Nechat očkovat dceru? 🤯

26. kvě 2021

Ahoj holky, mám dotaz, který v diskuzních fórech zazněl už nespočet krát. Spoustu informací mám načteno,vím, že finální rozhodnutí bude na mě, avšak (bohužel) ocitám se v okolí lidí, kteří mají extrémní názory a já pořád kroužím tak nějak mezi.🙄

Kdyby tu třeba byla nějaká maminka doktorka a poradila, to bych byla úplně nejradši.🙏🏼

Jde o to, že má blízká rodina je PRO očkování. Naočkovali by snad vše, co jen jde! (každý rok se očkují i na chřipku) Naše konverzace je typu "Malou nebudeš očkovat?....Už je očkovaná na to a na to?...Tohle očkování bys měla zvážit... Zrovna jsme četli, že...."

Druhý extrém jsou moje kamarádky. Ty se brání i povinnému očkování. Myslím, že nemusím rozepisovat.

Já pořád kroužím mezi těmi dvěma extrémy a nevím, co je správné. Zvažuji však, zda nechat malou očkovat Bexerem a Prevenarem.

Naše doktorka mi poradila, že je dobré očkovat a nejlépe vše. Přitom jsem se dozvěděla, že její děti mají pouze povinné očkování......Tak teď babo raď.😂🤯

jana_zofie
26. kvě 2021

Já jsem Bexsero a Prevenar dala. Do budoucna určitě zvážím klíšťovku, podle toho, jak moc budeme jezdit do přírody (ale chtěla bych dost, takže asi jo). Ono u většiny očkování jde o to, zvážit jak moc je pro tebe dané očkování relevantní. Jak říkal známý, když jezdím na dovolenou do Egypta a celý rok prosedím v kanclu, tak je mi očkování proti klíšťovce k ničemu. Pokud chodíš každý víkend na houby, to je úplně jiná situace.
U Bexsera rozhodlo, že i když meningitida není častá, ty následky jsou prostě hnusné. Co se Prevenaru týče, tak se tvrdí (ale to jsem neověřovala, přiznávám), že má větší význam u dětí, které chodí do kolektivu.
Jinak co se chřipky týče, já prožila jednu opravdu velmi hnusnou, komplet mě to rozhodilo, mělo to vliv i na plánování založení rodiny, takže další rok jsem se pěkně nechala naočkovat (loni ne, nechtěla jsem blokovat vakcínu starším ročníkům a trošku jsem se spoléhala na to, že když máme všichni na hubě respirátor, tak se to tolik nebude šířit). Příští rok uvidím podle toho, jestli budou respirátory furt povinné (a pokud ne, tak jestli lidi získali aspoň nějaké rozumné návyky převzaté z Asie, jako například: když jsem nemocný, nosím roušku).

klokanka31
26. kvě 2021

My se s manželem shodli jen na povinných očkování.

vikinkav
26. kvě 2021

Jak pise @jana_zofie pro kazdeho je relevantni neco jineho a podle toho ockuje. Ja davam detem povinne, a to MMR az pred skolkou, predtim v kolektivu nebyly, jeste kor v teto dobe jsme ani nechodili na krouzky. Na meningokoka se chystam deti ockovat az pred pubertou, a to z duvodu osobni zkusenosti, kdy manzelovi zemrel spoluzak kdyz byli na stredni. Klistovku bych dala detem kolem 1. tridy, tedy kdyz zacnou jezdit samy na tabory, skoly v prirode atd. Do te doby trochu spoleham ze to s manzelem ohlidame. Ano mozna tento postup nebude spravny a muze se stat cokoliv, ale zatim jsem presvedcena ze je pro nas takto nejlepsi, proste jsem si neco nastudovala, vyhodnotila to a beru to za sve. Obecne jsem pro minimalni ockovani a cim pozdeji tim lepe. Jinak zacinam byt s pribyvajicim poctem deti silne alergicka na jakekoliv rady okoli ohledne cehokoliv, vcetne ockovani - a jeste ted s covidem

zelenaesmolda
26. kvě 2021

@vikinkav
vuci meningokokovi jsou lae nejvic nachylne prave male deti,nevidim moc smysl v ockovani az pred pubertou

felixfelicis
26. kvě 2021

@zelenaesmolda Mladi dospělí jsou druha nejohroženější skupina. Jinak jo, je "hodne" (relativně hodně, v r. 2019 bylo 49 případů ve všech věk. skupinách dohromady, v r. 2020 25) onemocnění od 0 do 4 let, ale ta absolutní čísla jsou tak mala, že to třeba u mě nevyvazuje rizika podání pomerne náročnych vakcín před 6. mesicem, kdy 2 ze 3 mych děti ještě neměly ani první hexu. Okolo těch 12, 15 let už jsou děti samostatnejsi, nejsou tak pod dohledem rodicu, aby si člověk hned něčeho vsimnul...taky budu očkovat později.

