Mám strach očkovat, mám strach neočkovat

diviska
2. led 2012

Milé maminky, milé ženy. Odmítla jsem nechat očkovat svou nedonošenou dcerku ve 4 měsících hexavakcínou. Doktorka na mě křičela a nechala mě podepsat papír, že očkování odmítám. To ale není pravda! Rozhodně nejsem proti očkování, jen se mi nelíbí hexavakcína a nelíbí se mi očkování tak brzo. Samozřejmě mě ale děsí výskyt černého kašle.. když jsem chtěla po paní doktorce, ať mi očkování rozloží, řekla, že to neudělá. Vím, ale, že některé doktorky to dělají. Máte s tím zkušenosti? Můj instinkt řekl neočkovat, a já bych se nenáviděla, kdyby se malé po očkování něco stalo, ale zase jí nechci zbytečně vystavovat riziku neočkování - prostě hledám kompromis..máte někdo lékařku, která je přístupná diskuzi o očkování?

kalo
13. dub 2012

Odbočím od rozhovoru: holky je Prevenar (synflorix) povinný???

petja
13. dub 2012

@kalo není

ikarkulka
13. dub 2012

@verusa.j promiň, je mi dneska nějak divně (něco na mě leze a motá se mi hlava), tak mi to nemyslí a špatně se mi vůbec sestavují věty 😀
tak jsem taková strohá.

eliáš má jen to tbc, na které měl reakci a téměř do roka jsme kvůli tomu jezdili po kalmetizacích a řešili to (měl zvětšené zhnisané uzliny v podpaždí, dělali mu punkce, následkem čehož se mu to ještě víc zanítilo, takže jsme to pak léčili svépomocí tvarohem a odvarem z řepíku).
díky tomu se mi podařilo další očkování odložit.

první dr. se na to tvářila dost blbě, ale ona byla příšerná celkově, na poslední kontrole, kdy jsme tam byli, tak se mi vysmála, že dávám látkové plenky atd. a chtěla eliášovi dát hexu, ačkoli měl tu reakci, a ještě byl i nastydlý. takže jsme vzali nohy na ramena a přešli jinam. tady problém absolutně žádný, dokonce mi nová dr. sama nabídla tu hib, když nechci hexu.
já jsem to teda trochu sváděla na tu reakci po tbc, že se bojím, aby se to neopakovalo (což nám i řekla kalmetizační sestra, že je to více než pravděpodobné), tak možná i proto nás dr. do ničeho nenutí.
ale ona je celkově přístupná alternativám, mimojiné je to i homeopatka.

víš co, já si myslím, že tě do očkování nikdo nutit nemůže, a to, že je očkování povinné je jen velmi volný výklad. ale to je můj názor. každopádně momentálně je situace taková, že tě sice můžou nutit podepsat papír pro hygienu, že odmítáš očkování (viz @lucieeeee), ale to je asi tak vše.
takže jak se tváří doktor, to by mi bylo asi úplně jedno. doktor se nemá co tvářit, doktor s tebou o tom může diskutovat, může ti říct svůj názor, měl by ti kromě výhod očkování sdělit taky objektivně jeho rizika.
pokud se doktor jen tváří, tak bych ho vyměnila.

diviska
autor
13. dub 2012

@miana zatím o ní neuvažuji

dewnat
13. dub 2012

Ahoj holky,teď nás čeká druhý píchánec na spal,přiušnice atd. jaká může být max.pauza mezi vakcínamy?chtěla bych ji ještě posunout,protože malá byla dost přes zimu nachlazená,tak teď když už má konečně od kašle klid ji nechci zatěžovat vakcínou.díky

takyja
13. dub 2012

@dewnat Většinou se doporučuje cca 9 měsíců, jede podle toho i hodně států... ale jde přeočkovat i např. v 5 či 11 letech věku, jen je potřeba nahlížet na dítě tak, že bez té druhé dávky teoreticky nemusí mít protilátky. Závěr: počkala bych až bude zdravá aspoň měsíc a naočkovala cca květen třeba. Nečekala bych na léto, to se nedoporučuje, slunění očko neprospívá....

