Očkování. Jaký na něj máte názor?

najana
4. bře 2008

Chtěla jsem se zeptat přítomných 🙂 jaké máte názory na očkování... především mě zajímá pervenar. Četla jsem nějaké studie o výzkumech v Belgii a celkem mě to zaujalo. Zatím můj roční synek očkovaný není, ale asi do toho půjdu. Starší trpěl hodně na záněty středouší a měl v dětství 2x zápal plic. Nechali jste očkovat nebo ne? A proč?

marie2
4. bře 2008

Ahoj mám 2letou holčičku zrovna na tohle očkování se chystáme ale má to prý i vedlejší účinky a děti na to mívají výrazné reakce tak ještě zvažujeme.Ale asi malé prevenar dáme a pak ještě naočkujeme proti meningokokovi.Myslím že je to pro děti dobrá věc.Maminy v okolí už děti naočkované mají a jsou spokojené.Pokud tím naší malé ušetřím píchání oušek a dalších bolestí tak do toho půjdu.

kebulka
5. bře 2008

Ahoj,

my jsme Marťu oočkovat nechali. Naše doktorka má v registru chlapečka, který po pneumokokovi trpí částečnou ztrátou sluchu ☹
První dávku dostal ve 13-ti měsících, druhou v 15-ti měsících. Počet dávek se odvíjí podle věku dítěte. Mám pocit, že od dvou let je dávka jen jedna.
Reakci neměl vůbec žádnou. Neměl teplotu, ani nebyl unavený, vůbec nic.
Pokud jste z Prahy, doporučuju lékárnu www.e-lekarny.cz, dá se tam docela ušetřit, když si to objednáte přes internet a pak osobně vyzvednete. Na Prevenaru na dvou dávkách to bylo kolem dvou stovek.

radost
11. bře 2008

ahoj, my tohle očkování máme za sebou, stejně tak očkování proti klíšťatům a pak se chystáme na meningokoka.
Očkování jsme prodělali bez vedlejších příznaků 😉

najana
autor
11. bře 2008

Holky moc děkuji 🙂 kebulko a díky za tip na e-shop-lékárnu.... a jak jste to nakombinovali z Hexavakcínou... jdeme na roční kontrolu za týden, i když už malému rok byl a stále to počítám, jak to vyjde, abych mu to nedávala najednou, ale s odstupem alespoň 2 měsíce.... i když kamarádka byla s malým na přeočkování Hexou a nechala mu ďobnout i Prevenar... a měl stejnou reakci jako na první dávku Hexy.. večerní teplotu a ráno už byl v pohodě...

kebulka
11. bře 2008

Marťa byl na hexa naposledy, tuším, loni v dubnu a teď ho čeká v dubnu poslední 4. várka, takže to nebyl problém. Jen jsme kvůli 2. dávce prevenaru posouvali očkování proti zarděnkám a spol., které se jinak dělá v 15 měsících a my tam měli prevenar (2. dávka se očkuje 2 měsíce po první).
Najednou bych to asi radši nezkoušela, nikdy nevíš. Kamarádky holčička nikdy na nic nereagovala a teď v pěti letech měla docela velkou reakci na očkování proti planým neštovicím. Všechno je jednou poprvé ...

najana
autor
12. bře 2008

Jen mě Kubulko došlo... a jak je to s receptem na té e-lékárně ? To jim ho napřed pošleš ?
Ty reakce jsou nevyzpytatelné...sama za sebe jsem také pro odstup alespoň 2 měsíce...

very
13. bře 2008

Ahoj, my vždy máme ošklivou reakci na očkování a vždy následuje konzultace s neurologem a imunologem..také jsem chtěla malého naočkovat prevenarem, ale on mi to rozmluvil..prý je to reklamní vlna a milující rodiče pro své děti udělají všechno..
Doporučení na očkování prevenarem přichází v úvahu pouze ve chvíli, když dítě prodělalo několik zánětů stř.ucha..jinak je to zbytečné.. To jsou jeho slova..jen opakuji, aby jste si přečetli i jiný názor.
My bohužel nejsme v situaci, kdy si vakcíny můžeme vybírat..upravují nám už základní vakciny v laboratořích, aby je malý vůbec mohl dostat.. ☹

kebulka
13. bře 2008

My jsme to taky zvažovali. Marťa nikdy zánět středního ucha neměl a naštěstí (ťuk, ťuk) prošel zatím jen jednou větší rýmou, jinak je zdravý. Bohužel, jak jsem zmiňovala chlapečka z ordinace naší dětské doktorky, ten na tom byl prý podobně, na záněty středního ucha taky netrpěl. Vzhledem k tomu, že to pro nás není finančně problém jsem si řekli, že do toho radši půjdeme, než abychom si jednou říkali "kdyby" ... Ale samozřejmě je to věc každého a v případě jaký popisuje Very to ani nejde!