kackakastanka
26. kvě 2021

tak si tak říkám, proč anonymní dotaz, proč tak knižně napsaný, je v tom snaha to tu trochu rozkecat, rozvášnit, přihlédnu-li k tomu, že očkování je na MK vždy třaskavé... prostě mám pocit, že je to dotaz umělý a fakticky odpověď nečekající... a když toho máš tak hodně načteno, tak bys měla vědět, co která nemoc hrozí, co nehrozí, co je a není důležité v imunitě dítěte a nejen dítěte, prostě napsat, že by bylo skvělé, když ti to nějaká maminka rozhodne, je tak očividně umělé a nereálné, že bych byla ráda, kdyby se tady tyto umělé otázky na rozproudění vášní prostě neobjevovaly, a nebo nebyly alespoň tak průhledně umělé a vystajlované, takto tady maminky skutečné otázky totiž nepíšou, i když se moc snažíš být autentická... a jo, dám ti radu, spočítej lidi v obou těch názorových skupinách a kde jich bude více, tak konej.... ach, ach, proč si myslíte, že se to nepozná...

vikinkav
27. kvě 2021

@felixfelicis presne souhlas, navic mozna jsou nachylnejsi, ale ne o tolik, ale nejsou v kolektivu, takze ja v tom smysl vidim a velky. @zelenasmolda Hlavne podle me to ockovani miminek jim do puberty urcite nevydrzi... Ale je to cele muj nazor, doktor nejsem ani odbornik. Nekdo povazuje ta cisla nakazenych za rok za tak marginalni, ze neockuje vubec, at se kazdy rozhodne jak chce, ja pisu jak jsem se rozhodla ja prestoze fakta znam.

jjasmina
27. kvě 2021

Ja jsem dala jen Bexsero, ano minimum případu, ovšem, když potkám sousedku s jejim před meningokem zdravým dítětem, tak raději dám vakcinu než tohle. Má můj obdiv, ale he mi z toho vždy do breku

felixfelicis
27. kvě 2021

@jjasmina Bexsero pokryje 35-45% případů onemocnění...kdyz uz očkovat, tak všechny dostupné seroskupiny (imo).

jjasmina
27. kvě 2021

@felixfelicis Napsala jsem špatně, zatím jsem očkovala jen Bexsero

zelenaesmolda
27. kvě 2021

@felixfelicis
To jsem udelala ja,dcera ma obe vakciny,jak proti B tak proti tem ostatnim kmenum

drep
27. kvě 2021

@felixfelicis nechci komentovat očkování, to bude flame, ale jen k tomu, že menší jsou pod dohledem a člověk si všimne- ono často není čeho si všimnout. To je největší zrádnost meningokoka, že nemá typické klinické příznaky. A že doba, mezi dítětem s “jenom” virózou a dítětem v septickém šoku s otokem mozku na umělé plicní ventilaci může být brutálně krátká. Navíc, je všeobecné povědomí o meningokové meningitidě (všichni vědí, že jak nedá bradu na prsa, je to blbý), ale úplně správně se to jmenuje invazivní meningikokové onemocnění a kromě meningitidy je možností meningokoková sepse bez meningitidy a ta se neprojevuje tou strnulostí šíje, ale rovnou septickým šokem. To je takové malé edukativní okénko😉

autor
27. kvě 2021

@kackakastanka Ano, máte pravdu, deset večer, dítě konečně spí, tak zapnu Koníka a pod anonynem zadám vymyšlený dotaz, jen proto, aby tu zde bylo nějaké další žhavé téma.👍🏼😂😂😂 Napíšu Vám zprávu a naučte mě,prosím, jak dodat svému dotazu větší autentičnost. Pro příště. Jo a otázka položená anonymně měla svůj důvod, zajisté.😉

felixfelicis
27. kvě 2021

@drep Díky, já tohle všechno vím, okénka netřeba. Pro sebe jsem to vyhodnotila takhle, nikomu dalšímu bych se netroufla radit, že ma/nemá očkovat. Každý podle sebe.

