Sankce za nedodržení povinného očkování v roce 2013

radush7
7. bře 2013

Ahoj,
na stránky mě přivedlo vyhledávání info k povinnému očkování malých dětí, protože je to pro mě aktuální. Rozhoduji se, jak se k tomu postavíme u našeho třetího dítěte. Překvapilo mě, kolik takových mezi vámi je. Chtěla jsem se zeptat, jakou máte zkušenost s postupen úřadů (pokud vás pediatr nahlásil), pokud jste očkovali (nebo vůbec neočkovali) svoje dítě jinak, než nařizuje zákon po novele v roce 2012.
Prostudováním dostupných zdrojů jsem totiž nabyla dojmu, že nás hygiena může pokutovat opakovaně, za nesplnění povinnosti a povinné očkování opakovaně vynucovat. Při plné výši pokuty 10 000,- každému rodiči zvlášť by to byla velká pecka. Máte s tím nějakou zkušenost?
Dík Radka

nae
8. bře 2013

@radush7 ahoj, tá suma 10000 je maximum, nejedná sa o číslo za každé očkovanie zvlášť. A čo sa týka vynucovania, vynucovať hygiena može, ale to je tak všetko. Okrem pokuty a event. neprijatia dieťaťa do školky iný trest nie je, očkovacia povinnosť je daná "len" vyhláškou.
Inak zatiaľ nemám osobnú skúsenosť s úradmi, zatiaľ nás nikto nikam nehlásil (čo je medzi nami protiprávne, pokiaľ by nahlasovala pediatrička. Na sociálku nahlasovať može, na hygienu nie).
Držím palce pri získavaní ďalších info, človeku sa niekedy z toho motá hlava 😉 Si ale skvelá, že si sa na to dala.

radush7
autor
8. bře 2013

Ahoj, díky za tvůj příspěvek.
Už před časem jsem na netu narazila na to, že lékař který neprovede očkování ve stanoveném termínu, může být pokutován do výše 2 mil.
Tady je to taky, ale není přesně ono, tamto byly stránky přímo ze zákona.http://www.ockovaci-kalendar.cz/img/kniha/...
Jak si, prosím postupovala,.... požádalas odklad a pak teprve podepsala odmítnutí. Dceři je 5 měsíců a je zatím neočkovaná. Měnila jsem teď zrovna po 12 letech pediatra, protože ten náš nejspíš pije a jeví se mi už moc unavenej.
(Když náš 12 syn okomentoval naši krátkou návštěvu u lékaře, že má pocit, že ho odfláknul. Naznala jsem, že je čas na změnu.) Půjdu k nové pediatričce v úterý 12.3., sdělila jsem ji do telefonu dopředu, že s tím očkovacím plánem nejsem zajedno. Podle její reakce je to asi typická nekompromisní "očkovací " lékařka. Tak mám trochu strach, jaké s ní bude ústní jednání. Díky a zatím R.

monika6e
8. bře 2013

@radush7 neodmítej očkování - ale pouze danou vakcínu. Řekni, že Ti vadí případné možné nežádoucí účinky a tak s touto danou vakcínou nesouhlasíš. Popros pediatričku, ať Ti sežene vakcínu, po které Tvé dítě 100% neochrne, 100% se mu nerozvine autismus či nevznikne jiné poškození. Na toto máš nárok. Že taková vakcína neexistuje, není Tvůj problém. Navíc do roku a půl bych to neřešila vůbec. Prostě řekni, že chceš individuální očkovací kalendář a chceš z těch a těch důvodů začít očkovat později. Případně si sežeň pediatru, která Vás bude "plně tolerovat". Pokutovat Tě můžou až do výše 10tisíc. Jak Tebe, tak i tatínka. Opakovaně. Tedy do doby, než to první rodič nechá dojít do Štrasburku, páč pak v ČR očkovací povinnost skončí... Jestli chceš nějaké info, klidně do IP, nebo si pročti články Očkovat či neočkovat na www.mamanamaterske.cz 🙂

eficenka
8. bře 2013

@radush7
ahoj, nám je 5 měsíců a nejsme očkované a ani očkované nebudeme... naše pediatrička je nekomrposminí očkovačka, hledám jiného pediatra, který si do kalendáře třeba napíše očkován mimo očko kalendář, nebo kontraindikace očkování.. snad někoho seženu.. a sem rozhodnutá klidně jít se soudit....

