Mám strach očkovat, mám strach neočkovat

diviska
2. led 2012

Milé maminky, milé ženy. Odmítla jsem nechat očkovat svou nedonošenou dcerku ve 4 měsících hexavakcínou. Doktorka na mě křičela a nechala mě podepsat papír, že očkování odmítám. To ale není pravda! Rozhodně nejsem proti očkování, jen se mi nelíbí hexavakcína a nelíbí se mi očkování tak brzo. Samozřejmě mě ale děsí výskyt černého kašle.. když jsem chtěla po paní doktorce, ať mi očkování rozloží, řekla, že to neudělá. Vím, ale, že některé doktorky to dělají. Máte s tím zkušenosti? Můj instinkt řekl neočkovat, a já bych se nenáviděla, kdyby se malé po očkování něco stalo, ale zase jí nechci zbytečně vystavovat riziku neočkování - prostě hledám kompromis..máte někdo lékařku, která je přístupná diskuzi o očkování?

dorinek
26. kvě 2013

@evina_plus_jedna ,@martinka.pida
@daisyr

- ty homaopatika mi poslala Eleková a udělala je přímo z vakcíny. Napsala jsem jí meil , radila jsem se s ní i o očkování, ona mi právě poradila, ať dám radši Pediacel.Stálo to 100,- a je tam asi 100 kuliček. Jedna dávka je 10 kuliček. Rozustila jsem to ve vodě a dala to klukovi vypít. Jedna dávka se dá den předem, druhá hned po očku a pokud jsou nějaké komplikace, tak se rozpustí třetí dávka a ta se popíjí po 10 min až hodině, podle vážnosti. Komlikace můžou nastat i po Pediacelu, ale ostatním můžeš říct, že jsi se pro něj rozhodla, protože je v něm míň hliníku a lidé, kteří tomu rozumí (Eleková) ti ho prostě doporučili a oni tomu nerozumí, tak ať do toho nekecají. Mimochodem mám VZP a jedna dávka mě stojí 750,-
Já jsem měla s předešlým pediatrem dost problémy ohledně očkování, vyhrožoval mi sociálkou a hygienou a vším možným, dělal, jako kdybych chtěla svý dítě zabít....vůbec se mu nelíbilo, že to chci posunout až po půl roce. Tak jsem přešla k jiný doktorce a ta mi hned řekla, že když to posunu po půl roce, tak už se automaticky očkují jen 3 dávky a ta třetí může být až ve dvou letech. Takže syn má v 8 měs. první, na 10měs. dám druhou a pak až ve dvou letech. Dcera má klasicky 4 hexy. MMR nebudu očkovat ani u jednoho....a nad tím se ani nepozastavila. Vyhláška neudává horní hranici, tudíž nic neporušuju a jí je to prostě šumák, jsou to moje děti a já mám právo rozhodnout, co dám a co ne. Ona by prý očkovala jen tetanus, záškrt a černý kašel...

@daisyr - klidně bych ještě počkala, kor když mu začal ekzém. Až se to u vás nějak stabilizuje a bude opravdu v pořádku, tak bych to teprve dala. Já mám atopák a malýmu taky na půl roce začal, tak jsem to odložila...nakonec mu zmizel asi po měsíci, zřejmě to byla nějaká reakce na začínající příkrmy....už se mu neobjevil. Třeba u vás taky zmizí, klidně bych to odložila až po prvním roce , kdyby mu nezmizel.A doktor by se mohl třeba na hlavu stavět.

josefka
26. kvě 2013

@dorinek jak na tebe Elekova pusobila? Odpovedela ti po emailu bez problemu? Byla jsi u ni i osobne?

eficenka
26. kvě 2013

@blandik
moje dcerka není očkovaná a ani nikdy nebude....

dorinek
26. kvě 2013

@josefka - napsala jsem ji meil a poprosila ji o radu. Reagovala večer ještě ten den. Odpovídala jednoduše, přímočaře, k věci, žádný kudrlinky kolem. A doplnila to pár odkazama, na který se mám kouknout a kde najdu ještě víc informací. Osobně jsem s ní nemluvila, ale už jen to, že si na mě udělala čas a odpověděla mi, mi přijde dobrý. Na to, kolik má asi práce a kolik takových maminek jako já ji píše.... A zvažuji i osobní návštěvu.

