Odložené očkování proti spalničkám, jak reagoval pediatr?

brendamonique
10. led 2016

Zdravím vás maminky, jak už sám název vypovídá rozhodli jsme se o oddálení očkování, dle toho, co jsme se dozvěděli, že hranice tohoto očkování není stanovena, pouze omezena při možnosti volby nástupu dítěte do školního zařízení, kde stát vyžaduje přijmout dítě do šk. zařízení jen řádně naočkované - u nás v ČR "povinným" očkováním. Oznámila jsem naší volbu již před čtvrt rokem našemu pediatrovi (synovi je přesně 1 rok a půl), ten souhlasil ... ovšem ... minulý týden jsem byla se syny u něho na pravidelné prohlídce a on se pustil opět do monologu, jak je důležité mít dítě naočkované a že tedy spalničky zrovna tuhle řádily a že děti skončily mnohdy špatně apd ... Já osobně zastávám názor, ať si každý dělá sám co chce v nejlepším úmyslu - sama neodsuzuji ani matky očkující ani ty neočkující - vždyť člověk by měl mít právo volby. Jenže jeho řeč na mě zapůsobila hodně negativně - řekla jsem mu na 100%, že syna naočkovat nechám, jen bych ráda očkování oddálila a když se ptal na důvody, hned jsem měla šanci uvést jen z mého okolí několik maminek s dětmi, kterým to jakkoliv "ublížilo", ať už tím, že děti dostaly šílené horečky a vedlejší nežádoucí účinky či že nespaly a nespí doteď třeba půl noci a to nemluvím o těch závažnějších ... prostě a jednoduše, moje přesvědčen je takové jaké je ... a proto se ptám vás maminky, které jste očkování nechaly oddálit či nedaly vůbec, jak tedy pediatr reagoval na vaše rozhodnutí a jak byl či nebyl příjemný a přesvědčivý ve svých argumentech, či jaké máte ohledně očkování spalniček vůbec zkušenosti ?

maraida
10. led 2016

Dceři budou 4 roky a MMR stále nemá.Nejraději bych neočkovala vůbec,vždyť to jsou normální dětské nemoci. Problém je jen ten,že bez toho mi jí nevezmou do školky.
Dr.taky pindá,ale zatím odolávám.Moc tam nechodím,dcera je zdravá jako řípa,tak chodíme většinou jen na preventivní prohlídky,naposledy jsme byby ve 3 letech.Jednou mě Dr. dokonce strašila,že když jí nenechám naočkovat,tak taky může zemřít 😠
Teď jsem se dočetla,že místo očkování ,ve školce stačí prokázat,že je vůči nemocem dost imunní.Tak se po tom začnu pídit.

anetka1701
10. led 2016

Já jsem odkládala a doktoři docela v pohodě... Ale je fakt, že jsem byla v argumentaci přesvědčivá... Jinak jsem jela metodou zaseklé desky "já vám rozumím, ale moje rozhodnutí je odkládat"...

somalicats
10. led 2016

@brendamonique Odkládala jsem, protože by očkování vyšlo na dobu, kdy je nejvíc nemocných všude okolo. Ani naše pediatra neměla s tímto důvodem problém, naočkovali jsme později a bylo to bez reakcí.

verdos
10. led 2016

Starší měl problémy, sousedky syn měl problémy, můj mladší je tedy zatím bez MMR. Předchozí doktorka reagovala dost hrozně negativně, sáhodlouhý negativní monolog se závěrem, že prakticky posílám své dítě na smrt, když ho tím prozatím nechci očkovat. Nová doktorka v pohodě, ale její záskok chtěl podepsat ofiko odložení - to už nám teda "propadlo", ale zatím to nikdo neřešil 🙂. S argumentem ohledně školky mám bohudík štěstí, protože jsme si zřídili vlastní školku a tam tedy očkování potřeba není 🙂. Nějakou dobu budeme ještě odkládat... 🙂.

