Od kdy se dá dítko očkovat proti encefaliditě?

karotky
12. bře 2008

Mám dotaz:"Od kdy se dá dítko očkovat?"

zuzka1000
12. bře 2008

Očkování proti klíšťové encefalitidě

Onemocnění přenáší klíště Ixodes ricinus. Onemocnění má ohniskový výskyt, v ČR je nejčastěji soustředěn na povodí řek. Klíšťata naleznete spíše na okrajích lesa, remízcích, v nízkých porostech. Klíšťová encefalitida je nemocí věku – to znamená, že u velmi malých dětí probíhá onemocnění většinou velmi lehce. U dětí starších a dospělých se za 7 – 14 dní po přisátí klíštěte objeví chřipkovité příznaky (teplota, bolesti hlavy, kloubů, svalů. Potom se stav upraví a onemocnění dál nepostupuje. Jindy po uplynutí několika dnů dojde ke zhoršení stavu, nemocný má horečku, silné bolesti hlavy, zvrací, mohou se objevit poruchy spánku nebo vědomí. U části nemocných mohou po uzdravení zůstat následky – obrny.
Očkovací látky:

Encepur pro děti – formaldehydem inaktivovaná čištěná suspenze viru klíšťové encefalitidy určená dětem od 1 roku do 12 let. Aplikuje se jedna dávka, za 1 – 3 měsíce 2. dávka a za 9 – 12 měsíců po druhé dávce se aplikuje 3. dávka. Přeočkování se provádí každé 3 roky.

FSME Junior - formaldehydem inaktivovaná čištěná suspenze viru klíšťové encefalitidy určená dětem od 1 roku do 12 let. Aplikuje se jedna dávka, za 1 – 3 měsíce 2. dávka a za 9 – 12 měsíců po druhé dávce se aplikuje 3. dávka. Přeočkování se provádí každé 3 roky.

karotky
autor
12. bře 2008

A co mám dělat,když mi dítě mudra odmítá naočkovat? 😕
Bylo mi řečeno,že teď toho očkování bude hodně a u dětí není tak hrozný průběh nemoci než u dospělých. 😅

musko
12. bře 2008

karotky, naozaj sa doporučuje očkovať kategória nás - rodičov, vraj sme najohrozenejší.... Ak nežijete vyslovene v endemickej oblasti a nechodíte denne do lesa, tak by som to asi nechala tak.

karotky
autor
12. bře 2008

Dík za uklidně. 😵

karotky
autor
12. bře 2008

ní 😀

paolin
12. bře 2008

ahooj! my nechali naockovat syna letos. zatim mame za sebou prvni davku. doktorka nam ockovani driv nedoporucovala, nehlede k tomu, ze male dite neustale prohlizis. a kdyz kliste do 24 hodin odstranis a ranu desinfikujes, tak by se dite nemelo nakazit. kazdopadne mame chatu v oblasti s velkym vyskytem klistat, takze jsem se pro ockovani nakonec rozhodli. jeste uvazujeme o ockovani proti zloutence a pak dame malymu pokoj 😉

loren
12. bře 2008

ja som sa to pytala doktorky a az po roku najskor

kalo
12. bře 2008

my jsme domluveni s naší dr.že malou necháme očkovat, až jí bude 1 rok. /Budeme totiž celé léto-3 měsíce na chatě v lese, kde je hodně klíštat/ Dostane první dávku a druhou za 2 týdny a to už prý působí. Tak snad to takto vyjde...malá bude mít rok na zač.července, tak na léto by měla být takto chráněná....

A jsou nějaké reakce na toto očkování??? Já sama jsem se nikdy očkovat nenechala...

karotky
autor
13. bře 2008

Hm..............tak nesmím Ádu nechat lézt v trávě až bude léto. 😅
Sama jsem to očkování neabsolovovala,tak ani nevím,jestli jsou nějaké reakce. 😨
Ale je škoda,že ta vakcína není kobinovaná,aby byla účinná ještě proti bolerióze. 😢

hruska22
13. bře 2008

a kolik asi stojí očkovanie rpoti klíš.encefalitíde?neviete náhodou?

