Prohlášení o neočkování proti pneumokokům, běžný postup?

verdos
9. únor 2014

Zdravím všechny maminky. Lékařka se mě při minulé návštěvě se synem (2,5 měsíce) při příležitosti první hexy opětovně zeptala, zda teda budeme chtít očkovat pneumokoky (poprvé se zeptala na prohlídce v 6 týdnech). Řekla jsem, že ne. Paní doktorka mě velmi překvapila, protože vytáhla papír a prupisku a že teda po mně bude chtít podepsat prohlášení o tom, že jsem byla informována o tomto očkování, ale že ho odmítám (a případně proč). Docela mě to překvapilo, protože se starším synem (to jsem ale byla i jiné lékařky) jsem toto absolvovat nemusela - tam se naopak musel podepisovat papír, pokud rodič s očkováním souhlasil (dostala jsem ho tam dopředu a pak jsem ho zlikvidovala, jelikož jsme o toto očkování nestáli). Toto mě docela překvapilo a mám pocit, že nejsem povinna nic takového udělat, ale přesto jsem paní doktorce žertově řekla, že mi to měla říct už minule (na té kontrole v 6 týdnech, kdy jsem se s ní málem pohádala), že bych jí to donesla pěkně vytisklé a vypracované a tak. Tak mi na to řekla, že teda jo, ať jí to donesu příště vytisklé. Jako nemám s tím problém, předběžný text už mám nachystaný (tipuju, že se jí moc líbit nebude :D), ale prostě mě zajímá, nakolik je toto běžný/standardní postup a jestli jste se s tím někdo setkal. Díky moc 🙂.

berynka
9. únor 2014

@verdos já se podepisovala přímo do karty, kam dr. dopsala větu, že jsem byla seznámena s možností rozšířeného očkování (chtěla jsem jen hexu) 😉 . Bylo to tak, tak jsem to podepsala.

dorinek
9. únor 2014

@verdos - nejsem tedy odborník, takže odpovídám jen podle svého uvážení....ale podle mě je to blbost. Je to nepovinné očkování a já si myslím, že doktorka nemá právo po tobě chtít cokoli podepisovat. To bys jí rovnou měla i podepsat, že nedáš rotaviry, klíšťata, žloutenku A, TBC (které už je nepovinné), atd... Já být ve tvé situaci, tak nic nepodepisuju. Připadá mi to spíš, jako když si tím doktorka kryje záda nebo co...jako že kdyby náhodou malej onemocněl, tak bys na ní nemohla (což bys stejně nemohla)....Po mě tedy nikdo nic takovýho nechtěl. Nevidím důvod podepisovat, že odmítáš nepovinný očkování. 😕

verdos
autor
9. únor 2014

Mně to teda taky připadá trošku na hlavu postavené (a právě že rotaviry po nás nechtěla, jen ty pneumokoky - akorát že pneumokoky jsou v trošku jiném režimu než ty rotaviry, že se to nabízí a za určitých podmínek i hradí plošně...). Mně to jako nevadí, já jí to klidně podepíšu, protože podle mě to nemá na nic vliv (ať už to udělám nebo ne). Taky si myslím, že to chce jen pro svůj dobrý pocit, že kdyby náhodou, bude mi tím třeba mávat před obličejem. Ale vidím, že co lékař, to opravdu jiný přístup (jak píše berynka - podepisovala do karty...). Taky to tam v tom textu nachystaném pro ni mám, že jako nejsem povinna nic podepisovat a že to je dobrovolné a tak, ale chtěla jsem si ověřit, jak moc časté nebo běžné to u lékařů je (vzhledem k tomu, že původní pediatra staršího nic takového nepožadovala).

estrellita
9. únor 2014

@verdos odmitla jsem pneumokoky,chtela podpis,primo mi vytiskla formular a nalepila si to do karty. Problem jsem s tim nemela 🙂

luciesofi
9. únor 2014

@verdos ..není nutné podepisovat, že nechceš dávat nepovinné očkování.. je to celkem i nesmysl, řekla bych. Já bych už z principu nic takového nepodepsala.