Na té e-lékarně si to objednáš a s receptem přijdeš až tam. Pokaždé to pro mě měli už připravené v sáčku a hned jsme byli hotoví.

lenerka
14. bře 2008

ahoj

tak my jsme se rozhodli naší Kačce skoro 15měs.jí vakcínu proti meningokovi dopřát
už za 14dní jde na pigáro
vakcína nás stála okolo 600kč což není zas tolik
a ve dvou letech jí chceme dát pneumokoka a to už nebudou 4dávky,ale jen 2 a jedna se pohybuje okolo 1900 2100kč záleží na lékárně
ale co by jsme neudělali pro zdravý naší dcery 😉

pak až to bude možné jí chceme nechat očkovat proti klíšťákům,protože jsme často v přírodě

kebulka
14. bře 2008

lenerka, od jednoho roku do dvou let jsou to 2 dávky a jedna stojí, jak píšeš, kolem 1900 Kč.

sandra81
17. bře 2008

holky zajimalo by me, kdy se v CR ockuje proti tuberkuloze. Ja bydlim v NL a tady proti TBC neockujou. NO a ted je plno pripadu ze se tu TBC objevila....a tak si rikam zda bych mozna mela nasi malou nechat oockovat v CR. Jenze nevim jestli to pujde, ted ji byl min. tyden 1 rok. Nevite nekdo?? Nebo nemuzete mi to nekdo zjistit?

luciferek
17. bře 2008

tak my taky necháváme očkovat naši malou proti pneumokokovi po 2. roce života na doporučení naší dětské lékařky. Teď je prý zrovna ve věku, kdy je těch očkování více a některé děti mají prý špatné reakce, tak radila vyčkat až skončí momentální očkovací "maraton"...

ikuska26
18. bře 2008

ahoj holky, ty jo to su palky, no tiez o tom uvazujem, ...dnes som si zobrala aj brozurku o klistatach, tak neivem, chcela by som spojit, tie klistata, zloutenku a pneumokoka - .... ako ockovanie myslim, ....po druhom roku, to je dobry napad, a je to lacnejsie, ako ked zena do 26 moze ist na ockovanie proti rakovine delozniho krcku....tak neviem, ....mala som aj www. stranky o prevenare, ale ceny tam chybali....a ved to chcu nechat platit od statu? ale ktovie o kolko rokov to bude, ze....ak vobec,.... ☹

najana
autor
18. bře 2008

Sandra81, u nás se bohužel TBC očkuje hned v prvních dnech života miminka a to přímo v porodnici.... bohužel toto očkování mají miminka stále povinné, ale doufám že se to brzo změní. Úplně postačí, když necháš malou očkovat takto později. Kdybych si já mohla u TBC vybrat, nechala bych malého očkovat ve 2 letech nejdříve 🙂... co se týká pneumokoka, tak ten povinný není, ale rozhodně je vhodný, jak jsem studovala různé věci... cena je tedy vysoká od 1750,- za jednu dávku, ale považuju to za dobrou investici... co jsem ale v těch studiích pochopila jako zásadní, že ideální je vícedávkové schéma (kvůli přesné odpovědi a reakci imunitního systému)... takže do 2 let... s odstupem prvních dvou dávek tak ideálně měsíc max. dva měsíce... plošné očkování je asi zatím v nedohlednu, ale řeší se...musím říct, že se to nezdá, ale pneumokok je celkem pruda problém....pro celou populaci....

ikuska26
19. bře 2008

hm, najana, dost o tom uvazujeme, ale je to stale dost penazi, a nechapem, ako mozu dat ockovat svoje dieta mamicky , slobodne, ktore urcite nemaju penazi vela....to akoby len ty co maju prachy mohli byt zdravi.... 😠
cakam na to plosne ockovanie, ale toho sa tak skoro asi nedockame, pri tejto vlade, hm....uvazujem aj nad zloutenkou, tak je beznejsia ako pneumokok? alebo co si sa to vlastne docitala o pneumokokovi, to by ma zaujimalo, dik...

