Mám strach očkovat, mám strach neočkovat

diviska
2. led 2012

Milé maminky, milé ženy. Odmítla jsem nechat očkovat svou nedonošenou dcerku ve 4 měsících hexavakcínou. Doktorka na mě křičela a nechala mě podepsat papír, že očkování odmítám. To ale není pravda! Rozhodně nejsem proti očkování, jen se mi nelíbí hexavakcína a nelíbí se mi očkování tak brzo. Samozřejmě mě ale děsí výskyt černého kašle.. když jsem chtěla po paní doktorce, ať mi očkování rozloží, řekla, že to neudělá. Vím, ale, že některé doktorky to dělají. Máte s tím zkušenosti? Můj instinkt řekl neočkovat, a já bych se nenáviděla, kdyby se malé po očkování něco stalo, ale zase jí nechci zbytečně vystavovat riziku neočkování - prostě hledám kompromis..máte někdo lékařku, která je přístupná diskuzi o očkování?

dorinek
5. čer 2012

@anehap - my jsme taky měli reakci nulovou. Ale asi to taky nebudu nijak řešit... Protilátky zřejmě nemáme....Dcera je extrémě zdravá, celá rodina lehne s chřipkou, jen ona drží, přesto, že po nás dopíjí čaj a oblizuje lžičky 😅 😅 Takže je možný, že tělo si s očkováním poradilo po svým a protilátky se asi nevytvořily...? U druhýho to chci taky udělat jinak, ale pokud bude reakce zase nulová, tak taky na žádný testy a opakování nepůjdeme...

anehap
5. čer 2012

@dorinek jasně, taky bych to neřešila, zvlášť pokud je malá zdravá jako řípa 😵 Ty holky od kamarádky jsou právě nonstop na hromadě, už od miminka.....takže má trochu strach,jestli očkování mělo smysl, ale nechala to být....ale taky by mě zajímalo, jaká reakce je "normální", nebo jestli jde nějak poznat, jestli ty protilátky jsou(samozřejmě mimo testy)..

dorinek
5. čer 2012

@anehap - mimo testy asi těžko 😕 kdyby to bylo tak jednoduchý (a lehčeji dostupný, než testy z krve) tak si myslím, že by se to už dávno běžně dělalo. O ničem jsem neslyšela. 😕

takyja
5. čer 2012

@dorinek Hranice mezi výraznou a nevýraznou reakcí??? Netuším...

Co se odložení očkování týká, jsou na to studie (jak se vyvíjí hodnoty protilátek v čase), dá se vycházet z toho, nebo udělat testy na protilátky, popř. konzultovat na očko pracovišti nebo u výrobce vakcíny. Myslím, že očko centra i výrobce umějí dát odpověď, jak při nedodržení správného načasování, dál ideálně postupovat.

daisyr
5. čer 2012

@dorinek ahoj, děkuji za názor, taky jsem četla, že by to mělo být do 18. měsíce a jak píšeš, tak 1. dávka v 6.m. by měla být ok a vše se dalo i stihnout, plánuji to tak udělat, uvidím co na to dr. 😉

takyja
6. čer 2012

K různým schématům očkování a vývoji protilátek zde odborný článek RNDr. Petráše:

http://www.rozalio.cz/index.php?option=com_cont...

pampeliska1
27. čer 2012

Zajímavý článek: http://www.vakciny.net/AKTUALITY/akt_2012_13.htm - týká se nové vakcíny, která neobsahuje složku proti hepatitidě B.
Budu ráda za jakékoliv reakce 🙂

daisyr
27. čer 2012

@pampeliska1 hm, to vypadá zajímavě a i toho hliníku v té vakcíně už není tolik..

pampeliska1
27. čer 2012

@daisyr taky mě to právě zaujalo! Ale štve mě, že v tom srovnání, konkrétně u 2-fenoxyethano a
Tween 80 (polysorbát 80) nejsou stejné jednotky..

pampeliska1
27. čer 2012
evina_plus_jedna
27. čer 2012

@pampeliska1 podle článku se mi taky jeví zajímavě, předpokládám ale, že naše MUDra bude opět vychvalovat jen a jen Hexu.

pampeliska1
27. čer 2012

@evina_plus_jedna říkám si, že by to "vyřešilo"problém s vysokým obsahem hliníku v Infanrixu hexa (ale jak jsem psala výše, vadí mi, že ostatní pomocné látky jsou v jiných jednotkách, takže tomu nerozumím) a zbytečného očkování hepatitidou B..

