Očkovat nebo neočkovat proti TBC?

gosa22
30. říj 2013

Bylo zrušeno povinné očkování dětí na TBC - pokud nespadáte podle dotazníku z porodnice do rizikové skupiny...připlatili jste si toto očkování dodatečně?

mamba79
30. říj 2013

Náš pan doktor se konkrétně TBC hodně zabívá a řekl nám, že očkovat ano, ale před nástupem do školky, do té doby že je to dost rizikové vzhledem k imunitě dítěte. Očkování má rád, ale ne za každou cenu a ne každé, které trh nabízí. Dost mu věřím, je to zkušený pediatr.

tkanicka
30. říj 2013

Mně dětská doporučila počkat po ukončení všech povinných a od dvou let, že v tom problém nevidí, ovšem já narazila na odpor v ordinaci plicní lékařky, kde mě sestra vypoklonkovala, že nejsem normální ☹ No budu si muset počkat až potkám paní doktorku. Ale prý už se sem vakcína od září ani nedováží tvrdila ta sestra. Nespěchám na to a možná nechám naočkovat až obě děti současně, ale určitě chci naočkovat. Maminka byla po operaci plic v ozdravovně, kde byla spousta lidí s otevřenou TBC (většinou teda z východu), ale ty lidi tam nikdo nemůže držet pod zámkem ☹

pajenka
30. říj 2013

Ne, nepřiplatili a ani mě to nenapadlo 😕 ta vakcína se z určitého důvodu zrušila, je zastaralá, nefunguje a má/měla hodně nežádoucích účinků. TBC je léčitelné i ATB a i když dáš dítě očkovat, nemáš jistotu, že TBC nedostane. Za mě je větší riziko NÚ po očkování, než riziko, že mi dítě TBC onemocní

hojda
30. říj 2013

Slyšela jsem, že vakcína není proti aktuálním kmenům, které řádí. Máte někdo přesnou informaci o tomto?

lucieandrlova
30. říj 2013

Nám řekli v porodnici, že raději neočkovat. Jsou prý případy zdravotních komplikací či i smrti miminek po očkování. Jedná se o živou vakcínu, tak je horší pro organismus to zvládnout. Prý pokud nechceme jezdit do zemí s výskytem TBC, tak neočkovat. A jak psaly přede mnou, jde to léčit. To zákeřnější mi přijde třeba meningokok. Proti tomu se chystáme na očkování.
A navíc počkejte na povinné očkování zarděnek, příušnic... To nalomí imunitu všem dětem, i těm, co problémy neměly...

neu.sona
30. říj 2013

Druhého syna jsem neočkovala, protože to nebylo povinné a ani nebudu. Třetí dítě také nebudu.

betelgeuzz
30. říj 2013

Ne, nezaplatila jsem si a jsem ráda, že se to zrušilo. Vakcína byla zastaralá a způsobovala dětem dost problémů.

diviska
30. říj 2013

Dcera není očkována proti ničemu, tudíž ani TBC nedáváme a dávat nebudu, pokud jednou sama sezná, že chce vycestovat, ať se oočkuje, ale dokud to rozhoduju já, tak ne

radush7
30. říj 2013

Já jsem navíc ještě slyšela, že aby byla vakcína "dostatečně" účinná je záhodno očkovat hned po narození....v pozdějším věku je prý odezva tvorby protilátek menší. 😒 ?

ajinkafo
31. říj 2013

Nejdřív jsem o něm přemýšlela, ale jsem ráda, že jsem očkovat nedala. V našem městě máme holčičku, která má po očkování TBC vážné doživotní následky, potvrdila mi to sama doktorka,ona sama očkování proti TBC nedoporučuje, nechrání ani proti současně se vyskytujícím kmenům. Navíc i přes zrušení očkování se výskyt TBC v ČR snižuje..

