Očkování proti meningokoku C, ano či ne? A kdy?

petja
1. črc 2012

Prosim o ,jak info, tak zkušenosti s očkováním proti meningokovi C. Opravdu funguje při střetu s mening.?Co nežádoucí účinky a kdy nejlépe očkovat? Děkuju!

mates22
19. črc 2012

@petja
@fender tak naše paní doktorka je stále přesvěčená, že ta kombinace se smí dávat až od 11 let a o tom béčku nemá ani tucha (ale prý by to bylo moc dobré). Takže tak..........

fender
19. črc 2012

@mates22 😅 tak ona je to celkem novinka..... 😉

naty
19. črc 2012

@petja jenom, co sem zjistila od naší dr...na meninkogoka B bude samostatná vakcina u nás koncem tohoto roku... 🙂

mates22
19. črc 2012

@fender nojá to beru, je to nová záležitost, ale ona by to jako dětská doktorka snad vědět měla, kdo už pak, když ne ona. Já prostě myslela, že doktoři jsou tak nějak o takovejhlech věcech informovaní.......... a co sem tak pochopila z toho, co povídala, že to teda v žádné publikaci neviděla, tak asi musej studovat sami ☹ . Nicméně mi nabídla pouze to céčko............

mates22
19. črc 2012

Vznesla jsem dotaz na pana doktora Petráše a bleskem mi přišla odpověď, je velice ochotný a žádný dotaz nenechá bez odezvy, takže přetlumočím:
- nově je k dispozici, jak už psala fender, vakcína Nimenrix (A, C, Y a W135), určena od 1roku. Taky vakcína Menveo, která byla původně určena až od 11 let, může být očkována už od 2 let. Pokud ale s dítětem necestujete mimo ČR, jsou prý celkem zbytečné, na našem území stačí očkovat céčko a tudíž Menjugate nebo Neisvac. A v budoucnu samozřejmě i béčko.
Vakcína Bexsero (tj. proti meningokokovým nákazám séroskupiny B) měla být prý uvedena už teď v létě, takže není jisté, jestli tam není nějaký problém a těžko říct, kdy se objeví.
Pan doktor mi i vysvětlil, že v podstatě takovou tu fatální meningitidu prodělávají jen jedinci s jistou poruchou imunity, ale vzhledem k tomu, že není možné tuhle poruchu zjistit, doporučuje se očkovat. Nejohroženější skupina jsou kojenci (ti především skupinou B) a pak děti do pěti let a nad jedenáct.

petja
autor
20. črc 2012

Holky,dík za příspěvky,my nakonec očkovat nebudeme,přeci jen jsou to další jedy do těla a očko proti B moc nevěřím,jak dlouho je to testované a jestli vůbec...dost jsem se ponořila do literatury a daleko větší hrozba než mening je např ´´obyčejná´´ chřipka,žloutenka...na tu zemře lidí ročně daleko víc,různě se její kmeny kříží apod a taky neočkujeme

jandl
23. črc 2012

mates22 promiň,co čekáš za zázraky od těch nových,neprověřených vakcín?Holka,seber se,chovej se jako dospělá,vždyť ty se necháš reklamou vystrašit.Podívej se taky na příběhy rodičů,kteří mají očkováním postižené děti.Některým také zemřeli.Vždy bude více nemocí,proti kterým očko nebude.To si představuješ jak?Na kolik nemoci se chceš přeočkovávat celý život?Protože vakcíny,ikdybychom věřili,že fungují,nezaručí doživotní imunitu.Prosimtě,jestli chceš radit,trochu nezaujatě,studuj pro i proti.Ještě jednou se omlouvám,že útočím,patří to i ostatním,které se bojí memigokoka.Rozum mi říká starat se o imunitu,ne ji devastovat.Zdravý jedinec vydrží kontakt s kdejakou bakterii,virem.Oslabený ne.Pokud mám děti slabší,což dnes je normální,tak je nedodělám očkováním.To je jen alibi,které se časem vymstí.Nikdo z nás neví,jak na tom budou očkovaní za 30,50let.Taky si stěží vymůžete odškodnění.

