Očkování - souhrn všech možností - povinná i nepovinná

florentina
5. lis 2010

Ahoj, čekám miminko a ráda bych si udělala přehled o všech možných a to jak povinných, tak nepovinných očkování. Našla jsem tu mnoho témat k konkrétním očkováním, ale žádné, které by tuto problematiku nějak shrnovalo. Pokud jsem jen špatně hledala, prosím o nasměrování. A o co konkrétně jde? Čekám první mimčo a vůbec netuším co nás čeká. Nejen jaká očkování, ale i v jakém období. Předpokládám, že co se týká povinných očkování, dostane se člověk k nějakým informacím u dětského lékaře, ale k tomu se dostanu až s mimčem. A jestli jsem to správně pochopila, i u těch povinných jsou nějaké možnosti od kdy do kdy očkovat. I když věřím, že jsou očkování potřebná, myslím si, že je rozdíl jak starému dítěti jsou aplikována a je mi jasné, že co lékař to názor. Ale chtěla bych mít možnost se co nejlépe rozhodnout, ale to se těžko dělá při naprosté neznalosti problematiky. Taky jsem se setkala s tím, že lékaři občas moc nekonzultují své postupy, rozhodují o nás bez nás a i když nechci nikomu fušovat do řemesla, tak taky nechci být jak tupá ovce, protože nemůžu slepě důvěřovat někomu, koho teprve budu poznávat. Jde o to nejcenější, zdraví dítěte a tak než si k "svému"pediatrovi najdu nějaký vztah, ráda bych měla možnost se aspoň rámcově rozhodnout, zda jedná lékař v zájmu dítěte. No a pak je tu celá škála nepovinných očkování, o kterých nemám ani představu, jaká konkrétně jsou, tak to už vůbec netuším, jak se tedy pro ně rozhodnout. Ráda bych tedy poprosila ty zkušenější, co již mají očkování za sebou, o info co vše se musí a může absolvovat a o konkrétní zkušenost v jakém období bylo dítě očkováno, případně zda by zpětně volili jinak. Ráda bych si nastudovala co nejvíc k této problematice předem, protože až se to narodí budu myslím dost vyjukaná z zvládnutí celé nové situace 😉 a tak předpokládám, že na nějaké rozbory situace později nebude moc prostor.
Děkuji Flo

shaula
6. lis 2010

Ahoj, základní informace včetně očkovacího schématu najdeš například tady: http://www.vakciny.net/principy_ockovani/PRINCI...
Najdeš tam i legislativu, kde je uvedeno, kdy se může nejdříve očkovat a také do kdy je podle platné legislativy naočkovat. (Nakolik je to opravdu nutné z lékařského hlediska, je asi otázkou.)

Jinak obecně se očkuje (povinná očkování):
1. TBC už v porodnici - dnes bych asi hodně uvažovala o tom, že bych toto očkování odmítla (v některých vyspělých zemích je toto očkování dokonce zakázáno!)
2. hexavakcína (záškrt, tetanus, dávivý kašel, hemofilus B, virová hepatitida B, dětská obrna) - většina pediatrů očkuje ve 3, 4, 5 a 11 měsících, ale nemusí to být pravidlem - naši kluci se narodili o měsíc dříve a jen kvůli tomu (jinak jsou v pořádku) je naše doktorka očkovala poprvé až v 6 měsících, za což jsem jí vděčná.
3. MMR (spalničky, příušnice, zarděnky, volitelně můžeš za úhradu přidat plané neštovice) - v 15 a 21 měsících - ale doporučuji toto očkování odsunout na pozdější dobu, je to jedno z nejhůře snášených očkování (protože se očkuje živou očkovací látkou). Horní hranice stanovená není, takže můžeš teoreticky odsouvat a odsouvat a odsouvat... Hodně maminek považuje toto očkování za relativně zbytečné a děti očkovat nenechají, nebo až před nástupem do školky.

Nepovinná očkování - výčet asi nebude úplný, píšu jen, jak mě to napadá:
pneumokok, meningokok, žloutenka, klíšťová encefalitida, plané neštovice, rotaviry,...

Tak snad ti to trošku pomůže. A jinak samozřejmě gratuluji k těhotenství a přeji klidný bezproblémový porod 🙂