jija
31. říj 2013

Me doporucovaly obe dve pani doktorky (k jedne chodime a k druhe chodime do cviceni) ockovat, ja bych ockovala i tak, vsude kolem bezdomovci, pulka z nich tuberou☹, dneska jsme byli na kontrole jizvy a pani doktorka rikala, ze uz tam letos mela rocni dite s tbc, takze za to mi fakt nestoji
Nechapu proc se zrusilo toho ockovani za to se ockuje proti zardenkam, spalnickam a dalsim nemocem co jsme my normalne prodelalu

marcelka287
31. říj 2013

Já nebudu dávat, utvrdila mě v tom tahle primářka na oddělení TBC nebo co to je. http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/114849974...

vladla
31. říj 2013

Já očkovat nechala a naprosto bez problémů.
Taky jse mluvila s paní doktorkou,že případů tubery je spousta,ale bohužel se o tom nemluví.
Navíc se hodně cestuje a těch individuí z východu je kolem nás taky dost.

bejlinka
8. pro 2013

Naše paní doktorka říkala, že teď je nějaká nová vakcína a že se očkuje po 6tém měsíci. Mi určitě půjdem, taky naše doktorka říkala, že je tu hodně případů TBC ☹

k9girl
18. pro 2013

My půjdeme taky, TBC se dá skvěle získat i kontaktem s krví, a kdo z vás u sebe nosí gumový rukavice, kdyby bylo potřeba pomoc někde někomu s rozbitou hlavou? Šance na kapenkovou nákazu je sice malá, ale šance k nákaze krví je bych řekla dost vysoká, pokud nejste bezohledný k tomu, že se někde někomu něco stane...

gepe
18. pro 2013

My chteli ockovat uz v Podoli, ale zapomeli na nas 🙂 budeme ockovat jak to bude mozne a budeme mit vakcinu. Nejen kvuli nasemu cestovani, ale hlavne volnemu pohybu lidi, kdy se nemluvi o tom, kolik je doopravdy pripadu zachycene tubery a to i otevrene, nemluve o pripadech o kterych se nevi.

megy
18. pro 2013

oičkovali jsme a po pravdě narážky typu, že je to zbytečné - tak potom následky ať si nese každý sám.

venouska
18. pro 2013

Nedávno o tom byl pořad v TV - očkují se pouze rizikové skupiny, ostatní si to musí zaplatit, ale co říkali, tak momentálně v ČR vakcíny nejsou... TBC rozhodně není vymýceno, právě vakcinací byl výskyt snížen, a když se teď plošně neočkuje, zřejmě se nemoc opět časem objeví ve větší míře. Je to na každém, jak se rozhodne, ale já určitě očkovat budu, pokud bude možnost. Přikláním se k tomuto názoru http://www.pmatras.cz/inpage/zruseni-ockovani-p..., jak píšou - po narození dát přednost jinému očkování a TBC očkovat později, až bude předpoklad, že bude dítě v kontaktu s cizími lidmi.

rory_g
18. pro 2013

Za mě rozhodně neočkovat, vakcíny byly staženy kvůli závažným nežádoucím účinkům a nízké účinnosti, navíc, pokud mimčo nepřebývá s někým, kdo má otevřenou formu tuberkulozy v jedné místnosti dlouhou dobu, není tu riziko nákazy. Dá se o tom hodně najít, tuhle o tom mluvila i nějaká mudra ve Snídani s Novou, že se nedá nakazit v autobuse atd

deniii89
18. pro 2013

Neočkuji nic, takže neočkovat jednoznačně 😉

baterka18
18. pro 2013

Chtěla jsem naočkovat, ale po poradě s naší dětskou lékařkou (která je jinak pro očkování) jsem se rozhodla, že očkovat nebudeme. Říkala mi, že je sama ráda, že se očkovat přestalo, že po vakcíně bylo poměrně dost nežádoucích účinků a že u nás se očkovalo asi o 10 let déle než v západoevropských zemích a za tu dobu byl výskyt TBC u nás stejný jako v těch zemích, kde se už neočkovalo (a 10 let je doba, za kterou se už něco hodnotit dá). Vakcíny prý momentálně nejsou ani pro rizikové skupiny, takže se to tím vlastně vyřešilo, možná bysme někde sehnali, ale už jsem se o to nijak víc nezajímala a nehledala.