verusa.j
13. dub 2012

@ikarkulka - děkuji, mám na to taky takový názor, jen budu muset ještě pořádně prostudovat, ať mám čím argumentovat

kachen
13. dub 2012

Holky, videly jste Sama doma? Tento tyden bylo tema ockovani. 11.4. rozhovor s prof.Mudr. J. Jandou. Kdyztak si to pustte z archivu. Jaky z toho mate dojem. Ja teda nic moc. Jednostranne odprezentovany (to cituji kocenu z Nesuhlas s povinnym ockovanim, pac mam z toho stejny pocit a nic lepsiho me nenapadlo), pry tam psaly holky o negativnich zkusenostech a o tech tam samozrejme nepadlo ni slovo. 😒 Lituji, ale pan doktor me nepresvedcil...

ikarkulka
13. dub 2012

@kachen tak to se schválně mrknu, ale nedělám si iluze. není to tak dlouho, co bylo téma očkování v tom pořadu s jílkovou (máte slovo?) a to byla taky komedie.

kachen
13. dub 2012

@ikarkulka Jo, iluze si nedelej. Mate slovo mne tenkrat uniklo, chystam se, ze na to kouknu v archivu(jestli to tam teda bude).

petja
14. dub 2012

jj,Sama doma sem sledovala nejvíc mě dostal doktor co říkal,Matky,buďte rozumné a TBC neočkujte,není to tak dlouho co říkali,buďte rozumné a TBC očkujte!!! Teď říkají,jak bylo nebezpečné,když se očkovalo,bylo šíleně bezpečné! Já jsem ráda,že toto očko nemá ani jedno moje dítko.
Paní co psala,že dítě očkovat nedá,že věří v imunitu dítěte,kterážto se očkováním určo snižuje a že tělo si poradí nejlíp samo,mudr si skoro klepal na čelo a prej to je z doby Věř a víra tvá...přirozenost doktoři prostě neberou.Protože lékaři nechtějí lidi zdravé,ale nemocné,to dá rozum.

lucieeeee
17. dub 2012

@diviska moc díky za tipy a rady.. pomohly 😉
už jsem zas rámcově vyklidněná a rozhodnutá, čeká nás to nejspíš zítra. nakonec dám přece jen hexu,když penta sehnat nejde (očko proti obrně malé dát chci a narozdíl od žloutenky (kterou bych nejradši nedala vůbec) to nechci moc odkládat, takže by pak malá měla jedno očko za druhým a představa že do sebe dostane tolik bůhvíjakých přídatných sajrajtů z očka v tak krátké době (a do toho navíc určitě nějaký ten zoubek a tak 🙂 ), tak to vyřešíme nakonec přece jen takhle. malé už je v podstatě 6,5měsíce a je úplně v pohodě, navíc ještě docházíme na reiki,takže věřím,že vše bude v poho. ještě hodlám dneska volat do očkocentra do hradce králové na názor ohledně očkoschématu - standardně se očkuje po měsíci, ráda bych nechala delší rozestup (zatím jediný lékařský argument,který jsem od nich slyšela pro je, že dítě získá imunitu až po druhé dávce,takže je dobré,aby ji mělo co nejdřív po povolené měsíční pauze-na což mám trochu jinej úhel pohledu (kdyby ne,malá by už měla po všech třech dávkách).. ideálně bych ráda aspoň pauzu těch 6týdnů. no ještě se přeptám a pak dám vědět výsledek-třeba to někomu helfne.

@verusa.j těch půl roku mi taky přišlo jako moc důležitých. infanrix hib by měla umět v současnosti doktorka sehnat úplně standardně od svého distributora. dr.teda říkala,že neví jak to bude do budoucna,až doběhne ta generace dětí,které tím byly očkované povinně,když ještě hexa nebyla (ale možná to byla jen snaha mě ovlivnit pro hexu 🙂 ). jinak dr.tě do dřívějšího očkování nutit nemůže. buď to můžeš zkoušet oddalovat tvrzením o rýmičce nebo tak a nebo my jsme prostě jeli na férovku,doktorce to řekli na rovinu a na 4.měsíci jsme pro hygienu podepisovali,že jsme seznámeni s rizikem černého kašle a na 6m, že "odmítáme očko",ale o tom jsem už psala. a pokud má malá nějaké zdravotní kontraindikace, pro které takhle uvažuješ,můžeš zkusit ještě očkocentrum v motole,kde očkují děti s nějakými predispozicemi nebo nemocné. každopádně přeju pevné nervy, kuráž a nedej se-od toho jsme maminky, abychom se za svoje děťátka bily jako lvice a dělaly pro ně,co pokládáme za nejlepší! 😉