betelgeuzz
9. únor 2014

Pneumokoky jsem odmítla a dr nic podepsat nechtěla.

petapete
9. únor 2014

Ono jde o krytku paní doktorky, že tě o vhodnosti očkování poučila a ty jsi odmítla... Kdyby náhodou dítě onemocnělo, mělo následky a rodič pak chtěl dr. žalovat atd. za zodpovědnost... Ty pneumokoky jsou jediné z nepovinného, kde se to řeší (ne u rotavirů, klíšťovky, meningokoka,...) proto, že toto očkování je jediné z nepovinných "na pojišťovnu", nehrazené rodičem... Je takové někde mezi povinným a tím, který si rodiče "zacvakají", takže se to dá brát tak, že na něj a ochranu jím způsobenou máte právo, proto při neaplikaci může dr. chtít ten "negativní reverz", že neaplikování není její "chybou", ale přáním rodičů...

verdos
autor
9. únor 2014

Aha, to zní docela smysluplně 🙂. Tak děkuji za reakci všech. Je to docela zajímavé slyšet o různých zkušenostech a možné vysvětlení. Díky 🙂!

svija
10. únor 2014

Já jsem taky očkování pneumokoky odmítla, dr. nic podepsat nechtěla. A jako bonus mě ještě pochválila, že jsem se rozhodla správně, i když předem mi tento svůj názor neřekla 🙂 .

berusinecka
10. únor 2014

Myslela jsem si taktéž, že když je to nepovinné tak doktor nemá chtít nic podepisovat. Ale i tak jsem se jukla na právní rady do férové nemocnice. Tady je dotaz a odpověď.
Povinnost písemného podpisu nesouhlasu s nepovinným očkováním

Dobrý den,
dohodli jsme se s manželkou, že našeho syna (2 měsíce) nenecháme očkovat vakcínou proti pneumokokům, neboť s touto vakcínou nesouhlasíme. Jelikož je vakcína nepovinná, tak jsme oznámili, že ji nechceme a mysleli jsme si, že je vše v pořádku. Bohužel paní doktorka nyní vyžaduje od nás obou podepsat Nesouhlas s poskytnutím péče. Nechci podepisovat něco, co není dáno zákonem, jen proto, že to paní doktorka vyžaduje. Logické by přece bylo, že pokud je něco nepovinné a já o to nepožádám, tak to není třeba dále řešit, protože zákon vakcínu nenařizuje. Proč tedy podepisovat něco navíc?
Pavel

Odpověď:
Dobrý den,
Vaši situaci lze shrnout tak, že Vám jako rodičům dítěte byla navrhnuta určitá léčba (očkování), kterou jste odmítli. Tuto léčbu je možné označit jako nepovinnou. Přesto však Vašemu dítěti byla tato nepovinná léčba ze strany lékařky doporučena. Problém nastává v případě, kdy si uvědomíme, že každá léčba je v podstatě „pouze“ doporučená a tím pádem nepovinná. Jako příklad uveďme situaci, kdy lékařka doporučí léčbu při synově nachlazení, a vy tuto nepovinnou léčbu odmítnete, jelikož máte za to, že postačí postel a horký čaj.
V prvé řadě je třeba uvést na pravou míru, že lékařka je podle současné právní úpravy oprávněna po Vás požadovat souhlas s očkováním.
Očkování – stejně jako řadu dalších lékařských zákroků – je možné brát jako zásah, který může podstatně ovlivnit zdraví Vašeho dítěte. O pozitivním, případně negativním vlivu tohoto očkování, stejně jako o důsledcích odmítnutí očkování, jste byli – předpokládáme – Vaší lékařkou poučeni. Podle současné právní úpravy je povinné, aby souhlas k takovému zásahu (včetně očkování) dali oba rodiče dítěte, a nestačí tedy souhlas jen jednoho z nich. Vy jste tento souhlas udělit odmítli, takže nastala situace, která se odborně nazývá negativní revers, tedy odmítnutí léčby nebo zákroku, který byl lékařem pacientovi doporučen.
V souladu se současnou právní úpravou je poskytovatel zdravotní péče – tedy lékařka – oprávněn zvolit způsob, kterým bude souhlas udělen či odmítnut. Toho Vaše lékařka využila, když Vás požádala o potvrzení Vašeho souhlasu písemně – tedy podpisem Vás obou. Váš podpis představuje i ochranu pro ni, protože vyjadřuje, že splnila svoji zákonnou povinnost a poučila Vás tak, že jste všemu rozuměli.
Pokud tedy s očkováním i nadále nesouhlasíte, máte plné právo jej odmítnout, ale své rozhodnutí byste měli stvrdit i podpisem předloženého dokumentu.
Vaše Férová nemocnice