josefka
26. kvě 2013

@dorinek dekuju. Take jsem premyslela o navsteve.
Ja dceru nemam ockovanou a do 3 let to Resit nebudu. Pak se ve me pere, jestli ji mam dat ockovat proti obrne, zaskrtu, Hib a tetanu a nebo jestli ji nemam dat ockovat vubec. Tak mam jeste dva roky na rozmyslenou.

josefka
26. kvě 2013

@eficenka ani proti tetanu?

blandik
26. kvě 2013

@eficenka - já koukám, že máme téměř úplně stejně staré holčičky. Já si právě pročítala některé články a tvé názory na tvém blogu. Taky nechci očkovat, jsem na začátku zjišťování..Koukala jsem, že ty jsi se už tím vším čtením a zjišťováním prokousala..Prosím tě, co je pro tebe ten hlavní argument proč neočkovat (tvé důvody). Já mám strach z možných negativních následků a vnímám, že šance dostat nemoc, proti které se má očkovat, je mizivá a mám pocit, že očkování trvale předělá organismus.
A jestli se můžu zeptat, je nutné posílat papír s prohlášením na hygienu, že nechci své dítě očkovat nebo stačí jen očkování odsouvat a neřešit hygienu..to právě nevím (příbuzná - má stárnky - autistickedite.cz mi povídala o papíru, který mám poslat na hygienu, že nechci očkovat). A taky jsem slyšela v jedné Duši K, že díky rozhodnutí ústavního soudu vlastně u nás očkování není povinné, protože zákon na ochranu veřejného zdraví nevyjmenovává očkování, tkerá jsou povinná..to dělá až vyhláška a jakožto podzákonná norma není pro občana "závazná" a tím pádem ani očkování není povinné - ale byl to pořad z konce roku 2011 tuším a tak se mohlo toho hodně změnit..

blandik
26. kvě 2013

@josefka - prosím tě, jak to je..hexa /pediacel/ má být naočkovaný tuším do 1,5 roku.můžu tedy očkování hexou posouvat i třeba do tří, čtyř let? nebo tou hranicí 1,5 roku ta možnost naočkovat končí..?

romcovaklarka
26. kvě 2013

@dorinek Ahoj, můžu se zeptat, ta homeopatika to si u ní může objednat kdokoli, nebo se s ní nějak znáš či k ní chodíte? Díky moc. Mojí čeká Pediacel nějak po půl roce první.

josefka
26. kvě 2013

@blandik nevim presne, ja mam trochu vhodu, ze se muzu rozhodnout svobodne, neziju v CR. mam pocit, ze podle zakona musis do 1,5 let ditete skoncit ockovani hexou. Pokud chces posunout dele, uz te asi doktorka nahlasi na hygienu, kde se budes zpovidat. Muzes to zkusit, mit argumenty a nechat to do tech tri let.

danielita7
27. kvě 2013

Holky, já měla tu možnost a potkala se s mudr. Elekovou i osobně. Psali jsme si hodně po e-mailech, a tlačil mne hlavně čas, jelikož jsem dostala zprávu z alergologie, že pan doktor nevidí důvod proč neočkovat a podobně. Malá měla imunitu jako nedonošené, navíc má potravinové alergie na bílkovinu kravs.mléka, vajíčka ( jak bílek tak i žloutek ), čočku, ovoce atd...Tudíž do roka jsem ji nechtěla očkovat. S paní Elekovou jsme vše probraly, ( za hodinovou konzultaci si vzala 800kč )a řekla mi, že máme být rádi, že máme tak neuvěřitelně chytrou holku a ona sama by neočkovala. Má starší děti, ty očkované má, ale nejmladší už ne. ( prej tehdy nevěděla a neměla tolik informací o očkování jako má dnes ). Působila na nas velice příjemně, k malé se chovala jak kdyby byla její vlastní, malá se ji nebála.
Nicméně po té konzultaci jsem se rozhodla ve 14 měsících dát malá Infanrix HIB ( není tam obrna a žloutenka ) - tudíž menší zlo než je Hexu, tu mi ani Eleková nedoporučila samozřejme. Udělala jsem před očkováním homeo přípravu a neměla žádné nežadoucí účinky, hodně jsem se toho bála. Druhou dávku dostala v 15ti měsících a poslední tretí dostane koncem srpna a to je vše co bude mít. Žádné další očkování mít nebude.

