Očkování dětí. Ano nebo ne ? A když už, tak co?

lidija1234
22. pro 2021

Ahoj maminky,chata bych se vás zeptat na názor ohledně očkování dětí. Co jste nechali očkovat a proč? Jaké máte zkušenosti jak pozitivní tak negativní ? Ne že bych nebyla úplně zastánce očkování ale vůbec nevím co, hexa je jasná ale nevím co prevenar a bexero. Mám strach jak to malý zvládne ale i strach z toho když bych ho nenechala naočkovat abych něco nepodcenila. Chtěla bych znát vaše zkušenosti a na základě čeho jste se rozhodli vy ? Předem moc děkuji 🍀

lidija1234
autor
22. pro 2021

@zelenaesmolda od doktorky 😃

lidija1234
autor
22. pro 2021

@marcicek84 no právě! Jako hexu nechám už teď a prevenar se domluvim že později,moje doktorka to chtěla očkovat zároveň ale po konzultaci s doktorkou z dětské nemocnice nedoporučuje dávat dvě vakcíny v jeden den takže si to pak zaplatím. U Bexera nevím, slyšela jsem hodně názoru že u nás se to očkuje ani ne dva roky od miminek a v Americe se to očkuje až od 12 let a že se to porave testuje v Evropě na menších dětech tak nevím co si myslet. Rotaviry dávat nebudu to mi sama řekla doktorka že není úplne třeba. Právě známá měla fatální reakci dítěte po očkování takže jsem hodně na vážkách. Jak jsi říkala každé dítě je jiné někdo reakci ma někdo ne. Každopádně jsem ráda tady za všechny názory a zkušenosti s Bexerem zatím počkám a uvidím

marcicek84
22. pro 2021

@lidija1234 bexsero se opravdu u nas "testuje", proto do toho nejdu a kdo si to hlida a zjistuje si o tom info,tak to taky nedal...a jelikoz zajem je mensi nez cekali,tak pojistovny od pristiho roku to chteji natahnout to zahajeni ockovani z pul roku do roka...u prvni dcery zacinala hexacima,taky jsem nedala (za prve neslo schema 2+1 a za druhe infarix byl prece jen proverenejsi a stejne prvni davka 2 mesice zatvrdlina ve stehne,boule co se nechtela vstrebat,druha otok nohy a treti regres ve vyvoji,prestala mluvit na trictvrte roku,az to bylo ok,tak jsme teda zkusili priorix a zas prestala mluvit na trictvrte roku,k tomu 2 mesice spatneho spani,byl to des,tim jsme s ockovanim skoncili.V 5 letech preockovani - po hexe zacla mluvit nesrozumitelne a patlave 3 mesice a velky otok ruky a po priorixu zase 3 mesice spatna patlava nesrozumitelna rec ( a to jsem si musela vydupat,ze nebude pul roku po prvnim priorixu druhy a cekala jsem na novou vyhlasku,kde to posunuli do 5 let a to zas po nas chteli,at ani ne mesic po hexe v 5 letech dame priorix,ale to jsme cekali pul roku az bylo vse ok,sesticka nastvana,ale tak jeji dite to neni,ze jo).Kdo nezazije zasadni problem,asi bude diteti ockovat vse,my uz ne.A urcite nejde se ridit druhymi ale tim jak ti bude reagovat dite,za me zacni povinnymi kolem pul roku a uvidis...my s hexou u prvni zacli v pul roce,u druhe driv jak ve 4 mesicich ockovat nebudeme,spis to ale vidim pozdeji,opet kolem toho 5.-6.mesice...a navic ted v zime covid a nevis a ockuj do toho,na jare bude stabilnejsi situace na toto...

pampeliska1313
22. pro 2021

@zelenaesmolda mně teda taky doktorka říkala, že na Bexero jsou “špatný reakce hodně častý”

lidija1234
autor
22. pro 2021

@marcicek84 právě přesně z toho mám strach. Malý mi málem nepřežil do toho měsíc jsme byly v nemocnici všechna možná ne příjemná vyšetření,do toho pořád chodíme na různé kontroly a já mám z toho očkování strach aby n auto neměl špatnou reakci. Přijde mi že pediatr tlačí snad všechny maminy aby děti nechali naočkovat vším možným a když nechcou tak jsou naštvání. Takže upřímně rady pediatra neberu moc objektivně tak se právě ptám všude možně a snažím se o všem co nejvíc zjistit. Nám doporučili hexu nejdřív ve 3 měsíci skrz zdravotní stav jinak bych ho snad už ockovali. Ale asi teda taky počkám na jaro a nebudu to teď řešit

krtikkrtovaty
22. pro 2021

@zelenaesmolda Já nad nimi uvažuji, pokud by si jima holky neprošly třeba do 10 let, že čím starší tím bývají horší a i že jdou to holky, kvůli těhu... Ty jizvy jsou případně taky dobrý nápad. 👍