hadroslava
12. únor 2014

Nic bych nepodepisovala. Pneumokoky jsou nepovinné, stejně jako tuna jiných očkování, u kterých se nikdo po podpisu nepídí. Když řeknu, že nechci Priorix tetra, ale jen Priorix, taky nikdo podpis nechce. Jenom prostě pneumoky děsně frčí, tak mají asi někteří doktoři pocit, že je to skoro totéž, jako povinné očko 🙄

nae
12. únor 2014

@verdos Podpisovať to nemusíš. Ja som to podpísala, je to nepovinné očkovanie, takže mi to bolo jedno. Podľa dr. potrebuje potvrdenie, že nám to očkovanie ponúkala a ja som to nechcela. V karte mali k tomu už defaultne napísané prehlásenie od výrobcu.

verdos
autor
13. únor 2014

@berusinecka Ani mě nenapadlo, že by to na Férové nemocnici mohlo být. Díky 🙂. ALE:
1) není očkování spíše prevence než léčba? A některé očkování je (svým způsobem) povinné, ne? U toho vím, že jeho odmítnutí je nutné lékaři oznámit písemně, ale u těch pneumokoků mě to prostě zarazilo (zvláště proto, že u předchozí lékařky to potřeba nebylo)
2) Odpověď předpokládá poučení lékařkou a to tak, že jsme tomu rozuměli. Jenže paní doktorka nám strčila do ruky reklamní letáčky a na můj prvnií dotaz (info jsem měla z vakciny.net) řekla, že to je blbost, že to nikdy neslyšela a že jakékliv očkování je pro dítě vždy bonus. (Pak už jsem se s ní raději nebavila, protože bych se s ní musela s jejím přístupem asi dohádat.) Tomu ale já neříkám, že jsem byla poučena tak, že tomu rozumím.

To samozřejmě nejsou dotazy nebo poznámky k tobě, já jsem ráda, že tady vidím i nějaký odborný názor 🙂 a ta Férová nemocnice mě fakt vůbec nenapadla (ač jsem tam dříve hledala rady - např. když mi po prvním porodu nezajistili stravu, na kterou bych nebyla alergická, a já tak byla z velké části hlady). Každopádně se stále domnívám (hlavně v závislosti na těch dvou poznámkách, co jsem napsala), že to podepisovat nemusím.

verdos
autor
13. únor 2014

@nae To je docela zajímavá informace, že to tam měla přímo od výrobce...

