Nebezpečné očkování dětí!

monikahp
21. led 2012

Chápu, že díky očkování byly některé plošné nemoci vymýcené. Otázkou ovšem je, jestli negativní vlivy nepřehlušují ty pozitivní. Věděli jste, že vakcíny obsahují látky jako je např. rtuť... ? Copak to asi může v těle malého tvorečka dělat??? Lidi se bohudík už vcelku právem začínají ptát, zjišťovat a bouřit. Já se začala ptát a zjišťovat po tom, co dítě od známé skončilo po poslední dávce hexavakcíny se silným postižením - celoživotním! Bohužel. Pak jsem se tématem začala zabývat víc a jako novinářka začala shánět informace (mnohdy dost šokující - bohužel např. i od zaměstnance ze samotné jísto farm. firmy). Strašně moc se bojím o své dítě. A ptám se - proč je to u nás totalitně nařízeno??? Pokud vím, jsou země (dle informací i Německo), kde očkování není povinné, ale pouze doporučené! Doporučuji přečíst knihu od doktorky Strunecké - Doba Jedová... Niže vkládám mail, který členka jedné skupiny na fb dnes v noci poslala politikům (+zajímavé odkazy). A proč jsem založila tuhle diskuzi? Každý ať se rozhoduje podle svého. Chci jen informovat.... A otázka - co vy a očkování dětí?

katyxq
7. led 2013

@schnek to není, na druhou stranu se tam člověk dočká odpovědí bez invenktiv a nemusí filtrovat na kǎzdé straně x příspěvků mimo téma.

romcovaklarka
7. led 2013

@shak29 Já jsem slyšela už u více očkování, že když ta vakcína působí proti některým kmenům, tak u očkovaných je pak vyšší šance, že dostanou právě nějaký ten jiný kmen. Slyšela jsem to u Prevenaru, očka na rakovinu děl. čípku a ještě snad možná něčeho, to bych už kecala. A když jsem to zmínila doktorce, tak mi to nijak nevyvracela 😕

picasso
7. led 2013

@katyxq výskyt tetanu není, protože se děti očkují (očkování proti tetanu nebylo zrušeno z povinného očkování) a obvodní lékaři kontrolují vakcinaci dospělých a vždy cca po deseti letech dochází k přeočkování, dokonce to kontrolují sestřičky i u obvodního lékaře. A samozřejmě tetanus jako takový ze světa nevymizel. Ve výkalech a v půdě se nachází neustále.

katyxq
7. led 2013

@romcovaklarka O tom nahrazování kmenů píše i takový PROočkovací web, jako jsou vakciny.net 😉 - http://www.vakciny.net/PORADNA/Temata/P_pneumo.htm (poslední odstavec).

katyxq
7. led 2013

@picasso Opakuji - pročkovanost proti čemukoliv není (a nikdy nebyla) 100%, ani u dětí, ani u dospělých - a přesto je výskyt diagnóz tetanu nulový ... vyvozovat z toho tudíž, že je nulový výslyt kvůli očkování proti tetanu, je víc než odvážné 😅 (obvykle se tomu říká demagogie).

katyxq
7. led 2013

Bohužel jsme nenašla úplně seriózní zdroj dat o proočkovanosti dospělé populace proti tetanu - tak alespoň toto http://www.toplekar.cz/archiv-clanku/podle-pruz... (odhad je tedy kolem 60-65%).

ikarkulka
7. led 2013

@picasso Teď se neptám jízlivě nebo ironicky - víš jako zdravotník, proč v případě např. pokousání psem dospělý člověk automaticky dostane tetanovku, aniž by někdo zjišťoval, zda je proti tetanu řádně očkován? Proč tedy to očkování, když mu pak stejně pro jistotu tu tetanovku píchnou? To mi tak občas přijde na mysl...

katyxq
7. led 2013

@katka_brno Tak pár bodůz toho článku na mě naše pediatra zkusila 😒 (a to jsem odmítla tu čtvrtou hexu s odkazem na nežádoucí účinky - alergickou reakci, což je kontraindikací i podle příbalového letáku).