paolin
13. bře 2008

reakci jsme meli malou-trochu teploty. ale az tak treti den. jinak jedna vakcina stoji neco pres 400,- + naockovani 70,-. vybrali jsme setrnejsi vakcinu. dodavaji se dva druhy 🙂

syrael
13. bře 2008

Nase mudra taky pravila, ze byla nedavno na prednasce a vyslovene tam nedoporucovali ockovani deti do dvou let...Jinak s tim vyskytem je to dost rozsireny omyl. Les se vetsinou povazuje za velmi rizikovovou oblast, ale pravdou je, ze kliste je otazka travy - nejlepe vlhciho charakteru. Kliste bezne muze clovek chytit uprostred mesta a rozhodne kvuli tomu nemusi do lesa...

paolin
13. bře 2008

jo, jo. treba u nas v ZOO. tam maji fakt vsechna zviratka 😀

petraluk
13. bře 2008

Syrael mě taky řikala mudr, že se smí až od 2 let a slyšela jsem to i od jiných známých, že dříve se to nedoporučuje 😉

mimakro
13. bře 2008

Ja som dala Ondrejka, keď mal dva roky. Žijeme v endemickej oblasti. Aj Hanku dám ako dvojročnú. Za jednu dávku sme zaplatili okolo 500 korún.

xxmargaretka
13. bře 2008

karotky mne dr povedala min rok ked som chcela ockovat,ze musi mat za sebou povine ockovania a kedze posledne je v 15-18mes tak cca za mes ideme

peige
13. bře 2008

Očkuje se od dvou let 😉 , tři dávky.

krista
12. bře 2009

sylvar • 1d • 18. březen 2008 v 17:51
Můžete mi prosím poradit, od kdy se může dítě očkovat proti klíštěti?Malé bude v létě rok a dost času budem trávit na zahradě.
díky

marlene • 2d • 18. březen 2008 v 18:53
od roka.pred rokom sa moze pouzivat sprey.my sme dali malu tiez zaockovat ,pretoze byvame hned pri lese a sme v "zakliestenom"uzemi.

aponchie • 1d, 30tt • 18. březen 2008 v 19:13
ockujte!!ja sem to chytla a nic hezkeho to neni 😔

balsiger • 1d • 18. březen 2008 v 19:15
mne rekla doktorka,ze se dite az do veku,kdy jde do skoly nemuze nakazit...ale me se to nejak nezda a taky si to jeste overim.,.. 😖

josefa • 1d • 18. březen 2008 v 19:22
ja nekde cetla, ze u deti onemocneni po klistatech ma lehci formy, nebezpecne je to u dospelych

aponchie • 1d, 30tt • 18. březen 2008 v 19:24
jj u me jako dospelaka je to horsi ,dramatickej nastup,ale kdyz se to podchyti rychle...

zanetka82 • 2d • 18. březen 2008 v 19:25
Naočkovaneho mame staršího syna ..toho mladšího my dr. doporučila naočkovat až ve 2 letech 😉

yenn • 1d, 26tt • 18. březen 2008 v 19:26
aponchie, zalezi co jsi chytla?

Proti borelioze se tusim naockovat neda, ockuje se proti encefalitide

aponchie • 1d, 30tt • 18. březen 2008 v 19:30
yenn:lze ockovat proti borelioze vakcinou: LYMERIX 😉

aponchie • 1d, 30tt • 18. březen 2008 v 19:32
ale na nas nepusobi 😀

petraluk • 1d • 18. březen 2008 v 19:34
Jak píše zanetka, mě taky mudr řikala, že se očkuje až od 2 let 😉

aponchie • 1d, 30tt • 18. březen 2008 v 19:39
http://www.vakcinace.cz/odpovedi.htm

kalo • 1d • 18. březen 2008 ve 20:14
Prý se očkuje od 2 let až teď nějak nedlouho. Že dřív očkovali děti od roku. Ale my jsme domluveni na vakcínu v roce...budeme celé léto 3 měsíce na chatě v lese u řeky, v oblasti, kde je infikovaných klíšťat moooc ☹

radost • 2d • 18. březen 2008 ve 21:23
od dvou let, kvůli tomu jsme čekali u dcery, až dovrší druhých narozenin a hned v únoru jsme ji nechali píchnout..

