Očkování MMR a těhotenství. Jak jste se k tomu stavěly?

zoditka
24. bře 2012

Ahojky,
od doby co jsem těhotná řeším jeden problém. Běžně se v 15-ti měsících očkuje Priorixem (zarděnky, spalničky, příušnice...). Tadeášek měl 15 měsíců v prosinci, ale měl anitibotika, takže se očkování o měsíc odložilo. V lednu jsem zase já zjistila, že jsem těhotná a začala si o zjišťovat informace o tom, jestli náhodou očkování živou vakcínou nemůže být pro miminko nebezpečné. Bohužel jsem narazila na velmi protichůdné názory (jako ostatně snad na vše 😖 ) od toho, že není problém, očkovat se může, jiní pediatři doporučují očkovat až bude maminka za 1. trimestrem, jiní zase říkaj očkovat raději ne, až po narození sourozence. Já mám z toho hlavu jak pátrací balón, vůbec nevím, jak se k tomu mám postavit. Naše dr. je docela očkovací, ta by naočkovala ihned, problém nevidí. Já mám ale přesto strach o miminko, takže jsem to uhrála aspoň na to neočkovat dokud jsem v 1. trimestru. Příští týden ale už máme na očkování termín a já jsem zase z toho vyřízená, prostě vím, že teď ještě očkovat nechci. Jenže se neumím s dr. dohadovat, ona mě samozřejmě vždycky utluče argumenty 😒 . Mj. do mě hučela i to, že co když se nakazí některou z těch nemocí, že to by bylo horší. Ach jo, fakt nevím, co mám dělat dál, jestli se dál tvrdohlavě dohadovat a stát si za svým, nebo to už nechat být a nechat naočkovat s tím, že se budu modlit že pravdu mají ti, co tvrdí, že pro miminko to nebezpečný není.
Chci se zeptat, jestli tu někdo řešil podobný problém, jak se k tomu stavěli vaši pediatři a jak vy? Děkuji moc za odpovědi.

takyja
24. bře 2012

Výrobce uvádí v příbalovém letáku toto: " Zkušenosti po uvedení na trh po registraci naznačují, že velmi vzácně může dojít k přenosu viru vakcíny proti planým neštovicím ze zdravých očkovaných jedinců, u nichž dojde k rozvoji vyrážky podobné planým neštovicím, na osoby vnímavé vůči planým neštovicím. Očkovaní jedinci, u nichž dojde k rozvoji vyrážky podobné planým neštovicím, by se měli vyvarovat kontaktu s těhotnými ženami vnímavými vůči planým neštovicím a s vysoce rizikovými vnímavými jedinci, u nichž se může vyvinout závažná forma varicelly (jako jsou pacienti s primárním nebo získaným imunodeficitem), dokud vyrážka zcela nezmizí." Záleží zda chceš očkovat P-tetra nebo obyčejný Priorix.

betelgeuzz
24. bře 2012

@zoditka kamarádka byla v podobné situaci, naše společná dr očkovat chtěla, dr jejích kamarádek při těhotenství matky neočkují. Nakonec se pro klid duše rozhodla očkování odmítnout. Já teda byla taky těhotná, když měla dcera 15 měsíců, ale já chtěla stejně očkovat až po 2 letech, i kdybych nebyla těhotná. Očkovací kalendář určuje, že MMR se očkuje od 15. měsíců, horní hranice není stanovena. Takže posunutí není nic protizákonného, dr nemá důvod tě někam hlásit, nebo očkování nutit. Moje dr chtěla jen podepsat papír, že očkování odkládám. Pokud máš pochybnosti, tak očkování odlož.

veruvojtkova
24. bře 2012

@zoditka já jsem byla ve třetím měsíci těhotenství, když malému očkovali druhou dávku MMR..mě to nenapadlo vůbec řešit, že by ta živá vakcína mohla mít nějaký negativní vliv na plod, spíš jsem se bála reakce u malého..miminko v bříšku nemá žádnou vývojovou vadu, takže vliv to na něj určitě nemělo, ale četla jsem tu u jedné maminky, tuším že to byla blandik ? 😕 doufám, že se nebude zlobit, když sem napíšu nick, nebo že se nebude zlobit, pokud to nebyla ona, ale mám pocit že jo - bylo to v diskuzi právě MMR tuším že tato https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/ockovani..., no a maminka psala, že syn byl očkovaný a i ona měla reakci na tuto živou vakcínu 😒 slyšela jsem to teda poprvé, ale jak je vidět i to se může stát, zkus jí napsat do IP

