Neočkující rodiče - proč neočkují, imunita dětí atd.

iiivvveeettt
23. lis 2013

Chtěla bych položit otázky pro neočkující rodiče a třeba i vyvolat diskuzi, jak to máme. Vím, že hodně diskuzí na nějaká témata tu už asi jsou, ale chci co nejaktuálnější odpovědi.
1. Kdy jste se rozhodli své děti neočkovat?
2. Proč?
3. Jak to vzal Váš pediatr? Měnili jste ho?
4. Jaké nemoci prodělali vaše děti? (věk, kdy nemoc prodělalo, jak to zvládlo)
5. Jak reaguje vaše okolí? (rodina, přátelé)

Děkuji za odpovědi. Popř. odkaz jestli tu už podobná diskuze je.

1. V těhotenství jsem se očkováním zabývala, poté se nechala přesvědčit k základnímu očkování - neočkování je jen móda přeci - dala jsem 1. hexu na 12-ti týdnech, poté jsem chtěla schéma 2+1. Na konec jsem měsíc každou volnou chvilku věnovala studiu a řekla NE.
2. Dospěla jsem k názoru, že očkování je jen fraška. Nejen, že nefunguje, ale navíc škodí. Je to nechutný obchod farmaceutických firem.
3. Pediatra to moc dobře nepřijala, na další kontrolu se chystáme za pár dnů. Pokud nebude zbytí budu hledat jinou doktorku ( Liberecký kraj).
4. Teď na 6. měsících jsme měli 6. nemoc, malá ji zvládla bez problémů, vysoká horečka byla jen jeden den, druhý den zvýšená teplota, poté se osypala do dvou vyrážka zmizela.
5. Rodina to ještě neví celá - skoro všichni, ale reagovali negativně. Nikdo nás zatím, ale o opaku nepřesvědčuje. Jen jsem pro každého moc chytrá a přeci o tom nemůžu vědět víc než doktor... O mnoho přátel jsem přišla - hlavně u proočkovacích jedinců... Nelituji, vím, že pro své dítě dělám to nejlepší.

johanuska
21. říj 2014

Takový malý poznatek pro vás. Doktor vás NESMÍ nahlásit na hygienu, že neočkujete. Jestli to udělá, tak se dopouští vyzrazení lékařského tajemství třetí osobě a hrozí mu pokuta od úřadu pro ochranu osobních údajů.

Pediatr (jakýkoliv doktor-cokoliv prozradit) není oprávněn sám oznamovat hygienické stanici neočkování dítěte. Má pouze povinnost jí sdělovat údaje, o které ho sama hygienická stanice požádá. Pokud vás tedy z vlastní iniciativy nahlásil, jedná se o správní delikt porušení povinnosti mlčenlivosti, za který mu hrozí pokuta až 1 000 000 Kč

a toho milionu už se MUDr zaručeně lekne...

exu
22. říj 2014

Tak nějak jsem se rozhodla, že malý tu další dávku nechám dát, ale o dost později, třeba v půl roce a navíc bez žloutenky a obrny, takže Infanrix Hib. Naše doktorka mě to určitě nechá zaplatit, i když myslím, že by to pojišťovna uhradila. Zarděnky a spalničky nechci očkovat v žádném případě, i kdyby měla jít malá holt do soukromé školky. Tam se totiž bojím i toho, že ta imunita po očkování do věku, kdy by se hodila, tj v dospělosti, dávno zmizí, narozdíl od situace, kdy by si to onemocnění normálně prodělala. Na druhou stranu já proti spalničkám očkovaná nebyla a proti zarděnkám někdy ve 13, a ani jedno z toho jsem neprodělala, a vlastně si ani nepamatuju, že by někdo u nás ve škole (začátek 80. let) některou z těch nemocí měl. Příušnice ano, ty jsme měli skoro všichni a vůbec by mi nevadilo, kdyby si je syn odbyl v dětství, ale to už se asi bohužel nestane, neb jsem ho v pomatení smyslů kdysi očkovat nechala.
Tak ještě najít rozumného pediatra, což bude možná těžké. Pokud nějaký protiočkovací existuje, tak to jistě nebude nikde zveřejňovat, takže se ho hůř dopátrám.