picasso
8. led 2013

@ikarkulka No, na to ti hned odpovím. ne každý u sebe nosí očkovací průkaz a ne každý ví, zda je řádně očkovaný. Např. i mě, jako zdravotníka, musela sestřička u obvodního lékaře upozornit, že mě bude potřeba naočkovat proti tetanu (kde já bych pořád kontrolovala, zda mi neprochází nějaké očkování) a bohužel pouze u dětí se zve na očkování písemně. Jsi dospělý, kontroluj se. Pouze, pokud přijdeš k obvoďákovi a sestřička je "znalá", mrkne, zda ti neprochází tetanovka. A když k lékaři nejdeš vůbec, tak je docela možné, že tě nikdo neodchytí. A "bohužel" než sáhodlouze zjišťovat, zda jsi řádně očkovaná nebo ne, to ti tu protitetanovku radši píchnou (pokud si tedy nebyla v nějaké krátké době přeočkovaná a nepamatuješ si to). Naše zdravotnictví má spoustu chyb, hrubých nedostatků a docela často se z něho stává byznys. To vidím i já a je mi z toho zle. Ale na druhou stranu než úplně něco odsoudím a pošpiním, zjistím si vše ze všech stran. Očkovací kalendář pro dnešní děti se opravdu hodně změnil a můj názor je, že některým nemocem očkovat je zbytečné (tedy, pokud dítě vysloveně na tyto nemoci netrpí). Zběžně jsem prolétla očkovací kalendář. Prevenar, ten mi očkovat zatím nebudeme, protože zánět mozkových blan, zánět středního ucha apod. Pokud dítě na to nebude trpět vysloveně měsíc od měsíce, nebudu ho zatěžovat. Hexavakcínu určitě budeme a pokud bych měla tu možnost, naočkuji i TBC a virovou hepatitidu A ze začátku a virovou hepatitidu B. Ale když je hepa B ve vakcíně, tak jedině dobře. Spalničky, příušnice, zarděnky budeme očkovat určitě. Chci umožnit svému dítěti (ať to bude kluk nebo holčička), aby mohl mít v budoucnu děti (pokud bude chtít) a nemusel se strachovat. Samozřejmě si dobře ohlídám rozestupy mezi očkováními a zdraví miminka. To, co jsem zde psala, jsem uvedla příklad, jak já (budoucí maminka) chci umožnit svému dítěti. Tímto nikomu nic nevnucuji a rozhodně ani nikoho nesoudím, pokud se maminky rozhodnou jinak. To je každého věc. Pouze jsem chtěla umožnit se podívat na očkování i z jiného pohledu 🙂. Víc asi nemám k tomu co říct.

picasso
8. led 2013

@ikarkulka jinak samozřejmě ještě dodám, že jako pacienti máte samozřejmě právo na odmítnutí léčby, informací o možných jiných postupech apod. vím, že se lze domluvit např. i na oddálení očkování (pokud to vakcína umožňuje). To by měl samozřejmě každý dobrý pediatr vědět a maminkám nabídnout a do ničeho je netlačit. Bohužel někomu se do toho nechce, že se s tím nechce otravovat, jiný má panickou hrůzu z pozdější žaloby. To bohužel všechno ovlivňuje kvalitu péče :-/ A z mé praxe vím, že pokud pacient, rodina a lékař nezačnou spolupracovat jako tým, je tím zdravotnická péče o to obtížnější a důvěra lidí ve zdravotníky o to horší ☹(((((

ikarkulka
8. led 2013

@picasso Ad ta preventivní tetanovka u dospělého - přece když vím, že jsem proti němu řádně přeočkovaná, tudíž při poranění další očkování nepotřebuju, a ačkoli u sebe nemám očkovák a nemám to jak dokázat, je to jen moje věc a lékař nemá právo k aplikaci. Což jsem se bohužel vždy setkala s tím, že lékař tu tetanovku prostě píchne, aniž by o tom pacienta předem informoval, nebo by se ho dokonce zeptal!
Chápu, že to má i druhou stránku jako všechno, že to třeba většina lékařů myslí dobře, nechce nic zanedbat a chce předejít tomu nejhoršímu.
Ale potom teda nechápu, proč se očkuje proti tetanu preventivně, když by tedy stačilo to píchnout při tom poranění. Nebo ne? Vyplývá mi to tak z toho.

