Očkování nedonošených dětí. Kdy jste začínali?

jana_k1977
22. dub 2010

Ahoj holky. Ráda bych se zeptala, jestli nemáte někdo zkušenosti s očkováním nedonošených dětí. V kolika měsích po porodu jste začínali, s jakou vakcínou, atd. Moje dcerka se narodila ve 4. února 2010 ve 34. týdnu s porodní váhou 1770g. Ted ji jsou 2.5 měsíce a váží 3,75 kg. Včera jsem se ptala naší pediatričky kdy začneme s očkováním. Třeba tuberkuloza se očkuje (dle informací na internetu) do 6. týdne věku. Naše paní doktorka odpověděla "až ve druhém, je malinká, zeptejte se na očkováni v Podolí, když jdete tam jdete na druhou kontrolu neurologie" a už nás pakovala ze dveří protože měla plnou čekárnu. Netuším co ve druhém (měsíci, roku?), ale nemůžu se zbavit pocitu, že neco zanedbáváme. Jaké máte zkušenosti vy? díky moc za info. Jana

bbn
22. dub 2010

U nedonošených dětí je lépe očkování posunout na později a ještě lépe je očkovat šetrnějšími vakcínami - to jsou ty, které je možné "rozložit" (např. místo klasické a pojišťovnou hrazené HEXA vakcíny, dát Infanrix Hib, která neobsahuje obrnu a žloutenku, ty se očkují zvlášť a později). Nejsem vyloženě odpůrcem očkování jako takového, ale pokud už očkovat, tak podle individuálního očkovacího kalendáře a vakcínami, kde je v jedné dávce co nejméně "nemocí" současně. Mám dceru narozenou ve 37.t a sama dětská dr mi řekla, že nejdříve naočkujeme "HEXU" (tu šetrnější), obrnu, žloutenku až v roce, a nakonec TBC což vychází až kolem 2. roku. Takže klídek.

vladimuraz
22. dub 2010

Jano, na tuhle otázku spolehlivou odpověď nedostaneš, protože jako skoro u všeho platí, co lékař, to názor - viz naše diskuze o extrémních nedonošencích, kde jsme očkování probíraly. Naše pediatrička v tom třeba nemá jasno vůbec, kamarádky děti narozené ve 32.tt očkuje úplně normálně podle kalendářního věku, já jí vždycky umluvím, takže ještě nemáme ani 4. Hexu. Jinak třeba TBC dostala Klárka normálně při propuštění z nemocnice, bylo jí 2,5 měsíce,1790g. Dalším očkování byla až Hexa v 10. měsíci po dobrozdání z neurologie. Pak jsme střídaly Hexu a Prevenar, Priorix, co se běžně očkuje v 15. měsících nemáme zatím vůbec, já mám času dost a doktorka nám nic nenutí 😉

bera28
22. dub 2010

Zdravím Vladi a Nanyu 🙂
Jani, já mám dvojky 26+0 tt, narozené v Podolí a očkování jsme jeli přesně podle korigovaného věku a i standardní Hexou, ne Hibem. Až na první očkování, kdy měli Hexu a Prevenar dohromady a měli zvýšenou teplotu, dopadla zatím všechna očkování bez reakce. Mají komplet Hexu (4 dávky), komplet Prevenar (4 dávky), navíc Menjugate. Nyní jdeme na jedinou odloženou vakcinaci, a to spalničky a spol - pořídila jsem jim Priorix Tetra, takže i neštovice. Jestli jsi rodila v Podolí, tak tak bys měla na prohlídce na neurologii dostat zprávu a v ní bude jasně uvedeno, zda se již očkovat může nebo ne. Pokud nebyly nějaké neurologické komplikace, tak pojedete podle korigovaného věku.

bufina
22. dub 2010

Ahoj, my jsme očkování měli vžy podle termínu porodu. Malá se narodila v 36 týdnu a očkování měla teda o měsíc později než je zvykem. Malej je narozenej v 34 týdnu, sou mu 4 měsíce, k doktorce jdeme na začátku května, tak uvidím. Ale ve zprávě z neurologie máme taky napsané očkování dle gestace. Ale stejně nemá ještě pořádně zahojený ramínko po očkování z porodnice, takže asi nic nebude 🙂

bufina
22. dub 2010

Jani, dcerka byla teda hodně malinká, nebo já jsem měla macka. Narodil se 33+6 a měl 2420g. Pět dní si poležel v inkubátoru, musel mít navíc trochu kyslíku a desátej den sem si ho brala dom.

shaula
23. dub 2010

Naši kluci se narodili 35+5 s porodními váhami 2350 a 2250 g. TBC jim píchli v porodnici jako komukoliv jinému, hexu nám doktorka naočkovala až v 6 měsících a jsem tomu ráda, slyšela jsem od známé, že její švagrové naočkovali nedonošeňátka brzy a měli z toho nějaké zdravotní problémy.

babilele
12. únor 2012

@bera28 Ahoj, prosim te, ty mas holcicky 26 t. a ockovali jste standardne hexou a prevenarem dle kor. veku - tedy ve veku, kdy se zacinaji ockovat donosene deti? Ve trech mesicich korigovane? Nebylo to brzy? Ackoli jestli byly klinicky v poradku a neurolog nemel namitky...diky. akorat to resim, mam kluka 27. t a zvazuji to posunout na pozdejsi dobu. Lenka

bera28
13. únor 2012

@babilele, ano, očkovali jsme přesně dle korigovaného věku, kromě MMR - tu dostali až po druhých narozkách. Jinak vše bez problémů.

monika6e
26. srp 2012

Zajímavé informace o očkování + veškeré potřebné odkazy, které se vám můžou hodit: www.stopockovani.estranky.cz

stula007
21. říj 2012

Ahoj, pro maminky, ktere jeste nejsou rozhodnute, zda a jake ockovani, pripadne otazky vyzivy deti, muzu doporucit prednasky, ktere se budou konat 10.11.2012 v brne. Informace najdete na webu www.zdravedetinase.webnode.cz
Petra

emy22
30. srp 2017

Ja bych neockovala nedonosene dite podle chronologickeho kalendare je to nesmysl slabsi dite ockovat stejne jako sine, zdrave a v terminu narozene. Pockala bych az trochu zesili. A jesti se bojite nemoci tak vezte, ze ani ockovani vam 100% nezaruci, ze danou nemoc nedostane. Uz se stalo mockrat, ze se ockovalo treba MMR a decko se osypalo. Radsi si toho mrnouska pekne kojte materskym mlikem co nejdyl tim ho ochranite do zacatku nez zesili.

astyna
31. srp 2017

Mám syna nar. v 37.tt a očkovat budu teda standardně jako u prvního syna - rozhodne váha a prospívání. Zda to bude v 5. měsíci nebo v roce...pediatr mi jen řekl, že to je na mě, že 9.týden je strašně brzo i pro donošené děti - prý děti očkuje standardně od 6.měsíce.

Tbc nedostane vůbec, nejsme v rizikové skupině.