timbouctou
24. bře 2012

@zoditka no naše dr teda očko odložila až úplně po těhu, s tím, že je to koleda o problémy s vývojovými vadami. Zarděnky ani spalničky nejsou tak časté onemocnění a je možné se jim vyhnout, pokud dítě nechodí do školky či školy, zatímco reakce na tuto živou vakcínu ve formě mírného onemocnění velice častá. Neštovice jsme neočkovali, necháme jim volný průběh a naočkujem až než půjdou kluci do školy, když je do té doby nechytnou.

dana3262
24. bře 2012

@zoditka nase doktorka okamzite ockovani pri tehotenstvi zavrhla. V zadnym pripade bych si s tim nezahravala, to ockovani zas neni tak dulezite presne v 15.mes. Nasemu je 25mes a jeste ho nema. V ocko.centru jsme se domlouvali az na konec leta a to se jeste uvidi.

timbouctou
24. bře 2012

@dana3262 no, náš starší právě díky mému těhotenství, byl očkovaný až ve třech letech. Oni taky neradi očkujou v létě když je horko, to se to pak prý víc vyrazí z té vakcíny 😠

zoditka
autor
25. bře 2012

@takyja Děkuju, mám právě tetra 😖 .

@betelgeuzz @veruvojtkova @timbouctou @dana3262
Děkuju moc za odpovědi. Já teda fakt zírám, vysvětlete mi někdo, jak to, že některé pediatričky se k tomu staví tak, že rozhodně neočkovat a ta moje tvrdí naočkovat, na mimi to nemůže mít vliv a že prý spíš ohrožuju syna, kterého nechci očkovat ☹ . Vylíčila mi to v takových barvách, že mám strach ho neočkovat... ale taky mám strach očkovat. Bože jak já tohle rozseknu ☹ . Já fakt nevím, co mám dělat. Co je větší riziko. Dr. taky straší, že teď ty nemoce řádí a jestli to chytí, je to pro těhu ještě víc nebezpečný.

@veruvojtkova Děkuji za odkaz, hned jsem se na tu diskuzi dívala a pomalu se tím prokousávám, akorát to má moc stránek... no včera jsem nad tím strávila až do 1 do rána 😅 .

@timbouctou Právě že mám ještě staršího syna, který chodí do školky. Ale když nad tím tak uvažuju, když ten starší je samozřejmě naočkovaný už dávno, tak kdyby to v té školce řádilo, tak on to přece nechytí a tudíž to nechytí ani ten mladší... jenže naše dr. strašila nejen školkou, ale že to malý může chytit kdekoliv, třeba i v obchodě a tak...

Ještě se zeptám, vy co jste se tedy rozhodly očko odložit, nebály jste se těch nemocí? Já jsem byla přesvědčená, že zas tolik možností, kde to by to malý mohl chytit, není, ale dle naší dr. riziko je na každém rohu 😠 😠 😠

zoditka
autor
25. bře 2012

Jo a ještě kdo jste odkládali očko kvůli těhu, kdy jste pak očkovali? Při novorozenci asi né, co?

timbouctou
25. bře 2012

@zoditka jo právě že při novorozenci, protože ho od staršího můžeš izolovat, lezoucí nebo chodící dítě nepřesvědčíš, že k bráchovi nesmí. Jinak já jsem ještě neslyšela, že by někdo chytil zarděnky v obchodě, na to je potřeba delší kontakt 😀 hlavně je to skoro vymýcený, vlastně o žádném případu třeba tady kolem nevím už roky. Ani spalničky, leda ty příušnice, a ty zas jsou jako angína, po třech dnech užívání atb prakticky nejsou nakažlivé. Já bych fakt počkala. My máme pediatričku, která na očkování hodně dá a dost to hlídá, má zkušenosti, já jsem k ní chodila jako malá 😀

takyja
25. bře 2012

@zoditka Tak je zde pro tvou MUDru jednoznačně důvod neočkovat. Nenechala bych se do toho natlačit, pokud se na to necítíš - stačí jí zamávat letákem před nosem. A nutit tě nemůže nijak než řečma, takže je to na tobě.

