Diplomka o očkování - co byste chtěli vědět?

zaludova
22. lis 2017

Ahoj, připravuji diplomovou práci, jejímž tématem bude očkování. Mám samozřejmě nějaké nápady, co bych chtěla zjistit atp., ale víc hlav víc ví, tak mě napadlo, že bych se zeptala tady, co by Vás ohledně očkování zajímalo. Budou zde zahrnuty jak názory laiků(rodičů), tak i lékařů. Díky moc za příspěvky M.

absintka19
22. lis 2017

Hlavne fakta 🙂 tezke to tema, drzim palce !

pavca1982
22. lis 2017

Určitě by mě zajímaly nežádoucí účinky očkování.

35_a_budu_mamka
22. lis 2017

Zajimalo by me, zda je povinnost lekare pred ockovanim dite vysetrit (a poslechnout) nebo staci dotaz lekare: "jste zdravi na ockovani?" - prijde mi ten dotaz malo. A realne nezadouci ucinky nosicu ve vakcinach a jejich dopady na zdravi ditete v pozdejsim veku. Zda skutecne u nepovinnych ockovani prevazuje prinos pro dite nad riziky vakcinace. Dekuji a drzim palce, velmi tezke a diskutovane tema👍

babanci
22. lis 2017

Zajímalo by mě, zda skutečně existují studie o tom, že očkování opravdu proti nemoci chrání a jak dlouho. Protože např. kdo se v mém okolí nechal očkovat proti rakovině děložního čípku, tak dnes opravdu potíže má.

babanci
22. lis 2017

A taky to, co se ptá
@35_a_budu_mamka. Protože lékař nikdy opravdu nezkontroluje, jestli je dítě zdravé, jen se zeptá matky. A navíc nikdo nemůže vědět, zda právě nemoc nepropuká.

zaludova
autor
22. lis 2017

Super! Moc děkuji za nápady, některé zde zmíněné body zahrnuté mám. Ale na to vyšetření před očkování se určitě taky zaměřím. Díky. Budu ráda za další podněty.

zaludova
autor
22. lis 2017

Nikdo nic? 🙂

dancajer
22. lis 2017

mě by zajímalo téma odpovědnosti státu, který očkování nastavuje povinně, proč za povinnou věc nepřijímá následky...jak je to skutečně s posouzením zda dítě má nějaké nežádoucí účinky právě po očkování...

maminkaha
22. lis 2017

@zaludova urcite nezadouci ucinky - ty zavaznejsi (ze muze mit dite horecku po ockovani vim), a dale by mel lekar pred ockovanim zhodnotit psychomotoricky vyvoj ditete a pokud neni neco v poradku,tak poslat dite na neurologii a ockovat az po stanoveni diagnozy a doporuceni nerurologa

babanci
22. lis 2017

Proč se plošně očkuje proti nemocem, které nejsou životu nebezpečné, naše generace je normálně prodělala a získala celoživotní imunitu?

bayt
22. lis 2017

@zaludova Jak vysoké (a jaké je riziko) v případě neočkování vs. riziko po naočkování. To je asi jediné, co rodiče v podstatě řeší.

danask88
22. lis 2017

Proč já jsem očkována proti 5ti nemocem povinně a můj syn proti 12ti? Jsem zdravá jako řípa a fakt se nebojím, že mi těch 7 dalších očkovacích látek chybí. Spíše naopak. Zajímalo by mě zda je tak prudký nárůst způsoben opravdovou potřebou nebo jen díky lobby farmaceutických firem. Plus proč se očkují nemoce které dítě dostat nemůže? Proč se očkuje žloutenka B? Já jí očkovanou mám protože jsem pracovala jako sestra na oddělení infekčních žloutenek, ale nepovinně a až ve 14ti letech. Syn OL proti žloutence B dostal jako miminko aniž by mu hrozila nákaza, přece děti doma pohlavně nezneužíváme ani mu nehrozila transfůze apod. Kdyby dostal trivakcínu DI-TE-PE jako já tak nad tím tak nepřemýšlím, ale proč teď je místo toho hexavakcína a hromada dalších podle mě blbostí když já je nemám očkované a celá moje generace je nemá očkované a nikdy jsem nestonala a ani nikdo z mého okolí žádnou takovou chorobu nikdy neměl. Zato mám ve svém okolí děti po očkování ochrnuté a postižené a ty případy se množí a vídám je reálně okolo sebe. Proto se bojím dát děti očkovat.