exu
22. říj 2014

@ajinkafo Myslím, že při operacích se stejně nasazují preventivně antibiotika, takže by asi tetanus neměl šanci. Jinak ale ty bakterie klidně může mít člověk v sobě, takže teoreticky, kdybypři operaci nedali ATB, může se asi člověk nakazit sám od sebe. To se ale asi dneska nestane. Navíc se ta tetanovka klidně může dát až po tom zranění nebo operaci.

ululul
23. říj 2014

@terezapetrova já nejsem zcela proti očkování. Můj starší syn má hexu naočkovanou. Nemá a mít nebude MMR, protože nesouhlasím s tou vakcínou. Mladší dcerka(7 měsíců) zatím očkování nemá a očkovat začneme až po roce, podle individuálního plánu, ale u ní ze zdravotních důvodů.

happylenulka
26. lis 2014

ahoj, čekáme s manželem miminko a jsme rozhodnutí neočkovat. O různých sankcích a možných potížích s pediatrem toho mám načteno spousty, co mě ale překvapilo je to, že jsem se dnes dozvěděla, že neočkované dítě nemůže chodit do školky, účastnit se na ZŠ školy v přírodě, lyžáku,...

"Dítě, které nemá splněna všechna očkování a nemá zároveň kontraindikaci nebo není proti nákaze imunní, nemůže být přijato k předškolnímu vzdělávání. Nemůže se účastnit ani zotavovacích akcí na základní škole například lyžařského výcviku, školy v přírodě apod. Zotavovací akcí se podle zákona rozumí více než pětidenní pobyt třiceti a více dětí ve věku do patnácti let.
Pokud by škola takové dítě přijala, vystavuje se riziku vysoké pokuty. Někteří rodiče chápou tuto sankci jako diskriminační a domnívají se, že jejich dítě, kterému zpravidla chybí pouze některá očkování, neohrožuje veřejné zdraví. Obracejí se proto na soudy. Zatím však v této věci není známé žádné rozhodnutí."

Co je na tom pravdy? Jak to řešíte? díky moc... přijde mi to jako diskriminace

malaqi
13. led 2015

@happylenulka
Mám dvě děti, obě neočkované (původně jsem chtěla očkovat, ale když jsem viděla reakci a trv.následky sousedovic dítěte - nemluvě pak o reakcích lékařů, okamžitě jsem přehodnotila).
To, že dítě nevezmou do školky atd., je fakt. Je to diskriminační a zároveň nesmyslné, protože ve školce může dítě chytnout nemoc stejně jako ve škole - a do školy musí, ať je očkované nebo ne. Zkus se podívat na ferovanemocnice.cz, tam se tohle řeší, už vícero rodičů si stěžovalo a soudilo se o přijetí neočko dítěte do školky.

pajulinecka
25. led 2015

AhojkyJe tu nejaka maminka z olomouce co vubec neockuje sve deti.Prosim napiste na chajap@seznam.cz moc dekuji

pajulinecka
25. led 2015

@malaqi ahojky,opravdu jsi neockovala sve deti a proslo to v pohode u pani doktorky,napis prosim,diky

pajulinecka
25. led 2015

@daasenka85 ahojky a budes ockovat,nebo ne

daasenka85
25. led 2015

@pajulinecka ahoj, my už očkovali - v červenci 2014 první dávku, druhou na konci září 2014. Zvolili jsme trojkombinaci Infanrix - záškrt, tetanus, černý kašel. Máme jít v březnu na třetí dávku, ale určitě budu odkládat, měla opakované záněty ledvin. první ataku ale měla už před očkem, takže zrovna z tohoto ho neviním. nicméně zatěžovat ji teď nechci. Nic dalšího očkovat v blízkých letech nehodlám

cutie_01
25. led 2015

@daasenka85 A jak ten Infanrix probehl, vse ok nebo nejake NU?

daasenka85
26. led 2015

@cutie_01 No, akutní reakce díky Bohu neměla... Dávali jsme k tomu homeopatika potencované vakcíny (Infanrix 15 CH)

pajulinecka
27. led 2015

@daasenka85 aha,nam totiz doktorka ha vyber nedala ockovala maleho hexavakcinou 3+1,nevim proc se nedava jen 1ockovani,ale 3+1atd.mame uz naockovane 3a na tu 4bychom meli jit,ale nejspis ji nedam.A ty nebudes ockovat priusnice a zardenky,Nejlepsi je,kdyz zacnou ockovat hexu a pak ji stahnou,ze je spatna a pak ji zase dale ockuji.

