V jakém věku očkovat proti klíšťové encefalitidě?

nikitka26
19. únor 2010

Ahoj holky 😉
Mám 2,5 letého syna a zrovna stojím před rozhodnutím, zda ho už letos nechat naočkovat proti klíšťové encefalitidě. Bydlíme v Jižních Čechách, máme to kousek k Lužnici a do lesa, v létě trávíme 14 dní na letním táboře uprostřed lesů. Takže pravděpodobnost, že chytne malej klíště je vysoká. A k tomu lokalita promořená infikovanými klíšťaty mě spíš kloní k očkování už letos.
Vakcína je určena pro děti od jednoho roku, jenže spíš narážím na odlišné názory doktorů. Někdo doporučuje očkovat až po 3 roce, naše dětská dr. dokonce až po 5 roce. Ale s tím, že je rozhodnutí na nás, vakcínu nám napíše a aplikuje. Argument, že dítě když onemocní, má mírnější průběh mě teda v klidu moc nenechává.
Písněte vaše názory a popřípadě zkušenosti. Díky 😉

fran
19. únor 2010

Ahoj, my to take resili. Jezdime do Jiznich Cech na prazdniny na dva mesice. Taky hned k Luznici a na zahrade mame vysokou travu a hodne stromu. Sestra a tata a dva znami meli "jen" boreliozu - flek a antibiotika, teta ale encefalitidu - vazny prubeh, Jipka a tak. Doktorka mi rekla, ze ockujou od roku a nemaji s tim problem. Pak jsem se ale docetla, ze prubeh u deti je velmi slaby a ockovani neni zas moc treba. Cim starsi clovek, tim pry horsi.

Rozhodnuti je opravdu na vas. Me to dalo praci, ale rozhodla jsem se nakonec pro ockovani, abych se netrasla pri kazdem klisteti a nezkoumala furt, jestli ji nahodou nestoupa teplotka a neni ji spatne a tak. Takze hlavne pro muj klid....

U male se neprojevily nikdy u zadneho ockovani vedlejsi ucinky a po klistovce taky ne.

soanpe
19. únor 2010

já bych se potala na hygieně.ale jedna mamina psla že její 2letý dítko mělo nepěknou reakci a dr, z thomayerky jim řekla,že ona osobně by očkovala až kolem 5. roku. takže já bych asi volila repelent a po procházce důkladnou prohlídku. klíště prý začne být nebezpečné asi až po 4hodinách od zakousnutí,to začne vypouštět "slinu" 😝

lenkabu
19. únor 2010

Slyšela jsem od dr názor že do 3 let se ta vakcína často neujme.

samik2008
20. únor 2010

Mi jsme nechali naočkovat dcerku když měla 3,5 roku.Žádná reakce se neprojevila

malovani
20. únor 2010

My jsme chtěli naočkovat už vloni, Evi byly necelé dva roky, naše doktorka to zatím nedoporučila, i z toho důvodu, že těch očkování mají dost... Tak se letos zeptám zase, ale myslím, že nám doktorka nedoporučí zase...

esterka610
20. únor 2010

Já se taky ptala doktorky a doporučila mi očkovat až po druhých narozeninách. Prý to má u dětí průběh jako lehčí chřipka. Vzhledem k tomu,že děti budou celé léto na zahradě,koupím kvalitní repelenty a budu dělat prohlídky.

mikulka
20. únor 2010

Slyšela jsem, že se má očkovat po 2. roce věku.
My jsme zase celé léto kolem Slap, kde máme PŘÍMO V LESE lesní chatu, srub. Tak mám taky strach.
Ale v létě bude malému rok a 3.4, tak to je asi ještě brzo, co?

shaula
20. únor 2010

My jsme to taky zvažovali, naše doktorka říkala, že očkuje nejdříve od 3 let, pouze pokud dítě trvale žije v oblasti zamořené infikovanými klíšťaty, tak by dala od 2 let. My jsme se prozatím rozhodli neočkovat. Myslím, že každé takové očkování je velká zátěž a navíc zrovna encefalitida je prý jedno z nejhorších očkování.

kalo
20. únor 2010

My jsem nechali očkovat malou těsně před 2 narozeninymi- první vakcínu. Už po první prý očkování působí. Teď někdy dostane druhou. Jsme vždy 4 měsíce přes léto na chatě u řeky, kde jsou hodně a hodně infikované. Riskovat ani náhodou!!!! Malá bez reakcí, naprosto v pohodě.

helcenka
20. únor 2010

Ahojky, malýmu jsou dva a zatím jsme očkovat nedávali. Letos budeme v létě hodně na zahradě, jsme sice z jižních čech, ale na zahradu jezdíme už 10 let a nikdy tam klíšťata nebyli, i když jsou okolo louky a lesy. Příští rok by jsme ho už naočkovat nechali, my jsme také všichni naočkovaní, tak by jsme asi vyrazili i někam na dovolenou.