rory_g
27. kvě 2013

@danielita7 ahojky, já se chystám nechat naočkovat Pediacel, ve kterém není žloutenka a nejdřív v půl roce, ráda bych začala tedy později, uvidím. Ale moje pediatra (samozřejmě se mi snaží vnutit Hexu) mi tvrdí, že bez té žloutenky (která se musí doočkovat do 11-12. let věku podle zákona) mi malého nevezmou do školky, protože nebude očko kompletní...no a MMR očkovat nechci vůbec, nevidím v tom smysl, já prodělala zarděnky i příušnice a nevím, v čem je to horší, než třeba angína 😝

A ještě dotaz i na ostatní: nevíte, jestli mi pediatra dá žádanku na malého imunologii, když já mám autoimunitní onemocnění? Nebo si to budu muset zaplatit? O ty peníze tolik nejde, spíš bych se nerada nechala mudrou setřít, že např. u miminek se imunita nedá testovat, páč se vyvíjí atd atd 😅

kocicinka
27. kvě 2013

@blandik záleží strašně moc na doktorovi. V tomto se ten přístup fakt liší lékař od lékaře. Náš starší byl očkovaný až ve 2 letech. Infanfixem HIB. Priorixem již nikoliv.

dorinek
27. kvě 2013

@romcovaklarka - neznám se s ní. Normálně jsem jí napsala meil a řekla jsem, co budu očkovat a jak. Ona mi poradila, napsala mi č.účtu, požádala o 100,- a homeopatika mi přišly poštou v obálce.

dorinek
27. kvě 2013

@blandik - Hexa by měla být do 18ti měs. doočkovaná - tak stanoví vyhláška. Ale pokud pošleš na hygienu papír, že tvoje dítě se podrobí individuálnímu plánu očkování, který si mu sama sestavila, tak se nebude dít vůbec nic. Oni už to dnes tolik neřeší, vidí, že snaha je, že to děláš v zájmu dítěte, že vlastně očkovat chceš....prostě bych řekla, že dnes už to řeší hlavně pediatři, kterým utíkají peníze. Hygiena ví, že i kdyby do toho šťourala a hnala to někam k soudu, tak si stejně nepomůže.... Vůbec se ničeho neboj, sepiš papír, že tvoje dítě nebude očkováno podle běžného očkovací kalendáře, že s ohledem na jeho zdraví sama rozhodneš jak bude oočkováno a klidně to na tu hygienu pošli. Doktorce dej do ruky to samé a veškeré diskuse o očkování utni. Tak to bude, tak jsem to rozhodla a basta 😠

@rory_g - doktorce bych oponovala, že tvůj syn nežije pohlavním životem, nebere drogy a tudíž šance, že se nakazí žlotenkou B je mizivá. Máš právo na výběr vakcíny, nikde není napsáno, že se musí očkovat zrovna Hexou, je jen dáno, co se má očkovat. A žloutenka má být naočkována do 12ti let.

maminky - nenechte si nic líbit od svých pediatrů...hodně z vás toho má o očkování nastudováno víc,než vaši pediatři. Svoje děti znáte nejlíp a věřte tomu, že pokud se rozhodnete jít individuální cestou, nic se vám nestane, nikdo na vás nemůže, žádný soudy ani pokuty se konat nebudou. Tak se toho nebojte a stůjte si za svým, nenechte se zviklat žádnými výhružkami. A ani svým pediatrům takové chování netolerujte, radši si najděte jiného pokud je to možné. Někoho, kdo na vás nebude koukat, jako že chcete svoje dítě zabít, když ho nedáte oočkovat.!!!!