katka_brno
8. led 2013

Ono u tetanu je to fuk, většina lidí i dětí má proti němu přirozenou imunitu. Potvrzeno na mém m. Chtěl sse nechat přeočkovat loni na jaře a protože je alergik byl odeslán na alergologii, jestli mu ji má opravdu píchnout a hle v žádném případě nepíchat - v těle jsou protilátky v neuvěřitelním množství!

verusa.j
8. led 2013

Kdo má nějaké zkušenosti s očkováním dětí, můžete zodpovědět dotazník Mudr. ELekové - http://lecivacesta.webnode.cz/news/dotaznik-o-o...

verusa.j
8. led 2013

@ikarkulka - ty osobně se necháváš dávat očkovat proti tetanu? Já stále kojíma mám jít do měsíce, což se mi moc nechce...

romcovaklarka
8. led 2013

@ikarkulka Možná - ale fakt vařím z vody - je to s tou tetanovkou tak, že ta jedna při poranění je "lepší než nic", kdyby ten dotyčný očkovaný nebyl - a proto mu ji radši bodnou, ale na tu plnou ochranu po 10 let nebo kolik je potřeba, aby nejdřív člověk dostal ty 3 dávky (nebo kolik). Protože naši teďka jedou na dovolenou do nějakých "horoucích pekel" a dávali se očkovat proti choleře a já nevím čemu ještě, a táta má asi 30 let propadlou tetanovku 😀 tak si říkal, že by si ji nechal zas píchnout, aby ji měl, ale řekli mu, že když je to tak dlouho už propadlé, tak by musel na ty 3 dávky...

Ale jinak taky by se mi nelíbilo, aby mě někdo při úraze na kdo ví co naočkoval a ani se mě neptal 😒

ikarkulka
8. led 2013

@verusa.j Dávali mi před pár lety přeočkování. V době, kdy jsem ještě rozhodně nebyla těhotná (ani jsem to neplánovala) a o očkování se nezajímala a brala to - bohužel - jako samozřejmost.
Teď právě nevím. Říkám si, že kdyby se mi něco stalo, že mi to stejně píchnou... A taky si říkám, že kdyby to očkování bylo tak důležité a účinné a prospěšné, tak by jistě nebyl od praktiků problém, aby jednou za čas zkontrolovali záznamy a lidi pozvali na přeočkování. Dneska to ani nikdo nekontroluje.

katyxq
8. led 2013

@verusa.j Vyplním, to si Eleková počte 😒.

verusa.j
8. led 2013

@ikarkulka - naše sestra právě jo mám teď jít po 15 letech, ale pořád kojím, takže se mi do toho moc nechce a jak píšeš při vážném úrazu ti stejnak píchnou

verusa.j
8. led 2013

@katyxq - jasně, taky bych vyplnila, jen jsme zatím bez očka a ještě asi dlouho budeme

katka_brno
8. led 2013

já naštěstí vyplňovat nemusím uff

romcovaklarka
8. led 2013

@verusa.j Tak my máme celou hexu, tak jsem vyplnila. Snad to ještě pořád sbírá, koukala jsem, že to už je staršího data trochu 🙂