diamanta
27. led 2015

Já jsem o tom dřív neuvažovala, prostě očkování bylo na programu, věřila jsem, že pomáhá, a tak jsem se dostavila. Slyšela jsem o očkování proti nemocím, které jsem nechtěla, aby dítě mělo, a řekla si o to u doktorky, a ta mi ho dala. Nikdy mě nenapadlo studovat složení, byla bych z toho nemoudrá stejně jako u jakéhokoliv léku, prostě věříte, že to pomáhá. Takže moje první dítě má všechna povinná, a navíc i nepovinná proti smrtelným nebo vážným nemocem (rotaviry fakt ne, žloutenka mi taky přišla ujetá, ale meningokok, encefalitida). No, a co jsme si zažili minulý školní rok, mě postupně dohnalo k alternativní medicíně, začla jsem se zajímat, číst, a najednou mi to docvaklo, zvlášť s očkovacím kalendářem kluka v ruce. Proč mě to netrklo? Proč to netrklo jeho lékařku a pokračovaly jsme v očkování? Já už to ale vím, a čeká mě konfrontace u lékařky, synovi už nedám nic, a už ho ani povinné myslím nečeká, ale ráda bych to udělala jinak u mladšího. Vše co mi došlo, píšu na SÚKL, aby to bylo vidět i tam nahoře. K lékařce jdu až za nějakou dobu, tak jsem zvědavá, kdyžtak si napíšu s podklady do očkovacího centra o radu. A také chci podpořit ten boj, co se v těchto dnech odehrává, a postavit se na stranu Ligy pro ochranu lidských práv, která (možná jako jediný viditelný a mocný subjekt) stojí proti komisi, co nám plánuje povinně očkovat mmr max do 18ti měsíců, pokuty lékařům až 3000000 pokud nenaočkují atd. Už brzo. Syn má následky, nechci aby mi zdravé druhé dítě také jakkoliv vakcinace "změnila", má za sebou zatím vše povinné, ale jak jsem řekla, prozřela jsem a ohledně mmr zrovna pochybuju nejvíc, k čemu, proč u dětí, a vždyť stejně není stoprocentní...tak proč proč proč proč proč proč proč proč proč?????????????????????? Koho bude zajímat, že dítě má pak méně kvalitní život, nebo prostě nějaké následky? Oni nám chtějí dát koktejl plný něčeho špatného, koktejl, který stejně u všech nezaručí imunitu, pokud ano, tak jen na pár let, a to kvůli běžným nemocem. Proč, proč, proč?????

daasenka85
27. led 2015

@pajulinecka ta MMR se mi očkovat nechce kromě obecného závěru skupiny lidí, že je to nebezpečná vakcína (právě o této se proslýchalo, že se pojí s autismem, nemám ale odkaz na žádnou studii), tak já po očkování proti spalničkám (tehdy to byla pouze monovakcína, i když také živá) prodělala spalničky a ty mi přijdou nejvíc nebezpečné, ale za a) jsem je překonala a za b) když je tam to riziko, že to po očku prodělá, proč ji ještě zatěžovat těmi svinstvy z vakcíny.. a proč k tomu dávat navíc zarděnky a příušnice? které za až tak nebezpečné nepovažuji?

pajulinecka
28. led 2015

A da se to nejak u te doktory udelat,aby mi syna neockovala.Je to prece jenom ze zakona dane.

marketa233
28. led 2015

@pajulinecka Žádné očkování není ze zákona dané. Očkování dítěte nelze vynutit. Rodiče musí vždy souhlasit. Doktorovi podepíšete negativní revers a maximálně můžete dostat pokutu a stát vám pak bude dalšími požadavky komplikovat přijetí dítěte do školky, na tábor a tak. To je vše.