florentina
autor
8. lis 2010

@shaula - děkuji moc za odpověď. A taky přeji, ať ti kluci dělají jen radost.
Jak očkovací schéma, tak tvé konkrétní zkušenosti jsou pro mne opravdu přínosné. Pořádně to prostuduji a pak zkusím svou "novou" dětskou lékařku, jaké má na dané věci názor. To je tedy trochu mimo téma, ale pobavilo mě, když jsem tuhle četla článek, jak má takový výběr dětského lékaře probíhat. Jak si má člověk obejít více lékařů, zeptat se jich právě na jejich postoje k různým věcem (očkování, homeopatie, antibiotika atd.) a pečlivě si vybrat, toho kdo nejvíce sedne a to i po té důležité lidské stránce. Teorie moc pěkná, realita taková, že v okolí bere nové pacienty málo kdo, na vybavování "jen tak" nemá nikdo náladu, takže jsem ráda, že mě někam doktorka zapsala a jaká je uvidím až dle praxe, až se mimčo narodí. Nicméně se asi zkusím zajít, zrovna na očkování v porodnici, na její názor ještě poptat. Já obecně jsem asi spíš zastáncem očkování (aspoň z toho mála laických informací co mám), ale myslím si, že je třeba dost podstatné, v jakém období se očkuje a že počkat, než se mimčo aspoň "rozkouká" může být pro něj přínosné. Proto si ráda nastuduji, jaké jsou termíny, do kdy je nutno naočkovat.
Jinak je asi opravdu těžké něco adekvátně posoudit, třeba k té zmiňované TBC, jestli se nepletu, tak jsem taky slyšela, že ho chtějí zrušit i u nás a já si vůbec nejsem jistá, že je to dobře. Myslím, že nízký výskyt TBC u nás je dán právě tou proočkovaností a myslela jsem si, že se s ní nikdy nesetkám. Jaké pro mě bylo překvapení když v průběhu dvou minulých let jsem se setkala s TBC hned dvakrát - jednou ji přitáhl někdo do práce /a to pracuji v kanceláři/ a jednou se se mnou nemohla sejít známá, že u nich v rodině to někdo také má a musí být v karanténě. A pamatuji si ty nervy a strach, když se čekalo v inkubační době, zda jsme to nemohli náhodou chytit. Naštěstí to dopadlo dobře. Fakt mě to tenkrát dost zaskočilo a upřímně bych velmi nerada, aby se taková nemoc u nás za pár let začala rozšiřovat. I když se k nám zatím dostává podle mě hlavně od cizinců, náchylnější jsou k ní různé sociálně slabé skupiny, tak i tak, jak je vidno, se může dostat i jinam už teď. No ale to je asi na všech očkováních to nejtěžší - posoudit rizika a přínos a rozhodnout co je víc.

shaula
8. lis 2010

@florentina Opravdu hezká teorie o výběru lékaře - tak by to opravdu fungovat mělo, ale v praxi to asi je úplně jinak. Navíc je celkem důležité mít lékaře blízko domu, abys s nemocným dítětem nemusela dojíždět bůhvíkam, a tím se výběr také značně zužuje...

Já mám teď z očkování takové smíšené pocity. Na jednu stranu uznávám, že očkování zřejmě pomohlo vymýtit nebo značně snížit výskyt některých nemocí. Na druhou stranu jsou studie, které tvrdí, že k ústupu těch nemocí došlo už před zavedením plošného očkování... Viděla jsem část záznamu z jedné přednášky, kde (asi odpůrci očkování) uváděli některá fakta o očkování, které běžně nejsou známé - např. že se očkovací látky množí na rakovinných buňkách (protože rychle rostou), že některé obsahují olovo apod... I když určitě hodně věcí tam bylo nadhodnocených, základ asi pravdivý bude... Hledala jsem odkaz, ale už ho nemůžu najít - někde je tu téma "očkování pro a proti" (nebo tak nějak se jmenuje), zkus se zeptat v něm (já našla jen tohle: https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/ockovani...)

Takže když to shrnu, jsem také spíše pro očkování, ale přesně jak píšeš - důležité je kdy, za jakých podmínek, a proti jakým nemocem.
Např. s TBC jsem se nikdy nesetkala, ani neslyšela o nikom, kdo by se s ním setkal (byť jenom z doslechu). Navíc ochrana je "pouze" 60-80 %. I Česká pediatrická společnost je spíše pro zrušení plošného očkování (http://www.cpsjep.cz/ - v části Stanoviska ČPS.) Takže bych ho asi odmítla nebo alespoň odložila. Ale je fakt, že kdyby se TBC vyskytlo někde v mém okolí, možná bych se na to dívala jinak.
A teď koukám na ty stránky, co jsem ti dala - tam už dokonce očkování proti TBC nikde nevidím, že by ho už zrušili?

No prostě já se vždycky snažím na to podívat i z pohledu pravděpodobnosti nákazy - srovnat možný přínos s riziky. A z toho důvodu jsme ani nenechali očkovat pneumokoka (podle mě je to hlavně velký byznys farmaceutických společností, ale reálné riziko nákazy a komplikaci nevidím jako tak velké - podotýkám, že jde o můj osobní názor a určitě se mnou spousta maminek nebude souhlasit. I když přiznávám, že reklama s hluchým chlapečkem je hodně emotivní a působí i na mě 😀 ).
Naopak jsme nechali naočkovat plané neštovice, podle někoho banální nemoc, já ji zas tak neškodně nevidím, a vzhledem k tomu, že je celkem pravděpodobné, že by ji kluci chytili, tak si říkám, proč je před tím trápením neochránit?