radush7
autor
8. bře 2013

Jedná se mi, prosím, o vaše konkrétní zkušenosti s jednáními. Potřebuji se prostě posílit... Kdyžtak mi napište do IP.
Na webu Rozalio, se můžete propojit k petici za svobodnou volbu očkování.
Díky R.

eficenka
8. bře 2013

@radush7
já budu mít osobní zkušenost za měsíc - to chce naše pediatrička totiž mervomocí naočkovat a když ne, vím že nás nahlsáí - i když nesmí ( zvažujeme pak udání na ni)
no příští týden chci ještě osobně objet všechny pediatry v okolí a domluvit se na neočkování - příp. zapsání do karty že naočkujeme, jen když nám zaručí 100% žádné nežádoucí účinky, příp. napíše kontraindikaci k očkovánéí....
pokud však neseženu, tak nás za měsíc čeká nahlášení, tak se ozvu, prvně sem se bála, ale ted mám docela energii a chuť bít se za tuhle nespravdedlnost!!!

ela9
8. bře 2013

Ahoj je tady jedno sikovne forum, kde se da vycist overeny postup s pediatry a mamky s kterymi se da poradit na modrem koniku

ela9
8. bře 2013

https://www.modrykonik.cz/diskuse/jdeme-na-ocko...
tohle je odkaz na diskuzi imunita neockovanych deti. Tam se da poradit.
Hodne stesti

kocicinka
8. bře 2013

@radush7 Ahoj, předně si myslím, že jsi jí neměla o to očkování říkat nic dopředu po telefonu. To není dobrá taktika, lepší je to zmínit až při osobním setkání. Ale už se stalo 😉
Jinak prostě uvidíš, jak na tebe bude působit osobně, když se jí zeptáš, zda by souhlasila s odkladem. To, že se tak dr. vystavuje riziku postihu, je bohužel pravda ☹
Já jsem se byla přeptat u mého ex děckaře, že bychom k němu přešli a sondovala jsem nepatrně, jak moc je očkovací. Když jsem viděla, že dost, řekla jsem mu, že se ozvu, kdybychom chtěli přejít a pak jsem mu zavolala, že jsme našli někoho jiného. Předtím jsem byla ještě u jiné doktorky, která nám narovinu řekla, že nás nevezme, protože by měla problémy.Náš původní pediatr sice s odkladem očkování neměl problém, ale jinak to byl podobný případ, jako ten váš, tak jsem chtěla jinam.
Jinak ze strany sociálky, záleží strašně moc, na jakou babu narazíš, pokud by( nedejbože) došlo k nahlášení. Ona pak přijde na šetření, kde prověří, zda se o děti řádně staráte.

radush7
autor
8. bře 2013

Kočičinko, máš osobní zkušenost? Kdyžtak mi prosím napiš do ip. Já jí to řekla narovinu, aby kdyžtak řekla, že nás nechce. Pa a díky R.

nae
8. bře 2013

@radush7 My sme požiadali zatiaľ o odklad. Chcela po nás niečo podpísať, to som odmietla (nemala to ale nachystané, len vravela, že bude potrebovať podpisy oboch rodičov). Povedala som jej, že jej donesiem vlastný papier.
Na tom bolo: Odmietam očkovanie syna xxxx, nar. xxx, vakcínou Infanrix Hexa (výrobca GSK) pred dosiahnutím 6 mesiacov veku. Podpis len mňa. Chcela ešte dopísať, že si uvedomujem možné následky vzniknuté neočkovaním. To mi nevadilo, dopísala som.
Teraz idem to isté odovzdať kvoli očkovaniu MMR. Iste bude nadšená 😎
Moja osobná rada v tejto oblasti - dohodnúť sa s dr. na stretnutí bez detí (ideálne aj bez sestričky)a normálne sa o tejto problematike pobaviť. Na rovinu, v pokoji si povedať svoje názory. Pretože veľmi zle sa diskutuje na poradni, keď v kuse zvonia telefóny, na rukách držíš nahé vystresované dieťa a sestrička ťa zapichuje pohľadom 😅

