Mám strach očkovat, mám strach neočkovat

diviska
2. led 2012

Milé maminky, milé ženy. Odmítla jsem nechat očkovat svou nedonošenou dcerku ve 4 měsících hexavakcínou. Doktorka na mě křičela a nechala mě podepsat papír, že očkování odmítám. To ale není pravda! Rozhodně nejsem proti očkování, jen se mi nelíbí hexavakcína a nelíbí se mi očkování tak brzo. Samozřejmě mě ale děsí výskyt černého kašle.. když jsem chtěla po paní doktorce, ať mi očkování rozloží, řekla, že to neudělá. Vím, ale, že některé doktorky to dělají. Máte s tím zkušenosti? Můj instinkt řekl neočkovat, a já bych se nenáviděla, kdyby se malé po očkování něco stalo, ale zase jí nechci zbytečně vystavovat riziku neočkování - prostě hledám kompromis..máte někdo lékařku, která je přístupná diskuzi o očkování?

pajenka
5. pro 2012

@kaaccka Co tahle vyhláška? http://www.vakciny.net/normy/norma_p11.htm
Kopíruju: Základní očkování se provede v době od započatého devátého týdne po narození dítěte třemi dávkami hexavalentní očkovací látky proti záškrtu, tetanu, pertusi s acelulární složkou, invazivnímu onemocnění vyvolanému původcem Haemophilus influenzae b, virové hepatitidě B a inaktivovanou očkovací látkou proti přenosné dětské obrně (dále jen "hexavalentní očkovací látka")

nae
5. pro 2012

@pajenka Máš pravdu, že vo vyhláške je písané o hexavalentnej vakcíne, pritom v ČR je dostupná jediná (asi aj vo svete). To je podľa mňa totálne proti akejkoľvek slobode výberu očkovacej látky, na ktorú by sme mali mať právo myslím podľa Úmluvy o biomedicíne alebo podľa podobného dokumentu? Možno @klara.jas to upresní, teraz presne neviem.
Pýtala som sa na tento problém aj v rámci Rozalia, ale nikto mi na to neodpovedal...
Keby sa v tom niekto chcel silou mocou vŕtať, tak áno, aj keby si naočkovala všetko monovakcínami, tak si nepslnila vyhlášku...je to na hlavu postavené, ale myslím, že až taká obmedzenosť v úradníckom myslení tu v ČR zatiaľ nepanuje...

@kaaccka To máš starý zákon, po novom je to takto:

VYHLÁŠKA (č. 299/2010) ze dne 25. října 2010 o očkování proti infekčním nemocem

§ 4 - Pravidelné očkování proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli, invazivnímu onemocnění vyvolanému původcem Haemophilus influenzae b, přenosné dětské obrně a virové hepatitidě B

(1) Základní očkování se provede v době od započatého devátého týdne po narození dítěte třemi dávkami hexavalentní očkovací látky proti záškrtu, tetanu, pertusi s acelulární složkou, invazivnímu onemocnění vyvolanému původcem Haemophilus influenzae b, virové hepatitidě B a inaktivovanou očkovací látkou proti přenosné dětské obrně (dále jen "hexavalentní očkovací látka") v průběhu prvního roku života dítěte, podanými v intervalech nejméně jednoho měsíce mezi dávkami, a čtvrtou dávkou podanou nejméně šest měsíců po podání třetí dávky. Čtvrtá dávka hexavalentní očkovací látky se podá nejpozději před dovršením osmnáctého měsíce věku dítěte. U dětí očkovaných proti tuberkulóze se základní očkování hexavalentní očkovací látkou provede od započatého třináctého týdne po narození dítěte, vždy však po zhojení postvakcinační reakce po očkování proti tuberkulóze.

nae
5. pro 2012

@kaaccka
----Teď jsem četla vyhlášku a tam je napsané, že se musí očkovat 4 dávky. Nemáš zkušenost jestli jdou naočkovat 3 aniž by to byl problém s hygienu nebo se školkou?

