Očkování proti tuberkulóze. Snášejí to děti dobře?

pavcav
30. kvě 2011

Jaké máte s očkováním zkušenosti, snášejí to děti dobře, lépe než hexavakcínu a očkování proti pneumokokům?

ferinka
30. kvě 2011

Já ho nechám u druhého naočkovat, i když to jako povinné zrušili,připadá mi to jako blbost, že u nás už tolik TBC není,reakce na to byla naprosto 0 😉
Hlavně že to zdůvodňují tím,aby se mohlo dřív očkovat hexu a jiné,ale na ty stejně dítě potřebuje určitou váhu a na to už reakce bývají 😠
Jinak na hexu jsme měli snad jeden večer teplotku,na pneumokoky v pohodě a meningokoka taky,ale každé dítě je jiné a jinak očkování snáší 😉

korcula
30. kvě 2011

Ahojky, naše děti ještě očkovali povinně v porodnici, a Andulka má doted z toho očkování problémy (měla velkou reakci, hnisalo jí ramínko, 3x jí to čistili, pak se jí neztratila uzlinka,takže na první hexu jsm ečekali do pul roku, po druhým prevenaru se jí zvětšili uzliny v podpaží, takže podstoupila 2x punkci se závěrem, že je to po očkování TBC a že máme čekat, takže polsední hexu dostala ve 13 měsících a uzliny má zvětšený pořád)... takže kdybych měla na výběr, neočkuju....

pepibubu
30. kvě 2011

naši kluci šli očkovaní z porodnice (dneska už se to čelá jinak, až po hexe) - průběh vždy stejný. Zhruba za dva týdny se vpich zvýraznil, za další dva cca podebral, pak praskl. Na to jsem čekala, vymáčkla hnis, přetřela betadinou a bylo, je to nikdy nebolelo, dr spokojená s reakcí, že je vidět že to zafungovalo jak má.

A je-li řeč o tom zrušeném přeočkování v jedenácti letech, ať to stojí co to stojí, dostanou to. Přece jen, tady to sice vymýtili, ale je sem příliv cizinců ze zemí kde tubera je, a já nehodlám riskovat.

anetka1701
30. kvě 2011

Ano. U nás sice není, ale v zemích třetího světa ano. Přiletí sem rodina mongolců, přiveze si to s sebou, jejich děti budou s tvejma chodit do školy a maj to (o tom, že když budou chtít cestovat, tak si to stejně budou muset nechat naočkovat pozdějc, kdy se to snáší hůř nemluvě). Zrušení povinnosti očkovat tohle považuju za kardinální blbost.

marhulinka
30. kvě 2011

Malý měl ještě očkování z porodky,ale kdyby už ho nedělali,tak bych očkovat rozhodně nechala.

dlabinecka
30. kvě 2011

Reakce je nesrovnatelná, u nás byla prakticky nulová, u všech očkování, ale proti TBC uplná nula. Ted čekám druhé mimi a rozhodně ho naočkovat nechám, i lékaři se schodují na tom, že rušit to je blbost. Ano, je fajn, že se očkuje až kolem půlroku a ne novo¨rozencům, ale naočkovat určitě jo....

andy80
30. kvě 2011

I když už se povinně neočkuje, já bych stejně dala. Zkuste se projet v Praze MHD, kde jezdí třetina lidí z východu a u nich celkem tato nemoc hrozí, tak nepotřebuji, aby to chytlo moje dítě. To, že se některé nemoci neobjevují je právě kvůli očkování, když se přestane očkovat, tak se objeví znovu. Očkuje se řadu let, tak nechápu, proč to teď mění.

karotky
30. kvě 2011

ANO
Obě mé děti stihly okování v porodici,starší musel ve 2.letech na přeočkování,protože byl bez reakce a ten mladší reakci neměl a musela jsem si na kalmetizaci zajít sama,protože zrušili i povinné kontroly,ikdyž ty děti byly v porodnice povinně naočkovány.Takže s mladším půjdu také ve 2.letech na přeočkování a s oběma ještě v 11.letech.Nechápu(stejně jako většina normálně uvažujících lidí)názory,že tuberkulóza vymizela.Je tu pořád,ale jsme proti ní imunní jen proto,že jsme proti ní naočkovaní.Tělo si samo o sobě protilátky proti této nemoci nevytvoří,aniž by tu nemoc v živé formě(vakcína obsahuje mrtvou tubrkulézu,která onemocnění nezpůsobí)neprodělalo.Sice slýchávám argumenty,že kdyby to neočkované miminko tuberkulózu chytilo,že se dá v "pohodě" vyléčit antibiotiky,ale já jsem raději pro prevenci,než pro riziko nemoci a smrti.Buďme rádi,že ta vakcína existuje a je dostupná všem. 😎
@andy80 ,......................mění se to proto,že stát dělá škrty ve všem a argumentuje takovými nesmysly jako,že TBC vymizela.Tím pádem to očkování začíná být nemoderní a zastaralé.Dr. mi na plicním říkala,že tento pokus se tady v ČR jednou konal a TBC byla do 2 let zpět. ☹

svatule
30. kvě 2011

holky ale povinné očkování zrušeno není, aspoň podle mé dr, jen se neočkují novorozenci v porodnici z toho důvodu, že bylo více nežádoucích reakcí, včetně možnosti úmrtí miminka(prý relativně vysoké), takže jen posunuli věk očkování, ,moje dr říká, že okolo 2. roku života, s tím, že rizikové miminka jsou stále očkována v porodnici.
Takže nakonec vakcínu dostanou všechny děti, jen později než nyní...