Poznatok č. 2 - primárny strach pediatrov je o svoje kreslo, o miesto...že oni budú mať "zle", keď nezaočkujú. Preto chcú aj podpis, že nechceš Prevenar/Synflorix (nepovinný). MUSIA to ponúkať a MUSIA mať dokaz, že ty to nechceš. Podpísala som, v tom nevidím problém, nie je to povinné očkovanie.(mimochodom, nesúhlas s týmto očkovaním už mali pripravený ako template "od niekoho". Bolo tam formulované, že odmietaš, a bola si informovaná o všetkých výhodách tohto očkovania. Nebolo tam uvedené, že si bola informovaná aj o nežiadúcich účinkoch a rizikách 😉 ). Naša dr. sa takmer klepala, keď som jej oznámila, že očkovať v termíne nebudeme. Že ona nepojde kvoli mne do vazenia apod. Takže chápeš...Nejde primárne o deti 😎

kocicinka
9. bře 2013

@radush7 Osobní zkušenost myslíš se sociálkou? To naštěstí ne. Jenom jsem tam pracovala, tak vím, jak probíhá sociální šetření v rodinách. Našemu původnímu doktorovi jsem narovinu řekla, že bych si přála syna očkovat až v cca dvou letech a určitě né hexavakcínou. Syn měl zpočátku nějaké problémy, kvůli kterým jsme navštěvovali neuroložku, kt. doporučila zatím neočkovat, což mi nahrálo k získání času a prostudování materiálů, nanštívili jsme i očkovací centrum v Motole.... Tak jak jsem řekla, to jsem i dodržela a syna jsem dala očkovat vakcínou Infanrixem HIB. Co si budeme povídat, učinila jsem tak jen a pouze, aby mohl do školky, jinak bych ho snad nedala očkovat vůbec.....Priorixem ho očkovat nechci vůbec, to jsem taky doktorovi řekla, že zatím prostě ne.... Naštěstí do přihlášky napsal, že syn je řádně očkovaný, takže ho vzali. Ale jak se ke školce postaví naše nová lékařka, to ví Bůh. Ale mladšímu je 8 měsíců, takže to je ještě daleko....

radush7
autor
16. bře 2013

@eficenka
Ahoj, tohle mi poslala kámoška. Závěr této asi 2 min. reportáže, kdy mluví Prymula je pro mě světýlko na konci tunelu. 🙂
R

https://www.youtube.com/watch?v=hwzp2IAmR5Q
danushka_2009
19. bře 2013

@eficenka Tak já už mám děti dvě. Syn má 2,5 roků a není očkovaný. Doktorka mi dala podepsat papír, že s očkováním nesouhlasím. Byl to prý papír pro hygienu. Podepsala jsem. S manželem jsme se dohodli, že očkovat nebudeme ani za cenu pokut (a to nejsme bohatí ani náhodou, ale děti nám za to prostě stojí) a za cenu soudů. Klidně. Protože zmrzačit si děti nenecháme. Dokonce jsme zvažovali, že vyjedeme na rok, na dva do zahraničí. Oba mluvíme plynule anglicky, docela dobře německy a částečně italsky (manža navíc i trochu španělsky) a v té době byl manžel bez místa, takže jsme to zcela reálně zvažovali. Nakonec nás nikdo po soudech nepopotahoval, žádnou pokutu jsme dosud neplatili, nepřišel nám ani žádný papír z hygieny ani ze sociálky. Prostě se nedělo dosud vůbec, ale vůbec nic. Mezitím se nám narodila ještě dcerka, která má nyní necelé 3 měsíce. Opět jsme u lékařky prohlásili, že náš postoj k očkování se nezměnil a ona nám příště prý dá podepsat opět papír, že očkovat nechceme. Nahlásit nás údajně musí, protože by jí mohli zastavit licenci. Chápu, že kvůli nám nechce riskovat vlastní živnost. To je jasné. Takže za zlé jí to nemám. (Ale myslím si o ní samozřejmě své). Tak jsme zvědaví, co se bude dít tentokrát. Jestli se něco dít tedy vůbec bude. Manžel už práci nějakou dobu má, takže zahraničí momentálně nezvažujeme. Ale kdyby ji neměl, asi bychom o dočasném opuštění vlasti opět uvažovali. Máme známé v několika zemích, tak by to šlo využít. Samozřejmě by muselo jít o zemi, kde by po nás očkování nechtěli. Abychom nešli z bláta do louže. Vím, že jsme asi extrém, ale bydlím na vesnici a řeknu Vám, že znám hned 3 případy jenom tady na dědině, kdy po očkování děcka zůstaly postižené. Jedna sousedka má po očkování z kluka autistu a druhá patrně taky. Ten klučina je jen o týden starší, než náš, ale od prvních narozenin jsem na něm pozorovala, jak se zastavil ve vývoji. Dnes má taky 2,5 roků, nemluví ani slovo, nekomunikuje ani tak, že by si ukázal, co chce třeba podat. Jenom vydává skřeky. Fyzicky je na tom dobře, ale mentálně bída. Očkování se prostě podepsalo. Samozřejmě rodiče o tom, že to je po očkování, nechtějí ani slyšet. Nepřipustí si, že tím, že se nezajímali o možná rizika a šli s davem příznivců vakcinace, vlastně způsobili zmrzačení vlastního dítěte. Chudák kluk. Takže asi tak. Přeji hodně síly a odhodlání bojovat s nepřízní okolí a hlavně systému. Vytrvejte a nevzdávejte to. Jde o Vaše dítě! Kdyby došlo po očkování k nějakému postižení, nikdy byste si to jistě neodpustili. Tak hodně síly! 🙂

