Očkování hexav. současně nebo s dvoutýdenními odstupy?

f.miracle
19. dub 2009

Za měsíc nás čeká první očkování Hexavakcínou. Zároveň chceme nechat našeho dvouměsíčního cvrčka očkovat Prevenarem. Dočetla jsem se, že lze provést obě očkování buďto současně v tentýž den nebo nejprve Hexavakcínu a po čtrnácti dnech očkování Prevenarem. Zajímaly by mně vaše zkušenosti - kterou variantu jste zvolily a jaká byla reakce dětí? Mám obavu, jestli očkování oběma vakcínami současně není pro organismus příliš velká zátěž.

garfie
20. dub 2009

Já chci prevenar vynechat do roku úplně, ale rozhodně bych nenechávala očkovat zároveň. Myslím že už ta injekce sama o sobě-proč trápit dítě dvakrát a potom ta reakce může být také dost bouřlivá. I kdyby ses rozhodla pro očkování najednou, nedělej to raději u první hexy-ať vidíš jak dítě reaguje. Mimochodem právě reakce na očkování je pro mě jeden z argumentů proč neočkovat prevenar teď. Pro mimi je to fakt zátěž, malá dostala horečku, v noci sebou házela, no byl to pro mě děs, strašně se trápila. Děti prý hexu snáší dobře, ale můžete mít smůlu a bude reagovat jako naše prtě, raději bych to zkusila.

motylek
20. dub 2009

My ho měli zaráz a reakce žádná, úplně v pohodě. Já si zase myslím, že pokud to jde naočkavoat najednou, proč prcka trápit 2x. Neměl reakci ani poprvé, podruhé, ani po třetí dávce.

shaula
20. dub 2009

No jo, jenomže nemůžeš vědět, jak mimi zareaguje, každé je jiné. Myslím, že jistá opatrnost je zpočátku na místě, jak píše Garfie...

f.miracle
autor
20. dub 2009

Děkuju za příspěvky. Právě z toho důvodu nad tím tolik uvažuju, že to bude vlastně první očkování (pokud nepočítám očkování proti TBC při propuštění z porodnice) a nemám naprosto tušení, jak na něj zareaguje, mám strach, aby to nebyla příliš velká zátěž pro takového prcka.

dnada
20. dub 2009

ahojky , tak malej byl nejdříve očkován hexkou,první dostal až ve 4měsících,neměl zahojené ramínko.Na hexku měl reakci jen na druhou dávku teplotu 38,5po odečtu,dostal čípek nurofen a byl klid.JInak byl bez reakce.První prevenar v 7mi měsících a druhý 5týdnů po prvním.Reakce žádná,ani teplota nic.Ale každé mimi je jiné a stačí aby mělo jen rýmu a reakce na očkování je hrozná☹ Mimčo musí být opravdu zdravé 😎

kacka.va
20. dub 2009

očkovali jsme zároveň a nic se nedělo, malá neměla vůbec žádnou reakci.
garfie: podle naší Mudry je nevětší riziko pneumokoku mezi půl rokem a rokem, takže každý musí zvážit, jestli to hodlá risknout nebo ne. Podle mě je lepší nějaká reakce na očkování, než mít pak např. nahluchlé dítě. 😉

shaula
20. dub 2009

Kacka, ono taky záleží, jaká reakce. Četla jsem příspěvky maminky, jejíž holčička má po očkování trvalé následky ve formě ztráty rovnováhy, omdlévá, nikdy nebude smět řídit auto apod. Má prý lékařsky potvrzeno, že je to skutečně jako následek očkování proti pneumokokovi. Takže je to taková sázka do loterie, těch vážných průběhů pneumokokových infekcí je zanedbatelné procento, většina probíhá jako banální nachlazení nebo podobná infekce. Podle statistik je těch vážnějších cca 20 - 50 za rok. A to ještě neznamená, že z nich musí být trvalé následky. Ona ta reklama s hluchým chlapečkem je dělaná hodně na city a dala by se považovat až za neetickou.

smardik
20. dub 2009

shaula cos napsala řekni mým známým kterým syn na pneumokok zemřel, byli mu 3měsíce

my dávali prevenar taky a poprvé měl jen prevenar protože hexa nebyla - reakce teploty 38-39, nechtěl nic jíst a jen spal, pak měl 2x prevenar + hexu dohromady a reakce úplně stejná a příští týden už má jen hexu

smardik
20. dub 2009

a jinak souhlasím s motýlkem, my to dali najednou protože jsem malého nechtěla trápit na 2x, at si odbude jednou a je to.

kacka.va
20. dub 2009

shaula: já se přesně na tohle ptala naší doktorky a ta říkala, že ona přímo má mezi pacienty děti, které mají následky, ať už v omezení sluchu nebo jiné, takže to není jedno z banálních onemocnění.