najana
autor
19. bře 2008

... procházela jsem články o výzkumech, pak samozřejmě diskuse, které vyvolaly...spousta maminek si někde přečte krátkou zprávu, že prevenar je pouze proti 7 sérotypům pneumokoka, když ve skutečnosti jich je 90 a tím to pro ně většinou hasne. Jenže právě těch 7 vyšlo z výzkumů v 90. letech jako nejnebezpečnějších... další argument, který považuju za lichý je, že výzkumy se dělaly v americe a v evropě proto prevenar nemůže být účinný... už tenkrát výzkum dokázal, že v evropě je jeho účinnost také na vysoké úrovni (80%), od té doby uplynulo dost času a nežijeme pod pokličkou. Sérotypy a jejich poměr se mění, také už je ve výzkumech nová podoba vakcíny, která bude proti 13ti sérotypům, protože počet také narostl... pak jsou další proti, že nemocí onemocní málo dětí... jenže si myslím, že 1 zachráněné dítě má smysl...no a dostávám se k tomu, cos nakousla...jednak sociálně slabší na tom můžou být byti, protože očkování pro ně je nedostupné...pokud ale mají dítě častěji nemocné, lékař jim může prevenar napsat na zdravotní pojišťovnu, ale pak jsou tu také děti, které kvůli své oslabené imunitě třeba ani očkovány být nemohou, pak je pro ně kontakt se "zdravým" dítětem", které je osídlené pneumokokem, který mu zatím nevadí, celkem asi osudný.... a tady už opravdu zabere jen plošné očkování... ale pořád jsou ve společnosti silné skupiny, které to nechtějí.... a jejich argumetny jsou zase pro ně zásadní...

tanulkah
20. bře 2008

Ahoj holky,
tedy Najano, Ty to máš zmáklý, všechna čest! Ale 100% s Tebou souhlasím. Taky jsem o tom Prevenaru hodně četla a nechala obě děti naočkovat. Dceru až ve 3, ale to proto, že jsem o tom předtím nevěděla. Synovi bylo při první dávce 8 měsíců. Ono je sice hezké, že od 2 let stačí jedna dávka, jenže do dvou let mají dětičky taky nejslabší imunitní systém, takže jsou nejvíce ohroženy...
No, a pak tu jsou lidi jako Very, kteří očkovaní být ani nemůžou, ale když bude očkovaná většina ostatních, tak se těch pneumokoků taky bát nemusí - nebudou je mít od koho chytnout 🙂 Říká se tomu kolektivní imunita 😀

Sandro, moje dcera byla očkovaná proti TBC až ve 2 letech díky naší dětské doktorce. Tehdy jsem jí to hrozně zazlívala. Přitom, co dnes vím, jí jsem zpětně vděčná a lituju, že jsem neodmítla synovo očkování v porodnici. Tuberkulóza sice zase existuje, ale prý je úplně jiná. Navíc TBC je v ČR očkování, které způsobuje nejvíc komplikací (nejspíš to bude i tím, že se očkuje už v porodnici....)

renca3
29. bře 2008

ahojte,
chcela by som sa spytat, ci ste niektora dala dieta zaockovat proti planym nestovicim-Varilrix a ake boli reakcie ak nejake vobec boli.

siwama
8. dub 2008

Ahojky, nechala jsem dcerku oočkovat proti pneumokokovi, doktorka ji očkovala zároveň s hexa, malá měla jeden den teplotu a jinak dobrý. Za vakcínu jsem platila 1850,- ale 800,- mi vrátila moje pojišťovna. Zrovna tak starší dceři jsem nachala píchnout očkování na memingokoka, vakcína stála 650,- a 300,- mi zase pojišťovna vrátila.
Takže to zase nebylo tak hrozné vydání.
Nechala jsem očkovat bez rozmýšlení. Známá má holčičku 19 měsíců a ta měla oboustranný zápal plic vyvolaný pneumokokem, když jsem slyšela, co si holky všechno užily, skoro 14 dnů byly v nemocnici a známá měla strach, jestli malá to vše zvládne, tak jsem ani na chvilku nezaváhala.
Navíc nejstarší syn často trpěl na zánět stř. ucha, a moc dobře si pamatuju ty jeho proplakané noci, kdy ouško bolelo. Míval to třeba i 3x do roka.
Tak proč těm díťátkům nepoct, když to jde.¨
Tolik jen můj názor. 😉

alt
8. dub 2008

Holky tak jak tu píšete spousta z vás že máte děti naočkované na pneumokoka, ale nemáte pocit že očkování proti žloutence je také důležité? myslím tu žloutenku co pojišťovna nehradí.. myslíte že děti když si hrají na hřištích a všude lezou a vše olizují tak se nevystavují nákaze?a o jehlách od feťáků ani raděj neuvažuji.. já dala přednost očkování na tu žloutenku.. pneumokoka budem taky dávat , ale tak jak nu už bylo zmíněno, až potom maratonu očkování.. takže ve dvou letech, teď je nám 18M. teď se nám stejně už nikam nevejde, je toho očkování ještě prý dost. už když byl Tom menší ptala jsem se u Mudr, a paní doktorka mi řekla že je spousta jiných důležitějších očkování než na pneumokoka, proto jsem dala přednost žloutence jako první. jinak očkování na pneumokoky se doporučuje dětem přečasně narozeným a dětem které trpí nemocemi.jako průdošky a uši a tak. my musím to zaklepat jsme teprve teď v 18M poprvé nemocni, chytli jsme anginu z toho horka co tu mynulý týden bylo.. a pokud bych měla pořád myslet, že se mé dítě nakazí tím nebo tím.. atak do něj napíchat vše co se dá,tak to bych se teda zbláznila.. a navíc u některých rodin, je to opravdu i o penězích..