pampeliska1
27. čer 2012

Tak tady jsem našla něco o tom hliníku a asi to teda nebude takové terno, jak jsem myslela 🙄
http://www.emimino.cz/diskuse/maminky-co-uz-neo... úplně nahoře první příspěvek

diviska
autor
25. črc 2012

Ahoj všem, po delší době jsem zase zavítala. Malé byl teď rok a stále jsem jí nedala očkovat. Momentálně jsem rozhodnutá do 3 let nedat nic, ale samozřejmě pořád to řeším, čtu, studuju... Počítám s pokutou. Je tu někde mezi váma někdo, kdo už byl předvolán kvůli odmítnutí očkování?

jaru30
25. črc 2012

Ahoj všem,
stojí za přečtení: Očkované děti mají 2-5x více nemocí, než neočkované 😖 Možná už jste četly, možná ještě ne.
http://www.osud.cz/rodice-reknete-teto-genocide...

verusa.j
30. črc 2012

@diviska - ahojík, já si píšu s holkama, co neočkují a zatím o nikom nevím, kdo by byl předvolaný, já jsem zatím rozhodnutá nedat do roku, taky pořád studuji, ale je mi z toho dost děsně, první jsem myslela, že dáme Infanrix Hib, ale prostě nevím, manžel by v roce už něco očkoval, takže taky to pořád řeším, ale nějak vnitřně mám dojem, že nejlépe je nedat nic ☹

evina_plus_jedna
30. črc 2012

@verusa.j ahoj, koukám, že jsi z regionu Bruntál... my máme naši malou zatím taky neočkovanou, ale celkem bojuju u doktorky a vždy odtamtud odcházím jak spráskaný pes. taky plánuju očko až po roce a zatím vůbec nevím které dát, hexu nechci, tak pořád hledám co a jak... jen jsem se chtěla zeptat ke které doktorce tady v bruntále chodíte, a jak reaguje na vaše odložení... klidně do IP. díky!

diviska
autor
4. srp 2012

@verusa.j já taky původně chtěla v roce dát infanrix hib, ale od toho už jsem upustila úplně. Jediné co bych možná dala by byla D.T. Vax která ale ý nás není, jen v očko centrech a tam mě nevemou..no zatím prostě nedám nic. Přijde mi to momentálně bezpečnější než vakcína. Samozřejmě se nebráním změně názoru 🙂 Amálky tatínek, přesto že je tuplovaný vůl, tak v tomto má stejný názor, tak se aspoň nemusím dohadovat s ním, když už okolí na mě kouká skoro jak na vraha

verusa.j
4. srp 2012

@diviska - možná, že to taky ještě přehodnotím, je to běh na dlouhou trať a studium více než náročné 🙂 Co váš pediatr?

sarkar
10. srp 2012

Holky, prosím help, jak je to tedy s povinným očkováním? Chápu to správně, že dřív se už v porodnici nebo prostě po pár dnech očkovalo proti TBC, ale to teď padlo (jaký na to máte názor? Je lepší proti TBC očkovat nebo se moc nevyskytuje?) a pak je hexavakcína od 9. týdne dál s tím, že by to mělo jít odložit do pozdějšího věku? A je možný hexavakcínu odmítnout, případně nechat očkovat jen proti některým nemocem? Jak se stavíte třeba k tetanu? Já už jsem měla jít před víc jak 2 lety na přeočkování na tetan, nešla jsem, a žiju, tak si říkám jaká je možnost, že se nakazí mimino...
A pak je povinná akorát obrna, spalničky, příušnice a zarděnky? A co tyhle nemoci, jak moc se vyskytují? A jak se případně léčí? Jsem spíš pro neočkování, ale zase nechci něco úplně zanedbat...
Někde jsem četla, že je možný odmítnout i povinný očkování, ale aby z toho nebyly nějaký tahanice třeba se soudama nebo tak...

nae
10. srp 2012

@sarkar ahoj,.
máš šťastie, že žiješ tu v ČR, zatiaľ je to tu miernejšie, ako v SR 🙂
----Chápu to správně, že dřív se už v porodnici nebo prostě po pár dnech očkovalo proti TBC, ale to teď padlo (jaký na to máte názor? Je lepší proti TBC očkovat nebo se moc nevyskytuje?