Hihi, to jsem se zase rozepsala, ono téma očkování je dost komplikované a ani sami odborníci se v něm neshodnou. Tak jak se v tom pak máme vyznat my laikové, že. Ale je dobře a moc ti fandím, že už na to myslíš takhle dopředu a snažíš se zjistit si informace a udělat si nějaký názor. Mě to předem ani nenapadlo, de facto jsem si některé informace dohledala až dodatečně - ale to je u mě asi dobře, stejně bych asi nebyla rozhodnutá neočkovat (povinná očkování) a akorát by mě to víc trápilo...

boruuvka
8. lis 2010

Tak tbc je od nového roku zrušené. Vím to, protože moje malá byla očkovaná v porodnici a teď s ní běhám na dětské oddělení na čištění ranky po očkování. Pořád to nemá zahojené a hnisá to a to je jí už 5,5 měsíce. Co je mi platné, že je očkovaná proti jedné nemoci, když je vystavovaná riziku nákazy dalších 6 nemocí - nemáme totiž ještě ani jednu hexu. Prý se budou očkovat pouze rizikové skupiny. Někteří lékaři jsou pro, ale jiní jsou nespokojení a chtěli by, aby se jen očkování proti tbc posunulo na půl roku věku dítěte. Prý by se zabránilo odkládání očkování hexou a těm komplikacím, které máme třeba my.

zdeniii
19. lis 2010

Ahojky TBC je zrušené od 1.11. 😉 takže se tomu už vyhnete, ale dá se naočkovat na přání a tuším i zaplacení. Zkušenost nemám, odmítla jsem ho v porodnici a teď když to zrušili malou očkovat nenechám... 😉

boruuvka
20. lis 2010

Tak včera jsem dostala přednášku od pana doktora jak to vlastně s očkování proti tuberkulóze bylo je a bude. Dříve se očkovalo českýma bakteriema, které neměly vedlejší účinky žádné. Potom se přešlo na ruskou vakcínu, která byla hrozný "driják" a nežádoucích účinků bylo hrozně moc a proto se na jeden čas očkovat přestalo úplně. Potom se objevilo pár případů úmrtí dětí na tuberkulózový zánět mozku a opět se začalo očkovat nyní již norskou vakcínou. Takže prý výhled je takový, že až zemře pár dětí, začne se očkovat znovu ☹

shaula
20. lis 2010

Něco na tom možná bude, ale nevěřím, že se začne znovu v nějaké dohledné době očkovat, když sama Česká pediatrická společnost vydala stanovisko o zbytečnosti očkování proti TBC...

lidiab
20. lis 2010

S tim TBC je to slozite...kdybych o tom premyslela pred porodem, tak bych maleho asi v porodnici ockovat nedala, napadlo mi to ale az pak. Nastesti mu nic nebylo, zahojilo se to a pohoda. To treba holka kamaradky s tim mela mela problem temer 7 mesicu a muselo se odkladat dalsi ockovani. Ale pozdeji, treba ve dvou letech, bych malyho naockovat urcite dala! Ono se rika ze se v CR temer neda nakazit, jenze co kdyz budeme chtit nekam jet?? Treba do Indie nebo do Thajska...tam bych se moc rada nekdy podivala a TBC je tam vsude plno 😒 Mam znamou sestricku z plicniho a ta mi rikala ze jednou do roka alespon jeden pripad TBC maji, a to je jen jedna ordinace...

florentina
autor
29. lis 2010

Tak to vidím tak, že v porodnici očkovat mimčo nenechám na TBC, když to není nutné, ale později určitě ano. Proberu s pediatrem kdy to bude vhodné. Osobně si totiž nemyslím, že u nás se moc nakazit nedá. Jak jsem již psala, setkala jsem se s tím. Myslím, že na západě se sice neočkuje již déle, ale problém je, že k nám proudí mnoho lidí z východu a tam je TBC běžnou realitou. Jasně je to věc názoru. Ale tak nějak mě v tom utvrdila i má obvodní lékařka, která je dost proti jakýmkoli nadbytečným očkováním a když jsem ji říkala, že TBC zrušili, tak se dost divila a říkala, že se u nás bohužel vyskytuje a rozhodně je pro očkování.

kocicinka
29. lis 2010

@lidiab v případě vycestování do takovéto země se můžete nechat naočkovat až před cestou, není nutné kvůli tomu, že byste se jednou rádi podívali do Indie, nechat naočkovat miminko( předpokládám, že s mimi tam nepojedete). Stejně se před cestou do takovychto destinaci doporučuje provest ještě i další očkování, proti břišnímu tyfu třebas.

jajka24
Odpověď byla odstraněná
Zobraz