Mám strach očkovat, mám strach neočkovat

diviska
2. led 2012

Milé maminky, milé ženy. Odmítla jsem nechat očkovat svou nedonošenou dcerku ve 4 měsících hexavakcínou. Doktorka na mě křičela a nechala mě podepsat papír, že očkování odmítám. To ale není pravda! Rozhodně nejsem proti očkování, jen se mi nelíbí hexavakcína a nelíbí se mi očkování tak brzo. Samozřejmě mě ale děsí výskyt černého kašle.. když jsem chtěla po paní doktorce, ať mi očkování rozloží, řekla, že to neudělá. Vím, ale, že některé doktorky to dělají. Máte s tím zkušenosti? Můj instinkt řekl neočkovat, a já bych se nenáviděla, kdyby se malé po očkování něco stalo, ale zase jí nechci zbytečně vystavovat riziku neočkování - prostě hledám kompromis..máte někdo lékařku, která je přístupná diskuzi o očkování?

nae
30. kvě 2014

@dorinek To fakt netuším, ako to je. Mňa sa na to vobec nepýtali, ani ťuk... viac ich zaujímalo, či ešte kojím, ale očkovanie neriešili. Možno to brali podľa veku, že si mysleli, že som bud preočkovaná automaticky, alebo som ešte chránená zo starého očkovania...

ajinkafo
1. čer 2014

@dorinek @luthien.k dcera byla operovaná neočkovaná a nikdo se nad tím nepozastavoval. Přece jen používají sterilní nástroje, že..

luthien.k
1. čer 2014

@ajinkafo ano, snad ano 😀 😀

dorinek
4. čer 2014

@nae
@ajinkafo
Možná, že to bude jen nějaké interní nařízení konkrétní nemocnice - vše bylo v Kolíně 😕

llluckaaa
6. čer 2014

Maminky, dotaz. Nechala jsem některá po první dávce MMR otestovat stav protilátek v krvi? Co to obnáší a jaké byly výsledky?

dorinek
9. čer 2014

@llluckaaa - MMR jsme neočkovali, ale stačí zajít do nějakého očkovacího centra (většina nemocnic to má), nechat vzít krev a zaplatit cca 400,-/za jednu nemoc. Takže MMR cca 1200,- A řekli mi, že když se prokážou protilátky, tak jsou ochotný mi vystavit papír s potvrzením protilátek, abych nemusela dávat druhou dávku. Nakonec jsem se ale na celý MMR vyprdla.

kocicinka
9. čer 2014

@dorinek Já jsem byla na operaci 2x a nikdo po mě žádné potvrzení o očkování nevyžadoval. A že je mám všechny, vč. tetanovky, už nějakých 20 let propadlé 😀 Něco jiného je to při úrazech.To se asi řeší. V 15 mě pokousala kočka a protože jsem si nemohla v tom šoku vzpomenout, jak to mám s tetanovkou, rovnou mi jí na té chíře píchli. Ale je to fakt jen prevence, nemyslím si, že bych ten tetanus dostala, když mě kousne zvíře, nebo po jiném úrazu.
Podle té Elekové, se holky neřiďte.
Doporučuju si přečíst Struneckou, má to ve své knize moc hezky zpracované. Líbí se mi, jak tam předkládá všechny klady a zápory, a to bez jakéhokoliv emočního zabarvení. Já nevím, co té Elekové kdo udělal, ale na mě působí spíš jako Zorro mstitel, nežli aby se podle ní mohl člověk nějak seriózně, ale hlavně zodpovědně a informovaně rozhodnout.
Nemám ráda fanatismus všeho druhu.

sirael4
9. čer 2014

@diviska Docela pristupnou k diskuzi mam, resila jsem s ni, zda ockovat v 9ti tydnech. Rekla mi, ze na cerny kasel nejsou leky, davaji se jen klasicke a pokud nezaberou, takhle male miminko umre, neumi se branit. Vzhledem k tomu, ze v posledni dobe umrelo na cerny kasel 6 miminek, dost me to vydesilo, protoze jeho vyskyt stoupa. Tak jsme naockovali,prvni davka uplne bez reakce. Spise nevim, jestli pneumokoky ano nebo ne, mame doma jeste starsi ditko

kajalka
9. čer 2014

@sirael4 v posledni dobe umrelo na cerny kasel 6 miminek - na to jsi přišla kde? za 30 let umřely 4 děti, nejstaršímu byly tuším 4 měsíce. Černý kašel se léčí klasickými antibiotiky.

