Nezhojená ranka po očkování proti TBC. Co zabere?

f.miracle
14. srp 2009

Nedohledala jsem tohle téma, pokud už existuje, tak se omlouvám. Synovi je 6 měsíců a pořád nemá zhojenou ranku (chráničku) po očkování proti tuberkulóze, které absolvoval při propuštění z porodnice (6. den po narození), takže zatím pořád nemáme žádné další očkování 😒 Pětkrát denně potíráme ranku lihem a čajovníkovým olejem, na kalmetizaci mu aplikovali dvakrát framykoinovou mast, ale nic nezabírá. Na úterý jsme objednaní k doktorce - plicařce, sestra se zmínila něco v tom smyslu, že se "to rozpíchne" 😲 Máte někdo podobnou zkušenost? Co vám zabralo, jak to bylo s dalším očkováním a co mám čekat na tom plicním?

jesterka01
23. srp 2010

Nám asi ve 4 měsících přišla pozvánka přímo z kalmetizace...dr nás nikam neposílala...pak už jsem komunikovala přímo se sestřičkou na plicním a ta si nás hlídala...ale nevím jestli je to tak ve všech městech že chodí pozvánka na kontrolu

boruuvka
23. srp 2010

@jesterka01 aha, tak to u nás nehrozí. Takže asi počkám do 4 měsíců a pak to začnu nějak řešit.

jesterka01
23. srp 2010

@boruuvka jinak nám bylo na plicním řečeno, dávat heřmánkové obklady několikrát denně, a nahřívat (při koupání). Je fakt, že jsme s tím bojovali dost dlouho a na kontrolu na plicní jsme jezdili poslední měsíc každý týden a pořád to bylo stejné...teď v sobotu když jsme jí to ve vaně zase nahřáli, objevila se úplně bílá veliká čepička, manžel to nevydržel a lehce zmáčkl a pomohl tomu ven..to co vylezlo byl fakt mazec až se mi udělalo zle, nicméně v pondělí jsme byli na kontrole na plicním...a vše je ok, zahojeno a můžem pokračovat v očkování....
takže nejlépe heřmánek, nahřívat a když už mačkat tak až to fakt bude bílá boule...a nemačkat násilím..jen tomu trošku pomoct ven...pokud na to teda máte žaludek...já ne 🙂

boruuvka
23. srp 2010

@jesterka01 dík za info - já jsem kosmetička, takže žaludek mám vycvičený 😀

jesterka01
23. srp 2010

@boruuvka aa..tak to jo..já jsem se málem složila když jsem to viděla..a to mi jinak krev nevadí..ale když jde o to moje sluníčko, jsem nějaká citlivka 🙂

boruuvka
23. srp 2010

@jesterka01 😀 😀

bufina
24. srp 2010

Nám u prvního dítěte pozvánka na kalmetizaci přišla, ale u druhýho až ne. Bylo mu 8 měsíců a ještě pořád není naočkovanej. Sice už mu to nehnisá, zdá se mně to celkem zahojený, doktorka říkala taky že už je to dobrý, ale že s očkováním ještě radši měsíc počkáme.

boruuvka
24. srp 2010

@bufina tak to je děs, že se vám to takhle dlouho vleče. A vysvětliv ti někdo proč to je? Co se v tom malým tvorečkovi odehrává, že se to nehojí?

bufina
24. srp 2010

@boruuvka Tak to vůbec netuším co se mu s tím pořád děje. Když tam byla naposledy bílá boulička, tak to manžel zmáčknul a hnis vytekl. Natřel mu na to šťávu z aloe, máme to v květináču a že je to léčivý a pomohlo to, už to 2 měsíce nehnisá, jen to má červený a ještě trochu vystouplý. Ale někde sem četla že to hnisání je dobrá reakce na to očkování. Ale otravovat se s tím osm měsíců teda nemusí.

klara.t
24. srp 2010

tak nás i přes nezhojené ramínko naočkovali. Už máme za sebou všechny tři dávky. ted je nám 8 měsíců a stále to nemáme zahojené. ale už se nám začínají dělat strupy. jeden se ve vodě už sloupnul, tak uvidím. za 2 týdny jdem k dětské, tak se jí zeptám, jestli je to ok, jestli nemáme jít na plicní nebo tak nějak.

beruska24.9.
25. srp 2010

Nám řekla Dr. v žádném případě nemačkat!! Že ten hnis odejde sám, příp. jen lehce otřít lihem. Malá to měla dlouho takové jo i ne hnisání, pak se vytvořila příšerná boule, až jsem se vyděsila a druhý den byla splasklá. Asi to prasklo a vyteklo přes noc. Před první dávkou očkování nás Dr. poslala na plicní (něco se ji nezdálo), tam očkování schválili, že je to v pořádku. Teď už tam má malá jen červenou jizvu (takový flíček).

boruuvka
25. srp 2010

Tak mi to nedalo a napsala jsem mail primářovi plicního oddělení. Pro všechny co to zajímá jsem to zkopírovala:

Dobrý den, pane doktore,
obracím se na Vás s následujícím dotazem. Dceři jsou přesně 3 měsíce a byla očkovaná proti tuberkulóze v porodnici. V 6 týdnech měla na ramínku pouze zapouzdřenou bouličku bez začervenání. Nyní je místo začervenalé (1cm2) a boulička je tam pořád a když jsem to lehce zmáčkla - nic nevytýká. Prý to má vyhnisat a až po zahojení může dojít k očkování. Očkování hexou a pneumokokem bylo odloženo. Do kdy by se to mělo zhojit a má se boulička nějak propichovat? A chodí se v dnešní době ještě na kontroly na Vaše oddělení?

Odpověď:
místo vpichu po očkování proti TBC bývá u dětí poměrně dlouho, někdy řadu měsíců pozměněné do zarudlého uzlíku.
Dochází zde totiž k obranné reakci organismu proti živým, ale oslabeným bakteriím TBC. Je to známky dobré obranné reakce
organismus. Někdy se dokonce mohou objevit zvěšené uzlinky v podpaží. Samotný zarudlý uzlík není ještě důvodem k tomu, neočkovat dále. Pokud se zarudnutí v kůži šíří, je možno použít napr. Framykoin mast na tuto oblast. Uzlík
v žádném případě nepropichovat, nic z něho neteče. Výjimečně zhnisá,pak je možno provést punkci, ale je to záležitost pro lékaře. Kontroly na plicním oddělení po očkování se již neprovádí, je to nyní starostí ošetřujícího dětského lékaře a event. dětského oddělení nemocnice ( kam lze děti s nepřiměřenou reakcí zasílat ).Podle Vašeho popisu soudím, že jde o zcela normální reakci na očkování proti TBC, která je samozřejmě zcela odlišná od jiných vakcinací.

klara.t
25. srp 2010

@boruuvka To je přesně to, co mi říkala naše Mudra - že i přesto, že tam je ta velká boulička, tak můžem očkovat. Malé to prý nehnisá, i když je to takové červeno-nažloutlé 😉 Taky nám předepsala Framykoin mast, kterou mažu. Už jen občas, protože jsem nepozorovala žádné zlepšení, i když jsem mazala denně. Když se jí odloupnul nedávno stroupek, tak pod ním žádný hnis nebyl, bylo to jakoby živé, ale nekrvácelo to ani nehnisalo. Tak jen čekám, kdy se to zahojí.

boruuvka
26. říj 2010

Ahoj holky, před nedávnem sem psala, že malé se nehojí ramínko. Bohužel je nám 5 měsíců a ramínko vypadá příšerně. Je to rudý tvrdý bolák veliký jak nehet u palce. Doktorka to neřeší, že je to prý opožděná reakce a tak sem sama poslala fotky primáři dětského oddělení a zítra jedeme na ultrazvuk, jestli tam není hnis a případně se to bude nějak léčit. Nevíte některá, jestli to napichujou jehlou nebo jak dostávají ten hnis ven?

klara.t
26. říj 2010

@boruuvka tak s tím ti neporadím. Zkušenost nemám. Nám s tím nic nedělali, ale my to měli menší než vy. Tedy pokud myslíš svůj palec. My to měli tak 6mm široké. Taky tvrdá červená boule. Teď je malé 10 měsíců a teprve před měsícem se to začalo lepšit. Už je to placaté, ale ten červený flek je tam pořád. Ale to zmizí časem. Hold někdo si tohle prodělal ve 3.měsíci, my až v 10tém. Ale naočkovali nás normálně.

boruuvka
26. říj 2010

@klara.t a očkovaný jste?

boruuvka
26. říj 2010

@klara.t musím číst pozorněji, jste 🙂

klara.t
27. říj 2010

@boruuvka vy očkovaný ještě nejste? Jak velké to má (čí je ten palec?) To jaké to malá měla, je vidět zde https://www.modrykonik.cz/fotoblog/klara-t/albu...

boruuvka
27. říj 2010

@klara.t tak my to máme tak 3krát větší než to měla tvoje holčička. My očkovaný nejsme, protože to má od 2,5 měsíce hodně ošklivý. Tak uvidíme dneska po obědě co nám s tím pan primář udělá. Dám pak vědět.

boruuvka
27. říj 2010

Tak pro všechny koho zajímá jak probíhá punkce boláku po očkování. Dali jí na to umrtvující mastičku, která hodinu působila. Pak to napíchl jehlou a protože to nebyl tekutý hnis, ale bílá tkáň, tak to musel podebírat takovou špachtličkou a vytahovat ven. Bylo toho tam hrozně moc a zůstala tam obrovská díra. Vydesinfikoval to, namazal framikoinem a máme to zavázané. Malá bulela a já taky, ale za chvíli už o ničem nevěděla a je úplně v pohodě vůbec jí to nebolí.