pribylovapetra
22. pro 2021

@lidija1234 jestli máš teď malého po nemoci,tak očkování odlož. Starší má kromě povinných i prevenar, u mladšího se projevila nemoc tak nemá doockovane ani povinné. Sestra měla problémy se svým klukem,tak začali očkovat až v roce,takže i mladší ockovala později. Nic se nestalo kromě řečí doktorky. Kolegyně měla předčasně narozenou dceru,takže očko měli o dost posunuté. Říkala že děti jsou stejne nejvíc s rodiči,takže nechala přeočkovat sebe a manžela aby náhodou v mezičase něco nepřenesli oni,tak je to třeba taky možnost.

marcicek84
23. pro 2021

@lidija1234 mi prijde zvlastni ten meningokok,jeste,kdyz se to zkousi a jsou na to casto blbe reakce,zrejme je to dobre placene,ze to tak nabizeji a maminky se nezajimaji a ani nevi jak to s tim ockovanim je.Po nemoci urcite odloz,mas cas,nestoji ti to za to,ve tvem pripade bych pockala do toho pul roku,mas duvod proc ne driv...

mamikry
23. pro 2021

@lidija1234 Takhle. Muj synovec mel jako miminko rakovinu, a kvuli lecbe se ockovat nemohl. Kdyz ho ockovat zacali, doktorka z ockovaciho centra mu meningokoky nedala, ze pry riziko nakazy je hodne male. A to je asi pravda. Ja osobne vim o okoli o jednom pripade nakazy u pulrocniho miminka, kde to bohuzel skoncilo spatne. Dve moje deti to daly bez ockovani, ale treti ma kvuli nim vic kontaktu a zrovna meningokok je nebezpecna vec. Ale kdyby ho nemel, tak se s velkou pravdepodobnosti nic nestane. Ja uz ale pote, co se nam uskrtilo male na pupecni snure (to se stane asi ctyriceti detem za rok), radsi tu prevenci mam.

lida9
23. pro 2021

ja nechala povinne, s tim ze mmr jsem odkladala... vlastne i hexu, ale ne tak vyrazne... a protoze se bojim rychleho prubehu a tragickych koncu, tak i bexsero ( nastesti zde zcela bez reakce )... je to tezke rozhodovani co naockovat a co ne🙂 o covid vakcine neuvazujeme...

fouskovi
23. pro 2021

@lidija1234 máme navíc jen Synoflorix neteř teď ockovala Bexero a malá má strašnou reakci

katule1990
23. pro 2021

@lidija1234 Ahoj, my jsme měli taky docela komplikovaný porod + předčasný, PV 2,1 kg, tak jsem měla strach očkovat nějak brzy, ale sestra mi tvrdila, že o to je vlastně ohroženější a je lepší, aby očkování měl a zbytečně se to neodkládalo, nicméně na první očkování jsme šli myslím asi ve 3 měsících, ne už v těch 9 týdnech. Radila jsem se pak se spolužačkou, která je dětská doktorka a o očkování i přednáší, a říkala, že svojí dceři dala kromě povinných očkování Prevenar a Bexero. To samý mi pak řekla i sestra od pediatričky, tak jsem to tak taky udělala. Syn měl po každým očkování v noci horečku, jinak dobrý. Jediný úplně bez reakce byl teď Priorix. Očkování nějaký rizika má, ale pro mě rozhodně menší, než to, kdyby syn chytil třeba meningokoka. Jo a nechávala jsem očkování rozdělit, aby mu nedávali dvě vakcíny najednou.

amelia000
23. pro 2021

@lidija1234 vies ze ockovat ani nemusis? Pozri na fb informovane ockovanie, pripadne rozalio. Sama poznam maminku ktorej ostalo postihnute dieta po ockovani. Cize my neockujeme vobec.

tasimia
23. pro 2021

Mala ma hexu, Priorix a z nepovinných Bexero. Když jsme ležely s malou v nemocnici, byla tam holčička, 16m ze zánětem mozkových blan, a i když v České republice onemocní minimum děti, nebudu riskovat, ze to bude moje malá. A to její maminka se více bála nežádoucích účinků, jenže člověk míní.. sama Dětská doktorka říkala, ze tohle očko by dala taky povinné.
Akorát jsme z ocko začínaly později.
Jinak vše bez reakce.

lidija1234
autor
23. pro 2021

@tasimia a jak se to řešilo před tím? Mě pediatricka říkala že Bexero se očkuje poslední rok a půl u nás v Evropě

tasimia
23. pro 2021

@lidija1234 Bexero je tady o dost déle 🙂. Našla jsem články z roku 2013, kde o něm už píšou 🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️.

