Očkování TBC, máte zkušenost?

maarika
11. únor 2013

Ahoj holky,zakládám tuto diskuzi,aby se dozvěděla, zda máte některá zkušenosti s očkování proti TBC.Když se mi prcek narodil,tak jsem v porodnici vyplňovala dotazník ohledně TBC,zda nás naočkují.Dle výsledku dotazníku nejsme v rizikové skupině a tak mudr uznali,že nás očkovat nebudou.
Dnes jsem však s prckem byla na 8 měsíční prohlídce a doktorka nám doporučila právě očkování proti TBC.Prý bych si ho musela uhradit cca za 600kč,
Tak by mě zajímalo,zda vám ho vaše mudr také doporučovala- to očkování a jaký na to máte názor.Moc a moc vám děkuju 🙂

zamilovanadonej
11. únor 2013

Většina mamin ti napíše že je to zbytečné. Já si to nemyslím, a hodlám prckovi připlatit. A co si kdo myslí je mi šumafuk, my ho máme všichni a žijeme 😀

eficenka
11. únor 2013

@maarika
@zamilovanadonej
bohužel to zbytečné je... v očkovací látce proti TBC je bohužel už zastaralé.. TBC se vyvíjí jako bacil chřipky - na ten kmen co je nyní na světě již očkování není ( už za tu dobu několikrát zmutoval). navíc i když dítě naočkuješ, tak stejně TBC dostat může...
navíc hrozí při očkování nežádoucí účinky - ochrnutí, v nejzávažnějším až smrt...

zuzka.kosta
11. únor 2013

Já mám taky 8 měsíční mimčo- dceru a určitě ji nechám očkovat. Klidně to i zaplatím. Nechápu, že to zrušili. Zrovna s tuberou si myslím se může dítě klidně setkat. Kdejaký bezdomovec ji může mít ani o tom neví. Dřív se očkovalo běžně na TBC a na škodu to nebylo. Kdo ví, co tato vlna neočkování provede za pár let. Já jdu určitě do toho. 🙂

zamilovanadonej
11. únor 2013

@eficenka Právě proto píšu že je mi šumafuk co si kdo myslí, je to moje rozhodnutí. 😉

zuzka.kosta
11. únor 2013

@eficenka No nevím, zrovna s chřipkou bych to nesrovnávala. Chřipku způsobují viry, které mutují, ale TBC je bakteriálního původu. Vyloženě bych teda paní maarika nestrašila smrtí a nežádoucíma účinkama- to má každé očkování. To myslím je přehnané.

eficenka
11. únor 2013

@zamilovanadonej
jak šumafuk? pokud je vědecky prokázáno, že to očkování nefunguje a i tak ohrozíš zdraví svého dítěte? bohužel většina maminek se začne zajímat o očkování až je pozdě - vznik autismu, ochrnutí atd... ☹

eficenka
11. únor 2013

@zuzka.kosta
dala sem příklad... bakterie se také "mění"... a bohužel já děti s následky očkování vidím denně... jen se o těhc případech nemluví, neb farma firmy by přišly o tučné zisky...

zamilovanadonej
11. únor 2013

@eficenka Šumafuk tak, že nestojím o to aby mi mé rozhodnutí někdo vymlouval a komentoval. Já mám stejný názor jako
@zuzka.kosta a nepotřebuju se s někým o tom dohadovat. 🙄 Jsem dospělá svéprávná osoba, a jako taková mám právo se svobodně rozhodnout bez ohledu na názory ostatních a ani nemám potřebu své rozhodnutí vysvětlovat a obhajovat. Tečka.

maarika
autor
11. únor 2013

@zuzka.kosta no,já to právě moc nepochopila.V porodnici mi řeknou,že ho očkovat nebudou,že to není potřeba a teď v 8 měsících mi to zase strašně doporučujou?Přijde mi,že z toho chtějí akorát vymlátit,co nejvíce peněz....☹
Jinak já teda rozohodně souhlasím s tím,že nechápu proč to očkování zrušili...☹
Jako každá správná mamina chci pro své děťátko to nej,nej nej a tak mi to právě pořád vrtá hlavou.S manželem jsme si nad tím ještě nesedli,abychom to probrali.Jinak se právě taky bojím tech nežádoucích účinků...☹
A vy už jste naočkovaný??Nebo jste taky zatím dostali jen doporučení?

zuzka.kosta
11. únor 2013

@eficenka to jistě, ale určitě všeobecně očkování má více pozitiv než negativ. Smím se zeptat na Vaši profesi, že vidíte ty následky denně a navíc máte dost radikálně vyhrazený názor?

zuzka.kosta
11. únor 2013

@maarika no o penězích je to také, už se to prostě z veřejného zdravotnictví neplatí ☹. Doporučení jsme vyloženě nedostali, já jsem se rozhodla už dávno, ale co jsem mluvila s doktorkou, tak také nesouhlasí s tím, že to bylo zrušeno. Myslím, že to s těmi nežádoucími účinky nebude tak děsivé. Vycházím ze zkušenosti, že jsme též byli na TBC očkovaní, můj syn má 3 roky a ještě byl v porodnici očkován a všechno je ok. Teprve na očkování pujdeme. Rozhodnout se musíte sama. Ale ještě před pár lety se maminek "nikdo neptal", prostě v porodnici naočkovali a nikdo to neřešil...

maarika
autor
11. únor 2013

@zuzka.kosta no právě,nikdo se nikoho neptal a prostě mimčo naočkovaly a bylo hotovo.Jo,jo,já vím, že rozhodnutí je na mě.🙂 Spíš mě zajímal názor. 🙂 Já jsem právě teď říkala manželovi, že jsem absolutně netušila,že nám budou očkování ještě nabízet,když nám v porodnici řekli ,že nás očkovat prostě nebudou.Právě,že z toho jsem byla vyplašená 🙂 🙂

kamila1979
11. únor 2013

My jsme taky nechali oba kluky naočkovat, ani chvilku jsme neuvažovali nad tím, že bychom je nedali.