dorinek
27. kvě 2013

@josefka - za dva roky jistě ještě přečteš mnoho informací a pak se rozhodneš. 😉

rory_g
27. kvě 2013

@dorinek díky...ona právě straší, že ho bude muset píchat kvůli dopíchnutí žloutenky 3x navíc, že v Hexe je všechno..nakonec teda řekla, abych jí dala vědět, jak jsem se rozhodla, jestli Hexu nebo Pediacel, jsem zvědavá, co řekne na ten odklad, minule na mě koukala jak na blba, co jako mám za důvod k odkladu...že to jsou mrtvé vakcíny a mimču rozhodně neublíží, haha...třeba synovec má ADHD a to od doby očkování.
Můžu se zeptat na ta homeopatika? Thuya nebo Ti poslala něco jiného? Díky

dana3262
27. kvě 2013

@danielita7 taky mame Hib. Máte 2+1 nebo 3+1? Malý měl 1.asi v 10.měs, 2.asi ve 12.měs a ted je mu 20mes a ma mit 3. Moc se mi nechce, ale kvůli těm dvěma davkam tam asi půjdeme. Také nic jiného neplánují. Něj jsme jít v zimě na obrnu a žloutenku b, ale nesli jsme.

dana3262
27. kvě 2013

@danielita7 jestli budu mit 3.dítě, nebude očkováno vůbec. Ty choroby nám reálné nehrozí. Malý po 1.dávce Hib (po pár týdnech) začal mit apnoicke pauzy a při placi občas modrá a pada k zemí. O 1.synovi (ma tbc a 4 hexy) vůbec nemluvím. Tam jsem to podelala na plne čáře.. ☹ je na tom imunitne špatně, ma Ekzem a spoustu alergii.

kocicinka
27. kvě 2013

@dorinek ale bohužel dítě nevezmou do školky ☹ takže "stane". I když nepřímo. Já bych snad i skousla soud a pokutu, ale to, že mi dítě nevezmou do školky, na školu v přírodě, na tábor..... to mi teda vadí. Fakt nevím, co budu dělat, až budu muset jít jednou do práce?

danielita7
27. kvě 2013

@dana3262 Malá má schéma 2+1 je naprosto dostačující...Já jsem dlouho váhala jestli očkovat nebo ne, jelikož jsem se opravdu bála...a i když je hodně silný alergik tak s homeo přípravou to zvládla opravdu na jedničku. jsem ráda, HIb byla pro nás správna volba a zřejme asi jediná možnost, ale tím to vše končí, už ji nedám nic jiného. Kupodivu jsem si myslela, že to naruší i její imunitu ale zatím se tak nestalo, a dokonce ji alergie na mlíko vyhasína, a nic dalšího se nepřidává. Apnoické pauzy měla i malá od narození do půl roka. Vlastně to asi AP nebyly jelikož nám 3x přestala dýchat, z toho jsme ji jednou museli resuscitovat do příchodu sanity, a pak už jsme zůstali v nemocnici ☹ no nic příjemného, mělo to souvislost hlavně s alergiema, pak když už konečně alergii na BKM potvrdili, tak se to neopakovalo.Atopický ekzém měla od 2měsíce, byl projevem hlavně již zmiňované alergie, dnes už je krásně čistá.
Jestli někdy budeme mít druhé dítě, udělám to stejně a nebo očkovat nebudu vůbec, ale záleží na hodně okolnosti...

jetynka
27. kvě 2013

No já se přiznám, že co se očkování týče, mám dneska jiný názor než před 6lety. Všechny tři děti mám očkované základním očkováním, Barborka má navíc prevenar ( musím říct že od té doby co ho má měla jen 1x otitidu a na jaře standard a na podzim rýma a kašel, víc ani nic), Vojta má synflorix a u něho jsem narazila, Vojtíkovi ten synflorix spíše uškodil než pomohl, má pořád rýmu, kašel, opakované záněty uší, horečky apod. k tomu je léčený na orl jako středně nedoslýchavý, tak jsem z toho nešťastná.
Klárku jsem nechtěla očkovat synflorixem, jen sem bohužel podlehla tlaku již naši bývalé dětské mudr. a vím že to byla chyba, tenkrát na mě až skoro řvala že je to přece zadarmo tak na co čekáte???nenaočkujete tak vám dítě onemocní a koho pak budete obviňovat apod. no škoda že jsem se nedala ☹ 😠

