Mám strach očkovat, mám strach neočkovat

diviska
2. led 2012

Milé maminky, milé ženy. Odmítla jsem nechat očkovat svou nedonošenou dcerku ve 4 měsících hexavakcínou. Doktorka na mě křičela a nechala mě podepsat papír, že očkování odmítám. To ale není pravda! Rozhodně nejsem proti očkování, jen se mi nelíbí hexavakcína a nelíbí se mi očkování tak brzo. Samozřejmě mě ale děsí výskyt černého kašle.. když jsem chtěla po paní doktorce, ať mi očkování rozloží, řekla, že to neudělá. Vím, ale, že některé doktorky to dělají. Máte s tím zkušenosti? Můj instinkt řekl neočkovat, a já bych se nenáviděla, kdyby se malé po očkování něco stalo, ale zase jí nechci zbytečně vystavovat riziku neočkování - prostě hledám kompromis..máte někdo lékařku, která je přístupná diskuzi o očkování?

luthien.k
20. bře 2014

@karchinka a to ještě považ, že i plně očkovaný může tu nemoc klidně chytit 😉 I když zatím k tomu není tolik indicií, jak u černého kašle. Navíc pokud je dítě, tak tyto dětské nemoci nejsou pro jinak zdravé dítě nebezpečné 😉

karchinka
20. bře 2014

@luthien.k já vím, s tím počítám, taky jsem jako malá byla očkovaná na neštovice, příušnice a obojí jsem měla... vím, že očko 100% nechrání, ale pokud už k nakažení přece dojde, očko může mírnit příznaky, což mi přijde jako plus... mě spíš štve přístup dr., naše stará dr. vždycky říkala, že imunitní systém musí být dostatečně na očko připravené, jinak očkování nemá smysl, protilátky se dostatečně nevytvoří a navíc může být škaredá nežádoucí reakce...
a taky pořád nechápu, proč musím nechat své dítě očkovat proti třem dětským nemocem, když třeba proti neštovicím se už neočkuje - mi ty nemoci přijdou srovnatelné, ale proti jednomu se očkuje a proti druhému ne... přitom starší syn má na neštovice docela nehezké vzpomínky, velké jizvy na bříšku a pár dírek i na obličeji a nemluvím o těch šílených teplotách, nebýt naší kožní dr., která nám 5. den vysokých teplot a šílených boláků předepsala antivirotika a atb vodičku, zakázala pudr, tak nevím... naše dětská nás ani nechtěla vidět, jenom po telefonu řekla, že máme mazat pudrem a nechodit do kolektivu :(

verusa.j
20. bře 2014

@karchinka povině se očkuje na splaničky, zarděnky a příušnice, na pravé neštovice se přestalo očkovat v 70. letech, na nepravé se očkuje nepovinně
Ad . - Hodně čtu, že když očkovaný chytne danou nemoc, na kterou je očkovaný, průběh je mírnější a ještě jsem k tomu nenašla nějakou studii, kteár by toto řešila, srovnávala

marecekavendulka
17. dub 2014

@diviska paní doktorce bych zamávala a již se tam s malou neukázala..

dorinek
21. dub 2014

@diviska - možná je to už pasé, ale pokud hledáš rozumnou doktorku, tak já chodím k mudr. Matějkové a ta bere moje neočkování naprosto v klidu. Žádný vyhrožování, žádný přesvědčování, vše bere naprosto v klidu, mé argumenty akceptuje a k ničemu mě nenutí.

petikx
24. dub 2014

Ahoj, je někdo, komu proplatili Pediacel? Jde mi o princip Hexa je hrazená státem Pediacel ne. Dcera je silný atopik na bkm a Hexa obsahuje laktozu, naočkovali jsme Pediacel ze zdravotních důvodů. Na pojišťovně se kasají..Hexa dávka stojí 1600,- kč a a Pediacel 860,- kč.. Zkouším se dát do boje s větrnými mlýny..

milliet
4. kvě 2014

Ahoj maminky 🙂 Jsem moc rada, ze jsem nasla tuto diskuzi. Za tyden se nam ma narodit prvni miminko a uz se asi mesic, se zabyvam ockovanim. Patrim k tem stastnym, co si mohou vybrat. Zijeme totiz ve Velke Britanii. Nicmene by jsem se potrebovala dopatrat, jaka ockovani jsou dulezita a opodstatnela a ktera jsou "pouze" preventivni. Jestli nektera z vas ma takove informace, byla by jsem moc vdecna za info, nebo jestli by jste mne mohly pripadne odkazat na nejake stranky ci nejakou literaturu. Vynechat ockovani uplne se bojim, proto by jsem rada zvolila "zlatou stredni cestu". Predem moc dekuji. Drzim vam vsem zodpovednym 😉 maminkam palce, aby jste nasly spolecnou rec s doktorama.