picasso
8. led 2013

@ikarkulka tak píchnout by ti neměli nic, s čím by si nesouhlasila. S jakýmkoliv postupem máš být obeznámena a souhlasit s ním, jinak je to na žalobu, kterou by si vyhrála. No a s tou jednou očkovací látkou proti tetanu. Jak řekla @romcovaklarka, tak by měl dostat ty první tři dávky. Ono totiž, ano, očkuje se ve většině případů živým a oslabeným virem dané nemoci, ale imunita v těle se s ní setká poprvé, zapamatuje si ji a vytvoří protilátky. Proto ti ji nepíchnou poprvé při podezření nebo onemocnění danou nemocí. Ještě by přisadili. Samozřejmě to tak funguje, i když nemoc proděláš, ale jde o to, že když danou nemoc dostaneš, tak je to v plné síle, organismus neví, co se děje, nasazuje veškeré všechny svoje "zbraně" proti nemoci a buď se totálně vyčerpá nebo to nezvládne vůbec. Kdežto když jsi naočkovaná, organismus virus nemoci už zná a ví, jaké "zbraně" nasadit. A s tím zvaním na očkování pro dospělé? Mělo by to tak být, ale sami víte, že ani "obyčejné" preventivní prohlídky se nedělají tak, jak by měli. Jinak bych chtěla trochu poopravit názor @katka_brno. Většina lidí proti tetanu nemá protilátky. Možná její muž, ale to nespadá pro většinu. Spousta lidí nemá protilátky ani proti základním nemocem, na které jsme byly my všichni očkovaní a protilátky máme. Tetanovku ti nikdo nemůže nutit, vlastně nikdo ti nemůže v dnešní době nic nutit. Máš právo podepsat tzv. negativní revers, díky kterému ti nevnutí, co nechceš. A jak jsem řekla, každý lékař by tě měl předem informovat, jaký postup zvolil, jinak ho můžeš žalovat a máš velkou šanci vyhrát. Jj, většina protilátek proti nemocem se dá zjistit z krve, ale musíš si to zaplatit a asi na specializovaných pracovištích, kde to nabízejí.

ikarkulka
8. led 2013

@picasso No jo, ale praxe je bohužel jiná ☹

katyxq
8. led 2013

@verusa.j Malá má bohužel tři dávky hexy, čtvrtou jsem jí už dát nenechala a nedám ani nic jiného, další dítě/děti nedostanou ani tu hexu.

nae
8. led 2013

Holky, ja som sa preočkovať proti tetanu nedala, ani sa na to nechystám.
Moja otázka (tiež som pracovala v zdravotníctve na hematoonko klinike, ale v diagnostike a výskume):
čím si vysvetľuješ prudký nárast hematoonkologických a onkologických ochorení malých detí (do 5 rokov) v poslednom desaťročí? My sme v práci mávali každú chvíľu vzorky od úplne malých detičiek do roka, a potom veľa veľa prípadov tak 2- až 3-ročných detičiek, akútne leukémie, neuroblastómy, podozrenie na retinoblastómy, lymfómy.... každú chvíľu transplantácie, sledovanie po transplantácii hematopoetických buniek alebo kostnej drene, strašné....@picasso

picasso
8. led 2013

@nae myslíš, že je to očkováním? Nevím, zda by to mělo být očkováním. Ale stejný nárůst rakoviny je i u dospělých. Mám dokonce kolegyně, které pracovaly na hematoonkologii u dětí. Je to strašné, ale rozhodně bych to nepřičítala očkování. Mohu se domnívat pouze, že opravdu jedovatou dobou, ale zajímavé je, že dříve se děti očkovaly a nic. Ale to je pouze spekulace.
@ikarkulka bohužel je, ale mohu poradit jen to, že si u doktora opravdu dupnout, mohu zaslat odkaz na práva pacientů nebo je najdeš i na internetu a nenechat se zastrašit. Bohužel i já toto musím praktikovat ☹