sylvar • 1d • 18. březen 2008 ve 21:35
díky,
my se v létě budem nacházet zrovna ve dvou oblastech, kde ty mršky řádí, tak se též zkusím dohodnout na roku

bubba • 1d • 18. březen 2008 ve 22:04
ja som sa zhodou okolnosti na to pytala nedavno detskej dr.z dovodu toho,ze chceme malu konecneeeeeeeeee zacat bravat do hory na mensie tury a dr.mi odporucila ze vzhladom na neziaduce ucinky aj ked je ockovanie vhodne od1roka tak by sme to snad este mohli vydrzat jednu sezonu(teraz mame 20mes)a na slovensku sa doplaca 400korun a musi sa zaockovat este v marci aby liecivo nadobudlo ucinok do sezony

konoupek • 1d • 19. březen 2008 v 07:40
Tak já se na to ptala dr. včera bo v létě taky chceme do hor a říkala,že u tak malých dětí se to nedělá,že většinou až od 5-ti let.U mimísků to prý probíhá dobře a není to potřeba.Hlavně se prý máme nechat naočkovat my 😉

pavlina01 • 3d • 19. březen 2008 ve 12:51
Ahoj holky já mám dvě děti a jestli můžu trošku poradit tak nejlepší je to až po všech očkováních,nemělo by se to míchat s jinýma vakcínama takže kolem čtvrtého roku je ideální 🙂 🙂

bubba • 1d • 19. březen 2008 ve 13:19
sranda aj so zdravotnictvom,na slovensku sa moze ockovat proti kliest.encefalitide od roka 😅

sylvar • 1d • 19. březen 2008 ve 13:21
tak jsem z toho jelen, tak teda malou nemám nechat???

krista
12. bře 2009

grisgot • 1d, 18tt • 30. květen 2008 v 08:59
Ahoj maminky, prosím Vás, co vám říkají Mudry na očkování na klíšťata? Máme je mršky na zahradě, ptala jsem se tedy na očkování a bylo mi řečeno, že až od tří let. Kamarádky Mudra ale tvrdí, že od jednoho roku v pohodě. Dokonce má nějaký letáček, kde je to psaný. Tak jak to tedy je? 😒

maja26 • 1d • 30. květen 2008 v 10:28
Mě taky říkala od tří let,že teď je přeočkovaná protože má povinné očkování 😒 Malá má dva roky a v trávě je pořád takže by mě taky zajímalo jestli jiná doktorka by nás naočkovala 🙂

amj • 1d • 30. květen 2008 v 10:31
jj, oni to na letáčku píšou od 1, ale protože těch očkování mezi tím je mraky,tak aby toho nebylo asi moc... 😲

maja26 • 1d • 30. květen 2008 v 10:41
no mě by ale strašně pasovalo kdyby mi ji naočkovaly,ale to se stejně očkuje nějak přes podzim,zimu nejpozději na začátku jara ne?aby to učinkovalo myslím teda že jsem to slyšela někde,teď už by mělo být pozdě 😕

neeve • 1d • 30. květen 2008 v 11:52
Nám taky řekli od tří let 😕

sylvar • 1d • 30. květen 2008 v 11:58
mě taky dr řekla, že od tří let, že do té doby je očkování hodně a že se mají prý nechat naočkovat dospělí, u dětí to nemá tak hrozný průběh jak u dospělých a že když se stane něco tobě, co ti pomůže, že je dítko očkované 😔 je to fakt 😉

maja26 • 1d • 30. květen 2008 ve 12:04
Tak je to jasné holt si musíme rok počkat,aspoň jsem koupila repelent proti klíšťatům když nic jiného nějak ji chránit musím neteř už měla klíšťátko u oka a je to děs vytahovat ho dvouleté princezně tolik kraválu,protože nevěděla co ji to dělají a proč 😒 chudinka,ale vydržela naštěstí to bylo prťavé klíště a šlo dobře ven.Jenže já neumím vytahovat klíšťata tak doufám že ten repelent bude aspoň trochu dobrý 🙂

martule20 • 1d • Včera ve 20:34
Prosím nevíte někdo, od jakého věku můžu dát malou očkovat proti klíš´tové encefalitidě?
A do kdy je to nejlepší? (květen, červen...)

evikuu • 2d • Včera ve 20:42
Ahoj, nám to doktor doporučil od 3let ale více najdeš na:
http://www.vakciny.net/

mikulka • 1d • Včera ve 20:45
Holky, to mne také zajímá. Jezdíme na Slapy a tam jsou nakažené. Očkování by snad mělo být od roka. Je tu někdo, kdo si to dával dříve?

martule20 • 1d • Včera ve 20:50
evikuu: díky, super stránka!