mates22
24. črc 2012

@jandl neprominu, protože mě urážíš ....................já vím, ty jsi neočkující, ale prosím, nech rozhodnutí na každém, každý rodič nese odpovědnost za své děti a koná podle svého nejlepšího svědomí a prožitků v životě...a k neočkování si musí člověk dojít sám, nemůžeš mu to vnutit. Já také neodsuzuju homeopatii, přesto, že mi nepomohla, ba naopak. Nevěřím jí, neznamená to ale, že v každé diskuzi, kde se mihne něco o ní, budu urážet a napadat ty, kdo jí důvěřují a rozmlouvat maminkám její využívání - max. můžu napsat jak pomohla/nepomohla v mém případě. Dokonce jsem si pročetla rozsáhlou studii paní doktorky Elekové (nyní homeopatky) - v něčem souhlasím, v něčem ne, zajímavé to ale jistě je. Tak mě nenapadej, že na to nahlížím z jedné strany, studuju to pečlivě už roky a každý vyhraněnec si fanaticky prosazuje svoje, zatímco já a většina ostatních se plácáme někde mezi. A k těm příběhům po očkování, pročetla jsem jich spoustu, ano děje se to -i když teda po očkování proti meningitidě jsem nic moc fatálního nenašla, většinou jde o MMR, méně hexu a prevenar a samozřejmě ignorování reakcí a nasklávávání očkování na sebe - ale osobně znám pouze příběh z druhé strany a co by tam maminka dala za vrácení času a naočkování (podotýkám 3 letého dítěte bez reakcí na očkování, bez ATB, minimálně stonavé). A také není jediný. A nevšimla sem si, že bych komukoli radila nebo snad nabádala, aby nechal děti očkovat, že je to jediné a správné rozhodnutí, jen jsem napsala, co jsem zjistila o nových možnostech očkování, což ostatně podle mého do tématu o očkování patří (a právě po tom, co jsem zjistila a napsala, vím jistě, že béčko jim nedám a tetravakcína je zbytečná i když jsem o ní původně stála, ale o céčku uvažuju pořád, je už odzkoušené, není nové, i když možná ne těch tvých 30-50 let). Nicméně já osobně vakcínám jako takovým důvěřuju, že fungují, mně vadí ty přidávané látky, které zatěžují a otravují organismus a proto si vybírám, co je důležité a co ne a i tak u každé dlouho váhám. Ty na něž se běžně neumírá nedávám, kromě povinných a třeba právě MMR jen jednu dávku, druhá je zbytečná, příušnice nejsou pro děti fatální onemocnění -takže budu odsouvat a odsouvat. Meningokok je výjimka, možná právě díky mé životní zkušenosti uvažuju malinko iracionálně. Dceru jsem nenechala očkovat ve třech letech neivacem právě proto, že to studuju pečlivě a prostě jsem se v tu dobu přiklonila k neočkování, ale nejsem přesvědčená, že to bylo dobře, takže se k tomu stále vracím, teď zase hlavně u syna. Tobě mohu jen pogratulovat, že jsi došla k rozhodnutí a jsi o něm přesvědčená. Jo, mimochodem, počítač také není vyzkoušen 30 let (dokonce bych řekla, že možná ani tak dlouho jako vakcína na kmen C) a sedáme si k němu denně, ať už dobrovolně nebo v práci nuceně, děti ve školách už také používají počítače, o mobilu ani nemluvím atd. Já od toho zatím děti držím, ale jak dlouho budu moct? A vlny z toho tu lítají kolem nás ať chceme nebo nechceme. A co to s náma udělá za 30 let??? A co sluníčko, je čím dál agresivnější a krémy mají taky spoustu "jedů" v sobě, mám nechat děti zavřené doma? To jejich imunitě taky neprospěje, že .Tak je mám nechat spálit a ohrozit rakovinou? A tak dále a tak dále... neustále si kladu mnoho otázek a nenacházím odpovědi ☹
Add reklama, neviděla jsem žádnou na meningokokové očkování, narozdíl třeba od osccilococina, na to reklama v televizi běží, opravdu nejsem žádnej blbeček, co se hned vrhne po něčem, na co vidí reklamu nebo leták.
Souhlasím s tebou, že je lépe se o imunitu starat, bohužel některým jedincům do vínku dána nebyla, existuje i věc, která se nazývá genetika. A co se zdravé stravy týká, třeba do mého syna nedostanu zeleninu, prostě jí pěkně vrátí zpátky, s ovocem to není o moc lepší, snese jen jablka a meloun......tak co mám dělat, snažím se hledat jiné zdroje, dokonce stále kojím především z toho důvodu, ale stejně je k nemocem náchylnější.

