Od kolika let nechat očkovat proti klíšť. encefalitidě?

mmirinda
18. bře 2011

V létě se chystáme se známými do oblasti, kde je hodně klíšťat nakažených klíšťovkou. Já i manžel očkovaní jsme a přemýšlím o naočkování naší skoro tříleté dcery. Nechávaly jste svoje děti kolem tří let očkovat? Pořád o tom přemýšlím a teď je nejvyšší čas, později na jaře to prý už není vhodné.

lucenek
18. bře 2011

určitě od tří let...klíšťovka jako jedna z mála se může aplikovat po celý rok-v jarních měsících a letní samozřejmě ve zrychlené varaintě.....ale pokud nespěcháš, tak ta klasická schematizace je 1. dávka, za měsíc druhá a nejdříve za 7 měsíců třetí..... je FSMe vakcína a Encepur -ten je méně alergizující , šetrnější...cenově jedna 500Kč

sarlotta
18. bře 2011

Určitě dcerku naočkuj, taky jsem malého nechávala v tomto věku očkovat 😉 děti vlezou všude, do vysoké trávy nejraději 😉

bettyx
18. bře 2011

jo, určitě nebude problém ji naočkovat.. my máme chatu v lesích a je tam spousta klíšťat, tak jsme to chtěli taky, ale náš Dr nám úpomalu vynadal že se na to ptáme v roce a kousek když dřív jak ve třech se to dává maximálně oslabeným dětem či co.. a že prý do tří let dítěti encefalitidy nehrozí, což si myslím že je teda hloupost.. ale tak snad ví co řiká..

hanule05
18. bře 2011

ahoj,
my jsme starší dcerku nechali naočkovat, když jí bylo 22 měsíců a první injeci dostala v březnu.

Nechali jsme jí dát očokování takhle brzo, protože bydlíme v zóně, kde jsou klíšťata hodně promořený, bydlíme blízko lesa - takže jsme pořád venku v trávě nebo v lese a máme doma dva kocoury, kteří mají klíšťata skoro po celý rok i přesto že jim dáváme takovou tu kapičku, aby na ně klíšťáci nešly, stejně na ně lezou, potvory.

Dcerku jsem poctivě každý den prohlížela, ale stejně tenkrát měla klíště přisátý - dvakrát. To jí bylo kolem roku, prostě jak začala chodit a všude šmejdit, tak je hned chytla, takže jsme vůbec neváhali a nechali jí naočkovat.

Tohle očkování jde dát dětem od jednoho roku.

brusinka.pusinka
18. bře 2011

my nechaly očkovat teď malá má 19 měsícu v dubnu druhá dávka a pak přeočkování po 7 měsících. máme chalupu a jezdíme často na hory a tak jsme naočkování všichni 😉

sylvka
18. bře 2011

ahoj,ptala jsem se dr.('mám syna 2,5) a říkala že toto očkování doporučuje okolo 5 roku 😉

berenika39
18. bře 2011

Tak to jsem z toho jelen. @lucenek, ty to víš jitě, ti věřím.... 😉 😉 😉 , tak ale jak to, že někteří lékaři očkují dříve? Taky jsme outdoorová rodina, každý víkend v sezoně jsme někde v přírodě, mezi klíštaty 😝 😝 😝 , chtěla jsem dát Petra očkovat letos, jsou mu 2 roky a 8 měsíců.....tak teď nevím.....
p.s. prosím autorku otázky, nešlo by Otázku přehodit na Diskuzi? Tady v tom se nedá reagovat, odpovídat, podebatit o tom. Moc mě to zajímá. Děkuji, změnu Otázka na Diskuse udělá admin na požádání. Šlo by to?

hojda
18. bře 2011

Někde jsem četla, že nepoviná očková je dobré dát až po třetím roce, když už nejsou ta povinná. Jinak u dětí je prý lehčí průběh. Děti každý den vidíš svlečené, takže je vysoká pravděpodobnost, že klíště objevíš hodně brzy.

laska.nezna.hranic
18. bře 2011

my bydlíme v podstatě v lese, takže podobné otázky jsem kladla hned po synovo narození, ale doktorka říkala, že dřív než v pěti letech to nemá cenu, že do té doby se dítě dokáže ochránit samo... takže se přikláním k tomu, co psala sylvka

lampion
18. bře 2011

Ahoj! Mám doma téměř tříletého syna a taky mě toto téma hodně zajímá, zvlášť s ohledem na nadcházející jaro a léto. Z klíšťat mám hrůzu. Našla jsem toto:

http://www.klistova-encefalitida.cz/ockovani

Chci se zeptat doktora při tříleté prohlídce a s očkováním nehodlám otálet.... 🙂

Souhlasím s Berenikou - nebylo by od věci změnit toto téma v diskuzi......

berynka
18. bře 2011

O tomto očkování pro dceru taky uvažuji, sama jsem očkováním prošla, protože žijeme v rizikové oblasti 😉 . Naše doktorka mi však dala doporučení, že nejdříve v 6 letech! 😕
Normálně by to ale mělo jít už po 1. roce, roční období by taky nemělo mít vliv... http://www.vakciny.net/doporucene_ockovani/tbe....