zuzka.kosta
11. únor 2013

@maarika to by mě asi taky překvapilo, že Vám to vyloženě nabízeli, ale možná právě vaše doktorka s tím, že se neočkuje taky nesouhlasí a proto se Vás ptala. Možná bude nejlepší se zeptat přímo jí jako odborníka co Vám poradí. I když co odborník, to taky různý názor. 🙂

maarika
autor
11. únor 2013

@zuzka.kosta no,já jsem se jí přímo ptala na názor a ona nějak ani neotálela s odpovědí,že mi to rozhodně doporučuje naočkovat.Takže my ho dáme naočkovat také 🙂 Pár slov jsme o očku prohodili s manželem a je taky pro 🙂 Takže doufám,že to bude bez reakce....

maarika
autor
11. únor 2013

@kamila1979 Děkuju moc za reakci.My jsme se taky rozhodli pro očkování.Můžu se jen zeptat,zda jsme to očkování měli nějakou reakci??Moc děkuju

kamila1979
11. únor 2013

@maarika jediná reakce byla ta, že Matyášek brečel jenom do té doby než mu to doktorka píchla, pak už ne. A Ondra ten je a vždycky byl vysmátý. Jinak ani jeden neměl teplotu, ani žádnou jinou reakci.

maarika
autor
11. únor 2013

@kamila1979 jeee,fakt???Tak to je super,taky bych byla ráda ,kdyby se to i u nás obešlo bez reakce...
A můžu se ještě zeptat,jak probíhá ten test na TBC?Omlouvám se, že takhle otravuju,ale nějak nemám moc informací a tak se snažím něco zjistit.Děkuju moc

dana3262
11. únor 2013

@maarika mého syna (3roky, takze povinné) pres moje žádostí o odložení ockovali a rozjel se mu ekzem. Mel k tomu dispozice, proto jsem Nechtela očkovat. Ted uz je pozdě. Chytit tbc neni tak jednoduché pokud neni jedinec podvyziveny nebo jinak oslabený.

kamila1979
11. únor 2013

@maarika To nevím jak probíhá test, ani si nejsem vědoma, že by ho klukům dělali. 😒 Jenom dali vakcínu do ramene a bylo.

zamilovanadonej
11. únor 2013

@maarika Ten test o kterém mluvíš se myslím dělá až před přeočkováním- matně si to pamatuji ze Zš. To píchli jehlou do ramene, zda se objeví reakce či nikoli. Vím že pak očkovali jen některé. 😉

lenicka07
11. únor 2013

nejdříve se vždy dělá test a pokud se neobjeví reakce, tak se očkuje. Myslím že na testu jsme byli v úterý a na očkování pak v pátek týž týden (ale úplně si to nepamatuju) 😉 Ze všech dětí co tam byly, nemělo žádné reakci při testu (ani se to nepředpokládá). Dětský lékař nás od očkování nezrazoval (očkuje se u nás v rámci celého kraje jen v krajském městě, nevím jak je to jinde), takže finanční motivaci na tom neměl. Pokud jde o komplikace, říkal že za celou svou praxi, se s vážnou komplikací tohoto očkování nesetkal. Naše malá to snášela úplně v pohodě, neměla teplotu ani zvětšené uzliny apod. , jen malý vřídek, který se delší dobu (cca tři měsíce) vyhojoval. Osobně si myslím že následky zrušení tohoto očkování se mohou projevit až po letech, kdy bude podstatnější část populace neproočkovaná. Ale každý si to musí promyslet sám. V porodnici nám říkali, že nechat očkovat dítě proti všemu možnému je nesmysl, takže dobře vybírat z dostupných nepovinných očkování. My jsme se rozhodli pro tohle (a ještě pneumokoka, protože já i manžel jsme v dětství hodně trpěli na záněty středního ucha a pneumokok je může způsobovat).

maarika
autor
12. únor 2013

@lenicka07 děkuju strašně moc za super popis 🙂 🙂 Můžu se ještě zeptat,jak dlouho bude trvat ten test???Předpokládám,že na výsledky se nečeká..No,my jsme o tom očkování s manželem včera dost diskutovali a dohodli jsme se,že toto očkování necháme dát.Přeci jen si pamatuju,není to tak dávno,co se v našem kraji docela rozmohla TBC a docela se toho bojím.My všichni jsme proti TBC naočkovaní,tak necháme i naše děťátko.Kdyby nedej bože něco chytnul a já ho nedala očkovat,tak bych si to potom akorát vyčítala...

lenicka07
12. únor 2013

@maarika Ahojky, ten test netrval dlouho, cca deset děti se dostavilo na určitou hodinu, jenom je píchnou do ručičky a jde se domů. Test se vyhodnotí až před očkováním (jestli není na ručičce nějaký flíček, ale je to hodně nepravděpodobné) Očkování trvalo déle, dost jsme čekali, dětí bylo aspoň dvacet - ono se očkuje hromadně, protože vakcína je pro více dětí najednou. Takže než jsme přišli na řadu, tak možná hodinu a půl to trvalo. Platili jsme 500 Kč. Netroufla jsem si nechat malou proti TBC neočkovanou, zvlášť když jsem si přečetla o různých epidemiích závažné tuberkulózy odolné vůči lékům všude možně po světě. A při dnešním pohybu lidí, tomu nikdo nezabrání, aby se to nepřeneslo i jinam. Nevím sice jestli vakcína chrání proti těmto kmenům, ale aspoň budu vědět, že jsem pro to udělala maximum.