katja77
9. čer 2014

@sirael4
@kajalka Děvčata, můj pediatr mi říkal, že nejmenší mimino(u něj) co mělo ČK mělo 9 týdnů a ČK chytlo od svých dvou starších sourozenců (očkovaných)... Měla ho celá rodina. To mimino to prý zvládlo na výbornou.... a přežilo. On (můj doktor) tvrdí, že ČK je zbytečný strašák.

sirael4
9. čer 2014

@kajalka mam to od pediatricky. Kdyz nezaberou klasicka atb, miminko proste umre.
@katja77 tezko rict, doufam, ze se s tim nesetkam 🙂

kajalka
9. čer 2014

@sirael4 Tak hledej prosím v relevantních zdrojích..

fallingstars
9. čer 2014

@kajalka Státní zdravotní ústav uvádí úmrtí čtyř neočkovaných kojenců na komplikace způsobené černým kašlem za "poslední roky" (nespecifikováno):

http://www.szu.cz/tema/prevence/vyskyt-cerneho-...

kajalka
9. čer 2014

@katja77 Mám stejný názor. Na chřipku ročně umřou 2000 lidí, ale protože jí všichni párkrát proděláme, nedá se jí strašit jako čk...

kajalka
9. čer 2014

@fallingstars Specifikuju, že je to 30 let.

picasso
9. čer 2014

Černý kašel nejvíc ohrožuje malá miminka, protože nemají pořádně vyvinutý kašlací a dávivý reflex. Některé to prostě neudýchají.

fallingstars
9. čer 2014

@kajalka OK, můžu poprosit o zdroj?

pajenka
9. čer 2014

@fallingstars Vím, že to nebyla otázka na mě, ale zdroj jsou stejné stránky jako jsi dávala odkaz ty
http://www.szu.cz/pertuse-v-cr-v-roce-2012-rozb...

pajenka
9. čer 2014

@katja77 Máš rozumného doktora 🙂

kajalka
9. čer 2014

@pajenka Ha, moc děkuju, nestíhám 🙂

pajenka
9. čer 2014

@kajalka Měla jsem to po ruce, tak jsem si dovolila odpovědět za Tebe 🙂

fallingstars
9. čer 2014

@pajenka OK, děkuju 🙂

Já jen, že pokud dobře čtu, tak se tam sice píše, že jsou to čtyři úmrtí za posledních 30 let, ale podle let k nim došlo během posledních 9 let (2005, 2007, 2008, 2009), viz str. 59 dokumentu, první odstavec vlevo nahoře. Takže je to něco jiného, než když se jen tak napíše "za posledních 30 let", což by mohlo trochu tendenčně vyvolávat dojem, že to bylo kdysi dávno a teď už určitě nic...ale třeba to špatně chápu.

@kajalka

pajenka
9. čer 2014

@fallingstars No o to je to horší ne? Není to tak dávno a hlavně se to děje navzdory proočkování přes 98% 😕

lubinkova
9. čer 2014

@kajalka ja bych ani nerekla, ze 'chripku vsichni parkrat prodelame"... To, ze kdyz clovek kasle a ma rymu a prohlasuje, ze ma chripku, v naproste vetsine neznamena, ze ji ma...lidi s tim pojmem akorat zachazeji dost volne, bez rozmyslu 🙂 .... Zvlast u starsich lidi je chripka relativne tezsi onemocneni...na rozdil od nachlazeni 🙂
Navic srovnavat to s jinyma nemocema mi neprijde moc vhodne...na chripku zemre hodne lidi a clovek to nemuze az zas tak ovlivnit (ockovani nikdy nebude na vsechny typy..).. Kdezto jsou nemoci, kde je ta ochrana vice mozna, i kdyz ne stoprocentni... (Trosku mi to prijde, jakobys rekla, ze na nadorova onemocneni zemrou ticise lidi a nikdo tim nestrasi....).
Cerny kasel ja osobne vnimam tak, ze nejdulezitejsi je, aby bylo dite chranene v tom nejmensim veku..kdyz je nejaka "epidemie" u petiletych deti, klidne proockovanych, tak uz to neni tak zakerne...bala bych se neockovat hlavne druhe dite, bala bych se, ze se starsi sourozenec nekde nakazi ( klidne i v proockovanem kolektivu...uznavam, ze ne kazdy je chranen az 'do smrti'..), prinese to domu a chytne to to male miminko..u tohodle ockovani mi zkratka prijde dulezite, aby pokrylo alespon tu nejnutnejsi fazi zivota, i kdyby to pak 'vysumelo'.... 🙂