shaula
20. dub 2009

Smardik, to je smutné, kdyby se to stalo někomu z mých známých, tak by mě to asi taky vyděsilo a očkovat bych nechala. Neřekla jsem, že následky nejsou, jen že jsou méně obvyklé. Jinak většina infekcí opravdu je banální, kolikrát o tom rodiče ani neví, to vím taky od doktorky. Ono totiž záleží na tom, který typ ho napadne. Abyste mě špatně nepochopili, já neříkám, že to očkování je k ničemu, to určitě ne, jen že se jeho význam přeceňuje, a má i nějaké zápory.

garfie
20. dub 2009

Vidím že se Shaulou nejsme úplné fanynky do očkování 🙂. Já s tím mám děsný problém, na jednu stranu pochopitelně riziko nemoci, na druhé fakt že malá nepatří do rizikové skupiny (vím že to nic neznamená) a zátěž pro organismum a také různé studie o vlivu očkování na vznik dalších nemocí, třeba i později v životě....no je to boj. Naštěstí nemám TV, takže té děsné reklamy na Prevenar, která všechny moje kamarádky totálně vyděsila jsem ušetřená.
Mimochodem taky znám holčičku, co má následky po očkování, ale nebyl to tuším prevenar.
Jo, ještě f.miracle: co se týká toho očkování, tak čím víc dítě váží, tím lépe to snáží (logicky-stejná dávka pro větší tělíčko), takže pokud máš drobka, tak je to další argument pro odložení.

marselina
20. dub 2009

dnes jsme byli u pediatra,taky chceme očkovat prevenar,ale máme chvilku počkat,dnes ho očkovala,tak dáme odstup

f.miracle
autor
20. dub 2009

Je to dilema; rozhodně mně k rozhodnutí nechat malého naočkovat nepřivedla reklama, ale spíš informovanost o různých nemocech a jejich možných následcích. Jasně, ono nás to nemusí potkat, ale co když ano? Jinak mi doktorka řekla, že už je v ČR schválená vakcína proti pneumokokům jiná, než Prevenar, jen jsem zapomněla ten název 😒 Prevenar je povinným očkováním v USA, tahle nová vakcína je údajně ušitá víc na míru našim středoevropským poměrům, tj. kmenům pneumokoků, které se u nás častěji vyskytují a zároveň prý účinkuje proti většímu počtu pneumokoků, než Prevenar, tak uvidíme, pokud by byla k dostání v době, kdy nás čeká očkování, asi bychom zvolili tuto... 😕

f.miracle
autor
20. dub 2009

Tuším, že ten název byl Synflorix, mrknu ještě na net.

shaula
20. dub 2009

f.miracle: jo, název je Synflorix. A já zase někde (ale nemůžu to teď najít☹ četla, že jsou do ní přidány asijské a africké typy, tak si pak vyber... Zkusím ještě pohledat, kde jsem to četla.
Garfie: jo, já jsem taky pořád na vážkách - zda očkovat a snad se nám následky vyhnou, nebo neočkovat a doufat, že nic nedostanou. Je to jako s pojištěním - můžu si ho celý život platit zbytečně nebo můžu litovat, že ho nemám... Ach jo. Například manžel je proti očkování.

dnada
20. dub 2009

tak já rozhodně fanynka do očkování taky nejsem,ale zase si říkám,kdyby nedejbože malej onemocněl abych si pak nevyčítala,že sem pro něj neudělala vše co sem mohla. Jinak jak píše f.miracle o té nové vakcíně,ano o té se mluví,že bude zaměřena na ty evropské kmeny pneumokoků,ale kdy to bude ví leda bůh 😖 Ale u nás všechno trvá strašně dlouho ☹ 😔

f.miracle
autor
20. dub 2009

My máme jít na očkování 19. května a pediatrička říkala, že tou dobou by už teoreticky mohl být k dispozici 😕

garfie
21. dub 2009

dnada: no přesně, těch výčitek se taky bojím, stát se fakt může cokoli. Jenomže proti všemu očkovat dítě stejně nedáš....

shaula
21. dub 2009

Dnada: ale ta vakcína je prý na trhu "už" měsíc, říkala mi to doktorka.

luca76
21. dub 2009

každá doktorka to dělá jinak, moje mě řekla, že současně neočkuje prevenar i hexu, takže chodíme postupně...v 11 týdnech dostal první hexu, pak za 14 dní prevenar, atd...odstup po 14 dnech.... reakce zatím v pohodě...i když nechápu, na kalmetizaci nám řekli, že to nemá úplně zahojený, ale doktorka říkala, že jo....tak nevím, podle čeho to soudí...