liss_durman
18. pro 2013

My teda očkovaný nejsme. V porodnici jsem požádala o odklad na 15 měsíců. Pak jsem se na to ptala pediatra a ten mi řekl, že už se to v porodnicích neočkuje vůbec, takže mi to pravděpodobně nebude chtít nikdo naočkovat ani teď, ale jen nad tím mávl rukou. Odkázal mě na nějakou kalmetizaci, že se tam mám zeptat, ale že vakcíny prostě nejsou a že by to asi stejně bylo zbytečné. Ani jsem se tam neinformovala. Žijeme na vesnici a myslím, že tady je ta pravděpodobnost výskytu otevřené tuberkulozy opravdu mizivá... Navíc jsem poslouchala na jednom z výše uvedených odkazů mluvit odbornici, že očkování nezajišťuje že se tím dítě nenakazí, ale jen že se tuberkuloza nemusí rozšířit po celém těle a může tím pádem trochu zmírnit průběh. Takže já si z toho vlasy nervu 🙂

helulela
18. pro 2013

Já bych chtěla jen něco málo doplnit a reagovat na odpovědi, které tu padly. Výskyt tbc v ČR nestoupá. Je na tak nízké úrovni, že se už proti ní neočkuje, stejně jako v jiných státech s obdobnou situací. Je to nemoc povinně hlášená, takže když ji lékaři u někoho zjistí, posílají o tom obsáhlý formulář a tato data se dále zpracovávají. Samozřejmě že se nikdy neobjeví všichni nemocní, ale není pravda, že se o zjištěných případech nemluví. Možná ne ve zprávách v televizi, ale data jsou volně dostupná na www.uzis.cz - např. zpráva za rok 2012 http://www.uzis.cz/category/tematicke-rady/zdra... Zároveň je to také nemoc povinně léčená, takže člověk s tbc se musí léčit, i kdyby nechtěl. Jinak se to hlásí policii atd.
Nakazit se tuberkulozou opravdu není tak jednoduché jako nakazit se třeba chřipkou (když to přeženu). A očkování nechrání proti samotnému onemocnění ale proti jeho nejzávažnějším formám (miliární tuberkuloza, tbc meningitida). Velmi doporučuji odkaz na rozhovor s doc. Vašákovou v Sama doma, který tu dávala marcelka287 (jsou tam s ní dva vstupy, na začátku a na konci pořadu). Na rozdíl od velké části pediatrů se v problematice opravdu vyzná.
Pokud se přes to všechno rozhodnete naočkovat dobrovolně, doporučuje se okno mezi třetí hexavakcínou a prvním Priorixem - tj. druhý půl rok života. V této době má ještě očkování významnou účinnost. Neodkládejte ho do pozdějšího věku.

irinka
18. pro 2013

My částečně spadáme do rizikové skupiny, ale očkovat nenechám, protože vakcína je zastaralá a na některé kmeny prostě nepůsobí, tak nevidím důvod to do dítěte cpát, a co jsem tak zaslechla v televizi, nakazit se může při dlouhodobém kontaktu s infikovaným, a fakt nenechám dítě na půl dne někde s bezdomáčem.....

eficenka
18. pro 2013

ahoj holky, reaguji jen na vaše odpovědi ( my neočkujeme)

očkuje se pořád ta stará vakcína - na nové se teprve začíná pracovat a ještě není jisté , jestli bude uplně nová, nebo jen posilující k té staré, ale mají dle studie za cíl uvést něco nového proti TBC v roce 2050.

Dle vakcinologů má cenu očkovat dítě do 1 roku života, po 12tém měsíci života je ochrana tohoto očkování 0% !!!

a jinak tato vakcína se zrušila, protože byla již neúčinná a navíc měla tolik nezávažných účinků, že ji radši stáhli.
dle statitiky státního zdravotního úřadu dokonce od zrušení povinného očkování TBC klesá.
a třeba v USA kde se nikdy plošně neočkovalo počty také klesají