musko
9. dub 2008

alt, ihly od feťákov sú - ak už - nakazené hepatitis B alebo C - proti B sú deti očkované povinne - súčasť hexavakcíny, proti C - žiaľ-žiadne neexistuje a A je choroba špinavých rúk.... Ja som znechutená z tlaku firiem a masívnej reklamy, mama, ktorá sa rozhodne nedať očkovať podľa toho vyzerá ako zločinec....

ikuska26
9. dub 2008

ahoj holky, tak na o tej zloutenke si myslim,ze je to dolezite..a pneumokok tiez....na slovensku to najnovsie mozu mat deticky na predpis za 80sk....kedy to schvalia aj tu? ale asi tazko budeme cakat od takej "vlady"

barbara74
10. dub 2008

Ahoj,dnes jsem byla s malým na doočkování proti klíšť.encefalitidě.Jezdíme dost často na chalupu zrovna do oblasti kde se ty infikovaná klíšťata vyskytují-no co kdyby...
Ptala jsem se dr.na ten Prevenar: říkala,že je to nafouknutá reklamní kampaň a vzhledem k tomu,že Marťa prakticky vůbec nemarodí:(všehovšudy měl asi 5x rýmu) tak mi to ani nedoporučuje.Takže tohle nechám asi napozději.
Dr. mi radši doporučila nechat očkovat proti Meningokovi.To nás teda čeká začátkem podzimu:(očkuje se před zimními měsíci) Z tohohle onemocnění mám děsnej strach,zvlášť když na to děti umíraj. ☹

najana
autor
14. dub 2008

....ale oni umírají i na penumokokové nákazy a je těch onemocnění podle jednoho obsáhlého evropského výzkumu ještě více než meningokokových... hrozný je taky právě to, že ty nejhorší případy se týkaly dětí, které byly celkem zdravé... ale to jen ze statisktik... přeju každému hlavně pevné zdraví... ale je tu bohužel mikrosvět bakterií....jak by bez nich bylo báječně....

sokolka
14. dub 2008

Holky když to tady tak čtu tak co mudra to jiný názor. My byli v pátek na roční prohlídce a při tý příležitosti jsem se zeptala, co říká na očkování pneumokok, meningokok. Pneumokoka mi doporučovala všema deseti, ale s meningokokem chce počkat až tak kolem 3 let. Prý je to nemoc, kterou většinou chytí náctiletý děti. Takže jsme dnes byli na první dávce (1900,-) a za 2 měsíce jdeme na druhou. Docela nám to vyšlo i dobře, protože povinné očkování nás čeká za 3 měsíce(4. hexa). Malej teplotku zatím neměl, ale bolela ho nožička, tak dostal sirup na noc a uvidíme zítra. 😔

alt
14. dub 2008

musko, díky že jsi ty typy žloutenek uvedla na pravou míru... vidíš, já se totiž o reklamy tohoto typu nezajímám.. já myslela že to A je proti těm jehlám.. ale špinavé ruky těm teda moc venku nezabráníme.. děti chytají na vše co je napadle. takže my si vybrali očkování proti žloutence..

sokolka
15. dub 2008

Holky tak má Kubínek teplotku. Sice jen 37,5 , ale dala jsem mu čípeček a šel spinkat. Nevíte, kdy můžeme ven po teplotě z očkování? Přece jenom je to něco jiného než když je teplota z nemoci.

najana
autor
15. dub 2008

když bude v kočárku a nebude na něj svítit sluníčko...jak tak koukám ven, tak asi ani svítit nebude... tak si myslím, že na prochajdu můžete.....asi bych dnes nešla, ale zítra bych řekla, že v poho....

sokolka
15. dub 2008

Díky. Já uvidím ještě jak to bude vypadat večera a zítra. Ale snad už se to nevrátí. 😔

ikuska26
16. kvě 2008

ahoooj maminy, my uz mame za sebou par ockovani, asi raz sa vyskytli horecky, ,ale inak je sem tam umrcany,....teraz sme boli vcera na ockovani do rucky proti zardenkam, a tak....... no je uplne v pohode, tak sa chcem spytat, ci s nim mozeme ist v nedelu na bazen? doktorka vravela, ze do 14 sa moze vyskytnut horecka....ake mate skusenosti s ockovanim - bazenom, dik 😒