rajani
22. lis 2017

Z jakeho oboru jsi? Aby se dala voc zacilit otazka 🙂

Zajima mě informace ohledne adjuvantu. Rozhovory by mohli byt nejen s lekari, ale s vakcinology a odborníky, kteří se podileji na výrobě. A take jak probiha testovani vakcin 🙂

rajani
22. lis 2017

Jeste vychází z toho testování...jak průměrně vychazi ochrana v letech na ockovane nemoci.

zaludova
autor
22. lis 2017

Diky za prispevky🙂 jinak obor mam primo biologii...

rajani
22. lis 2017

@zaludova tak to nejsou otázky úplně mimo :D jeste me napada: korelace množství antigenů versus imunitni odpověď, resp tim myslim,jak rraguje imunitni system a vytváří si protilatky a ukládá. Tohle je mozna zodpovezeno, ale nikde jsem to zatim pro me v lidstine nenasla. Tak kdybyste to nekde objevila, byla bych moc rada 🙂

Preji hodne štěstí a úspěchů pri psani a ziskavani informací 🙂

Ps: nebojite se, ze doktori budou špatně reagovat na zvídavé otazky 🙂 ?

zaludova
autor
22. lis 2017

@rajani nebojim🙂 ja uz pracuju a denne se s nimi setkavam, takze jich znam hodne osobne a verim, ze budou vstricni...dneska jsem zrovna prvniho zpovidala a jeste se nabizel at se ozvu 🙂 jinak ja se dr ptam na fakta...nekritizuju jejich nazor...

rajani
22. lis 2017

@zaludova tak to je moc prima. To mam radost 🙂
...moje zkušenost co se tyce lékařů-ucitelu na me skole na zvidave otazky (rozumej pro me doplnujici, abych to pochopila v plnem rozsahu) byla neliba :(
Doufam, ze pak date odkaz ci infromaci, kde bude diplomka dostupna 🙂

zaludova
autor
22. lis 2017

@rajani urcite se ozvu a zaslu vsem, kteri budou chtit🙂

sarkoc
22. lis 2017

Také budu pak ráda za odkaz na práci 🙂 Jinak mě zatím žádný dotaz nenapadá, ale budu přemýšlet...jsme neočkující rodiče a mám jednak též vystudováno v oboru a jednak navíc nastudováno tolik, že už mi z toho jde hlava kolem :D

ajaxx1
22. lis 2017

Mě by moc zajímalo, proč mají doktoři někdy hodně odlišné názory na očkování. Někdo nemá problém odložit, jiní již vyhrožují smrtí a někteří vyhodí pacienty z evidence. A také mě zajímá, jak se zjišťuje, jestli se vytvořily protilátky. Ono se to nezjišťuje a pak se rodiče diví, když se zjistí, že i když je dítě řádně oočkováno, že nemají protilátky. A které ty děti dostanou kontraindikaci, protože nic není kontraindikace. Ani onemocnění ledvin apod. chuťovky.

sarkoc
22. lis 2017

@ajaxx1 Já mám pocit, že to zjištění protilátek je na žádost rodičů, kteří si jej musí hradit...někde jsem četla, že cca 500 Kč za jednu nemoc...ale je to jen zprostředkovaná informace, nikde jsem neověřovala

jipe
22. lis 2017

@babanci Naše mudra třeba dítě před očkováním alespon zběžně i prohlíží, koukne do krku, prohmatá uzliny,...