Jinak se ještě podělím o čerstvou zkušenost - loni v létě měl můj synovec klíšťovou encefalitidu a to i přesto, že byl naočkovaný. Měla sice lehký průběh, takže si nejdříve Dr. myslela, že má virózu. Pak ho ale poslali do nemocnice, protože ho dva měsíce pobolívala hlava a měl zvýšené teploty. Tam mu na to přišli. Měsíc tam ležel... Teď už je sice v pořádku, ale stále chodí na kontroly, protože ještě v prosinci měl slabý nález.
Tak jsem se na to ptala Dr., jak je to možné, když byl naočkovaný, řekla mi, že se to může klidně stát a hlavně u chlapců, že jsou náchylnější...
Ale my se přesto na očkování příští zimu chystáme. 😉

shaula
20. únor 2010

Helcenka - díky za příspěvek, utvrdilo mě to v názoru, že očkovat není nezbytné 😉

helcenka
20. únor 2010

Shaula, já si to také myslím, oočkovat malýho necháme, ale teď mi to přišlo ještě brzo, a hlavně se s ním ani nikam nechystáme. A když synovec encefalitidu měl i přes očkováni, to mě utvrdilo, že je to ještě brzo, když malýmu jsou dva.
Nakonec se mi zdá horší borelióza, mám kamarádku, které po borelióze holčička přestala na půl roku chodit...

monaberuska1
20. únor 2010

má se očkovat až od 3 let jinak je to pro dítě nebezpečné....... 😉

marselina
21. únor 2010

teď o tom mluvili myslím v pořadu sama doma nebo že by to byla snídaně?no nevím,ale mluvila tam lékařka že se mohou děti nechat očkovat už od 1roku.nevím jak to přesně je v 1roce jedna dávka a potom za několik let další

maart
21. únor 2010

Ja jsem zrovna minuly tyden nechala ockovat deti. Ale Mudra mi naockovala jenom kluky, dceru pry pozdeji, jeste je mala. Takze minule pondeli meli kluci prvni davku, za mesicu budou mit druhou davku a pak je dalsi preockovani za 5 let. Krome zloutenky A+B (maji opet zatim jenom synove, holka jeste ne) je to jedine "extra" ockovani, ktere jsem detem nechala. Klistata jsou vsude, jsme pry nejzamorenejsi zeme ve stredni Evrope a na encefalitida je velmi zakerna nemoc. Jsem rada, ze jsem se k tomu konecne dokopala 😉 .

berynka
21. únor 2010

naše dr. řekla nejdřív v 5 letech 😉

nikitka26
autor
22. únor 2010

Ahoj holky, děkuji moc za Vaše názory 😉 Ještě jsem trošku študovala na netu a jsme s manželem rozhodnutí, že malého naočkovat prostě necháme,doufám, že mi to doktorka nebude rozmlouvat,když už jsme se rozhodli. Asi to pořeším ještě tento týden, když jsme zdravý a aby jsme to stihli než porodím 😉

jennyska
16. led 2014

Ahoj @nikitka26 @berynka @maart @marselina @monaberuska1 @helcenka @shaula @kalo @mikulka @esterka610 @malovani @samik2008 @lenkabu @soanpe @fran a ostatní maminky 🙂

Mohly byste se podělit o své zkušenosti s Klíšťovou encefalitidou a očkováním proti ní (buď u Vás a nebo u Vašich dětí) do naší Wiki knihovničky Modrého Koníka, kterou si tady s maminkami společně tvoříme? 🙂

Tím, že svou zkušenost vložíte do https://www.modrykonik.cz/klistova-encefalitida/ pomůžete ostatním maminkám, které právě přemýšlí nad tímto očkováním a nebo se s nemocí již trápí a na MK hledají Vaše cenné rady, tipy, zkušenosti.
Kdy jste očkovaly? Jak jste to snášely? Popř. Jak to snesly Vaše děti? Plusy, mínusy? atd.

Děkuji Vám, že pomáháte a přeji Vám hezký den! 🙂
Janča

PS: Přispět a nebo napsat nový článek do Wiki může úplně každý. Knihovnička je otevřená všem, kdykoli! A pokud toto není téma, do kterého chcete přispět, můžete si vybrat z mnoha dalších: https://www.modrykonik.cz/wiki/all

malovani
16. led 2014

My jsme nakonec dceru očkovat nenechali, naše doktorka toto očkování nedoporučuje vůbec a poté, co jsme něco načetli, rozhodli jsme se neočkovat.

pisisvori
16. led 2014

malé děti do věku 5-6-7 let mají průběh klíšťové encefalitidy velice lehký bez následků (spíše jako viroza nebo ani to ne). Očkovat se má až okolo těch 6 let v případě, že žijete nebo pohybujete hodně v přírodě, v oblasti infekční a když už dítě třeba bývá s babičkou a není jistota, že ho pořádně zkontrolujete...Očkování je důležité u dospělých, kde vám pěkně může obrátit život naruby🙂. Nejsem nijaký odpůrce očkování jako takového, ale tohle očkovat ve 3 letech je opravdu zbytečná zátěž dítěte.

esterka610
16. led 2014

Neočkuji, jak píše @pisisvori má to průběh jako lehká chřipka, děti jsem na zahradu stříkala repelentem a důkladně prohlížím.

palmolivka
12. bře 2014

@nikitka26
Ahojky já jsem z Třebonska a taky jsem řešila očkování klíštovku, a paní doktrorka mi řekla že od roka se může očkovat... přece jen pak dětičky lezou v trávě atd... ted v červnu budem mít druhé očkování na spalničky a měsíc po tom můžem píchnout klíštovku.. tak myslím že dělám správně a kor na jihu čech je toho hodně... 🙂