zrzinda
27. kvě 2021

Hezky den, taky to hodně řeším (male jsou dva měsíce). Nechci nic podcenit, ale zároveň nechci do tak malého telicka napichat všechno, co se dá.
Nakonec jsme se s mužem shodli, ze dáme naockovat pneumokoka a meningokoka. Bohužel znám rodinu, kde holcicka na nepoznany zánět mozkových blan zemrela, tak si říkám, ze radši pretrpim pláč a případnou teplotu, než takový šílený pruser :(
S pneumokokem je to zajímavé - ve všech okolních státech je povinny, jen u nás ne.
Rotaviry mi přijdou celkem zbytecne, ty do ni už pichat nechci.
S tím neockovanim povinných byl asi byla opatrná. Moje dětská doktorka rekla, ze pokud někdo někdy viděl umírat člověka na tetanus, tak ani nebude premyslet o tom, ze by dite nenaockoval. Divala jsem se na klinické projevy tetanu a je to tedy masakr :( Musím říct, ze “obdivuju” maminky, které dite nenechají očkovat povinnými vakcinami...

autor
27. kvě 2021

@zrzinda Mám to úplně stejně,no.🙄Akorát my máme 6m, povinné už máme za sebou. Nerada bych jednou litovala, že jsem to nepovinné nedala. Zas od mých kamarádek i ze článku vím, že i očkování může velmi uškodit.🙄🤯No je to dilema.

zrzinda
27. kvě 2021

Je. Já vím. Taky jsem z toho na švestku. Před prvním ockovanim jsem hodně hlídala, aby mala byla v klidu, kontrolovala jsem, jestli není nachlazena/nemá rymu, snažila jsem se ji nijak nepretezovat. To samé dva dny po očkováni. Proste aby nebyla ani trošičku oslabena. A chci to tak dělat u všech dalších očkováni.
Já nevím, jak je to s tím uskozenim. Jen tedy doufám, ze těm famum, jak očkováni způsobuje autismus, už dnes nikdo nevěří. 🙏 Ta “studie” byla zfalsovana, doktor se k tomu sám přiznal. Jen strach v lidech zůstává dále.
Mimochodem, to jen taková vsuvka - můj muž hodně čte zahraniční výzkumy. A hodně se diskutuje o tom, ze za autismus muže nevhodná strava maminky v těhotenství (především nadbytečný příjem sacharidů).

felixfelicis
27. kvě 2021

Tohle za tebe nikdo jiný nerozhodne. Někdo se rozhodne chránit i před minimalni šanci chytit nějaké onemocnění, rada lidi se naopak nebojí covidu, na který denně zemře dvoj-trojciferny počet lidí. Mezitím je xxx různých názorů. Na základě informací (jako faktu, ne názorů na MK (jako "píchani" rotaviru, které se nepichaji - malá nepřesnost, ale na důvěře to nepřidá🙂 ) si udělej názor sama, v 6 měsících máte pořád času dost.

aneta_v
27. kvě 2021

@zrzinda nejdřív si zjisti info, a pak něco piš, ve všech okolních státech nejsou pneumokoky povinné, v Německu a Rakousku dokonce nejsou povinná prakticky žádná očkování, jsou pouze doporučená. V Německu jsou povinné snad jen spalničky, když jde dítě do dětského kolektivu. Naopak my jsme jedna z mála “západních” zemí, která má povinná očkování

inkheart
27. kvě 2021

Já dala rotaviry a pneumokoky, ale pak mi přišlo moc brzy cpát i ockovani proti meningokokum, tak s tím čekáme. Teď toho lituji, meningitida mi přijde výrazně horší než nemoci, proti kterým je ockovan, ale co uz, no.. Brzy už bude mít i ty meningokoky a tak si oddechu. Další dítě bude mít meningokoky a ty další asi vůbec ne.

patapuf
27. kvě 2021

Pětiletá dcera má zatím povinné očkování, radili jsme se v minulosti s dětskou lékařkou a další očkování nepovažovala za nutné. Teď na pětileté prohlídce doporučila očkování proti žloutence a my s tím souhlasíme.

zrzinda
27. kvě 2021

@aneta_v Pokusím se dohledat a nasdilet článek, kde jsem to četla. Pokud jsem to popletla a šířím bludy, tak se omlouvám.

zrzinda
Autor odpověď smazal
Zobraz
levandule_k
27. kvě 2021

Když máš hodně načteno, tak už nějaký názor mít musíš ne? Když ti tady 20 uživatelek napíše očkuj vším, co se dá, budeš očkovat vším, nebo když ti tady 20 uživatelek napíše neočkuj ničím, tak nebudeš vůbec očkovat?