nae
9. led 2013

@picasso Ešte som ti chcela poďakovať za formu tvojich príspevkov, sú to príspevky na diskusiu a dobre sa to po tebe číta 😉
Máš pravdu, že kedysi sa tiež deti očkovali, ale neočkovali sa multivakcínami ako na bežiacom páse, a tiež nie v takom rozmere, ako dnes (ale v porovnaní s USA sme na tom ešte výborne, že...). Napríklad hexavakcína sa očkuje od r. 2006, tu v Česku k tomu nepovinný (ale žiadaný - veď zadarmo...) Synflorix či Prevenar ešte o niečo neskor.
U dospelých je tiež nárast, to máš pravdu, ale čo sa týka detí, tak je to naozaj do očí bijúce. Neverím, že za to može u x-mesačných kojencov chémia životného prostredia (jedine ak pod vplyvom silnej expozície matky v tehotenstve), zlá karma, náhoda či podobne....
Ja som sa o očkovanie nezaujímala ešte ani pri prvom synovi, ale postupne som sa k tomu dopracovala. U mňa to funguje tak, že čím viac viem o očkovaní, tým menej mám strach z daných ochorení, legislatívy, apod.... Možno z pohľadu zdravotníka zvláštne myslenie, ale je to proste tak. Veľa tvojich názorov stojí na akýchsi precedensoch a tomu, čo sa odjakživa hovorí, ale skutočnosť je vo valnej vačšine naozaj niekde inde. Pre mňa sú hlavné dovody, prečo sa staviam k očkovaniu skepticky a s vráskou na čele:
- očkovací kalendár v ČR (aj v SR) nereflektuje aktuálnu epidemiologickú situáciu (povedzme v rozmedzí 10-20 rokov)
- nie je vobec snaha o šetrný prístup - očkuje sa rovnakou očkovacou látkou kojenec 3 kilový aj 7 kilový
- po zrušení povinnej BCG vakcíny sa šupla prvá dávka hexy od 9. týždna, pričom ešte pred 3 rokmi sa očkovalo až po 3 mesiacoch života
- v SR stačia 3 dávky hexavakcíny, v ČR 4 - rovnaká vakcína, rovnaký výrobca, detto s očkovaním MMR (v ČR 2 dávky, v SR 1)
- ani sám výrobca nezaručuje 100% účinnosť
- zatajovanie informácií v príbalových letákoch vakcín (stačí porovnať PL rovnakých vakcín napr. v Austrálii, u nás, v USA)
- veľmi zlý prístup pediatrov k informovaniu rodičov, nátlak, hranie na city vo vypatých situáciách (nahý kojenec po preventívnej prehiliadke, hladný, potrebuje spať/kakať, mamina v strese, apod.)
A našlo by sa toho ešte omnoho viac. Ale ber to ako moj názor, nepresviedčam tu nikoho.

@ikarkulka Čo sa týka aplikácie tetanovky pri úraze, zisťovala som si to tu u jednej kolegynky 🙂
Samozrejme závisí, či si pri vedomí a možeš rozhodovať a vnímať, čo sa s tebou po úraze pri ošetrení deje. Ak áno, možeš sa vyjadriť, ak nie, tak smola. Pokiaľ máš od očkovania menej ako 5 rokov, tetanovka sa nemá pichať, pri vačšom časovom horizonte je to na zváženie (10 rokov je ešte "záruka" že by očkovanie malo fungovať, nad 10 rokov by sa mala preventívne pichnúť). Pokiaľ sa jedná o rozsiahle a hlboké poranenie, ktoré sa nedá dobre vyčistiť, pichá sa s tetanovkou aj antitetanický globulín (hotová protilátka).

picasso
9. led 2013

@nae nemáš za co děkovat. Jak už jsem se předtím několikrát zmínila, neznamená, že když jsem zdravotník, plně věřím chemii a spoléhám se vždy na medicínu. V první řadě se snažím spoléhat na přírodní medicínu a pak teprve chemie. A rozhodně nejsem zastáncem naočkovat vše, co se očkuje. Jen můj názor je, že takové nemoci, proti kterým jsme my byli očkovaní, by se měli i nadále očkovat např. dávivý kašel, příušnice, zarděnky, apod. Jasně, pokud by se již tyto nemoci neobjevovaly, tak souhlasím i se zrušením očkování, jenomže po zkušenostech, co se stalo, když vláda zrušila očkování proti černému kašli a TBC a pak se tyto nemoci vyrojily jak včely, tak můj názor je, že některé očkování prostě smysl má. Bohužel, pediatři nejsou zrovna ideální, pokud maminka odmítá očkování, ale možná je to i ze strachu. Znám totiž i případy (tedy pouze u dospělých), kdy si rodina něco u pacienta nepřeje a pak všude rozhlašuje, že lékař je řádně neinformoval a nepostaral se o jejich příbuzného. A pak jsou tu žaloby. Jo, bohužel, jak jsem psala. Pokud nezačne lékař, pacient a rodina spolupracovat jako tým, bude to asi věčný boj ☹(((

verusa.j
9. led 2013

@romcovaklarka - dle mého bude sbírat ještě nějakou dobu, aby toho měla co nejvíce