f.miracle
autor
21. dub 2009

Kamarádka lékárnice se vrátila ze školení na téma očkování v Brně a řekla mi, že jim přednášela mimo jiné primářka ORL a ta se vyjádřila v tom smyslu, že by do očkování Prevenarem nešla, páč nepůsobí proti všem kmenům, tak si vyberte 😕

f.miracle
autor
21. dub 2009

Tak jsem požádala o názor MUDr. Honzíka z porodnice.cz, tady je jeho názor:

Jsou nyní dva trendy, jeden názor doporučuje zprvu očkovat Hexavakcinu (3,4,5M) a proti Str.pneumoniae očkovat až poté tedy mezi 5-6M věku. Druhý názor říká že není problém očkovat najednou: 1 injekce do jedné nožky a druhá do druhé. Já jsem zastával do nedávna druhý názor (byl jsem razantnější, hlavně ať již je dítě chráněno). Po rozhovoru s doc. Hozou (velmi zkušený pediatr a bývalý předseda České pediatrické společnosti) jsem mu dal za pravdu (dle určité imunitní zátěže aplikací sedmi očkovacích látek najednou, relativní vzácnosti onemocnění dětí do 6M věku atd...) a přikláním se nyní k názoru prvnímu. Myslím že i v nové nabídce a diskuzích o zavedení očkování proti Str.pneumoniae všem dětem v ČR od roku 2010 bude návrh očkování v 6M věku, nikoliv spolu s hexavakcínou.

smilers
21. dub 2009

zadne ockovani neni 100% ,ale je to aspon prevence, ja mela holky nedonosene, takze jsem prevenar brala hned, u nas se ockuje hexa i prevenar spolem , u dvou holek uz mame za sebou 2x hexu a 2x prevenar , u jedne z duvodu pozdejsicho zahojeni ranky po TBC ockovani je po prvni hexe a prevenaru, krome toho, ze meli lehce zvysenou teplotu a byli nevrle a hodne toho naspali, tak zadne nasledky

shaula
21. dub 2009

Smilers, hodně se divím, že Vás doktorka už očkuje a navíc spolu s Prevenarem. Naši kluci jsou taky nedonošení (o měsíc) a z tohoto důvodu nás začala očkovat až v půl roce (hexou). Jinak žádné problémy kluci nemají, bylo to skutečně jen kvůli tomu, že se narodili dřív. Nedonošené děti se prý mají očkovat později než je u hexy běžné.

smilers
21. dub 2009

shaula ono asi kazdy postupuje jinak, a nejsem sama komu to tak davaji, nemyslim mou dr, ale i jini dr. nase holky jsou taky zdrave a v pohode, o tom, ze by se deti nedonosene meli ockovat pozdeji jsem neslysela ,a ani na jipce me o tom nerikali

shaula
21. dub 2009

Smilers, já o tom taky poprvé slyšela od doktorky. A když jsem se o tom jednou zmínila před jinou maminkou dvojčat, tak říkala, že to je moc dobře, protože její švagrové naočkovali nedonošeňátko ve třech měsících a mělo z toho celkem vážné zdravotní problémy (nebyla konkrétnější, tak nevím jaké přesně).

smilers
21. dub 2009

shaulo tak to jo, ale ono se to muz stat i pri ockovani v pul roce, to si nevyberes, nase dr. ma propousteci zpravu nasich trojcat, takze vi, co a jak a urcite by nam nedavala neco,kdyby holky nebyly v poradku, ale rikam, kazdy dr. na to ma jinej nazor a i to aplikuje jinak, ono je to tezke porovnavat, kazdy s tim ma odlisne zkusenosti

lummi
21. dub 2009

Ahoj holky. Synflorix uz je opravdu dostupny, vcera jsme ho vyzvedli v lekarne. Na ockovani spolecne s 2. hexa jdeme pristi tyden, tak snad to nejak zvladneme. Prvni hexa byla az na trochu zvysenou teplotu v pohode.

shaula
21. dub 2009

Smilers, naše doktorka má taky propouštěcí zprávu. Podle mě nejde o to, že by děti nebyly v pořádku, spíš o to, že ještě nejsou zralé na zatěžování očkováním. Ale jak říkáš, každý má na to jiný názor a reakce sice i v šesti měsících může být, ale myslím, že ve třech by byla horší, pokud by na to ještě nebyli připraveni. Takže já jsem ráda, že nás očkovala později. Jinak tedy klobouk dolů před tebou, jak to zvládáš s trojčaty, já mám dvojky a trojky si tedy už představit nedovedu🙂
F.miracle: našla jsem ten článek, kde píšou, že ve vakcíně jsou ty africké a asijské sérotypy - http://www.vakciny.net/AKTUALITY/akt_2008_17.htm. Ale fakt je, že to bylo psáno před uvedením vakcíny na trh a nikde tam není její jméno.