoj. chtěla jsi vědět výsledek. takže dneska jsme byly zase u dr. a tentokrát to vyšlo (opar zmizel, místo toho jsem dneska malé našla PRVNÍ ZUB! 😀 takže budou nový šaty, ale je to bez teplot,ani jsme o tom nevěděli,takže v pohodě) a malá je ďobnutá. ani nebrečela - to jsem nevěřila vlastním očím... 🙂 hrdina je to 😉 a dr. jsem poprosila o 2+1 schéma.nejdřív si nebyla jistá,jestli to lze.ale pak si to dozjišťovala a souhlasila, že ano,jen je problém,že to není schéma dle českých norem,takže to dopisovala do papíru pro hygienu (takže už jsem na tom líp - nejsem odmítač očkování,ale odmítač standardního očkovacího schématu..). jsme objednané za 6 týdnů na další dávku. a proběhlo to příjemně. zanotovaly jsme si,jak si pořád vymýšlím nějaké speciality,dr.mi se smíchem odvětila,že se nedá rozhodit 🙂 za což jsem moc ráda 🙂 takže vyřešeno. velký šutr spadnul (a další spadne za pár dní, až překonáme reakční období...) teď jsem jenom zvědavá,co na nás hygiena. pevně doufám,že nás nebude popohánět a tlačit do pokuty nebo k soudu nebo něco,když očkovaný budeme a efekt bude stejný.. bylo by to nelogický,ale s dnešní byrokracií se nelze divit ničemu... tak už se moc "těším", až budu za pár měsíců řešit, jak naložíme s mmr... 😉

díky všem za podporu a všem držím palce, ať se vám podaří prosadit tu dle vašeho mínění nejlepší cestu očkováním...

blahova_andrea
25. dub 2012

Mám taky nedonošeného syna, ale ani mě nenapadlo ho nenechat naočkovat. Díky hexavakcíně přece dneska neumírá tolik dětí jako kdysi. Raději vydržíme pár dní s teplotou, vyrážkou nebo probdělé noci než riskovat, že bychom o Mišku přišli. To bych si vyčítala víc než špatnou reakci na očkování. A to paní doktorka nebyla ochotná to očkování třeba jen o pár týdnů posunout, když se ti to zdálo moc brzy? O rozdělování vakcíny jsem teda nikdy neslyšela, ale já toho ještě neslyšela hooodně 😀 Zase musíme chápat, že i MUDr. mají svá nařízení, tabulky a když se do toho nevejdou, tak jim to prostě pojišťovny neproplatí. My jsme si taky v práci nemohli dělat, co jsme chtěli, ale měli jsme nařízení z vyšších míst, ne? Důležité je komunikovat. MUDr. by měli s rodiči být ochotni diskutovat a hledat řešení, pokud tomu tak není a prosazují si jen své a nevysvětlí proč...tak změnit lékaře. My to udělali a zatím to bylo jedno z mých nej rozhodnutí. Tak hodně štěstí, ať se brzy domluvíte.

ikarkulka
25. dub 2012

@blahova_andrea 😲 😕 " Zase musíme chápat, že i MUDr. mají svá nařízení, tabulky a když se do toho nevejdou, tak jim to prostě pojišťovny neproplatí."

prosím, přečti si to ještě jednou, cos napsala.

kromě toho - reakce na očkování neznamená jen teplotu, vyrážku nebo probdělou noc.

blahova_andrea
25. dub 2012

@ikarkulka a co jsem napsala špatně? napsala jsem jen svůj názor, od toho jsou diskuse, ne? já povinné očkování vůbec neřešila. ale také rozhodně nejsem pro, aby se do dětí píchalo vše, co se dá jako nadstandard. neznám nikoho, kdo by měl vážnější reakci na očkování..myslím nějaké postižení na celý život, jako následek...možná proto mě ani nenapadlo očkování řešit a odmítat. že není s očkováním kam spěchat už jsem slyšela, ale zase co když mimčo přijde do styku s nějakým tím bacilem v půlroce? to už bude k ničemu, že mělo jít v roce na očkování, ne? stejně nikdy nevíme, co nás čeká...kdo naočkuje a má pak problém si to vyčítá stejně jako ten, kdo nenaočkuje a chytne něco!