aponchie • 1d, 28tt • Včera ve 20:54
nejlepsi uz min mesic pac mezi prvni a druhou davkou je mesic az 3takze kdyz das ted zacatek brezna tak zacatek nebo pulka dubna druhou a uz je ochrana zjaistena 😎 uz mame za sebou min mesic a pujdeme na konci brezna a treti na konci roku nebo pres rok

slunicko552 • 1d • Včera ve 21:01
Tak my jsme očkovaní všichni i malý.Naši bydlí v oblasti,kde se často vyskytují 😔

mikulka • 1d • Včera ve 21:05
sluníčko, a kdy jste očkovali, v kolika něsících?

slunicko552 • 1d • Včera ve 21:22
Malý měl rok očkovali jsme v létě-je to ta zrychlená forma 😉

mady • 1d • Včera ve 23:39
Ahojky já budu malého očkova teď v březnu. Je očkovanej na spalničky tak musíme měsíc počkat a pak hned najet abychom to stihli 😉 myslím že to jsou 3 dávky a po druhé už je chráněnej 😉 zrychlená má myslím 2 ne slunicko552 ? 😉

evikuu • 2d • Dnes v 09:17
není zač já jí taky "studuju" 😀

zanetka82 • 2d • Dnes v 09:24
Ahoj.
Tak my jsme očkovaly ve 3 letech a začaly jsme v prosinci 1 dávka, v lednu 2 davka a 3 davka zase v prosinci 😉

slunicko552 • 1d • 26. únor 2009 v 11:43
mady jj jsou to 2 injekce po 14dnech 😉

garfieldmail1 • 1d • 26. únor 2009 ve 23:37
Tak já jsem nechala syna očkovat loni , to měl necelý rok. Máme za plotem les a klíšťat taky plno (doufám, že letos ty mrchy pořádně vymrzly 😠 ). Protože jsem si vzpomněla na "poslední chvíli", tak jsme měli nějaké "rychlé očkování". Jakože první vakcína hned, druhá myslím za 14 dni a teď máme po roce přijít na přeočkování. Jo a obě ty první vakcíny mi proplatila pojišťovna.
Takže pokud bydlíte v "rizikovém" prostředí, co se týká klíšťat, tak určitě nechte očkovat.

A ještě jedna DŮLEŽITÁ RADA :
Na synovi se loni žádné klíště neobjevilo, ale stalo se, že z našeho kocoura spadlo nacucané klíště a to naše zlatíčko ho našlo dřív než já a strčilo do pusy, rozkouslo a vyplivlo . ☹ Syn je dnes v pořádku , 😉 ale "díky" této zkušenosti jsem zjistila následující :
- pokud by Vaše dítě mělo klíště v puse, jako to naše nebo mělo klíště déle než 24 hodin, hned preventivně přeléčit k tomu určenými antibiotiky, stačí jeden prášek. To je ta nejlepší prevence proti borelióze, proti které se bohužel nedá očkovat.
- klíště pošlete do laboratoře na vyšetření do Českých Budějovic. My jsme díky tomu zjistili, že klíště bylo pozitivní na boreliózu.
- pokud byste nepodali antibiotikum hned a pak byste zjistili, že klíště bylo na boreliózu pozitivní, je nutné podávat antibiotika 3 týdny. (více na www.borelioza.cz)

Na tomhle webu ovšem bohužel zjistíte, že doktoři u nás boreliózu velmi podceňují, jak je patrné z diskuzí lidí, kteří tuto nemoc mají nebo měli, my naštěstí máme úžasnou doktorku, která neměla problém nám antibiotika raději preventivně předepsat.

krista
12. bře 2009

macek13 • 1d • 3. červen 2008 v 10:33
Nemáte někdo zkušenost s očkováním proti klíštatům u tak malých dětí. Máme 11 měsíců a už jsme jedno měli. By mě zajímalo, jestli to jde a jak to děcka snáší?

peta.cz • 1d, 39tt • 3. červen 2008 ve 20:36
Nám Mudr.říkala, že takhle malé děti nemají průběh nemoci tak strašný jako dospělý - vlastně to u nich vypadá spíš jako viroza. Očkovat proti klíšťatům se má až tak kolem pátého roku, nejdřív asi kolem 3 let..spíš bych ti poradila naočkovat sebe, já do toho taky půjdu, ale až přestanu kojit (nevím jeslti se dá očkovat při kojení)...