vojtisek2007
18. bře 2011

já se na to ptala zrovna te´d když jsme byli u dr. a řekla nám že od 1roku a očkovat teda rozhodně ano, žádný že se dítěti do 3let vyhne encefalitida pokud by se přisálo nakažené klíště...my jdeme na očko jen co se děti udraví

ivasad.
18. bře 2011

Ahoj, taky chci malou nechat časem pro encefalitidě naočkovat, myslím tak ve třech letech. Ale koukám že je tu názor, že dítě do tří let se proti nákaze ochrání samo. Jak? Myslíte že takový prcek je odolnější proti zánětu mozku než dospělý člověk? S tím absolutně nesouhlasím ☹ Myslím že pro malé dítě je zánět mozku mnohem nebezpečnější než pro dospělého.

samik2008
18. bře 2011

Napíšu svou zkušenost- dcerka byla naočkovaná ve 3 letech a se synem jdeme příští týden,má 2 roky a 6 měsíců.Já souhlasím se Sarlott- děti vlezou všude.Zdá se mi že v pěti nebo šesti letech je docela pozdě.

gabin6
18. bře 2011

Ahoj, tak mě zase pediatrička poradila naočkovat již v prvním roce. Řekla nám, že syn bude na zahradě (máme domek u potoka), jezdíme na kole, do lesa chodíme atd. Tak jsme ho nechali naočkovat ihned v roce. A žádné reakce nebyli. A dle mého je v pěti či šesti letech pozdě. Pro malého človíčka je zánět mozku mnohem nebezpečnější než pro dospělého!

lukza
18. bře 2011

tak muj syn má 13měsícu a už měl mít naočkovanou první dávku ale pak onemocněl a tedka nás bude čekat povinné očkovaní takže hned po něm ho nechám naočkovat mluvila sem s doktorem a říkal že pokud jsme často v lese a máme aji zahradu tak klidně od 1roku mužeme naočkovat že sice tam malé děti mají u tohoto většinou bezproblémový proběh ale aji tak nemusí ho mít takže já budu vlastně nechávat cca v 1,5naočkovat at si každý říká co chce když ta možnost je a doktor není proti proč nenaočkovat než riskovat,aji na netu se dočteš že se očkuje u dětí mezi 1-16rokem myslím jak vakcvína pro děti

aja123
19. bře 2011

Výrobce vakcíny uvádí, že je možné očkovat od 1 roku věku dítěte. Komerční tah. Ale lékaři doporučují nechat naočkovat nejdříve od 3 let s ohledem na dětský organismus.
Dceru nechávám očkovat letos na jaře po dovršení těch 3 let 😉

alti
19. bře 2011

Jelikož bydlíme na vesnici, máme zahradu a zvířata, která jsou dost často "přinašeči" klíšťat mám děti naočkované již od jejich 1. roku věku. Dceru jsme chodili očkovat do dětské nemocnice na infekční odd. - měla vedlejší účinky při tzv. povinném očkování (spalničky) a jelikož jsme tak blízko přírodě doporučila nám tehdy očkování proti klíšťatům už 1. roce právě doktorka z infekčního. Říkala, že máme větší šanci chytit infik. klíště než neštovice a zarděnky, které jsou hlavně ve školkách a školách a to bylo již před 15 lety! Dnes jsou klíšťata v každém parku, takže se rozhodněte jak uznáte za nejvhodnější - u nás vedlejší účinky na tuto vakcínu nebyly žádné. 😉

petra.a
19. bře 2011

tiez som mala v plane nechat tento rok maleho zaockovat, na nete som teda citala, ze vakcina je od 1 roka, ale mudr. mi radila najskor od 3 rokov (pre istotu)

jennyska
16. led 2014

Ahoj @mmirinda @petra.a @alti @aja123 @lukza @gabin6 samik2008 @ivasad. @berynka @vojtisek2007 @laska.nezna.hranic @hojda @sylvka @brusinka.pusinka @hanule05 @bettyx @sarlotta @lucenek a ostatní maminky 🙂

Mohly byste se podělit o své zkušenosti s Klíšťovou encefalitidou a očkováním proti ní (buď u Vás a nebo u Vašich dětí) do naší Wiki knihovničky Modrého Koníka, kterou si tady s maminkami společně tvoříme? 🙂

Tím, že svou zkušenost vložíte do https://www.modrykonik.cz/klistova-encefalitida/ pomůžete ostatním maminkám, které právě přemýšlí nad tímto očkováním a nebo se s nemocí již trápí a na MK hledají Vaše cenné rady, tipy, zkušenosti.
Kdy jste očkovaly? Jak jste to snášely? Popř. Jak to snesly Vaše děti? Plusy, mínusy? atd.

Děkuji Vám, že pomáháte a přeji Vám hezký den! 🙂
Janča

PS: Přispět a nebo napsat nový článek do Wiki může úplně každý. Knihovnička je otevřená všem, kdykoli! A pokud toto není téma, do kterého chcete přispět, můžete si vybrat z mnoha dalších: https://www.modrykonik.cz/wiki/all

gabin6
16. led 2014

Ahoj, nám to nabídla pediatrička ve 3letech. Prý hodně cestujeme, chodíme na výlety, tak nám to doporučila. Tento rok jdeme na další očkování a máme si připravit 700,-Kč, zdrav. pojišťovna nám připlatí 500,-Kč.