ikarkulka
25. dub 2012

@blahova_andrea viz tvá věta, kterou jsem zkopírovala hned v úvodu příspěvku.
tvůj názor ti neberu, ale hrubě s ním nesouhlasím, zvláště pak tedy s tou konkrétní větou, to mi úplně vyrazilo dech.

pokud jsi ji myslela jinak, tak to prosím upřesni.

blahova_andrea
25. dub 2012

@ikarkulka máš na svůj názor právo, jako každý. souhlasit se mnou nemusíš...ani já nevím, jak to doopravdy je...jen jsem napsala, že jsou v každém povolání nějaká nařízení a doporučení

kocicinka
25. dub 2012

@blahova_andrea tedy já to také nepochopila 😅 Jako co jim pojišťovny neproplatí? Když někdo odmítne vakcínu, tak pojišťovny nemají co proplácet, protože nedošlo k žádnému úkonu, který by doktor mohl pojišťovně naúčtovat. Tedy pojišťovny s odmítnutím očkování nemají pranic společného... až na to, že ušetří.
... a právě to, že mají své tabulky mě štve. Každé dítě je jiné, každé má jinou imunitu, nelze proto žádné dítě nacpat do nějakých tabulek.

ikarkulka
25. dub 2012

@kocicinka asi to bylo myšleno tak, že když doktorka neočkuje, nedostane zaplaceno od pojišťovny za úkon. aspoň tak jsem to pochopila.

v tom případě ale nechápu, jakou roli to hraje v rozhodování, zda nechám nebo nenechám své dítě očkovat. @blahova_andrea - toto by ve tvém rozhodování mělo být úplně na posledním místě, resp. nemělo by tě to vůbec zajímat. pokud dáváš své dítě očkovat proto, aby doktorka měla splněné tabulky, tak prosím, je to tvá věc, tvé dítě, ale opravdu mě to šokovalo.

blahova_andrea
25. dub 2012

já nemyslela odmítnutou vakcínu, ale podanou v jinou dobu nebo rozdělenou na jednotlivá séra. a kdo nejsme lékařky, tak do toho prostě nevidíme...toť vše.

verusa.j
25. dub 2012

@lucieeeee - téda, tak to máš fajn doktorku, že k tomu takhle přistupuje, snad taky takhle dopadneme 🙂 uvidíme, jak bude náš doktor schopen diskuze, jinak teda hygiena ti na tohle nemůže podle mě říct ani ň

blahova_andrea
25. dub 2012

samozřejmě je mi jedno, kde vezme MUDr. peníze, když se "rozhodnu nevyužít jeho služeb". pokud je ale využiju, tak to prostě chce mít zaplacené. zadarmo bychom nedělali nikdo. ale mělo by se s nimi dát domluvit, že prostě když se to naočkuje jindy a pojišťovna to v tolika měsících už hradit nechce, tak že si to uhradíme sami.

ikarkulka
25. dub 2012

@blahova_andrea jasně, to jsem pochopila. ale přece v rozhodování, zda dát nebo nedat dítě očkovat, toto nemůže hrát žádnou roli. a ani lékařka by na toto neměla brát ohled, to je přece nemorální.

ikarkulka
25. dub 2012

@blahova_andrea ale tak to chodí 😉 pokud chceš něco nadstandardně (v tomto případně jinou vakcínu), tak si ji zaplatíš. pojišťovny hradí jen vakcíny, které jsou v očkovacím kalendáři.

blahova_andrea
25. dub 2012

@ikarkulka nemyslím si, že při rozhodování o očkování se nějaký rodič řídí příjmem MUDr. ten, kdo to řeší má jistě jiné priority. já přiznávám, že z nedostatku informací o následcích jsem to prostě neřešila. vadily mi jiné nedostatky v péči bývalé MUDr. i když k nim teda rozhodně patřila i ta komunikace. lékaři bohužel dnes nejsou často empatičtí a nepřistupují k dítěti jako k individualitě...i my z tohoto důvodu měnili pediatričku.