tulikiss
10. led 2016

u stare doktorky kdyz sme rekla ze u syna chci odkladat tak byla dost neprijemna ale ja byla tesne pred porodem a tak sem jasne rekla ze az bude mit syn dva tak naockuju, mesic po 2 narozkach ji dostal.... u dcery uz sem mela jinou doktorku(stehovali jsme se) rekla sem ji ze to dostane az ve dvou letech rekla mi na to dobre jak chces a dal to neresila ve dvou eltech se pripomela ale dcera byla nemocna tak rekla ze musi byt obe dve deti pred tim aspon 2 tydny v pohode jinak neockuje, no a to se od zari jeste nepodarilo, na konci dubna se dava prihlaska d skolky tak uvidime, ale dokud nebudou zdravi tak to proste nedam

brendamonique
autor
10. led 2016

@maraida ... právě, právě ... chápu dr./pediatry, že je to jejich práce, ale když mě k smrti vyděsí, abych mu odkývla naočkovat ? Když jsem mu přitom jasně řekla, že naočkovat nechám, ale až déle - aby mě při každé návštěvě děsil ☹ jsem si vědoma možnosti nákazy, ale děsit hned tím nejhorším snad také nemusí ? ☹ moc děkuji za upřímnou odpověď

@anetka1701 ... argumentovat jsem se snažila, možná míň přesvědčivě ... asi 🙂 děkuji za odpověď

@somalicats ... to bylo také první na co jsem si vzpomněla, že leden, je zrovna takový měsíc, kdy je plno nemocí + ještě ke všemu jsme všichni doma něco chytli - ale snažím se stát si za svým rozhodnutím - myslím si, že není zas tak trestuhodné - možná máme jen moc aktivního pediatra ?!?

@verdos ... právě, také máme kolem sebe dost negativních příkladů co se MMR týče - ano i ty, kterým se díkybohu nic nestalo a byli bez reakcí, ale když člověk vidí "co se stát může" začne o tom víc přemýšlet - než u prvního syna, kdy jsem byla hodně mladá - internet v plenkách - nikdo nic neřešil očkování bylo dané = povinné, tak jsem se nesnažila přemýšlet o opaku ... teď je bohudík/bohužel informovanost lepší a tak člověk vidí, slyší a přemýšlí že . Moc děkuji

@tulikiss všude jak tak čtu je to hodně o pediatrech. Určitě máte super pediatra, když vyslechne a nenutí - já si myslela, že když mu vysvětlím, že naočkuji, ale až déle - což samozřejmě není nic protizákonného, tak že pochopí, kývne a bude ... ale zřejmě jsem si to malovala moc růžově. 🙂

tulikiss
10. led 2016

@brendamonique no ono je to doktorka ke ktere sem chodila uz jako mala 😀 takze to kupodivu neni ani nejaka mlada doktorka

barulina
10. led 2016

Ja odkladala 1. Davku az po druhem roce a tu dalsi taky a dr.ok. no ikdyby nebyla ok me je to fuk. Me dite me rozhodnuti

amazonka.k
10. led 2016

Synovi budou v Květnu čtyři a stále odkládáme, dokud nechodí do školky, nemá s tím Dr. problém.

brendamonique
autor
10. led 2016

@tulikiss ... o to víc se divím, že paní dr. která jistě získala diplom za soudruha, je tak uznalá k názorům druhých. Jednička pro ní, musí to být paní pohodářka. My žijeme na malém městě - já osobně řidičs. oprávnění nevlastním a tak z prostého důvodu chodím k dr. na dětské sem - člověk si říká, kdyby se něco stalo, máme to v místě a nemusíme nikam daleko ... jenže to právě zas člověku bere tu volbu ☹

@barulina ... mám ten samý názor a stojím si za ním, jen je mi proti srsti při každé návštěvě poslouchat vše znovu zas a zas a ještě s ironickým úšklebkem. No nic - vydržím - není to na věky že - jen mě zajímalo, má-li z vás víc podobnou zkušenost ☹

+ stalo se někomu z vašeho okolí někde, že by nenaočkované dítě či naočkované spalničky dostalo ?

tulikiss
10. led 2016

@brendamonique nase "mesto" ma 3000 takze je to opravdu o tom jestli se ten doktor zajima a stara nebo jenom jede podle toho co ho nekdy naucily a nevidi neslysi.. chce to prezit stara doktorka taky porad mela blby kecy ale ja proste rekla ze syn dostane az ve 2 letech a proste o tom odmitala diskutovat..vzdy sem ji rkela ze sem nazor nezmenila a pokud zmenim dam ji vedet.