sylvar • 1d • 3. červen 2008 ve 20:40
mě mudra řekla, že důležiténje očkování dospělých, děti nejdřív ve 3 letech

najana • 3. červen 2008 ve 21:15
ahoj, také zkusím odpuzovat ty potvory homeopatikem Ledum Palustra ...ráno 2 kuličky (mrňouskum rozpustit v trošince vody a vpravit do pusinky), při pobytu v rizikové oblasti dát denně 2 dávky.... také prý klíšťatům smrdí vitamíny B...takže kvasnice

konoupek • 1d • 4. červen 2008 v 08:33
Nám taky dr. říkala,že až kolem 5-ti let a raději nechat sebe 😉

radost • 2d • 4. červen 2008 v 08:38
nám pediatr doporučil očkování od dvou let. Dcera je očkovaná a žádné vedlejší příznaky neměla.Poslední vakcina ji čeká až za rok.

lenerka • 1d, snž • 4. červen 2008 v 09:57
já jsem si chtěla vakcínu nechat píchnout v loni,ale že jsem kojila tak mi jí nedali
letos jsem se k tomu ještě nedostala
už jsem to asi propáslo to očkování co???
naší malou necháme očkovat až příští rok jezdíme dost často do přírody a jistota je jistota
i když tadyv Praze v parcích už jsou ty potvory klíšťata taky

mě naše Dr.říkala,že se očkují mimča už od 1roku
ale ona to doporučuje až po 2letech

radost • 2d • 4. červen 2008 v 10:27
taky by se ti doktoři mohli dohodnout, aby každý netvrdil něco jiného...

lenerka • 1d, snž • 4. červen 2008 v 11:49
no to jo
jak se pak v tom člověk má vyznat
ale v 5letech mi to přijde už pozdě co???

berynka • 1d • 4. červen 2008 ve 21:15
Ahoj, taky mám radu zkušeného pediatra, že veškerá nadstavbová očkování nechat až od 5 let. Je to velká zátěž na organizmus. Řada dětských doktorů, ke kterým maminky s dětmi chodí na to vůbec neupozorňují, protože jim z toho něco kápne.
Já zrovna o očkování proti klíšťatům do budoucna pro malou uvažuji. Sama očkovaná jsem. Žijeme v rizikové oblasti.

kocurek • 1d • 4. červen 2008 ve 21:47
Ahojky, ja jsme taky chtela ockovat, ale rikali, jak jste uz zde psaly,do 5-ti let se to nedoporucuje. Pokud je kliste v tele 24 h a vice, tak to ma pak nasledky, jinak ne.
Vzdyt miminka abtolata maji tolik ockovani, co vse musi jejich telicko snest...

patricien • 1d • 5. červen 2008 v 11:08
Ahoj holky , no musím říct že každá doktorka jiny názor ...... ale pokud jste a nebo jezdíte do rizikové oblasti tak bych prcka očkovala ...určitě bych nečekala až bude mít klíště ....a nedej bože onemocněl ...to byhc si vyčítala ..... naštěstí mam snachu a ta je dětská doktorka takže mě vše vysvětlí .... a jelikož jezdíme do oblastí kde je klíštat jak nas..... tak mého prcka taky budu očkovat brzo ....
Náš bratranek byl očkovany v 10měs a byl v pohodě .....musí se to jen skloubyt s očkováním .... v jednom roce je pravda že toho maj moc ale vemte si že jako malé jsme dostaly taky spousta očkování a ještě víc než jsou ti naši capardi.
Jinak najama má pravdu ...klištatum nevoní vitamím B .....takže maminy co kojíte tak jezte B .
taky jsou ruzný spreje na oblečení pro prcky ....
😉

radost • 2d • 5. červen 2008 v 11:28
holky, nevíte, kolik dávek vakcíny proti klíšťatům se dává dospělému?
já používám raději i repelend pro děti, proti klíšťatům a komárům..

patricien • 1d • 5. červen 2008 ve 12:26
ahoj radost
dospělak má mít 3 vakcíny , druhá dávka je mezi 1-3 měsíce po první dávce a třetí davka 5-12 měsícu po té druhé ....

děti to samé akorat třetí dávku mají okolo 9-12 měsíce a májí ještě přeočkování a to po třech letech od posledního očkování .

mikca • 2d • 5. červen 2008 ve 12:32
tak naše mudra řekla až po druhém roce mají toho spousty a proč je zatěžovat zase něčím na víc....jsem taky toho názoru že očkovat ty klteří jsou v rizikových oblastí hodně často, ale nechápu maminy co vylezou před panelák na hřiště dítě v kočárku (když si tedy vydupou očkování ještě před druhým rokem) a museli ho hrozně rychle dát očkovat..co kdyby náhodou 😝 ...ale každého věc

patricien • 1d • 5. červen 2008 ve 13:02
jj je to každýho věc ...jinak dětské očkování je od 1 roka do 15 let

kocurek • 1d • 5. červen 2008 ve 21:35
radost : po 14-ti dnech 2.davka apak po roce, tak to bylo u me

boban • 1d • 5. červen 2008 ve 21:42
ahoj tak i ja pridam neco o ockovani...