A díky bohu že děti všechny tři prodělaly neštovice že mi nikdo nebude nutit priorix tetra nebo jak se to jmenuje.

dorinek
27. kvě 2013

@kocicinka - Ta školka - to chápu..kde mají hodně dětí, tak si můžou vybírat. Tábor - v životě po mě nikdo nechtěl očkovací průkaz, nemusela jsem nikdy dokazovat proti čemu jsem nebo nejsem očkovaná, kamarádka pořádá tábory a po nikom žádný očkování nevyžadují. Chtějí znát pouze zdravotní stav, alergie atd. Kdyby se např. dítě osypalo, aby věděli... To samé škola v přírodě. Já jsem se ptala několika maminek ze svého okolí, které mají děti na různých základních školách a nikde po nich kvůli škole v přírodě očkování nevyžadovali. Ani v žádném zákoně či vyhlášce jsem nenašla přesnou definici, na které školní aktivity musí mít dítě očkování a jaké??? A i tu školku bych neviděla tak černě. Mě dítě do školky vzali i bez MMR a co vím od maminek, tak domluva je v hodně případech možná.
Navíc je tu reálná šance, že časem bude očkování nepovinné a už se tím nebude nikdo zabývat. Snad se toho dočkáme brzy.

dorinek
27. kvě 2013

@rory_g - homeopatika udělala přímo z vakcíny Pediacelu.
Doktorce bych oponovala, že přece nejde o ty "píchance" , to ďobnutí už 12ti leté dítě vydrží. Jde o to, co nejméně zatížit organismus. A jestli si myslí, že mrtvá vakcína je bezpečná, tak je blbá a hledala bych jinýho pediatra. Kor pokud s tebou jedná tak ponižujícím způsobem 🙄

rebelie
27. kvě 2013

Jen jsem zahlédla toto téma nahoře, tak nakukuju. (Ne)očkování s nějak řeším na jiných fórech, ale když už jsem tu
@kocicinka Lze se odvolat proti nepřijetí neočkovaného dítěte do MŠ s odkazem na ústavou zajištěné právo na víru a přesvědčení, někteří už byli úspěšní. Někdy na férové nemocnici, nebo na Rozaliu jsou odkazy na příslušná soudní rozhodnutí. Já to určitě taky budu zkoušet, ani ne proto, že bych tak toužila po školce, ale z principu, protože se domnívám, že mě stát nemá co šikanovat za to, že své děti neočkuju.
@dorinek Bohužel někde to v tom zákoně skutečně je, týká se to zotavovacích akcí, nebo jaký je ten terminus technikus... NA tábory se podle mě člověk dostane, se školou v přírodě to není tak jisté - zrovna jsem se z jedné vrátila a na přihláčce v potvrzení od lékaře se zaškrtávalo, zda má dítě pravidelná očkování nebo ne 😒 .
@danielita7 Ahoj, jsem ráda, že je malá na tom zdravotně lépe a že alergie vyhasíná.
@blandik Žádné rozhodnutí na hygienu posílat nemusíš. Je dobré, když už se rozhodnete neočkovat, dát pediatrovi nějaké vaše vyjádření, aby si ho mohl dát do dokumentace a byl tím krytý před případnou kontrolou z hygieny (ve smyslu, že on vám to očkování nabízel a vysvětlit vám jeho výhody), to mi přijde fér, ale víc netřeba...
A ještě na povzbuzení, co dneska psala kamarádka (má to z nějaké FB skupiny, či co).
Dneska jsem se vážně dobře pobavil na účet farmaceutické mašinérie nazývané "zdravotnictví". Naše dcera Ranja zatím neměla tu čest prožít jakýkoli lékařský zákrok, ačkoli se různí doktoři, kteří se k ní nachomejtli, vždy snažili něco jí vpíchnout, naordinovat a nebo alespoň pouštět hrůzu, zaštítěni magickým slůvkem "prevence". Nic z toho jsme nedovolili a tak dítko v plném zdraví krásně prosperuje, nezatíženo očkováním, léky ani syntetickými přípravky vydávanými za "vitamíny, které si její tělíčko ještě nedovede vyrobit". Tentokrát si nás obvodní lékař vyloženě předvolal, s blížícím se druhým rokem života dcery, že už je opravdu nutné jí "proočkovat", což jsme opět odmítli a tak nám oznámil, že už nás skutečně bude muset nahlásit. Ještě před samotným nahlašovacím úkonem se nás naposledy zeptal, zda nám ty oplétačky s úřady opravdu stojí za to, jakoby jediným důvodem proč očkovat bylo vyhnout se problémům s hygieniky. Když jsme nadále trvali na svém, zvedl sluchátko telefonu a jal se nahlašovat. Po chvlíli nám oznámil, že toho mají na hygieně moc, že se naším případem odmítli zabývat a že ministerstvo vydává pořád jiné a stále více zmatené vyhlášky, ve kterých už se nikdo nevyzná. No a že mu na hygieně řekli, ať nám to prostě jenom stále opakuje, že to stačí. Zdá se, že u dlouhodobě nemocného pacienta, zvaného české zdravotnictví, budeme moci už brzy stanovit jednoznačnou diagnózu: exitus.