Pokud chceš přispět do diskuze, je to určitě vítáno, jistě všem maminkám, co hledají odpovědi, pomáhá pohled z obou stran ............ ale tímto osočujícím způsobem, to snad není nutné, nemyslíš? A předem se omlouvat, že útočíš, co je to za logiku, tak neútoč, ale argumentuj. Rozumně argumentuj, ne tak, že když není vakcína na všechny nemoci světa, je lepší nedávat žádnou, to není argument, alespoň pro mě ne.

mates22
24. črc 2012

pro všechny maminky tady:
trochu sem se výše rozepsala, ale ač by se to mohlo zdát z toho příspěvku, nejsem zastáncem ani odpůrce očkování, jsem ten váhající, tápající a pochybující jedinec někde mezi ☹ . Opouštím tuto diskuzi s tím, že snad jsem již řekla, co jsem chtěla, nadále budu zvažovat pro a proti a vést svůj vnitřní boj mezi strachem z očkování a strachem z meningitidy.......................a věřím, že až se rozhodnu pro některou z variant, bude to v nejlepším zájmu mých dětí. Držím v rozhodování palce i Vám všem.

gilotek
24. črc 2012

ahoj, syna jsem nechala na meningokoka očkovat ve 3 letech - půl roku předtím než šel do školky.
Vždy měl velké reakce na očkování, na toto očkování ne, ani zvýšenou teplotu.
Pro mě je toto očkování "užitečnější" než třeba proti žloutence.
Určitě dám očkovat i dvojčata kolem 3 roku. TEd toho očkování mají až až.

jandl
24. črc 2012

mates22 Máš pravdu.Slibuju,že se toho vyvaruju.Byla jsem svých poznatků plná a cítila potřebu se moc vyjadřovat.Se svým projevem spokojena nejsem.U počítače jsem nikdy tolik času nestrávila,obrátilo se to proti mě.děcka přitom od počítače vyháním.Co se týče zeleniny.Nevím co a jak jíte.Pokud máš ve stravě cukr a mléko,děti ti zeleninu odmítnou.O cukru jsem nic dobrého neslyšela.Mléko je dnes problém.Snažím se o makrobiotiku 3 roky,odborník ani v tomto směru nejsem,jen mám něco odzkoušené,nastudované. O opalovacích krémech si netroufám nic myslet,jen jejich potřebu minimalizovat.Tak,jak to už dávno říkají,hlídám děti,aby nebyly přes poledne venku.Jsou venku dost často,přirozeně opálené,ale nespálené.Tchýně,švagrová mají rády bazén.Když jsou děti ve vodě,tolik horko nepocítí a to vede k spálení.Yato mouchy se chovají přirozeně a tlačí se v horku k nám do chladnější verandy.Nemít bazén tak i dětem horko vadí a schovají se před sluncem. Ještě k té zelenině.Začla jsem pěstovat tuřín,používaný než k nám přivezli problematické brambory,krmná řepa se taky dá jíst,giganty.Děti/ne všechny/se těší,kdy už uvařím dýňovou polévku. Televizi jsem omezovala té nejstarší asi moc.Pak ve škole neznala některé pohádky,které jsem já viděla tolikrát.Měla jsem jí víc číst.Nemusela jsem ji očkovat.Třeba bych bylaušetřena tolika problémů s atop. exémem.Ale kdyby toho nebylo,zas bych nevěděla co vím.Tak ti přeju,ať se ti daří.Měla jsem včera jít spát a nenadávat tomu,kdo mi příjde pod ruku.