hamma
30. kvě 2011

Já neporadím, jestli očkovat nebo ne, ale dávám na zvážení, co mi o tom říkala naše pediatrička (členka odborné společnosti praktických dětských lékařů). Toto očkování má prý velmi malou účinnost, která navíc časem klesá, takže budete-li chtít vycestovat do zemí, kde je tuberkulóza rozšířená, budete pravděpodobně potřebovat očkování znovu. Navíc je přenos tuberkulózy u nás velmi nepravděpodobný, protože bakterie potřebují dlouhý čas a velké množství, aby se mohly uchytit v novém hostiteli. Konkrétně mluvila o tom, že při cestě v tramvaji s někým nakaženým, nebo při čekání v u lékaře je riziko minimální. Je potřeba strávit několik hodin v těsné blízkosti nemocného.

veruska007
30. kvě 2011

TBC rozhodne ockovat! Moje babicka chytla tuberkulozu normalne u nas ve meste, lecila se s tim dlouho v nemocnici a celou rodinu nas porad sledovali, chodili jsme na testy a rentgeny... maleho ockovali hned v porodnici a nemel vubec zadne komplikace nebo obtize, jizvicku mel malickatou a zahojila se do tydne.

ffiinnkkaa
30. kvě 2011

Souhlasím očkovat, ale později. Nezahojené znaménko zbytečně oddaluje očkování proti Hexa vakcíně atd. což je dle mého důležitější.

bbn
30. kvě 2011

Nejsem vyhraněný příznivce očkování ani neočkování, jen mám trochu jinou zkušenost - u manžela v práci jedna osoba (čech, očkovaný, sledovaný svým dr.) byla delší dobu podivně nemocná, asi po půl roce různých vyšetření se zjistilo, že je to tuberkulóza (u očkovaného člověka??? jsem si říkala) a celá firma musela naběhnout na plicní odd na speciální prohlídky + přeočkování. Měla jsem tenkrát zrovna před porodem a rozhodovali jsme se, zda dáme dítko očkovat nebo ne, takže manžel se aktivně zeptal přímo odborníka na plicním a na kalmetizační jednotce. Bylo mu nezávisle od obou dr sděleno, že vakcína, která se podává dětem v porodnici a vůbec v čr, je zastaralá, vůbec neobsahuje ty kmeny, které se ještě vyskytují, a vakcína jako taková spíše chrání pouze před nejhorším typem tbc, tedy před vnitřní tbc, která napadá cns. Takže i když dětičky máte naočkované, tak vůbec není jistota, že normální (plicní) tbc dítě nedostane 😒 Stejně jako v případě kolegy v práci, že.....

terezt
30. kvě 2011

Ja jen k tem TBC, co jeste v porodnicich ockovali - tak ted se dava vakcina (podzim 2010), ktera ma obecne ne moc dobrou snasenlivost. Nejde ani tak o teploty, jako o tu jizvicku - hodne blbe se hoji (hnisa) pomerne vysokemu poctu deti. Kdyz jsem se ptala, jestli mam nechat preockovat tehdy 2leteho syna, protoze nemel reakci, kdyz ho tehda ockovali v porodnici, tak mi bylo receno, ze ted existuji spis jine potrebnejsi ockovani nemoci, co se vyskytuji casteji....

lukza
1. čer 2011

syn ještě naočkovaný je s porodnice tedka čekám druhé a určitě opět nachám naočkovat jak tu někdo psal s cizincema se bude potkávat stále jak ve škole atd.takže jsme pro to očkovat a u nás reakce nějak zvlášní prostě jen trochu zahnisaní ale jinak vše v pohodě pro nás bylo spíš horší prevenar a hexovakcína☹(

majatob
2. čer 2011

ja mam naockovaneho z porodnice nejstarsiho syna a doted s tim ma problemy (hnisani atd.) a to mu jsou 3 roky 🙄 uz jsme to resili i na plicnim, dostal masticku co zabrala na chvili a uz to zacina byt zase hnusny 😒 prostredni sice jeste mela byt ockovana v porodnici, ale odchazeli jsme s papirem, ze si to zaridime sami na kalmetizacnim, tam jsme domluveni, ze to budeme resit nejdriv ve dvou letech az bude mit po vsech ostatnich ockovanich. Nejmladsiho uz nastesti nechteli ockovat ani v porodnici a su za to rada, ze to u novorozencu zrusili! 😝

kopa
4. čer 2011

Nám dali v porodnici vybrat. Nechali jsme očkovat. Ani mě nenapadlo v dnešní době neočkovat!!! 😅 Vždy se řídím radami doktorů, oni na to mají školy, oni mají s tím zkušenosti!! Reakci jsme žádnou neměli 🙂
Je pravda, že poslední dobou je tu dost velký příliv cizinců. Samozřejmě když vidím někde mongoly, tak se snažím být od nich co nejdál 😅