berusinecka
13. únor 2014

@verdos Já bych to taky nepodepsala a hádala bych se s ní. Jen mě zajímalo názor právníka. Tak jsem to našla. Jako chápu (dle právničky) že chtějí doktoři podepsat to, aby je někdo nemohl nařknout, že neprodali produkt. Což opravdu chápu jelikož z toho mají nejenom peníze ale i bodíky. Na druhou stranu je to nepovinné, nějaký nadstandart, tak proč to podepisovat.
Ještě jsem neměla chuť ani čas tu psát, jak to s námi dopadlo u doktorky s hexavakcínou (o tom podrobněji až někdy později). Rozhodli jsme posunout hexu nejmíň do půl roku nebo i do 9. měsíců, protože na dodržení vyhlášky nám to stačí (budeme očkovat 2+1) tak jsme i tak museli podepisovat reverz, jelikož i když chceme očkovat ale posouváme to, oni z toho můžou mít opletačky, že to nenaočkovali podle kalendáře. A v reverzu stálo, že nás seznámila s letákem. HAHAHAHA. Nic nám nedávala. Takže manžel si ho vyžádal. Sestřička suše podotkla-že vždyť to máme nastudováno z internetu (chápete tu drzost, že oni tam napíší, že jsme byli obeznámeni a přitom to není pravda). Navíc další drzost je, že když naočkováváte dítě (povinné i nepovinné očkování) podepisovat nic nemusíte. Vy dáváte ústní souhlas, že jste srozuměni s riziky. HAHAHA. Nikomu ten leták nedají, nevěřím tomu (maximálně na vyžádání a to s kecy a pohledy, že je otravujete, když si to chcete přečíst). Máte přece doktorům věřit, ale kde mají tu zodpovědnost, že když se s dítětem něco stane, tak že oni za to zodpovídají. Jenže oni za to nezodpovídají. Tak proč bych jim měla věřit, že pro mé dítě chtějí to nejlepší, když jde převážně o prachy a dále jen o prachy. Jsem učitelka prvního stupně. Teď na rodičáku s druhým dítětem. Takže do práce jdu až za 3 roky. Ale přemýšlím, jestli tu práci chci ještě dělat. Baví mě to a dělám pro děti vždy první poslední, výlety, exkurze,... Je to ale o hubu. Já jako učitel odpovídám za každé dítě. Tj. Mám na starost minimálně 21 dětí (ředitelé šetří, takže i 35). Umíte si to představit? Rodič je kolikrát rád, že uhlídá a dá pozor na 1 dítě. A i tak vám kdykoliv může vběhnout do cesty a je neštěstí na spadnutí. Mě budou rodiče popotahovat (chápu že někdo za ně musí nést zodpovědnost), ale těch dětí je opravdu moc a ikdyž se snažíte eliminovat rizika, tak se může kdykoliv cokoliv stát. PROČ nemohou doktoři zodpovídat taktéž za to, co píchají našim dětem. Ale to já ani vy nevyřešíme a nezměníme 😖

picasso
13. únor 2014

@berusinecka Nám naše doktorka leták a krabičku dala. Jak Hexavakcínu, tak i Rotarix. A poučila nás. Dokonce se nás ptala, zda očkovat budeme.

berusinecka
13. únor 2014

@picasso Tak to máte dobrou doktorku. Co tady a jinde čtu, tak je to spíš ojedinělé.

snecek.v
13. únor 2014

Taky jsem podepisovala, že nechci očkovat proto pnemokokům.. 😉 Zvláštní,ale je to tak...Trochu mě to zarazilo, ale nějak jsem to neřešila. Náš doktor vypadá na příznivce očkování, svého sotva dvouletého syna očkoval proti klíšťovce..

berusinecka
21. únor 2014

@snecek.v To třeba nevím jestli v budoucnu někdy nedám. Bydlíme na vesnici, chodíme do lesů, polí, luk. Zahrada travnatá, plná klíšťáků. Nejsem moc příznivec očkování. Ještě jsem se na klíšťovku nekoukala a nezjišťovala pro nebo proti. Ale pokud encefalitidu dostaneš, je to hop nebo trop. Buď nebude klíště infikované a nebo bude infikované a člověk skončí s poškozeným nervovým systémem, nebo umře. Tak nevím. Bojím se tak i tak.

carrie_b
21. únor 2014

Já jsem na minulé kontrole v 10.t. posunula hexu nejdříve na 6. měsíc věku, a tím pádem i pneumokoky a nyní na další kontrole budu muset podepsat, že jsem odmítla očkovat v doporučeném termínu. Myslím, že se tím lékařka chce krýt, kdybych ji někdy chtěla nařknout, že mi o možnosti tohoto očkování nic neřekla.

berusinecka
22. únor 2014

@carrie_b Určitě, to jak jsem psala výš (právnička to tam vysvětlovala)