petja
autor
25. črc 2012

@jandl jsem fakt moc ráda,že ses ještě vrátila přispět se svojí rekací,tohodle si vážím asi nejvíc,když člověk uzná,že přestřelil,myslím,že@mates22 by tohle vzít mohla 😉
přesně takovou bych chtěla tuto diskuzi zachovat,diskuze je o názorech,často úplně rozporuplných a opačných,jen z diskuze si každý může vzít to,co hledal,ale vždycky to musí zůstat na hranici slušnosti,tys jí nepřekročila,páč ses omluvila,díky.
Holky,je to hrozně těžké,já si říkám,že tyhle věci jsou dané,takže se ti stejně stane/nestane co má...znám maminku,která by za to očkování dala svůj život,protože tato nemoc,brrrrrrrrrr,je mi zle,když to píšu a pláču,jí vzala 6m holčičku během 22h od prvního příznaku,já vím,byla 1ze 100,ale byla a nemoc jí zabila,někoho nechá setkání s nemocí bez povšomnutí,či větších potíží,někdo je přenašeč,ani to neví,ale jí vzala milovanou holčičku a na druhou stranu znám maminku,která by nenechala naočkovat dítě ani za nic, a to žádným očkováním,ani ´´povinným´´,i za cenu pokuty,která jí hrozí,prostě ví,co očkování je za svinstvo a plno cizorodých látek a všechny bychom si rozuměly a všech si vážím,protože v jádru jsou to všechno milující matky,které by za svoje dítě život daly a trhá jim srdce,když pomyslí,co vše naše děti kolem ohrožuje 😢

petja
autor
25. črc 2012

@mates22 ´pro tebe si mi tam ten odkaz neobarvil

mates22
25. črc 2012

@jandl ahoj, v pořádku, každej má občas blbej den, takže to beru. Přesně o tom to je, o těch prožitcích, co si kdo zažije, to si s sebou nese a z toho vychází. S cukrem je to u nás horší, máme moc blízko babičku a tudíž přístup k mlsání a i já často podlehnu těm dětskejm očičkám 🙂. Ale i přesto dcera zeleninu miluje a sní jí hodně, syn jí ale prostě nepolkne, rozkouše, když musí a jak polkne začne se jakoby dávit - ale to on dělá, když mu něco nechutná, nemyslím, že je to zdravotní problém. I já přeju tobě a tvým dětem, ať se vám daří a hlavně pevné zdraví.

@petja souhlasím, a bohužel vidím další příklad toho, že ta meningitida s hroznými, a někdy opravdu fatálními, následky není až zas tak moc vzácná. Na druhou stranu je pravda, že děti (i dospělí), jsou prakticky stále ohroženy různýma nemocema a rizikama a většinou napadají jedince oslabené, ne vždy to tak ale musí nutně být. Snad se někdy taky už definitivně rozhodnu, stejně jako ty, zatím ještě tápu - jak píšu, je to iracionální strach........... těžko mě ho zbaví sebelepší diskuze či studie ☹ , musím se s ním vypořádat sama