Úprimne - čo na to hygiena, mi je jedno, a čo na to školka - to ti možem napísať možno až za 2,5 roka, pokiaľ budeme Pediacelom očkovať... Všetko závisí hlavne od toho, ako ti to napíše dr. do prihlášky a či je riaditeľka školky normálna, a nie hnidopich.

kaaccka
5. pro 2012

@pajenka
@nae díky za upřesnění, nevšimla jsem si, že byla novelizace. Uvidím v pátek, co doktorka na to, že bych chtěla očkovat Pediacel 2+1 nejdřív v půl roce., ne-li později Teď jsou malé 3 měsíce...

terezka312
15. pro 2012

Ahoj holky, mohly byste mi prosím poradit? Chtěla bych nechat oočkovat syna Pediacelem, ale moje doktorka se ptala svého dodavatele léků a vakcín a ten ho nemá. Nevíte, jak by se dal sehnat? Můžu si ho třeba nějak obstarat sama? A je vůbec v čr registovaný? Protože pokud ne, tak ho doktorka samozřejmě nenaočkuje... Děkuju za rady. 🙂

nae
15. pro 2012

@terezka312 ahoj, Pediacel je v ČR dostupný a registrovaný. Dodávateľom je firma JK Trading. Sama si to ale určite nebudeš mocť objednať, keďže je to na recept. Doktorka vystaví recept, s tým zájdeš do lekárne (čím vačšia-významnejšia, napr. fakultná lekáreň, tým lepšie - napr. v Motole by s tým nemal byť problém, keďže je tam aj očkovacie centrum). Tam ho buď hneď majú, alebo objednajú. Dodanie by malo byť do týždňa.

terezka312
15. pro 2012

@nae Super, moc děkuju, takže mi stačí mít recept od doktorky a v lékárně už ho seženou 🙂

nae
15. pro 2012

@terezka312 Presne tak. Jedna dávka stojí cca 800 Kč. Neviem, aké staré máš miminko, ale pokiaľ je staršie, ako pol roka, stačí očkovacia schéma 2 plus 1.

terezka312
15. pro 2012

@nae Jj, bude mu víc jak půl rok, určitě chceme jet ve schématu 2+1. Akorát se divím, že to moje doktorka tohle nevěděla. Jednak že nezná tu vakcínu a jednak že ji nenapadlo to řešení s receptem. Prostě mi řekla, at si to někde seženu nebo jí dám vědět, kde to má sehnat ona 😕

kaaccka
15. pro 2012

@terezka312 já jsem dostala recept na pediacel a ptala jsem se v lékárně, jestli ho maji. Tam mi řekli že to objednají a do 2. dne to přijde. Stoji necelých 900 dávka.

terezka312
15. pro 2012

@kaaccka tak super. já už se bála, že budu muset vymýšlet alternativu, když hexu dát nechci, jestli infanrix nebo infanrix hib.tak dlouho jsem přemýšlela, až mi nakonec spadl z nebe pediacel a nakonec už to s ním vypadalo tak zle 😀

nae
16. pro 2012

@terezka312 Pokiaľ je jej zdroj informácií len ten jej súkromný farmaceutický dodávateľ, tak sa niet čomu diviť, že o Pediacele ani nevedela 😉

terezka312
16. pro 2012

@nae zároven s diskuzí jsem psala ještě stejný dotaz i Petrášovi z vakciny.net (nevěděla jsem, jestli někdo z vás bude vědět odpověd) a ten mi napsal, že distributor Avenier, od kterého pediatr objednává ho nemá, že si ho ale doktorka sama může objednat u JK Trading, který je jediným distributorem Pediacelu v CR 🙂 tak jen tak pro doplnění

nae
16. pro 2012

@terezka312 Ďakujem za doplnenie.Tak to teraz závisí na ochote tvojej dr.🙂 Ak sa jej do toho nechce, tak nech ti dá ten recept a ty si to zariadiš.

terezka312
16. pro 2012

@nae to zas myslím, že ochotná bude, ona říkala, že by mi to sehnala, ale že neví kde, když ten avenier to nemá a ten jí samozřejmě neřekl, kde se to sehnat dá. takže jí zavolám a domluvíme se, jak na to 🙂 ted se ještě rozmyselt, kdy očkovat. chtěla jsem o nejpozději, ale prý tu je ted několik případů černého kašle, tak se trochu bojim