maraida
10. led 2016

ted na jedné diskuzi holčina psala,že dítě které je očkované stejně tu nemoc dostalo.Ale snad příušnice.

brendamonique
autor
10. led 2016

@tulikiss ... právě mám obavy, že ještě jednou a už mu to asi přestanu vysvětlovat s úsměvem, ale budu muset nějak přitvrdit či si připravit více argumentů - ačkoliv on mi jich sám "pro" očkování také moc nedává, spíš se mě snaží zastrašit

@maraida díky moc - já se snažila něco pohledat na chytrém googlu, ale krom nějaké nákazy spalniček kolem Ústí z r.2014, které sem dovezl nějaký muž snad z Indie a rozšířila se - jsme nic jiného nenašla.

somalicats
10. led 2016

@brendamonique Já měla naštěstí vždycky kliku na pediatry, takže jednak jsem u obou dětí (a stejně tak to bude i u třetího) posunula začátek s hexou o měsíc minimálně, u MMR jsem taky dávala odklad na později, navíc u mě platí zásada jakýkoli zdravotní problém (včetně blbé rýmičky) = neočkovat a přes to nejede vlak. Takže u prvních dvou dětí jsem nikdy neřešila reakce ani u hexy, ani u MMR, prostě nebyly. Ale je fakt, že my jsme ze zdravé líhně, žádné alergie, astma, tu a tam jen rýmička. Mít něco závažnějšího, tak se do očkování jen tak nepouštím.

almara2
22. únor 2016

oznámila jsem doktorce, že MMR nejdřív po druhém roce. byla v pohodě, jen mi řekla, že pokud nenaočkuji do 18ti měsíců, budu si to hradit sama. volala jsem na VZP a není to pravda. 😝 Aktuálně mu bude 2,5 roku a MMR ještě nemá, protože pořád něco bylo, teď má rýmu a kašel

brendamonique
autor
23. únor 2016

@almara2 ... tak tedy s tím nehrazeným očkováním, to slyším prvně. Ale je fakt, že dr. se snaží jakkoliv zastrašit, jen aby jim neklesla proočkovanost národa :( přitom jsem i já dr. řekla, že ho naočkovat nechám, jen to chci oddálit. Jinak dvě mé známé, které to chtěli také odložit přesvědčil - tím, že spalničky někde řádí či řádili. Mě to říkal také, ale po přečtení článku, že se zde naposled spalničky objevily, tuším loni někde na severu Čech a to díky nějakému pánovi, který si je sem nevědomky přivezl z cest po Indii, tak si pořád stojím za svým - počkat. Děkuji za sdílenou zkušenost

pav_la
23. únor 2016

Kluci dostali první dávku ve 33 měsících, druhou ještě nemají, budou jim v červenci 4 roky. Doktorka ním odložení sama doporučila (jsou nedonošení) a druhou dávku neřeší, že je čas. V září půjdou do školky, takže to do té doby dořešíme. U třetího syna budu také odkládat.

gabiho
30. bře 2016

ja jsem bohužel malému dala první davku v 16-ti mesicich a mel vysoke horecky,byl malatny,spavy přes den a opet se mu vratily poruchy spanku v noci,ktere bohužel dodnes nezmizely ☹ ,ale hlavne mu opet vyskakal ekzem, který se mu objevil uz po první hexe ☹ Takze ja se budu snazit oddalit druhou davku co nejdyl to pujde-predpokladam,ze je jedno,kdy ji dostane, není tam nejaka navaznost ne?
Kazdopadne druhemu,az nekdy bude,tohle oddalim co nejdyl to pujde...vlastne veskera ockovani ☹

karolinh
30. bře 2016

S manželem jsme podepsali papír, že bude očkování na naši žádost odloženo. Později jsme naočkovali, reakce nic moc, proplakaná, ukřičená a neprospaná noc, naštěstí bez teplot. Od té doby má malý vyšší nemocnost. Může to být jen shoda náhod a ne souvislost s očkováním. Spánek se nenarušil. Spí tak, jak spal (až na tu jednu noc) a žádné změny chování.