indy2
4. kvě 2014

@milliet závidím tu možnost výběru.. co my bychom za to zde daly 😵 nicméně pro nastudování více informací doporučuji nějakou ze skupinek zde, Očkování x neočkování případně Nesouhlas s povinným očkováním, přestože píšeš, že se neočkovat úplně bojíš.. možná máš jen ještě málo informací.. začínala jsem takřka stejně, jako ty 😵 až na to, že já jsem očkování začala řešit až po narození malé a naštěstí jsem to stihla nastudovat včas.. do té doby jsem jen odkládala odkládala a studovala studovala 😵 Hodně štěstí!

keirra
4. kvě 2014

Ahoj milliet, já jsem dlouho nastudovávala, nejsem extrémní odmítač očkování, ale taky jsem nechtěla naprat hned všechno do svého miminka. Pomohla mi knížka Očkování pro a proti od Martina Hirteho, je ale hůř čtivá (je i pro odbornou veřejnost). Taky se můžeš podívat na stránky www.vakciny.net. Jen pro info, nakonec jsme se rozhodli takto: v žádném případě neočkovat před 6. měsícem, očkovali jsme namísto Infarix Hexa jen pětisložkovou vakcínou Pediacel - neobsahuje očko proti žloutence B (tu případně doočkujem před pubertou, nemoc se přenáší krví a pohl. cestou) a má v sobě méně hliníku. Očkovali jsme ve schematu 2+1 namísto 3+1 (je z hlediska účinnosti rovnocenné, ušetříš jednu injekci miminku), a to v 8., 10. a 16. měsíci. Očkování proti MMR budeme určitě taky odkládat, nebo možná nebudem očkovat vůbec.

milliet
9. kvě 2014

Preji krasny den a mockrat dekuji za informace!!! K vakciny.net jsem se uz take dopracovala 😉 Mam z tech vsech informaci uz zamotanou hlavu a to proto, ze se chci opravdu dopracovat k tomu uplne nejlepsimu pro miminko. Tady je ockovaci schema Velke Britanie http://www.lochneska.cz/ockovani-deti-anglie-br..., ktere se muze kombinovat, odmitat a doufam, ze i oddalovat. Kdyz budete mit nekdo chut a napsali by jste mi nazor, jak by jste se k tomu, co mi tu nas system nabizi, postavili vy (co oddalit, co vynechat ... ), budu nesmirne vdecna 😵 Ted se chystam najit nejake informace, jak podporit detsky organizmus, aby lepe odbouraval hlinik. Pomoci bylinek, zeleniny, ovoce ..... Verim, ze mocna priroda si i s timto umi poradit.

pluba
9. kvě 2014

Nabízím možnost rozhodovat se bez stresu (reakce na jméno vlákna). Na mém blogu je v příspěvku z 1.5. hodnocení mé práce.

mari90
29. kvě 2014

Ahoj maminky
chtěla bych se zeptat jestli je Pediacel opravdu lepší než Hexavakcína. Mám nedonošenou holčičku a v pátek na tříměsíční kontrole mi ji MUDra chtěla nechat naočkovat. Odmítla jsem. Řekla jsem, že je ještě dost malá na tolik zátěže. Lékařka samozřejmě brblala. Ano mám strach, že když ji nenaočkuji něco dostane. Ale mám i strach očkovat. Začala jsem se o to více zabývat a videa a články, které jsem četla a viděla mě vyděsila natolik, že bych do mého dítěte nejraději nedala vůbec nic. Ale našla jsem již zmínění Pediacel a zajímalo by mne tedy jestli je šetrnější? Vakcínou proti pneumokokům nejspíše nedám žádnou 😒

dorinek
29. kvě 2014

@mari90 - já jsem se v tom taky potácela několik měsíců. Nakonec jsem požádala o radu Elekovou a ta mi řekla, že když už očkovat, tak ten Pediacel. Že podle ní je šetrnější. Našla jsem si jinýho doktora (předchozí byl blbec) a ten s tím neměl problém. První dávku jsem dala v 8 měs., druhou v 10. měs., třetí bude až ve 2 letech... A že by tvoje dítě chytlo něco šílenýho, když nebude oočkovaný, toho bych se nebála. U nás se vyskytl černý kašel, mezi dětmi které jsou (jaký paradox 😅 ) očkované. Doktoři to ani nepoznali, až z krve.....nebyl to žádný dramatický průběh. Možná, že kdyby ty děti nebyly očkované a neměly imunitu zničenou očkováním, tak ho ani nedostaly 🙄
A pokud je dítě nedonošené, tak bych ho určitě nenechala očkovat ve 3 měs., to musí být tvoje doktorka úplný blázen...odlož to klidně až po půl roce, tím nic nezkazíš...