lucieeeee
17. dub 2012

Výsledek telefonátu s lékařem očkocentra FN Hradec králové ohledně očkoschématu: v podstatě doslovně: vzhledem k tomu,že holčičce je už půl roku, doporučuju schéma 2+1 (3+1 má prý smysl jen u menších dětí,když se ta první vakcína očkuje brzy, a teď už je zbytečné), s tím že rozestup mezi 1.a 2.dávkou 6-8týdnů a třetí pak za 5-6měsíců. a znovu mě upozornil na riziko černého kašle,neb imunita se utvoří až po druhém očku. hurááááááá!!! mám obrovskou radost (o schématu 2+1 jsem už taky přemýšlela) - takže rozhodnuto - naše koťátko dostane jen 3dávky a ne 4(tzn.míň přídatných látek a všeho) a ještě s delším rozestupem (což je u 2+1 jasný). skáču do stropu radostí (a dr. zítra až to uslyší tak možná už z okna... 😀 ).

karmenta
17. dub 2012

Poradte prosím co vybrat - měli jsme reakci na Prevenar + hexa, ted máme jít na očkování a mám vybrané tyto varianty
1) bud infarix klasicky - bez žloutenky a hemofila, ve 2+1 s tím, že poslední by byla infarix IPV hib (prý když je dítě starší 1 rok stačí hemofil 1x)
2) nebo Infarix hib + monovakcíny (asi imovax polio a později engerie B)

pan doktor se k tomu vyjádřil že on tedy souhlasí s tím, že bude očkovat Infanrix ve schématu 2+1, 1 dávku hiberix, poliomyelitidu je třeba naočkovat zvlášt ve schématu 3+1 (imovax polio), ale že on by začal očkování 1dávku hiberix.

rkrs
17. dub 2012

@lucieeeee Ahoj. Dnes jsem byla se synem na 3.měsíční prohlídce. Očkování zatím (k nelibosti dr.) oddalujeme. Až se do něho pustíme, chtěla bych taky schéma 2+1, vzhledem k tomu, že už jsou malému 3 měsíce. Dr. však neví, zda je ochrana stejná jak při 3+1 a doporučuje spíš toto schéma☹ Ovšem já mám za to, že pokud o schématu 2+1 hovoří i příbalový leták jako o jedné z možnosti pro děti starší 3. měsíců, musí být ochrana tatáž. Doufám jen, že pak nebude problém s přijetím do školky...Jinak mě dr. pořád straší černým kašlem, dokonce jsem musela podepsat papír, že beru na vědomí, že černý kašel může mít pro dítě fatální následky...☹

lucieeeee
18. dub 2012

@rkrs ahoj. nic si z toho papíru nedělej. taky jsem ho podepisovala. to strašení mi sice taky trochu nesedělo,ale chápu,že doktorka si potřebuje krýt tím papírem záda - je to pro její ochranu,kdyby cokoli... kdyby měl malej rýmičku,bylo by to jiný-napsala by rýma a je to, ale my jsme přece rády,že máme děťátka zdravá. 🙂 o účinnosti schémat 2+1 a 3+1 si přečti na www.vakciny.net - tam jsem to koumala já. hodně stručně,jak jsem to pochopila já: účinnost je v podstatě skoro stejná.v některých jiných státech mají 2+1 jako standardní očkovací schéma (jedou myslím 4+6m). rozdíl je myslím jen v tom,že když se první dávka dá v2nebo3.měsíci,tak pak není tak účinná (proto se dává ještě ta 3,aby bylo dobré krytí) a takhle brzy se zase dává proto,aby dítě mělo imunitu co nejdřív(a tu získává po druhé vakcíně...). teda tak jsem to aspoň pochopila. a pak je možná ještě trochu rozdíl v účinnosti-že 2+1 asi o 2%možná míň je účinná do podání +1dávky za půl roku - tj.má 96%, zatímco 3+1 má do té poslední dávky účinnost 98%, ale nepochopila jsem, je-li to účinnost u jednotlivce (jakože má96 a 98%ochranu proti nemoci) a nebo že 96 a 98% očkovaných má ochranu a ten zbytek žádnou. to nevím. po té poslední dávce se rozdíl prý smývá. tohle mi takhle zase vysvětlovala dr.,která pracuje v českém zastoupení firmy,co infanrix vyrábí,a má na starost tyhle odborné věci. jestli chceš,podívej se ještě do té studie,tam je to podrobně (četla jsem to před čtvrt rokem,tak už to tak do detailu nevím).každopádně myslím,že kdyby byl rozdíl velký a pro dítě nevýhodný,včera by mi vedoucí lékař očkovacího centra fakultní nemocnice to 2+1 nedoporučil... a vzetí do školky myslím řešit vůbec nemusíš. očkovaný budete a očkovací schéma je školce jedno (navíc to se nejspíš do potvrzení pro školu ani nepíše, a i kdyby - vždyť je to naprosto legitimní, psané i v příbal.letáku..) 🙂 tak snad jsem ti aspoň trochu pomohla. nás čeká diskuze na téma 2+1 za chvíli 🙂