pajenka
27. kvě 2013

@dorinek Ahojky, musím Ti oponovat, bohužel ve vyhlášce je, že se "musí" očkovat Hexa vakcínou 😒 už jsem to tady řešila, myslím tři stránky zpět
Kopíruju: Základní očkování se provede v době od započatého devátého týdne po narození dítěte třemi dávkami hexavalentní očkovací látky proti záškrtu, tetanu, pertusi s acelulární složkou, invazivnímu onemocnění vyvolanému původcem Haemophilus influenzae b, virové hepatitidě B a inaktivovanou očkovací látkou proti přenosné dětské obrně (dále jen "hexavalentní očkovací látka")
http://www.vakciny.net/normy/norma_p11.htm

rebelie
27. kvě 2013

@pajenka Jenže někde jinde, tuším že v zákoně, který je nad vyhláškou, je zakotveno právo na svobodnou volbu vakcíny. Ty paragrafy si nepamatuju, je to určitě k dohledání na Rozaliu nebo na ferovanemocnice.cz

pajenka
27. kvě 2013

@rebelie Opravdu? To by bylo fajn, ale pro mně k ničemu, nemusím volit menší zlo, my neočkujeme ničím 😉

rebelie
27. kvě 2013

@pajenka nápodobně

dorinek
27. kvě 2013

@pajenka - ale hexavalentní znamená "šestisložková". Není tam přímo název Infanrix Hexa. Na trhu byly (možná ještě jsou?) dvě hexavalentní vakcíny - Infanrix Hexa a Hexavac.
Ale to je jedno, nechci se o to nijak přít. Ale chtěla jsem tím říct, že pokud se člověk rozhodne pro jinou vakcínu - méněsložkovou - že se tím hygiena zabývat nebude. Pokud se někdo rozhodne, že teď naočkuje tři nemoci a zbytek později, tak ho rozhodně nikdo popotahovat nikde nebude. Myslím si, že se to poslední dobou hodně uvolnilo a řeší to snad už jen pediatři. Mě taky pediatr nahlásil na hygienu (a myslel si, jak si pomůže) a oni mu řekli, že to řešit nebudou. Já čekala, že si mě alespoň předvolají, abych jim tam mohla "vysvětlit" svoje důvody a oni se na mě vyprdli 😅

@rebelie - možná, že nějaká kolonka někde bude, nevím...ale vím, že praxe je hodně jiná. Školky a školy si dnes v podstatě jedou po svým. Ve velkých městech, kde je hodně dětí, si asi můžou vybírat, ale na vesnicích berou všechno - očkovaný, neočkovaný.... Já jsem z menší vesnice, školu a školku tady dotuje obec. Platy učitelů jdou ze státního, ale provoz hradí obec...a ředitelky se sakra snaží, aby urvali každý dítě, třídy byly naplněný a tudíž přežily a měly práci. Takže mám v tomhle štěstí. Ale to už hodně odbočuju. Jak jsem psala, myslím, že domluva je možná téměř vždy.