@zaludova Já mám problém se smysluplností očkovacího kalendáře. Nechápu, proč cpát do 9 týdenního mimina žloutenku B a tetanus (a už vůbec ne pravé neštovice, které jsou vymýcené), když riziko nákazy je nejdřív kolem roku, kdy dítě začíná chodit na hřiště a může se o něco píchnout. Dále nechápu očkování proti zarděnkám, příušnicím, spalničkám v dětském věku, když vakcíny fungují cca 15 let (narozdíl od doživotní imunity při prodělání) a prodělání nemocí v dospělosti nese vyšší rizika (neplodnost u můžu, postižení plodu u ženy). O snaze vymýtit např. spalničky asi mluvit nelze, když tu stále máme epidemie a jsou nakaženy i očkované děti. Takže jako laik bych uvítala odůvodnění povinného očkování tak, aby to dávalo logiku nebo přenastavení systému, aby to dávalo logiku

Asi to není úplně dotaz, spíš úvaha 🙂 Ale mě to fakt žere, že mám povinné něco, co si nedokážu pro sebe vyargumentovat. Jinak obecně smysl očkování chápu 🙂

ellive
22. lis 2017

Me by zajímalo srovnani obecne nemocnosti ockovanych a neockovanych deti.

evawest
22. lis 2017

Nazor lekaru na situaci, kdy se velke procento rodicu rozhodne neockovat proti nemoci, ktera je udajne eradikovana, coz by mohlo potencialne zpusobit novy rozpuk?

pajula123
23. lis 2017

Mě by zajímalo,proč se nebere v potaz rodinná anamnéza. Když například někdo v rodině má autoimunitní onemocnění. Proč to lékaři nezjistuji,neberou v potaz.

cheetah_
23. lis 2017

Velmi zajímavé a přínosné by bylo porovnat parametry imunity před a po očkování - ne antigeny proti očkovaným nemocem, ale buněčnou a slizniční imunitu, ECP atd. Případně přidat neurologické vyšetření před a po očkování... Ovšem to by bylo spíš na dizertaci 🙂 Každopádně při dostatečně velkém vzorku dětí by konečně bylo jasno, jestli si to ty hysterické matky vymýšlejí a skutečně jde jen o náhodu, nebo fakt očkování některé děti poškozuje (patříme do té druhé skupiny, ale dokázat to nemůžu, testy u nás proběhly až po očkování...)

lozilu
23. lis 2017

Zajimalo by me, na zaklade ceho se zmenil po cca deseti letech ocko kalendar, z povinneho 3+1 a 2x mmr na nynejsi - platne od ledna ocko schema. To zjistili az v praxi na ocko detech, ze to je takhle take vyhovujici? Pro me to znamená, že cele ockovani je neduveryhodne, kdyz z jednou povinneho se to meni na jinak povinne. Dale testovani vakcin vůči placebu, vime, ze se to nedeje -doporucuji knihu od j.virapena. Dale, jake marketingove tahy pouzivaji farma firmy ruzne po svete, aby prosadili ocko ci lek, nejaka analýza postupů a prvotniho kapitalu, dale vydelky farma firem. Preji hodne sil 🙂

lozilu
23. lis 2017

Dále bych Vás chtela poprosit zda mi pak muzete poslat literaturu, ze kt.jste cerpala. A možná by bylo dobre, oslovit jako oponenta někoho z antivaxx napr struneckou, elekovou, sulu... predpokladam ze na fakultě nikdo takovej nebude, tak aby to melo nejakej význam 🙂

lenkas1982
23. lis 2017

Kromě toho, co tu zaznělo, by bylo zajímavé srovnání různých zemí z pohledu souvislosti (korelace) očkovací povinnosti (schémat) a proočkovanosti populace s nemocností u daných nemocí. A taky porovnání poklesu nemocnosti/úmrtnosti s proočkovaností v minulosti (zastánci tvrdí, že díky očkování se podařilo nemoci vymýtit, odpůrci tvrdí, že úmrtnost klesla už před tím díky lékařskému pokroku). Asi jsou to banální a nebiologické otázky, ale v rámci vstupního desk research bych se na to podívala. A připojuju se k těm co už psali - hlavně vypovídající data a fakta, ne názory a doměnky, těch koluje víc než dost. Držím palce.