verusa.j
18. dub 2012

@lucieeeee - naše holčička je úplně zdravá, ale prostě od té doby, co si čtu o očku, tak jsem rozhodnutá to alespoň oddálit, ještě jsem se s doktorem o tom nebavila, ale budu bojovat

verusa.j
18. dub 2012

@lucieeeee - potom napiš, jak jste dopadli ohledně diskuze s doktorem, taky mě to zajímá, jestli pak mám říct, že chci to Infanrix Hib 2plus1, tomu schématu moc nerozumím

lucieeeee
18. dub 2012

@karmenta ráda bych poradila,ale tomuhle vůbec nerozumím. za sebe bych asi,kdyby mělo dítko nějakou větší reakci,rozkládala,jak jen to jde,ale jak říkám-tyhle varianty jsem si nijak nezjišťovala. a pokud bych bydlela dostupně od prahy, kontaktovala bych očkovací centrum v praze motole,kde s tím mají asi největší zkušenosti...

lucieeeee
18. dub 2012

@verusa.j tak diskuze se o týden odkládá 🙂 mám opar,takže malou teď očkovat není dobrý...

verusa.j
18. dub 2012

@lucieeeee - a ty už si nějak o očku mluvila s pediatrem nebo ještě vůbec? Já mám strach, že při diskuzi zabřednu do toho, že nebudu umět argumentovat jako laik, mám sice něco načteno, ale úplně se neorinetuji

lucieeeee
18. dub 2012

@verusa.j toho jsem se taky bála-i když něco víme,nejsme všeznalí a navíc nejsme doktoři... jojo, s paní doktorkou se na téma očkování bavíme od 3m (teď je nám půl roku a kousek). věděla jsem,že chci odložit a rozhodla jsem se,že půjdu na rovinu a nebudu lhát o rýmičkách,teplotkách nebo čem všem (přišlo mi to fér a taky abych ještě něco nepřivolala 🙂 ). zvolila jsem pocitovou iracionální strategii - protože těžko se můžem doktorům plést do řemesla,přece jen jsme laici (nám se do našeho řemesla taky nikdo neplete a kdyby jo,těžko to ponesem 🙂 ). na 3m.prohlídce, když se mělo očkovat, jsem řekla,že mi malá připadá ještě na očkování maličká (byla rozměrově naprosto průměrné,zdravé miminko) a že na to ještě nejsem připravená, že bysme ještě chtěli počkat. na tohle ti doktor těžko něco řekne,protože věcný argumenty jsou z jinýho ranku (a navíc mi to přijde lepší,protože se tím člověk nepouští do znalostního "přebíjení"(přesně jak říkáš-jsme laici).a ptala jsem se jí na názor hexa x rozložení a tak (byla pro hexu). dr.se mě chvíli snažila přesvědčit naočkovat hned hexou a pak mě objednala za měsíc. na 4.m. jsem řekla,že jsme se s manželem rozhodli,že naočkujeme až na půl roce (aniž bych něčím argumentovala) a že bysme chtěli jinou vakcínu-infanrix ipv+hib (penta bez žloutenky) a co pro to máme udělat. dostala jsem podepsat papír,že jsem byla upozorněna na nebezpečí černého kašle,a dohodli jsme se,že dr.vakcínu objedná přes distributora (měla stát kolem tisícovky jedna) a rovnou nás objednala na 6m. no a na půl roční prohlídce se mi dr.omlouvala,že vakcínu od distributora nesehnala a že jsou alternativy: hexa nebo hib+obrna a žloutenka zvlášť a nebo že si to můžu zkusit ještě sehnat sama. dohodli jsme se,že budu ještě shánět a protože jsme neočkovali na půlroce podepisovala jsem papír že aktuálně nesouhlasím s povinným očkováním (a to už jsem tady psala). pak jsem sháněla po všech čertech vakcínu,abych zjistila,že v čechách aktuálně sehnat nejde. no a pak jsme skončili u hexy. toť naše celá story 🙂 omlouvám se ostatním za délku příspěvku... veru, držím palce. jseš máma,takže na tobě konečné rozhodnutí je a taky i ty pak neseš důsledky (ne doktor). takže doktor může říct svůj názor,doporučit,nechat podepsat nesouhlas a domluvit se s tebou na variantě,co je pro tebe schůdná a nebo ti řekne,že do tvé varianty nejde a pak by sis hledala jiného doktora... 😉 diskuze to většinou nebývá moc příjemná (ikdyž moje dr.je hodná), ale myslím,že stojí za to - jsou to přeci NAŠE děti 😉