Očkovalo sa na 4. deň v porodnici, teraz zaočkujú len ohrozených jedincov ( to si možeš hocikde nájsť tie kritériá), ale nie v nemocnici, ale u pediatra alebo v očkovacom centre. Samozrejme si to možeš vyžiadať, ale rizík a komplikácií je viac, ako prínosu a TBC je naozaj minimum.

----a pak je hexavakcína od 9. týdne dál s tím, že by to mělo jít odložit do pozdějšího věku? A je možný hexavakcínu odmítnout, případně nechat očkovat jen proti některým nemocem?

Hexavakcína je podľa vyhlášky MZ ČR povinná v schéme 3 dávky v 1. roku života a 4. dávka do 18 mesiacov veku. Nie je definované, v ktorom presne mesiaci musí byť, ale snaha pediatrov je napichať prvú dávku už v 2 mesiacoch veku. Ja osobne som zatiaľ očkovanie odložila až po polroku veku najskor. Nie je to proti vyhláške, ale musíš byť pripravená na psychodusno u pediatra.
Odmietnuť možeš všetko očkovanie. Je možné si tiež v nejakom očkovacom centre alebo v nemocnici na klinike inekčných ochorení dohodnúť individuálny očkovací kalendár len podľa toho, čo chceš - samozrejme, musí byť ochota aj z ich strany... a pediatrovi len oznámiť, že máš ind. očk. schému.

---Jak se stavíte třeba k tetanu? Já už jsem měla jít před víc jak 2 lety na přeočkování na tetan, nešla jsem, a žiju, tak si říkám jaká je možnost, že se nakazí mimino...

Mimino by muselo mat naozaj hlbpkú infikovanú ranu bez ošetrenia, aby dostalo tetanus. Pokiaľ sa dieťa alebo dospelý poraní a je riziko nákazy, preočkujú aj na pohotovosti (aj keď len "preventívne"). Ja som sa tiež nebola dať preočkovať.

---A pak je povinná akorát obrna, spalničky, příušnice a zarděnky? A co tyhle nemoci, jak moc se vyskytují? A jak se případně léčí? Jsem spíš pro neočkování, ale zase nechci něco úplně zanedbat...

Toto je jedna z najhorších živých vakcín, je to veľmi široká problematika. Obrna je v hexavakcíne, spalničky, príušnice, zarděnky sú v rámci Priorixu-očkovanie MMR. Vyskytujú sa, ale sú dobe zvládnuteľné.
Pokiaľ ťa zaujíma všeobecne výskyt jednotlivých ochorení, vyhľadaj si info na Ministerstve zdravotníctva či hygiene - je to všetko na webe, len teraz nemám čas posielať presný odkaz, prepáč.
Dr. ti bude ešte tlačiť Prevenar/Synflorix, je to nepovinné, ale platí to štát. A ešte može tlačiť tetravakcínu namiesto Priorixu, ktorá naviac obsahuje aj očkovanie proti planým neštovicím (zbytočné).
Pokiaľ máš dcéru, časom ti budú tlačiť aj Silgard či podobnú vakcínu proti HPV (až vo vyššom veku dieťaťa).
U kojencov ešte núkajú Rotateq alebo Rotarix proti rotavírusom, to si platíš sama.

---Někde jsem četla, že je možný odmítnout i povinný očkování, ale aby z toho nebyly nějaký tahanice třeba se soudama nebo tak...

je to možné. Pravdepodobnosť, že by sa to dostalo až na súd, je naozaj malá...maximálne tak nejaká pokuta od hygieny a návšteva od sociálky, či nezanedbávaš svoje dieťa/deti.

sarkar
10. srp 2012

@nae Super, díky moc!
Právě přemýšlím, že si někde vyhledám kolik dětí umírá na spalničky/zarděnky atd.
Ale jinak bych nerada aby k nám šla sociálka, i když zase není důvod proč se bát. Jen že je to takový nepříjemný 😒 No, jsem zvědavá jak to dopadne...taky jsem zvědavá u jakýho pediatra zakotvím. Stěhujeme se do malýho města a tam je jen jedna MUDra, tak možná budeme muset někam dojíždět, ale zdraví mýho dítěte mi za to stojí.