nae
16. pro 2012

@terezka312 Ja mám malého ešte neočkovaného a čierneho kašľa som sa bála, kým nemal 4 mesiace, teraz sa už nebojím - samozrejme, nepriala by som to nikomu, a nechcela by som ho chytiť ani ja a už vobec nie deti, ale čím viac človek vie, tým si je istejší...
Po očkovaní trvá, kým sa vytvoria protilátky, jedna dávka ochranu nezaručí a ani výrobca nezaručuje, že celé očkovanie bude fungovať. Keď sa na to pozerám z tohto pohĺadu, naozaj je najlepšia prevencia a získavanie informácií, ako si s čk a inými hroziacimi ochoreniami poradiť.
p.s. čiernym kašľom pediatri strašia najčastejšie, aj u nás to tak bolo.
p.s.2 v takom prípade doporučujem položiť otázku, ako je možné, že epidémie čk sa stále peridicky opakujú a infekcia stále koluje v populáciii, a šíri sa medzi zaočkovanými jedincami? 😉

pajenka
17. pro 2012
terezka312
18. pro 2012

@nae no právě že u mý doktorky to moc není o strašení, ona je proti očkování a doporučuje očkovat jen něco a co nejpozději a schvaluje mi volbu očkovat až později, ale upozornila mě, že měla v poslední době v ordinaci děti s černým kašlem a taky že jsou děti, co ho mají a šíří dál, ale vzhledem k očkování mají slabý průběh, takže se u nich na to nepřijde, ale i tak jsou nosičem nemoci. tak toho se trochu bojím, protože varianta nechodit mezi lidi jde dodržovat jen částečně. tak právě nevim. myslela, jsem, že bych oočkovala alespoň sebe, jako hlavní možný zdroj nákazy dítěte, ale nenašla jsem vakcínu čistě proti černému kašli, všechny jsou kombinované

nae
18. pro 2012

@terezka312 Áno, máš pravdu, monovakcína nie je... čo sa týka očkovania dospelých - chápem tvoje rozmýšľanie, mne tiež všeličo behá po rozume. Keby som mala zaručené, že čk vďaka očkovaniu neochoriem, tak idem do toho. Ale práveže existuje výskum, podľa ktorého sú očkované osoby až 40x náchylnejšie na ochorenie podobnou baktériou - Bordetellou parapertussis - toto ochorenie je ako čk, ale má mierny priebeh a je v podstate ťažko rozpoznateľný od "bežného" pokašliavania.
100% izolácia malého tiež nie je možná - človek občas musí medzi ľudí, niečo vybaviť, do poradne, na rodinnú oslavu apod. Ja som mala strach akurát tak do pol roka, ale teraz sa už nebojím, lebo mám načítané, že v tomto veku je to už pomerne dobre zvládnuteľné antibiotikami a hlavne správnym polohovaním.
Inak máš dobrú pediatričku, vyzerá rozumne, nechce sa dať naklonovať? 😉

terezka312
18. pro 2012

@nae Tak i tahle pediatrička má určité vady, ale co se týče očkování, tak jsem ráda, že mám zrovna ji a nemusím nic vysvětlovat nebo si něco obhajovat a zároven nejsem za černou ovci. Našemu prckovi bude půlrok v pátek, tak doufám, že bude vše ok, než to očkování provedem, zatím jsme objednaní na konec února. 🙂

sabinac
9. led 2013

@ofelieee Muzu se zeptat na tu doktorku za Brnem co neockuje?Kde to je a jak se jmenuje?Jsem z Brna a jsem ochotna dojizdet 🙂 Diky za radu

centaurea11
18. led 2013

Dobrý večer, za dva měsíce se stěhujeme do Prahy. Prosím, mohla by mi některá z vás napsat kontakt na pediatra, který mě nebude nutit do očkování - klidně i širší Praha (západ apod.)? Máme předchozí 2 negativní zkušenosti s vakcínou + oba rodiče vážné autoimunitní onemocnění (já 4 týdny po očkování tetanem). Nechci už očkovat vůbec nic. Klidně do IP. Všem moc děkuju! M.

vbrnka
18. led 2013

babulky ja len tak ze uz mame po 4tej davke a davala som pediacel..po predchadzajucich troch hexach nemal nic ani len poriadne zvysenu teplotu..po pedi prvy vecer nic..druhy den..napuchnuta polka ritky na dvojnasobu beznej velkosti..a pod kolienkami sa objavil ekzem ktory do teraz nechce odist ...:( som chcela dat setrnejsiu moznost a skoncilo to na figu ...