nějaké www k doplnění abyste mi věřili


Novorozenci nemají buď vůbec, nebo jen částečně vyvinuté specifické pomocné bílé krvinky. Právě díky tomuto očkování dostávají některé bílé krvinky impuls k tomu, aby se dovyvinuly a sloužily nejen k ochraně stimulované tímto očkováním, ale v budoucnu k ochraně vůči jiným infekcím nebo přecitlivělostem (jako jsou alergie). Zdá se, že díky tomuto očkování je i každé další dětské očkování efektivnější a možná i lépe snášené.
Všechny původní i současné práce vedou ke konzistentnímu závěru, že očkování novorozenců mladších 10 týdnů proti tuberkulóze zajistí nejlepší a nejspolehlivější ochranu.
Relativně dobrá, ale přeci jen o něco nižší se pozoruje u dětí očkovaných v pozdějším věku (ne však později než ve věku 12 měsíců). Očkují-li se starší děti nebo dospělí dříve neočkovaní, zpravidla bývá ochrana sporadická nebo dokonce žádná

http://relax.lidovky.cz/tuberkulozy-v-cesku-uby...

@venouska
@k9girl
@jija
@mamba79
@vladla
@tkanicka
@hojda

picasso
19. pro 2013

Tak my asi nakonec taky nebudeme očkovat (původně jsem chtěla). Ale po domluvě s mudr. a přečtení článku od lékaře, který má dohled nad TBC v republice, nebudeme. Vakcína není opravdu dobrá (na lepší se stále pracuje), ale zase se doporučuje alespoň pro děti, které mají vyšší riziko nákazy (např. hrozí nákaza od osob blízkých, hodláte dost cestovat, a hlavně, žijete ve městě, kde je vysoký výskyt osob s TBC nebo je riziko, že se jí mohou nakazit). Ano, TBC se dá léčit ATB, ale léčba trvá cca 1 rok a je náročná. A je možno očkovat i děti ve dvou letech.

alka2015
26. led 2015

Ahoj holky, spadáme do skupiny, kdy si mužeme nechát píchnout TBC ... Máte některá zušenosti s týmto očkováním ? hodně jsem o tom přečetla, ale přemýšlím zda to vůbec píchnout pokud ano jsem rozhodlá po druhém roce, ale dočetla jsem se o nežádoucích učinkách a to mne vlastně od toho odrazuje i po druhém roce ...... Tak bych ráda zjistila jaké máte zkušenosti ?

polaks
26. led 2015

Prvé dve deti toto očkovanie majú,bolo v tom čase ešte povinné,Dcéra mala miesto v pichu zapálené do jedného roka,v 4 mesaicoch dostala zápal pľúc v tom čase sa miesto vpichu rapídne zhoršilo,lekárka potvrdila,že zápal pľúc spôsobila vakvína na TBC,syn bol po očkovaní relatívne v pohode až do tej doby než začal rapídne chorľavieť a zistile sme že má astmu,len slabšieho tipu,no na pneumológii nevylúčili,že to čaté chorľavenie a následná astma by mohla mať na svedomí práve vakcína na TBC...No a tretie dieťatko som na TBC očkovať nedala a aj keď sme všetci v rodine chorí,tak on to prejde maximálne s rýmou.Nedávno u nás prebehol vírusový zápal pľúc,mali sme ho skoro všetci,len náš Adam nič...takže nedoporučujem!!

aklin
26. led 2015

Jako decka jsme byli ockovani snad proti vsemu a nezadouci ucinky jsme nemeli. Narodi se mi dite, nevaham s ockovanim. Necham ho naockovat proti vsemu. Kaslu na nejake nezadouci ucinky, to jsou jen kecy. Znate nejake pripady, kdy dite bylo naockovano a onemocnelo na nezadouci ucinky? Mozna nezadoucim ucinkem je zvysena teplota, ale je to myslim zcela bezne. Lepsi slabe nezadouci ucinky nez dite s vaznym onemocnenim napr. zardenky, tuberkuloza., tetan, davivy kasel, cerny kasel.

iira
26. led 2015

ja se přidavat k tem "zlejm" maminkam tady na koniku a očkovala jsem obe deti,mlada teda to mela povinne ,ale kluk uz ne ,ale zaplatila jsem a ma tu starou vakcinu ,jak řikate "neucinou " v sobe a ja mam klid...nedavno se tady objevila otevrena tubera a lečbu bych detem neprala ...jsem asi ze stare školy ...deti maji navic k povinnym ockovanim jen žloutenku ....