luthien.k
29. kvě 2014

@mari90 jak se to vezme... Má méně hliníku, ale zase má "silnější" složku proti černému kašli. Naše lékařka říká, že jsou na Pediacel dokonce horší reakce, než na hexu. Jinak že něco chytne, bych se nebála, z toho, co se očkuje v hexe, může chytit leda tak černý kašel a ten může chytit i plně očkovaná - acelulární vakcína proti ČK totiž nefuguje tak, jak by měla, říkají to i naši vakcinologové. Ještě heamophilovou infekci může teoreticky dostat, ale opět podle statistik ta je problémem pro seniory, nikoli pro tuto věkovou skupinu. Ostatní se tu buď nevyskytuje (obrna, záškrt) nebo to ve svém věku nemůže chytit (tetanus pouze po hluboké znečištěné ráně - jak by k ní asi tak přišla 😉 a hepatitidu B krví či pohlavním stykem 😉).
Já bych to určitě odložila, nejlépe až někdy do doby, než dítko bude mít víc jak půl roku (i déle) a ještě rozmyslela, co tedy nechat naočkovat. Pro to, aby byla plně očkovaná a tím i přijmutá do školky, tak byste v případě Pediacelu zřejmě museli doočkovat tu žloutenku...

kocicinka
29. kvě 2014

@dorinek Myslím, že za ten mírný průběh u černého kašle ty děti vděčí právě očkování. Ono očkování funguje i tak, že když nezabrání chycení té nemoci, tak právě může zmírnit ten průběh.
Černý kašel je dost ošklivá nemoc, a přestože málokdy smrtelná, organismus dítěte zatíží určitě daleko více, nežli očkování proti němu. Rozhodně to není něco, o co bych stála....
U mého manžela v práci se ČK také vyskytl. Na střední škole, všichni ( pravděpodobně) očkovaní.

@luthien.k Můžu se zeptat, kdysi si tu psala, že musíš kvůli jeslím dát MMR vakcínu. Dala jsi jí nakonec očkovat a nezhoršilo to prckovi ten ekzém?

luthien.k
29. kvě 2014

@kocicinka ahoj, no nedala jsem ji a nedám a třetího prcka nebudu očkovat nejspíš vůbec a nebo až po roce možná tetanovku, ale to ještě nejsem rozhodnutá 🙂
Jinak u ČK bohužel nemusí platit, že jeho průběh je po očku mírnější, @dashyyy tu i jinde už o tom dost vyprávěla. Pokud je průběh mírný (u dospělých), je to o to větší nebezpečí pro kojence, kteří s nimi přijdou do styku - dospělý neví, že má ČK a vesele ho předá kojenci, který díky tomu, že nemá správný kašlací reflex, tak může opravdu na tom být zle (očkovaný i neočkovaný)... Ještě zajímavou věc jsem o ČK četla, že léčba antibiotiky není nejšťastnější, protože ony když zabijí původce, údajně se uvolní více toho toxinu, co způsobuje ten typický kokrhavý kašel a dusí děti a láme jim žebra...

kocicinka
29. kvě 2014

@luthien.k No a tak co teda potom, neléčit je vůbec???

luthien.k
29. kvě 2014

@kocicinka já sama nevím, co bych zvolila... Tady je pár zajímavých rad, ale netuším, jestli jsou použitelné... http://www.slobodavockovani.sk/news/liecba-baba...

kocicinka
29. kvě 2014

@dorinek Ty jo, zrovna Elekovou bych asi o radu nežádala... byla jsem na její přednášce a věta " no co, tak si ten tetanus odležíte na JIPce v umělým spánku " mě teda dorazila.
Já jsem v umělém spánku byla a nepřála bych to ani svému nejhoršímu nepříteli.
Tak jsem jen přimhuřila oči a říkala si v duchu, že ta baba vůbec neví, o čem mluví 🤐
My jsme dali místo hexavakcíny infanrix hib. Reakci neměl žádnou. Teď to čeká mého dvouletého syna a starčí má jít na přeočkování vakcínou infanrix. Už jsem to vzdala, nemám sílu se s nikým už dohadovat. Staršího kluka nám málem vyhodili ze školky ☹ Skončila jsem na antidepresivech.... A jelikož až budu muset jít do práce, tak asi budu muset dát i ten priorix.

luthien.k
29. kvě 2014

@kocicinka jj, paní doktorka má občas nějaké seky 😅

mari90
29. kvě 2014

Viděla jsem také nějakou přednášku s MUDr. Elekovou a přijde mi spíše už jako fanatik 😒 ano to očkování je zřejmě nebezpečné v tom má pravdu, ale jak tam tvrdí, že se veškeré nemoce dají léčit homeopatiky, to se mi nezdá...k tomu dodala, že se maximálně na ty nemoci dají dát antibiotika mi taky nepřijde uplně nejlepší řešení, vždyť už samotné ATB, podáváne častokrát tu přirozenou imunitu podle mě ničí

dorinek
29. kvě 2014

@mari90 - no, je fakt, že Eleková je asi největší odpůrce, ale člověk si prostě od každého musí vybrat něco použitelného....já jsem jí žádala o srovnání těch dvou vakcín - hexa X pediacel...a na to mi odpověděla Pediacel. Člověk by musel mít vystudovanou vejšku, aby se v tom trochu vyznal 😖