malaqi
29. led 2015

@pajulinecka
Neočkovala jsem a prošlo to (tedy ne že by to dr. přijala s nadšením). Jsem zastáncem toho, že každý se má rozhodnout podle svého svědomí a přesvědčení, nesoudím ty, co očkují, ani ty, co neočkují, je to věcí každého.
Očko není dané zákonem (zatím), ale vyhláškou, a navíc všechny invazivní zákony musí být učiněny se souhlasem dotyčného (či jeho zákonného zástupce), pokud se nejedná o akutní výkon zachraňující život (což očko v daném momentu není). Jinak je to přesně tak, jak píše marketa233.
Jinak od jednoho starého praktika lékařské vědy (pediatra, nyní už vysloužilého), jsem slyšela pěknou hlášku o MMR - co to je za blbost očkovat s nejistým výsledkem co do ochrany proti obyčejným dětským chorobám, kterými si prošla většina z nás (tedy přinejmenším generace Husákových dětí), když očko nezaručí ani ochranu (jedinou ochranou je prodělaná choroba) a navíc je to dost nápor na organismus.

plantago
17. únor 2015

Syn skoro 20měsíční je neočkovaný. Nejdříve jsme chtěli jen odklad do půl roku, potom jsem nastudovala více, syn má vrozenou vadu a musel na operaci, jinak je zdravý, růst zubů snáší výborně, psychomotoricky v pořádku.

Pediatra to vzala docela dobře, nějaké řeči, strašení bylo, ale ustát se to dalo, hlavně jsem si sebou potom už často brala chlapa a ten tam působil jako takový štít, aby se do mě moc nepouštěli /on tu problematiku nastudovanou nemá, ale důvěřuje mi/.

Dost mi vadí to omezení se školkou, očkovala bych nejraději jen pediacel 2+1 a to je vše.. Jenže s tím mi nikdo přihlášku do školky nepotvrdí. Bojím se hlavně tetanu, protože chci s dítětem /dětmi trávit hodně času venku a vyhýbat se koním nechci.. A nikdy člověk neví kdy mu dítě spadne na pusu tak, že si odře dáseň do které se mu třeba něco zapíchne a je to rána bez přístupu vzduchu, tudíž riziko infekce tam zkrátka je.

Monovakcína na tetanus mi jako dobré řešení nepřijde, protože po porovnání složení to zkrátka není žádná výhra a dítě by dostalo stejné množství hliníku jako je v Hexacimě /nová vakcína proti 6 nemocem/.

shine2015
17. únor 2015

@diamanta já mám děti očkováne, ale vůbec se mi nelíbí ze by meli lékařum dávat pokutu. Co to je za nesmysl. Na jedné straně ze zákona musíme mít pro děti lékaře a na straně druhé nám budou cpat očkování???? Já tedy jsem pro základní očkování. Ale nelíbí se mi takové nuceni. Mám dojem,ze z toho je bynys. Navíc si myslím,ze děti by měly byt ockovane ale třeba s první dávkou hexa vakcíny která se může tuším dat od 9-10.týdne mi přijde na bednu. Dítě tady je chvíli a hned ho napichat kde čím, ještě se ani nerozhledlo....určité bych ty hranice očkování posunula.....my jsme měli první na 15.tydnu a i tak bych to posunula.

Ale nemám rada takové nuceni...

stucian
17. únor 2015

@daasenka85 Prosim te kde se dane homeo da sehnat? Mam vypsane homeo od Elekove ale tohle primo nemam..

daasenka85
17. únor 2015

@stucian já ho mám od doktorky homeopatie z Pardubic...

malaqi
20. únor 2015

@shine2015
U mě to bylo podobně - původně jsem očkovat chtěla, jen jsem žádala o odklad, protože v 9 týdnech mi přišlo, že to je fakt brzo a na některé choroby i nesmyslné (tetanus, hepatitis). Ale takovou hysterii, kterou spustila má tehdejší pediatra (a hlavně sestra), to jsem ještě nezažila. Tak jsem se o to začala víc zajímat (zvlášť když si doktorka sama protiřečila - Rotarix prý není živá vakcína a podobně) a došla jsem k názoru, že vzhledem ke zdrav. problémům, které máme v rodině, očkování podstupovat nechci, minimálně ne do tří let, a pak dám jen ty, co budu považovat za opravdu nutné (tetanus, záškrt, polio možná). Ale to nucení do očkování, to mě dostalo... a teď, když zavedou sankce pro doktory, jak to asi bude na rodiče působit? Doktor bude nutit očkování, aby neměl průšvih, co napadne rodiče jako první? Že lékaři nejde o zdraví dítěte, ale o to, aby nedostal pokutu...