jandl
25. črc 2012

@mates22 moc díky. Moje sestra očkuje klíšťovku.My jsme se v názorech dost odtrhly.Velkou vinu přičítám své švagrové,která si našla seznam věcí,kterým by se měli katolíci vyhnout.Mi to před 3 roky dala/chápu,ve své víře v mé dobro/.Mezi satanismem,okultismem tam podtrhla homeopatii,makrobiotiku,jogu.To se trefila v době,kdy jsem se pracně učila vařit,3.dítě v exému.I z jiných stran vím,že homeo taky má svá rizika,ale někdy je použiji.Filosofie homeo je mi bližší než farmac.léky,kde je vždy otázka času,co skutečně dělají. Se sestrou vycházíme,ale do diskusí v téhle oblasti nejdem.Ona vidí prevenci /dětská sestra/ učebnicově.Nechávala si postupně odstranit znaménka,aby se nezvrhla.Je strašně úzkostlivá ohledně zubů.V 36letech si nechala Vytrhnout 4 zdravé zuby a bude nosit rovnátka.Snažím se ji pochopit.Má slabší okruh ledvin,trpí v lednu záněty dutin.S tím se prý váže strach.Snese míň než já.Když se šetří,dělá dobře.Dělá zas jiné věci,že ji dávám ostatním za příklad. Dcery se mi zásobují sladkostmi cestou do školy.Co mám dělat?Pak jasně vidím,že jim oběd nechutná.S babičkou teď mám klid,teda jsem ji dlouho nenačapala při činu. a jsem mimo téma.mějte se.

mates22
25. črc 2012

@jandl v pohodě, je to přesně tak, musíme se učit chápat pohnutky druhých, byť nám samotným přijdou třebas hloupé. A já opravdu ohledně téhle vakcíny dlouhodobě tápu, vždycky se rozhodnu, myslím si, že definitivně a uleví se mi...........no a pak se mi to rozleží a zase tápu a rozhodnu se naopak a zase se mi to rozleží, v podstatě s tím takhle bojuju už 4 roky (od té špatné zkušenosti) a ještě jsem nenašla pro sebe řešení, čím víc se do toho nořím, tím jsem zmatenější........... S ostatním to tak nemám, nějak přesně vnitřně vím, co a jak, jen s touhle zatracenou meningitidou mám potíž ☹ .

mates22
24. srp 2012

tak jsem se v posledních dnech při mém pátrání ohledně vhodnosti očkování či neočkování dozvěděla několik dalších názorů, zajímavé, jak jsou protichůdné, takže to sem prsknu, třeba to někomu pomůže, mně to udělalo ještě větší maglajs:

1. jak už jsem psala, Mudr. Petráš z vakcín doporučuje očkovat pouze C (ale je fakt, že to bral ze zatím dostupných, čili to béčko asi nezohlednil), kombinace mu přijde zbytečná, pokud se necestuje
2. naše dětská doktorka říkala, že by neočkovala, ale jestli se bojím, není problém C zaočkovat, o béčku zatím neví, ovšem uvítala by ho, tento kmen se podle ní ale týká hlavně kojenců do 1 roku
3. doktorka z nemocnice z dětského oddělení má děti zaočkované C a čeká na B až bude k dispozici a hned dá zaočkovat taky, na oddělení je to údajně tak půl na půl céčkové a béčkové případy a škodlivosti té vakcíny béčka nové se nebojí. Také prý tam mají občas děti kolem sedmi let, to když jsem jí říkala, že dcera je v relativně bezpečném věku teď
4. paní doktorka, která nastoupí po naší mudře a občas už dělá záskok, pracovala min. pět let na dětském v nemocnici, mi říká, že nebezpečné je víceméně jen to béčko a céčko má statisticky malou úmrtnost či trvalé následky (i když minimálně o jednom případu úmrtí na céčko na Slovensku se tu psalo) a tudíž by neočkovala a své děti očkované nemá

Takže asi tak, co lékař, to jiný názor a pak se v tom my maminky máme vyznat. Já jsem momentálně ve fázi procentuelně 80/20, že je očkovat nedám.................. ale jak píšu, momentálně

stula007
21. říj 2012

Ahoj, pro maminky, ktere jeste nejsou rozhodnute, zda a jake ockovani, pripadne otazky vyzivy deti, muzu doporucit prednasky, ktere se budou konat 10.11.2012 v brne. Informace najdete na webu www.zdravedetinase.webnode.cz
Petra

bosorkajarka
4. led 2013

@mates22 a jak ses nakonec rozhodla dala si deti zaočkovat nebo ne? a ví se něco nového o očkování proti béčku?