@luthien.k - a když nedáš popřípadě ani tetanovku, co budeš dělat třeba při úraze, pokud bude dítě potřebovat operaci ?? Mě se totiž stalo ( 3x) , že jsem musela pod kudlu a pokaždé mi před operací píchli tetanovku, prý nesmí být víc jak 2 roky stará. Docela mě to zarazilo, ale kdybych odmítla, tak mě neoperujou 😕 😕 Máš tohle nějak zjištěné, jak to vlastně v nemocnicích chodí ?? Pokud by přijali neočkované osobu, tak mu dají hned 3 základní dávky, nebo jak ?? Docela mě to zajímá, za chvíli budu mít propadlou tetanovku a jelikož se mi rozjíždí alergie, tak přemýšlím, že se na ni vyprdnu, ale zase se bojím, že kdyby mě náhodou přijali do nemocnice, aby mi tam nedali hned 3 dávky 😖

jancip
29. kvě 2014

@dorinek
@mari90
@kocicinka
@luthien.k Holky, Eleková se mi taky moc nezamlouvá. Na mě je příliš velký fanatik a dle mě mnohé přebírá bez nějaké hlubší vědomosti....Více se mi zamlouvá prof. Strunecká a její kniha Rizika očkování...má k tomu i webovky www.rizikaockovani.cz

luthien.k
29. kvě 2014

@dorinek mě by zase zajímalo, jak to dělají, když musí být operovaný někdo, kdo není očkovaný pro nějakou kontraindikaci 😉 Ale zkusím to pozjišťovat, upřímně, tato situace mě nenapadla, ale určitě to bude mít nějaké řešení. Já ale spíš tu tetanovku zvažuju, že ano, protože žijeme na vesnici, máme na zahradě ovce atd.

luthien.k
29. kvě 2014

@dorinek jo a tetanovka se dneska ofiko přeočkovává po 15 letech... A myslím, že dost dospělých ji má propadlou i po těch 15 letech...

mari90
29. kvě 2014

@dorinek četla jsem složení toho Pediacelu a zamlouvá se mi, že tam je formaldehydu "jen" stopové množství...ikdyž co je stopové množství, že? A teda aspon je tam méně toho hliníku...no jsem zvědavá jestli mi dr. vyjde vstříc

dorinek
29. kvě 2014

@luthien.k - já právě letos dosáhnu těch 15ti let 😅 Vůbec se mi do toho nechce, ale na kontraindikaci se asi nevymluvím. Tohle by mě právě taky zajímalo...

@mari90 - právě ohledně toho hliníku se to asi zdá Elekové "šetrnější". Ale je fakt, že mě nijak nepřesvědčovala, abych neočkovala...zas takový fanatik možná nebude 😀 😀

mari90
30. kvě 2014

@dorinek no když ono je to těžké. Člověk se snaží věřit pediatrovi, jenže někteří nemají asi ani ponětí co v těch vakcícách je za svinstvo...nebo si to tedy nedokážu vysvětlit. Každopádně ještě nedávno mě vůbec nenapadlo, že něco takového budu řešit. Chtěla jsem do dcerky nacpat vše, jen aby nic nedostala, teď po přečtení všelijakých článků a shlédnutí x videí jsem opačného názoru.

Jen se zeptám dávali jste pneumokoky? Nebo je to teda fakt uplně zbytečné jak tvrdí Eleková?

nae
30. kvě 2014

@dorinek Ahoj, ja som bola pred 3 rokmi v nemocnici na plánovanej operácii (žlčník), a nikto sa ma vobec na žiadne očkovanie nepýtal...

dorinek
30. kvě 2014

@mari90 - dcera má "jen" Hexu a syn má dva Pediacely. Nic jiného dávat nebudu, ani MMR...A do budoucna přemýšlím, že je nechám přeočkovat jen na ten tetanus.
@nae - já byla naposledy pod narkózou před 6ti lety a tehdy mě znova oočkovali, mamka loni na operaci nohy, taktéž přeočkovaná (přestože měla tetanovku 3 roky starou), táta v zimě měl úraz hlavy - tržná rána, opět přeočkován. Takže fakt nevím, podle čeho to berou, jestli je to konkrétní výmysl nemocnice.....možná by se to dalo dohledat v nějaké vyhlášce 😕