shine2015
20. únor 2015

@malaqi já si myslím, že je vhodné děti očkovat do 3.let, ale rozumně...a ne takhle násilím.
Pokud by moje doktorka spustila hysterii, tak bych od ní odešla. Přestala bych ji v tu chvíli věřit.
Doufám, že s těma pokutama to nedotáhnou....

malaqi
22. únor 2015

@shine2015
Taky jsem odešla. Nová doktorka je v pohodě. Upozornila mě na rizika, chvíli se mě snažila přemluvit, trošku brblala, ale nakonec řekla, že za děti odpovídají rodiče a pokud by se něco stalo, tak ani ona, ani stát nebudou mít dítě s následky na krku, takže jsme podepsali papír a bylo.
Taky doufám, že přestanou blbnout s tím vynucováním... petici jsem podepsala 😉

enah
27. únor 2015

@plantago Ahoj, Pokud muzu : pokud Ti dite u koni spadne a rozbije si koleno...pusu...cokoliv hluboce stejne pujdete do nemocnice a tam vam i kdyby ockovane bylo daji /nabidnou/ ockovani proti tetanu. Muj muz si poranil v dilne se drevem zlehka ruku, byl ockovan a stejne mu ockovani dali / a on sam je proti ockovani u deti, ale v one slabe chvilce preleknuti co bude - nedokazal rici ne, pritom mel jenom povrchove zraneni 🙄

Proste lekari pri zraneni VZDY resi obavu z Tetanu ockovanim. Mylsim, ze je mozne predem zazadat o odber krvy a zjisteni jestli je obava pred tetanem opravnena... Pravdepodobne si ten odber krvy budu muset zaplatit.

anjelita
10. bře 2015

@iiivvveeettt
1. Kdy jste se rozhodli své děti neočkovat? Hned jak jsem zjistila ze jsem tehotna, protoze jsem o nebezpeci ockovani vedela uz dlouho.
2. Proč? To je moc dlouha story. Ale rekneme, ze proto, ze mam za sebou roky studia ohledne vakcin a take vidim co se deje okolo.
3. Jak to vzal Váš pediatr? Měnili jste ho? V zemi kde ziju diky bohu ockovani povinne neni, takze stacilo jen podepsat papir ze si nepreju ockovani a je to.
4. Jaké nemoci prodělali vaše děti? (věk, kdy nemoc prodělalo, jak to zvládlo) Nikdy zadna nemoc, ani ryma, ani vyrazka, dite ma 3 roky.
5. Jak reaguje vaše okolí? (rodina, přátelé) rodina se mi snazi dodnes argumentovat ze ockovani chrani, taktez pratele ale ti na me spis utoci ze neni pravda ze ockovani je nebezpecne a nefunkcni, je mi to jedno, ja nejsem zodpovedna za zdravi jejich rodin. Zalozila jsem hnuti za informovanost o vakcinach a nadale hodlam pokracovat v predavani informaci rodicum co o tom dosud nemeli bohuzel ani poneti.

diademka
27. bře 2015

@exu , nevím jestli je to ještě aktuelní, my máme doktorku, je to takový zlatý střed, je pro homeopatii, vzala v úvahu, že očkovat nechceme ale nechala nás s manželem podepsat prohlášení. Neočkujeme, ale teď, ve 2,5 letech nám do potvrzení pro šolku napsala: Neočkován na žádost rodičů! A to je pro školku samo problém... I když do jedné nás přijali i tak.. Jak jsi dopadla ty máš už nějakého vlídného pediatra. Nejsi ochotna napsat svůj "příběh" o účinku po očkování na rozalio? Snaží se teď o neschválení připravované proočkovací novely. Tohle by pomohlo.

stucian
28. bře 2015

@daasenka85 a jake davkovani homeo jste meli prosim?

daasenka85
28. bře 2015

@stucian nedá se říct obecně, pokaždé jiné, vypočítané na míru dle aktuálního stavu Anetky. Vždy to byl Infanrix 15 CH, poprvé 2x denně jedna granule a podruhé tuším 2x2 granule