tasimia
23. pro 2021

@lidija1234 rok a půl ji proplácí pojišťovna, pokud jsem to dobře pochopila 🙂.

marcicek84
23. pro 2021

@tasimia povinne nejsou ani pneumokoci a myslim,ze ta povinnost vychazi z rozsireni onemocneni a kolik deti realne ohrozuje,kdyz je to mnozstvi zanedbatelne,tak je to nepovinne,i kdyz si nekdo cerneho petra vytahne,tomu zabranit nejde.Pak je otazkou zda prinosy vakciny vitezi nad riziky z NU,pokud se tady necim ockuje pouze rok a pul,tak to nema ani studii dlouhodobe bezpecnosti,takze asi ted nejde uplne vyhodnotit ten prinos nad rizikem z NU. Za me je to aktualne
na urovni covidove vakciny pro deti,ale s tim rozdilem,ze ten covid driv nebo pozdeji to dite chyti...

marcicek84
23. pro 2021

@tasimia nejde nahodou o to,ze se tato latka pouziva od roku 2013 u deti 12+,jen posledni 2 roky v EU to zpristupnili i pro miminka a proto to ta pojistovna zacala i proplacet?

tasimia
23. pro 2021

@marcicek84 nene, našla jsem článek z 2016 na epipi, kde píšou sve recenze u menších dětí.

aspie83
24. pro 2021

@tasimia jj, určitě je tu Bexsero mnohem déle. Nabízeli nám ji totiž už u staršího, když byl mimi, jen bylo hrazené. U mladšího teď už hrazené pojišťovnou. Nicméně my ji později staršímu také zaplatili, jen měl pak už jen dvě dávky...

marcicek84
24. pro 2021

@tasimia sice dele,presto v USA tim miminka neockuji,fakt zvlastni,cetla jsem vyjadreni Petrase z roku 2016,ze efekt je nejisty,ze by to mohlo pomoci,ale nemuselo,ze dat je malo a taky,ze toto ockovani je velmi reaktivni.Asi kdo fakt moc o nej stoji bych pockala na pozdeji,kdy tech davek staci mene a dite je vetsi,obecne cim vetsi dite,tim mene reakci na jakekoli ockovani....

tasimia
24. pro 2021

@marcicek84 včera jsme řešily s kamaradkou, že treba v Anglii, normálně očkují děti od dvou měsíců právě na Bexero, protože tam to úmrtí menších dětí, na meningokoka je bohužel ve větší míře.
Ale zase nemají tam MMR očkování 🙂. Každá země to vnímá a má zkrátka jinak.

tahejhula
4. led 2022

Tak moje nejstarší dítě má i dvě nepovinné vakcíny - proti hepatitis A a očkování proti covidu. Oproti tomu nejmladší nemá ani povinné vakcíny, prozatím dostalo třikrát pouze samotnou tetanovku. Což je trochu odpověď na tvou otázku, podle čeho jsme se rozhodovali - čas a zkušenosti. Aktuálně je samozřejmě mnohonásobně vyšší riziko, že dítě chytne invazivní kmen streptococcus pneumoniae (to jsou ony pneumokoky) než například poliomyelitis (přenosná obrna) nebo záškrt, které jsou v povinné "hexe".

kokiki
25. dub 2022

@lidija1234
Já jsem nikdy nebyla proti očkování v rozumné míře, takže jsem u syna začala Hexou (bez reakce), poté Bexsero a tam jsem narazila- kromě horečky měl na stehýnku bouli po vpichu cca měsíc a i po 9 měsících od očkování má stehno mnohem širší než to druhé a při chůzi tuto nožičku vytáčí, jako by mu nešlo kolenem mířit před sebe, ale mírně do strany.. Když jsem to řekla pediatričce, totálně mě šokovala flegmatickou poznámkou: ,,Ale hýbat s ním může, ne?" Takže teď už se nedivím maminkám, které jsou proti očkování.. Vnutí vám ho skoro každý lékař, ale pokud se objeví komplikace, nikdo nenese odpovědnost..Od té doby jsem další dávku Bexsera zavrhla a momentálně velmi zvažuji i MMR, protože nechci riskovat..Chápu maminky, které se bojí např. meningokoka, sama jsem tuto nemoc zažila u našeho psa, který přežil jen díky skvělému veterináři, ale po zkušenostech s vakcínou se bojím víc účinků očkování, než nemoci samotné..

lidija1234
autor
4. kvě 2022

@kokiki strach jsem měla ale hodně jsem si o tom zjišťovala a zvažovala pro a proti. Nakonec jsem dala Hexu ta je povinna a Bexero. Právě z toho meningokoka jsem měla strach ale i z vedlejších účinků. Naštěstí u nás jenom lehká teplota jeden den🙏