ilonne
25. bře 2012

@zoditka My to sice ještě neřešíme, ale jsem pro očko až po prvním trimestru. Sice nevím jak silné jsou ty "živé" protilátky, ale vím, že kontakt se zarděnkami je por těhotnou, respektive pro plod v 1.trimestru dost nebezpečný. A nemusí je ani prodělat.

dana3262
26. bře 2012

@zoditka tech nemoci bych se nebala tak, jako ockovani v tehotenstvi. Ono vubec tohle ockovani je dost blby, zvlast pro choulostivy jedince. Deti jsou proockovany, takze jestli neco radi, tak to taky neco o tom ockovani znaci. Slysela jsem tedy jen o par pripadech priusnic, ktery jsem mimochodem sama prodelala (chytla jsem je ve skolce!v 18letech) a neni to nejaka zvlast zavazna nemoc.

anieanne
26. bře 2012

Já to konzultovala s gynekologem i pediatrem, a oběma mi bylo řečeno, že nevidí důvod neočkovat. Očkovali jsme tedy klasicky v 15ti měsících, to jsem byla cca 20tt.

veruvojtkova
26. bře 2012

@zoditka zkus přímo napsat uživatelce blandik 🙂 je to zakladatelka témy děti 2+ a výchova trošku jinak, nebo tak podobně, do té diskuze chodím nakukovat 😅 proto jsem si jí zapamatovala, že to psala..jinak to má bambilion stránek, nad tím strávíš celé mládí, než to najdeš 😀 😉

daisyr
26. bře 2012

@zoditka Ahojky, také se přidám. Já, jako většina přispívajících, nevidím důvod, proč bys to nemohla odložit a očkovat až po porodu. Dr. většinou nutí očkovat hned v 15.m (naše dokonce v 14.m!), aby si to mohli odškrtnout a už na to nemyslet, ale dá se to odložit, navíc ty právě máš i důvod, kdyby se v tom někdo šťoural. Jo je to živá vakcína a děti po 2.roce mají větší imunitu, takže já to nakonec odložila až po tom 2. roce (syn měl docela špatnou reakci na hexu v 1 roce, tak i kvůli tomu). Jelikož náš Táda má 2 roky v červnu, tak to určitě odsunu na podzim, snad Dr. nebude proti a stihnem druhou dávku před nástupem do školky, kde to většinou požadují.

zoditka
autor
27. bře 2012

@timbouctou @takyja @ilonne @dana3262 @anieanne @veruvojtkova @daisyr
Ahojky, ještě jednou moc děkuji za odpověď.

@timbouctou No jo, to máš určitě pravdu, že novorozenec jde líp ohlídat, aby nebyl moc v kontaktu s bráškou, ale abych řekla pravdu, moc si to neumím představit, jak to udělat v praxi, jsem na děti denně od rána do večera sama, a když nad tím přemýšlím, tak dvouleťákovi asi sotva vysvětlím, že nesmí za mnou a za miminkem, když třeba u něj budu a budu kojit, přebalovat a tak... to tak akorát zaděláme na žárlivost 😖 ... navíc budem spolu spát v jednom pokoji nejspíš... nooo, tohle budu muset ještě domyslet 😖

@takyja a je to nebezpečný i v případě, že jsem neštovice prodělala a mám tudíž protilátky? To mě jen tak napadlo, aby mi pak nevmetla toto...

@ilonne jsou to přímo živé viry těch nemocí, jsou oslabené, ale nakolik a nakolik jsou nebezpečný netuším...

@dana3262 děkuju, to jsem potřebovala slyšet, že ty nemoci nejsou až tak hrozné... naše dr. mě tím strašila hodně, v podstatě nepřímo řekla, že malého ohrožuju, když ho nenechám naočkovat 😠

@anieanne vidíš, tvůj pediatr i gyndař jsou jedni z mála, co tohle tvrdí. A teda naše pediatra taky. Já bych to neřešila a naší pediatře věřila, kdybych nevěděla, že spousta jiných pediatrů očkovat odmítne nebo nedoporučí... kdyby to bylo pro mimi 100% bezpečný, tak proč by tomu tak bylo???