fallingstars
10. čer 2014

@pajenka 🙂 Mně se líbí, jak si na tom vždycky najdete to svoje. Děje se to navzdory proočkování, ano, to je známá věc, že očkování proti černému kašli nezabrání onemocnění samotnému, ale zlehčuje průběh a nikdo nepopře, že dost dramaticky snížilo incidenci.
Navíc minimálně jedno z těch mrtvých dětí bylo neočkované, u ostatních není uvedeno. Před zavedením očkování umíralo cca 425 lidí ročně, a z toho 96% byly děti do třech měsíců věku, v roce 2012 bylo hlášených nemocných (pozor, ne mrtvých) 50. Celkově od revoluce a s otevřením hranic dost stoupá pohyb obyvatelstva tam a zpátky, jsou hlášené případy zavlečení černého kašle odjinud...nevím, to jsou docela jasná čísla a já se k těm statistikám před 60 lety vážně nechci vrátit...

Ale já chtěla jen reagovat na ohrazení se proti jedné uživatelce, která si dovolila zmínit, že v poslední letech taky někdo na černý kašel zemřel, a argument zněl trochu ve stylu "to už bylo před 30 lety, teď už je očkování zbytečné" 😉 Hezký den!

pajenka
10. čer 2014

@fallingstars To, že očkování zlehčuje průběh nemoci je jen mýtus, ničím nepodložený. Ono totiž, když je známá věc, že očkování nezabraňuje onemocnění, tak se musela najít "nějaká" výhoda 🙂 černý kašel odnikud necestuje, ten je tady pořád, stačí mrknout na statistiky. A vracet se do minulosti nemusíš, protože se stejně očkuje od devíti týdnů a jedna dávka vakcíny nechrání ani nezabrání nemoci. Takže nejvíce ohroženy jsou děti do tří měsíců (logicky, ať očkované nebo ne).
Krásný den 🙂

pajenka
10. čer 2014

@fallingstars A ještě jedna nepřesnost, v roce 2012 bylo nemocných ČK 738, ne 50

sirael4
10. čer 2014

@kajalka já se řadím na půl cesty, nejsem fanaticky pro očkování, ani neočkování. Lékařku máme celkem empatickou, nemyslím, že by to do dětí píchala jak do kuřat.

sirael4
10. čer 2014

Holky, z jakého důvodu je MMR takový strašák?
Z mé zkušenosti je proti němu jen část mamin, co chodí na MK, u ostatních jsem se s tím nesetkala...že by se tak nezajímaly? To se mi nezdá...

sirael4
10. čer 2014

@pajenka pořád si myslím, že nějaký smysl očkování má. Nevěřím, že je na světě tolik blbců-vědců, kteří vymyslí očkování jako zdroj své obživy (což tak samozřejmě je, ale!) a jinak nemá žádný efekt, kromě zhoršení imunity. To je hloupost. Stačí se podívat, kolik nemocí vymizelo po zavedení vakcín, nebo se zmírnilo, určitě to nebylo samovolně. Já nejsem odborník (asi jako většina maminek tady) a tak je můj názor jen lajcký, nicméně pokud se vakcínou tělo setká s nemocí v malém množství, může si utvořit protilátky, s nimiž pak později nemoc může lépe zvládnout, pokud se s ní setká. To, že má vakcína vedlejší účinky, to bohužel tak je, stejně jako třeba upoužívání současné kosmetiky a já nevím, čeho ještě. Stále věřím, že ty nejhorší scénáře se vyskytují jen v malém procentu případů, i když i tak je to šílené, ale věřím, že zdravé dobře prospívající dítě s vakcínou nemá větší problém. Mudr. Eleková sice tvrdí, že očkování zanechá stopy na každém, avšak já zrovna jsem rodiči byla očkovaná i na nepovinné choroby a nepřijdu si nějak postižená.....Na druhou stranu netvrdím, že očkování je všemocné a že je lepší pasivní imunita než aktivní, nicméně neočkovat vůbec mi přijde taky divné. Jak si potom lze vysvětlit, že v necivilizovaných zemích, kde se neočkuje, tyto nemoci jsou .... a proč když chceme do těchto zemí cestovat, musíme projít škálou očkování, když je zbytečné?