Podle mě už nějaký názor mít musíš, jen jsi sem přišla pro morální podporu 🙂

Jinak registrované uživatelky, které tady mají nějakou historii jsou důvěryhodnější, než nově založený nick, nebo anonym.😉

autor
27. kvě 2021

@levandule_k
Já moc nerozumím, co je na tom k nepochopení.🤔 V příspěvku píši, že rozhodnutí je SAMOZŘEJMĚ na mě, ale TŘEBA někdo momentálně řeší (popřípadě řešil) stejný "problém." Jak píšu - s naší doktorkou se na tohle téma nedá pobavit. Káže vodu pije víno. Třeba se někdo pobavil na toto téma se svou dr. a má nějaký poznatek, popřípadě tu je nějaká maminka ze zdravotnictví a je více zasvěcená....

Hele takhle. Kdo nemá (nebo nechce?) čím přispět, nemusí se do diskuze zapojovat.🙂 Já jsem pod anonynem z určitého důvodu.

rebe
27. kvě 2021

Stejný problém řeší každá maminka. Tedy, ředtím, než se rozhodne. Pro to, aby se dalo říct, že je lepší očkovat, nebo lepší neočkovat, neexistují dostatečné relevantní informace. Očkování má své přínosy a svá rizika. Pouze na základě informací se lze rozhonout, k čemu se přikloníš ty. Nastuduj si, vůči kterým nemocem očkování jsou a do jaké míry fungují či v jakém smyslu chrání. Nastuduj si, jaká jsou rizika těchto nemocí. Nastuduj si rizika vakcinace. Pak se rozhodni, čeho se bojíš a čeho se bojíš málo. Pak zjisti, jaké jsou alternativní očkovací kalendáře. Pak se rozhodni, jakou cestou půjdeš. Je to náročné, trvá to dlouho a je to velká zodpovědnost. A je to tvoje povinnost jakožto rodiče. Pokud poslechneš tu nebo onu skupinu a tvému dítěti se v důsledku toho rozhodnutí něco staně, což se může stát, veškerou zodpovědnost a následky neseš ty, tak je potřeba, abys pak věděla, že jsi jednala podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.

prejeta_zaba
27. kvě 2021

@zrzinda Ale u rizika očkování opravdu nejde o půldenní pláč a teplotu. 🙄 Nikdy nevíš, jestli dotyčný organismus (dítěte, tebe) není nějakým způsobem oslabený a nebude pro něj očkování přílišná zátěž, aby se to pak projevilo na nějakých neuro poruchách. A teď fakt nemluvím o fámě s autismem. Ty komplikace jsou poměrně vzácné. Ale máš křišťálovou kouli, abys věděla, že to nejste zrovna vy? 🤷‍♀️ Komplikace s opožděným vývojem, špatným svalovým napětím, částečné ochrnutí, opakující se horečky, horší imunita, v budoucnu rozvoj roztroušené sklerózy...očkování určitě ano. Ale opravdu důkladně zvážit co a kdy. A nemyslet si, že jeden Panadol po injekci vše vyřeší a všechno ostatní jsou jenom nějaké nezodpovědné fámy. 🤨

zrzinda
27. kvě 2021

@prejeta_zaba To si určitě v žádným případě nemyslim 🙏 Jen si proste myslím, ze riziko nenaockovani daleko víc převyšuje riziko očkovat.

jako_mala_holka
27. kvě 2021

Osobně dáváme jen povinné s tím, že bude odklad MMR kolem 2. roku (prostě než půjde do skolky) a zvažujeme meningokoky, ale nevím ještě, kdy a jestli vůbec dáme

missbufy
28. kvě 2021

ja jsem naockovala snad vsechno, deti meli pouze bezne reakce, nic vazneho