verusa.j
16. bře 2013

@vbrnka - to mě mrzí, ted otázka, jestli by to stejné nenastalo po té hexe, četla jsem, že ta 4 dváka má nejvíce reakcí

jankapavol
17. bře 2013

kdo si chce udělat uplne objektivní názor, můžete si ho přijit udělat sem:

vbrnka
17. bře 2013

@verusa.j no je to mozne..preto sm stvrtu odkladala dlho dlho..maly ju dostal az tesne pred druhym rokom a myslela som ze aj setrnejsiu..ale je mozne ze s hexa by to bolo este horsie...

kajalka
1. dub 2013

Zdravím holky! Pomalu začínám přemýšlet nad výběrem pediatra. Nejsem ještě rozhodnutá, jestli nebudu očkovat vůbec a nebo jestli to posunu až po 2. - 3. roce života. Vybíraly jste pediatra podle jeho přístupu k očkování, mluvily jste s ním předem? Nebo jste k někomu nastoupily a řešily, až když to přišlo?

pajenka
2. dub 2013

@kajalka Ahoj, tak já jsem to řešila, až jak to přišlo, předem ne, nevím, odkud jsi, ale u nás jsem si moc z dr vybírat nemohla, zatím je to ok, očkování odloženo a budem (jestli budem) očkovat ve schematu 2+1

eficenka
2. dub 2013

@kajalka
ahojky.... pediatra sem si vybrala v těhotenstív kdy sem chtěla ještě očkovat... ted sme se ale rozhodly neočkovat a pediatrička začala vyhrožovat že nás nahlásí...
před pár týdnama sem vzala auto a objela pediatry v okolí ( celkem 5) no a našla sem jednu, která "schvaluje" že nebudeme očkovat 🙂 takže tak...

radush7
3. dub 2013

Ahoj, já to řešila taky, až jak to přišlo. Podotýkám, že jsem o očkování nepochybovala do doby, než jsem si začala hledat, jestli je vhodné očkovat, když jsme byli ve styku s děckem, co pak dostalo neštovice. Děkuji této "náhodě", která mě probrala ze slepé důvěry k systému a přinutila mě, se zamyslet a vyhledat si k tomu, co šlo. Měnila jsem po letech pediatra dětí (z důvodu jeho pití alkoholu) a nová lékařka, při mé zmínce do telefonu, jestli je ochotná respektovat mé obavy, na mě spustila, že jestli vím, kolik je hliníku v mateřském mléku... Takže jsem u ní nechala jen hošíky (plně očkované, oba s diagnostikovanou poruchou pozornosti útlumového charakteru - ADD) a pro dceru jsem si našla pediatra, který je školený ve FRM(nanofarmakologie) o níž jsem se dočetla, že pomáhá "zrovnovážnit" imunitní odezvu organismu po očkování a zároveň detoxikuje. Sice k němu dojíždím 40 km, ale nedělal ze mě při pohovoru blbku, měla jsem sepsaný z domu naše odmítnutí, v ordinaci jsem mu podepsala jeho. Načetla jsem co se dalo, vypsala jsem si statistiky ze SZú, porovnala data. Očkování posunujeme minimálně po prvním roce života. Použijeme méněvalentní dostupné vakcíny. Aktuálně jsem si zjistila, že mikrobiologické laboratoře (např. zde http://www.vidia-diagnostika.cz/doc/204/) ze stěru nosohltanu, identifikují přítomnost Bordetella pertussis a Bordetella parapertussis. Na jejich stránkách je i popis průběhu nemoci, což mi vlasně nikdo předtím nedokázal popsat, jak to je s průběhem nemoci. Ptala jsem se na cenu za vyšetření samoplátcem, je - 1120kč. Toho černého kašle se samozřejmě obávám, vyhýbám se s malou přelidněných míst. Ale bojím se ho méně než toho, že by mohla mít následky po očkování zapřičiněné způsobem, jakým se u nás očkování provádí. Ostatní očkované nemoci nehrozí, dle toho co jsem si k nim zjistila, takhle bezprostředně. Po tom co jsem načetla, už se tomu systému nemůžu s důvěrou odevzdat. Trochu jsem se rozepsala, ale je to proto, že jsem zprvu taky pátrala po diskuzích a byla jsem vděčná za sdílení tohohle tématu s ostatníma. Jestli by ti to pomohlo, můžu ti poslat i text našeho odmítnutí očkování hexavakcínou. Měj se R