Maximální rozestupy mezi aplikacemi hexy jsou 2 měsíce?

martasek84
6. bře 2014

Ahoj,mám dotaz. Dcera (ukonč.4m.) má diagnostikovaný AE. Dneska jsem byla u pediatričky a chtěla ji naočkovat 2. hexu, že maximální možný rozestup mezi aplikací 1. a 2. hexy jsou dva měsíce ... je to pravda? Máte stejné infos? Dceru jsem nějak stabilizovala a teď toto, mám strach, dr. je silně proočkující.

petrajurinova
6. bře 2014

Dcera měla po první dávce zdravotní problémy (nesouviselo to s očkováním, ale měla oslabený organismus), tak druhou dávku dostala v rozestupu více než 3 měsíce od první a doktorka v tom problém neviděla. Jsou stanoveny minimální rozestupy mezi jednotlivými dávkami, že by byly i maximální jsem ještě nečetla.
Odborná literatura uvádí:
Vyhláška č. 537/2006 Sb ministerstva zdravotnictví České republiky po novelizaci vyhláškou č. 229/2010 uvádí první dávku hexavakcíny proti řečeným nemocem nejdříve po ukončení devátého týdne, další dvě s odstupy NEJMÉNĚ po měsíci a čtvrtá nejméně šest měsíců po třetí, ovšem do věku osmnácti měsíců.[2] V České republice je standardní očkování v třetím, čtvrtém a pátém měsíci, nicméně předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula uvádí, že očkovací plány se v různých státech liší a prodloužení intervalů o měsíc není problém.[3][4]

romca13
6. bře 2014

Nějaký maximální rozestup je tam určitě, nevím,ale jaký.,,,bo mě malej marodil mezi očkováním, tak jsem to někaolikrát odsouvali a Mudra říkala, že pokud by se to ještě protahovalo, tak by se mu pak muselo očkovat celé znovu

stavba
6. bře 2014

Nám bylo také řečeno, že maximální odstup mezi dvěmi dávkami jsou 2 měsíce, pokud by se to přetáhlo, tak by se prý muselo celé očkovací schéma opakovat znovu.

ange_de_la_morte
6. bře 2014

Určitě se to dá naočkowat i později ( myslím že měsíc nehraje roli wzhledem k tomu že w každém státě je očkowací schéma jiné). Každopádně já osobně bych už dál neočkowala, pokud máte tyto problémy.

ajinkafo
7. bře 2014

Maximální rozestup je 6 měsíců, dohledáš to i na stránkách vakciny.net 😉

petraprostejov
10. bře 2014

@martasek84 Taky doporučuji vakciny.net, s RNDr. Petrášem konzultuju i individuální očkovací kalendář. Chci očkovat tak, aby to bylo LEGÁLNÍ a aby mi nemohl "nikdo nic", na druhou stranu aby to bylo co nejmíň zatěžující.
Takže jak tu bylo napsáno, mezi 1. a 2. dávkou je maximum 6 měsíců.
Za druhé - v ČR se běžně očkuje ve schématu 3+1, tj. 3 dávky, obvykle po 2 měsících (2., 4., 6.) a 1 posilující dávka - minimálně za půl roku. ALE zrovna tak je legální očkovat ve schématu 2+1, tedy 2 dávky a 1 posilující. I podle výrobce je účinnost stejná. Takže mi přijde logické tu jednu vynechat a necpat dítě hliníkem atd. zbytečně.
Posilující dávka se dává nejdřív za 6 měsíců. Původní informace, kterou jsme měla, byla ta, že se má podat nejpozději za 12 měsíců. Když se to ale blížilo, tak jsem se na to ptala znovu. Bylo mi řečeno, že posilující dávku můžu podat i za delší dobu, ALE pokud ji dám víc než za rok, tak dítě v tu dobu nebude chráněno proti tomu, proti čemu hexa chránit má. Takže mi bylo doporučeno těch max 12 měsíců dodržet.
Každopádně, pokud je posilující dávka očkovaná víc než po roce, tak účinek prvních 2 (3) dávek není ztracen, není nutno je přeočkovat. Pozor, hexa je testovaná pouze pro děti do 3 let, takže je asi dobré posilující dávku dát do té doby.
Syn má 12 měsíců, má hexu ve 4. a 9. měsíci (mělo to být v 7., ale po 1. dávce byl celou zimu nachlazený), posilující dávku dáme "až někdy", mákazy se nebojíme. MMR taky odkládáme na co nejpozději, nic navíc nedáváme.