petja
18. dub 2012

@karmenta a nebyla to reakce na Prevenar?

karmenta
18. dub 2012

@petja je to možné, už po prvním prevenaru slabá reakce byla, ale po té kombinaci se to dost zesílilo. Každopádně ted se bojím dát cokoli

petja
18. dub 2012

@karmenta a ten prevenar další dávku jsi dala? Já myslim že ten bez žloutenky by stál za úvahu a tu potom doočkovat před školkou,páč je povinná 😝

zuzanaa2
18. dub 2012

je to tezky...ja jsem dala syna ockovat na vsechny ty povinne + rotaviry. A to kvuli dceri, ktera se touto infekci dotala do nemocnice a bylo to strasne! Zatim nemel zadou vaznou reakci, jenom teplotu a po Nurofenu jsme ani nevedeli, ze byl ockovan. Taky jsem premyslela, ze bych ho dala ockovat proti klistatum, ale uz mam z tech ockovani vazne strach. Ted toho pisou hodne, ze to muze i skodit, tak nevim...

verusa.j
18. dub 2012

@lucieeeee - takže jste nakonec nesehnali tu jinou vakcínu než HExu? Jinak to budu asi řešit stejně

lucieeeee
18. dub 2012

@verusa.j jak jsem už psala tušim na předchozí stránce - sehnat v čechách nejde - pentavakcína (infanrix ipv+hib) bez žloutenky je v čechách registrovaná a povolená a všechno,ale protože pojišťovny mají poptávku po hexe,která je v naší vyhlášce,tak penta sem distribuovaná vůbec není a v čechách nejde sehnat (řekl mi pan z té farmaceutické firmy,co ji vyrábí,on má tu vakcínu v čechách na starost).k dispozici ji nemá ani žádné očkovací centrum (hradec, ani motol).jedině by sis pro ni dojela do ciziny... takže buď můžeš mít tetru a zbylý 2 doočkovat nebo hexu. chtěla jsem žloutenku očkovat těsně před školkou, pokud vůbec, ale holt když to nejde, bude hexa. tolik látek navíc (kdyby měla tetru) se mi do malé cpát nechce,navíc v tak krátkém čase... tohle mi přišel jako rozumný kompromis a nejdůležitější mi přišlo,že už je jí půl roku a imunitní systém relativně vyzrál.. 😉

karmenta
18. dub 2012

@petja dostala tři prevenary a při třetím prevenaru se právě dala první hexa a to reakce začla naplno

verusa.j
18. dub 2012

@lucieeeee - teď jsem zmatená, takže ta tetra bude asi to infanrix hib - to by mělo být přeci šetrnější ne? jaké je tam to schéma? promin, žese pořád ptám, jak pako