pampeliska1
10. srp 2012

Dobrý večer,
chtěla bych se zeptat zkušenějších v problematice očkování, jestli lze nějak "bezbolestně" dosáhnout schématu očkování 2+1 u hexavakcíny... Ve vyhlášce se mluví o 3 dávkách :-/ v příbalovém letáku píšou, že se aplikují 2 nebo 3 dávky.. Takže teď fakt nevím, jak toho u dr. dosáhnout..spíš očkování propaguje, ale není nějaká fanatička 😅

nae
11. srp 2012

@pampeliska1 ahoj, ono tie dávky sú vlastne 4, lebo 4. sa aplikuje ešte do 18 mesiacov veku dieťaťa. Máš pravdu, že stačí schéma 2+1. Buď si to vyslovene s pediatričkou "vyříkáš", že vzhľadom na tvoje presvedčenie žiadaš "len" schému 2+1, tzn. 2 dávky do 12 mesiacov veku a potom tretiu, alebo može byť tvoje dieťa "každú chvíľu choré", takže prešvihnete termín na 3. dávku v prvom roku života...
Ak sa rozhodneš pre prvú možnosť, odvolaj sa priamo na príbalový leták (http://www.vakciny.net/pravidelne_ockovani/Infa...), kde je písané, že "Vaše dítě dostane celkem dvě nebo tři injekce, přičemž mezi jednotlivými injekcemi bude časový odstup vždy nejméně 1 měsíc." Inak je overené a doporučené, že ďalšia dávka je ideálna až po dvoch mesiacov od prvej.
Skús sa mrknúť ešte na stránky www.rozalio.cz , napr. tento článok http://www.rozalio.cz/index.php?option=com_cont...

nae
11. srp 2012

@pampeliska1 Dr. musia očkovanie propagovať, sú k tomu tlačení z vyšších miest, to je normálne. A keďže z toho majú aj ekonomické výhody, tak sa niet čomu diviť.

verusa.j
11. srp 2012

@pampeliska1 - také se o shématu 3plus1 píše v případě, žezačnete očkovat okolo toho třetího měsíce, když začnete později, to už zákon neříká, jak postupovat, zkus si to obhájit, že je to šetrnější a přitom také rovnocenně účinné, když už

pampeliska1
11. srp 2012

@verusa.j no my už jsme očkovat začli..První dávku vakcíny dostala ve 3 měs. a 1 týdnu, takže to by bylo v pořádku, kdybysme chtěli pokračovat v 2+1... No uvidíme, ještě to musím promyslet a pozjišťovat..
Ještě mě napadlo, že bych mohla dělat "blbou" ( i když ona ví, že jsem zdrav.sestra, tak nevím, jestli by to klaplo 😀 ), že jsem si četla příbalový leták a že teda nechápu, proč to musímdostat 3x+1, když v letáku je možnost i 2+1 a že jsem si ještě k tomu našla článek - viz @nae

@nae o tom článku vím, děkuju 😉 Jak jsem psala, my už jsme jednu dávky hexy dávaly..ale bylo to "až" ve 3 měsících, ne už v těch 9 týdnech, takže na schéma 2+1 bysme ještě mohly najet..

verusa.j
11. srp 2012

@pampeliska1 - vždycky můžeš najet na to schéma, ty jsi rodič, nejlépe, když mezi rpvním a druhým očkem je dvouměsíční rozdíl, držím palec, my zatím neočkujeme

monulkab
11. srp 2012

ahoj holky, dceři je 10 měsíců, máme zatím naočkováno 3x hexu a 2x prevenar, jelikož jsme ale po posledním očkováním zároveň hexy a prevenaru měli dost nepříjemné problémy....ve mezi 3-4měsícem se dceři zastavil PMvývoj, a od 6.měsíců cvičím vojtovku, tak jsem rozhodnutá už hexu ani prevenar nedoočkovat. Řeším teď promlém jak to vyřešit, jestli nechat doočkovat např. jen tetanus samostatně, nebo k němu ještě něco přidat...fakt nevím, s naším doktorem není moc řeč, oficiálně mi nikdy nepotvrdil že by v našich problémech a očkováním mohla být souvislost, ale já vím že naše problémy se začaly projevovat právě po očkování. RNDr. Petráš z vakcíny. net tuto možnost připouští. Je tu někdo, kdo hexavakcínu z nějakého důvodu už nedoočkoval? díky za info.