perca
4. čer 2011

@bbn to bude možná i tím, že očkováním 100 % nezaručíte, že tu nemoc někdo nechytne

n20
4. čer 2011

Náš syn měl také očkování z porodnice,ale pokud by neměl nechala bych ho určitě tak jako tak. Reakce byla, že mu to trošku po vpichu po pár týdnech zažloutlo,ale hned to zmizelo a teď to vůbec nejde vidět, že tam něco bylo, má to krásně zahojené 🙂

ja.na81
4. čer 2011

Ja ziju v Nemecku a tady se treba TBC vubec neockuje...

ameli
4. čer 2011

Ahoj, já jsem dceru v porodnici naočkovat nenechala, na doporučení pediatra a bude očkovaná až ve 2 letech. Nejsem lékař, ale také nejsem zastáncem očkování proti "všemu" a konkrétně u TBC mi přijde zbytečné zatěžovat tak malinký a citlivý organismus pár dní po narození. Každopádně, ale asi potom naočkovat nechám, přinejměnším určitě před nějakou dalekou cestou do jiných zeměpisných šířek. Ještě se chci ale poradit s doktorkou. Jinak máme zatím Rotarix, Hexu a Prevenar 😉

terkao
4. čer 2011

Ahoj, mě malého naočkovali v porodnici a reakci neměl první tři měsíce skoro žádnou a jen co jsme měli ját na hexu a prevenar, tak se to podebralo, navíc z porodnice zapomněli poslat kartu na kalmetizaci, tak nás tam poslala doktorka až po těch třech měsící a malý pak měl reakci ošklivou, dvakrát mu to propichovali a vymačkávali, měl to moc hluboké a začali se mu dělat uzlinky. Díky tomu se nám posunulo očko na hexu a prevenar a nemohli jsme asi měsíc s ním chodit nikam mezi lidi a nakonec se vše protáhlo a první očko hexy a prevenaru jsme měli až skoro v půl roce. Za mě určitě TBC očkovat, ale až po hexe a prevenaru, ne hned v porodnici.

klarinetek
4. čer 2011

nás vporodnici neočkovali, takže nás to čeká ve 2 letech.Máme akorát hexu+synflorix. Ale myslím, že tbce není tak potřebné očkování (pokud nejezdíte do ciziny) jako třeba MENINGOKOK TYP C ->očkování je 1dávka za 650kč(cca) to bych dost zvažovala jestli není přednější. A pak ještě HAVRIX JUNIOR 720 proti žloutence typu A na kterou jdeme s dcerkou nyní.Myslím, že žloutenka všeobecně patří společně s meningokokem k očkováním naprosto důležitějším než zrovna tetanus.

Navíc je změna v očkování:ZRUŠENO POVINNÉ OČKOVÁNÍ PROTI TBC V 11LETECH->pokud budete chtít naočkovat tak musíte sami dítě objednat na kalmetizační stanici,zaplatíte něco kolem 270kčza očkování.

Naproti tomu je zavedeno nové POVINNÉ očkování v 10 - 11 letech ->BUSTERIX (souhrn látek proti tetanu,černému kašli a obrně)

jankadudova
9. čer 2011

Nezamenovat tuberkulozu a tetanus - viz. osledni prispevek. I kdyz...na oboje se muze umrit. Tuberkulozu nemusite dostat "v cizine". Naopak v posledni dobe se objevuje, prave kvuli migraci.

romana29
10. čer 2011

Jsem sobecky ráda, že mám obě děti proti tuberkulóze naočkované 😠 .
Za mě určitě ano, tohle je u mě důležitější než nějaký Prevenar a Rotarix atd....

katchi
10. čer 2011

Maleho uz v porodnici neockovali, ale nechame mu dat vakcinu sami, az mu bude rok a pul. A to prave kvuli rozsirovani TBC u nas diky migrantum. Pneumokoky a rotaviry neockujem.

hansed
11. čer 2011

Tak dceru v porodnici neočkovali vzhledem k VVV mozku, ale i kdyby byla v pořádku, očkovat bych ji v porodnici proti TBC nenechala. Nemyslím si, že je nutné zatěžovat organismus novorozence očkováním proti TBC. Pokud se jedná o očkování v pozdějším věku, dám na radu dětské doktorky 😉

pattie
11. čer 2011

Mě MUDr. říkala, že se očkují jen děti z rizikových skupin (rodiče pobývali víc než 3 měsíce v zemích s výskytem TBC nebo má TBC někdo v rodině...), jinak už ne. U první dcerky to ještě povinné bylo, odmítli mě bez naočkování pustit z porodnice a stejně se jí to neujalo. Jelikož hodně cestujeme, půjdu s oběma dětma prý kolem 9 měsíce toho mladšího na přeočkování a očkování.

alena36
13. čer 2011

ANO

elennka
13. čer 2011

očkovat, v dnešní době, kdy je v ČR veliké množství migrantů..