mikco promin ale nemuzu stebou souhlasit...ty svine klistat jsou proste vsude...a to nemusis byt ani v trave aby se na tebe dostalo...maly ma 9mesicu a byli jsme na ockovani v pondeli...je to kazdeho vec ale nechci aby v budoucnu bylo me dite nejak nemocne...a tech par stovek co to stoji me nezabije 😉

kocurek • 1d • 5. červen 2008 ve 22:15
boban : ma nejake rekace malicky?

kkittinnkka
1. dub 2009

ahoj, mě doktorka poradila, že až předškolní děti, malýmu jsou skoro 3 a teď je prý důležitější žloutenka...věřim, když nejsem celý dny v přírodě, očkovat ho nenechám, ale každýho věc 🙂

hanule05
1. dub 2009

ahoj,
taky se přidám.

Loni v létě, když Aničce byl rok a kousek, tak se jí přisála klíšťata dvě. I když jsem jí poctivě prohlížela po koupání, tak jsem je přesto nějak přehlídla a zjistila jsem to až druhý den ráno. Jedno bylo klíště a to druhý byla larva klíštěte - nymfa. Potvory hnusný.

Tak jsme se rozhodli a nechali jí naočkovat, protože jsme furt venku a malá pořád někde šmejdí - na louce, v lese, taky máme dva kocoury a ti je mají pořád.

První dávku dostala na začátku března a druhá jí čeká teď v dubnu. Neměla žádnou reakci. A já jsem aspoň jakžtakž v klidu, bydlíme na jihu Čech a tady je to dost promořený.

Ale kdyby jsme bydleli ve městě, tak bych to očkování asi nechala až na ten třetí rok, ale to je každýho věc a jeho rozhodnutí.

jenjanka
22. kvě 2009

Ahoj,nevíte od kdy funguje to očkovani?četla jsem že 14dni po aplikaci druhe vakciny a ja dostala kliště tyden po te druhe.diky

lilyk
22. kvě 2009

my sme mali vcera 2 davku a zatial sme ziadne reakcie nemali.

ivushka
28. kvě 2009

my uz sme zaockovani, mne ich dr. zaockovala pred letom minuleho roka, to mali cca 1,5 roka.. uz mame aj tretiu davku (9-12 mes. od druhej) a dvojky ziadne reakcie nemali.
a tiez som pocula, ze to zabera 2 tyzdne po druhej davke..

..a kliest sa nalepil aj tak na mna 😀

mikulka
16. bře 2010

Holky, tak v tom moc nemám jasno, někdo píše po roce, někdo od 2 let.
Pak nemám jasno v tom, zda je horší naočkovat a ty následky, nebo nechat a kdyby chytil encefalitidu, nebylo by to tak hrozné?

Zkouším proto oživit tuto diskusi...

jaaty
16. bře 2010

Hanka dostala prvú dávku v január 2009 a pred 3 týždňami dostala poslednú tretiu dávku a nemala žiadne negatívne reakcie ani pri jednej 🙂

u2jana
16. bře 2010

mikulka, dobre ze si napisala
tiez nad ockovanim uvazujem, som zvedava, co nam kto poradi..

mikulka
16. bře 2010

Tak, mluvila jsem s dr. a řekla mi toto: do 2 let se očkovábí nedoporučuje proto, že je hodně jiných očkování a jsou pro tak malé dítě zátěží.
Ale - pokud se objevujeme v oblasti, kde je velký výskyt klíšťat, pak by vakcínu dala, a radila mi odsunout vakcínu MMR (spalničky atd.). Tedy dát nejprve ty dvě dávky klíšťovky a po létě až MMR, ta je více zátěžová.

Já se vakcíně MMR bráním, tak zvažuju, že bych skutečně ted dala spíš tu klíšťovku.

Dítě je chráněno 14 dní po 2. dávce. Rozestup mezi 2 dávkami je 1-3 měs.

Dolní hranice je 1 rok.

lienka55
16. bře 2010

nas prvy krat ockovali v januari 2010,druhy mame zatial odlozeny kvoli operacii,....mozno maj...
mame 2,5roka.