@veruvojtkova moc děkuju, už jsem ji napsala a už mám i odpověď 😉

@daisyr děkuju moc, jsem ráda, že v tom jede někdo se mnou 😀 . Hele a nebojíš se, že Táďa někde chytne některou z těch nemocí? Jako já jsem přesvědčená, že ta nákaza nám zas až tak nehrozí, naše pediatra do mě hučela, jak ho teď ohrožuju, že ho očkovat nenechám a že kdyby to chytil, je to pro těhu ještě víc nebezpečný... a necháš ho naočkovat hned po porodu?

Tak a včera jsem to konzultovala konečně i s mým gyndr. Vysvětlila jsem mu, o co jde a z čeho mám strach a můj gyndr. mi řekl, že by si s tím nezahrával a že pokud to není akutní, neočkoval by. Že nikdo neví, jak kdo zareaguje na to očko atd... takže tohle je taková poslední tečka a jsem pevně rozhodnutá očkovat nenechat. V pátek jdu s malým na kontrolu (je hodně zahleněný, takže očko se o týden zas odložilo, což mi nahrálo, že mám o týden víc času na rozhodnutí se), tak se musím psychicky připravit na rozhovor s naší pediatrou 😖 ... v jejích očích sice budu nejspíš nezodpovědná dítěohrožujcí matka, ale co už.
Ještě jednou vám moc děkuju, díky vaší podpoře konečně vím co dělat, pochybnosti jsou pryč... a můj gyndr. to jen potvrdil, takže rozhodnutá jsem už skálopevně, teď už se nebojím, že mě dr. přesvědčí 😠 , teď už se mnou fakt nehne 😀 .

takyja
28. bře 2012

@zoditka Pokud vím, tak plané neštovice se vrací v podobě pásového oparu, původcem je stekný virus... takže onemocnění tvá pediatra vyloučit nemůže.

daisyr
28. bře 2012

@zoditka no, já právě o tom až do této doby pořádně nepřemýšlela, dokud jsi nevznesla tento dotaz, takže jsem to neřešila, na očko jsme měli jít někdy v červnu. A to, že by ty nemoci chytil, toho se teda nebojím, protože když je teda dalších 99% dětí očkovaných, tak kde bychom to chytli 🙂 Je pravda, že v těhu to je horší, že by to pak teda mohlo přejít na matku, ale nevím. No nějak jsem o tom právě nepřemýšlela.
Ale tvé rozhodnutí schvaluji a neboj, máš doporučení gyndaře, takže pediatra bude muset ustoupit. A s tím, kdy tedy dát, jestli hned po porodu, to musím také promyslet, to už Tádovi budou 2r a 4m, takže aby to pak stihnul doočkovat do školky, ale buď po 6-ti nedělí nebo někdy přes zimu, jsem na to také zvědavá a izolovat dítě si také nějak nedovedu představit. Schválně se také zkusím pak poptat gyndařky a uvidíme, co mi poví i pediatra. Je pravda, že novorozenec má docela dobrou imunitu po porodu, která postupně klesá...

takyja
28. bře 2012

@daisyr Není pravda, že novorozenec má dobrou imunitu... to mi řekli v nemocnici, když jsem tam ležela 5-týdenní dcerou ve vážném stavu a ptala jsem se, jak je to možné... prý je to pověra. 😉

timbouctou
28. bře 2012

@zoditka gratuluju k rozhodnutí a přeju pevné nervy 😀 Jinak tady ani nejde o to, že ty jsi to prodělala, ale o to, že i když sama neonemocníš, virus budeš mít v sobě a to je právě ten kritický bod ohrožující mimčo. Ale až se prcek narodí, tak i kdyby to náááhodou někde chytil, tak už bude vyvinutej a nehrozí tedy vývojové vady, že? 😉 V tu chvíli už se mu dá pomoct. V bříšku nikoli. Tak hodně štěstí 🙂

adela27
4. lis 2012

@zoditka ahojky, také teď řeším to stejné, jsem v 5.tt a malá má jít za 11 už teda na přeočkování MMR. Také bych to ráda odložila na co nejdéle to půjde, nemám k MMR vakcíně posledních pár týdnů kladný vztah, sice už je jednou očkovaná a jedná se o přeočkování,ale člověk nikdy neví ☹.