suzsssie
19. bře 2013

Všem doporučuji knihu "Varovné signály očkování", je tam napsané snad úplně všechno o očkování, o nemocech proti kterým se očkuje a hlavně jaké jsou momentálně české zákony a jak postupovat, když vás pediatr nahlásí. Potom tam jsou argumenty, které použít při obhajobě atd. Mimochodem, pediatr hlásit nic nesmí (je to v zákoně, jedině že byste zanedbávali péči, o což se v tomto případě nejedná). Nám ta kniha dost pomohla, když jsme absolutně nevěděli, co si doktoři a úřady můžou doopravdy dovolit. Evči teď bude rok, bohužel jsme jednu dávku hexy dali, potom jsme skončili v nemocnici, ale naštěstí to dobře dopadlo a je úplně zdravá, vývojově i napřed před stejně starými dětmi co znám. Tato jedna zkušenost nám bohatě stačila a už nikdy víc! 🙂

radush7
autor
22. bře 2013

Přidávám se k doporučení Suzsssie, kniha je srozumitelná s vědecky podloženými fakty. Také mi pomohla zorientovat se po právní stránce. R

sarkar
28. zář 2014

Přidávám se se zkušeností, resp. nezkušeností. Naše malá (aktuálně 19 měsíců) má zatím jen Pediacel, očkovali jsme až v 9.měsících, musela jsem taky podepsat papír, že nesouhlasím se zahájením povinného očkování. Pediacel už má teď doočkovaný (chtěla jsem jen schéma 2+1), MMR odloženo na neurčito, to už jsem nic podepsat nemusela. Zatím se nedělo vůbec nic...ťuk ťuk.

anjelita
17. pro 2014

Me by zajimalo koho muzu zazalovat za to ze me nuti do ockovani myho ditete kdyz jsou dukazy ze ockovani je nebezpecny 🙄

sarkar
12. led 2015

@anjelita řekla bych, že nikoho 😝 Tuhle jsem chtěla odmítnout jedno vyšetření (nesouvisí s očkem), Dr. mi sice říkal, že mě nechce nutit, no ale svým přístupem mě nutil. Vysvětloval to tak (tlumočím laicky), že kdyby se něco stalo, tak se bojí, že bych ho zažalovala třeba za odfláknutí péče. Měla jsem chuť se ho zeptat, jestli tedy když to vyšetření akceptuju, mi podepíše papír, že přebírá zodpovědnost za případné negativní následky toho vyšetření, myslím si, že to by už tak na koni nebyl 😀 Škoda, že jsem se nezeptala ☹

anjelita
12. led 2015

@sarkar na to jsou formulare, takzvany waivers (zreknuti se) ockovani. V tom pripade by doktor pak mel zaruku ze ho nemuzes zalovat. Ale nevim jestli se to v CR vubec praktikuje ☹