mates22
5. led 2013

@bosorkajarka zatím nedala, mám to ale pořád otevřené..........o tom béčku nově nic nevím, ani jestli už to uvolnili, momentálně po tom nepátrám 🙂, určitě uvolnili tu kombinaci, co byla od jedenácti i pro menší děti od jednoho roku, to jsem tuhle viděla v čekárně................

nae
5. led 2013

@mates22 V ČR sú dostupné vakcíny:
Neisvac-C (proti men.C, od 2 mesiacov veku), Menjugate (proti men.C, od 2 mesiacov veku), Meningococcal polysacharide A+C vaccine (proti men.A, C - od 2 rokov veku), Menveo (proti men. A,C,Y, W135, od 11 rokov) a Nimenrix (proti men. A,C,Y, W135, od 1 roku).

bosorkajarka
5. led 2013

@mates22
@nae děkuji

nasekuratko
25. led 2013

@jandl
@mates22

ahoj holky, hledam momentalne informace o ockovani na meningokoka a neda mi to nereagovat, i kdyz je to uz starsi diskuze, Muj bratranek (17 let) zrovna minuly tyden meningokoka prodelal -vysoke horecky, omdlevani, nechutenstvi, navaly na zvraceni apod. od zacatku "chripky" (nez zjistili, ze je to mening.) dostal silne penicilinove antibiotika. A vite, jaky je zaver doktora? Volal tete, ze se potvrdil meningokok, ze cela rodina hned musi prijit na stery, protoze bratranek je bacilonosic. A rekl ji, ze k ni bude uprimny, ze pokud by nebyl naockovany a nemel hned takhle silne antibiotika, tak by umrel.
takze ja jsem rozhodnuta ockovat. Maly ma sice na ockovani spatne reakce, takze jsem mu dala jen povinne ockovani, ale radsi zvladnu teploty po ockovani a at s tim trosku bojuje, nez si to pak jednou vycitat.

a jeste poznamka-zadnou poruchu imunity ani zadne nemoci nemel... byl naprosto zdravy, sportuje nekolikrat do tydne, vicemene nepije alkohol, nekouri... byl v super kondici.

ia.
25. led 2013

@nasekuratko já jdu pro recept v pondělí, naše pediatra je zároveň naše kamarádka a ač není zastáncem nadměrného očkování, tak proti meningitídě mi doporučila pro obě děti, je nějaká nová vakcína proti dvoum ze tří, ten třetí by se měl začít očkovat letos, ale zatím ještě není schválený..

nasekuratko
25. led 2013

@ia. mne dneska doktorka nabidla Nimenrix -to je to,co mate i vy? a plati se neco?

ia.
25. led 2013

@nasekuratko asi je to ono, je to možné očkovat dětem od 1 roku a stojí to 1700kč.

iva_kucerova
21. únor 2013

Já taky zvažuju Nimerix. Nechtěla jsem malou očkovat proti ničemu navíc,ale meningokoka se bojím hodně,tak doufám,že to nedopadne jako u Rotarixu. Sice vedlejší účinky nebyly žádné,ale nebyl nám k ničemu a v nemocnici jsme stejně skončily

marci81
2. bře 2014

Ahoj všem, taky jsme právě ve fázi rozhodovani. Malá má nastoupit od září do školky, tak tohle ocko zvazuji. Je to moc tezke...

petja
autor
2. bře 2014

@marci81 já i tímto se začala více zajímat o různá očkování,jak fungují,jak chrání a nyní nebudu očkovat už nic,ani povinné...čím víc jsem do toho pronikala,tím víc mi docvaklo,jak velké lobby to je a čím více proklamovaná vakcína,tím více byznys na trhu...

petja
autor
2. bře 2014

@marci81 ve školce bych se daleko více bála černého kašle,který ač očkovaný u všech plošně se rozmáhá těžce? proč? navzdory očkování? že by se někde stala chyba?!