Zvolit Prevenar 13 nebo Synflorix proti pneumokokům?

pedagogus
3. pro 2013

Ahoj, rozhodla jsem se nepovinně očkovat proti pneumokokům. Zvažuji, zda zvolit zdarma vakcínu Synflorix nebo placenou Prevenar 13. Jak jste se rozhodli vy a proč? Prevenar u naší MUDr. stojí 470 Kč/ 1 dávku, takže celé očkování cca 2000 Kč. Je opravdu Prevenar 13 lepší oproti Synflorix - v čem?

picasso
4. pro 2013

@homeopathy
@nasekuratko
@vespinka
@indy2
Nezlobte se, ale vaše názory patří do jiného fóra, tady se maminka ptá, zda očkovat tou nebo jinou vakcínou a ne, zda má očkovat nebo vůbec.

betysek
4. pro 2013

Dávám Thuya occidentalis 9CH. 5 kuliček denně 3 dny před očko a 3 dny po očko. Rozpustit v malém množství vody a dávat po troškách několikrát denně. Dobrá je na to Bralenka - dá se koupit v lékárně....Ale nikdo ti nezaručí, že to zabere. Kámoška taky dávala a malý měl po každém očko vysoké teploty. Já jsem si hlavně dávala pozor na to, aby byly holky úplně zdravé při očkování. Moje dr. doporučuje, že by 2 týdny před očko nemělo dítko přijít do syku s nemocným. Teď se chytám příští týden přesvědčit dr., že 4. Hexu přesuneme až po Vánocích. Malá má celkem dost velkou rýmu, i když bude už asi příští týden v pohodě, tak chci očko odložit....

katyxq
4. pro 2013

@pedagogus není dočkovaná (dostala 3 dávky Hexy, kterých ale hluboce lituju, 4. dávku nedostala a nedostane ani žádnou jinou vakcínu, stačily mi ty měsíce, kdy jsem si ji dávala do kupy) ... ale strach nemám, stačilo si nastudovat výskyt těch chorob, rizika, že je chytne a že budou mít vážný průběh, jaké jsou příznaky, možnosti prevence a léčby, přirozené metody posilování imunitního systému, o horečce jako léčivém procesu ... teď mi už řadu měsíců přijdou mnohonásobně vyšší rizika nežádoucích účinků očkování než rizika těch nemocí 😉 (a ano, jdu do toho rizika, že je chytne, ale nebojím se toho 🙂)
Ono pokud dítě bude trpět nežádoucími učinky (od lehkých až po zavažné, od krátkodobých po dlouhodobé), tak ti doktoři nepomůžou (teda věšina z nich, nemají jak pomoct nebo to neumí, tohle je na škole neučí, západní medicína na to nemá postupy), "vyžereš" si to jen ty sama a otec dítěte, o nějaké náhradě újmy na zdraví, následků už vůbec nemůže být řeč

nasekuratko
4. pro 2013

@picasso já jsem ji ale odpověděla na otázku 😉

picasso
5. pro 2013

@nasekuratko tak to jo 🙂

nasekuratko
5. pro 2013

@picasso já jsem nechtěla na nikoho útočit, jen jsem napsala svůj názor + odpověď na její otázku. Respektuju očkující i neočkující maminky, nikoho neodsuzuju. 😉

pedagogus
autor
5. pro 2013

Všem moc a moc děkuji za odpovědi 🙂 .

picasso
5. pro 2013

@nasekuratko nechci taky na nikoho útočit. Jen mě toto téma dost zajímá, ale vždy se najde někdo, kdo se nedrží otázky nebo diskuze, pak se roztáhne vlákno na 100 stran a dohledat další info je nadlidský výkon. proto by se každý měl držet otázky nebo diskuze. Proto jsem reagovala 🙂

granta
10. pro 2013

My máme Prevenar u staršího a dávám i nyní. Reakce na očkování žádné.

berusinecka
16. pro 2013

Mého prvního syna jsem nechala naočkovat Prevenarem, říkala jsem si, víc kmenů, lepší pro dítě. To jsem byla přesvědčená, že je očkování nejlepší možné řešení. Nyní si to už ani tak nemyslím. Mám tříměsíční mimi a potom co jsem si přečetla o tom víc, co to obsahuje,.... tak hodlám posunout i hexxu a trvat si na očkování 2+1. Očkování proti pneumokokům jsem ještě úplně nezavrhla, ale pokud vím, tak to lze očkovat i od roku věku dítěte, takže nyní to neřeším a uvidím. Ale zároveň říkám, že je to na každém, aby si to rozmyslel. Každý člověk má jiný názor. Já jsem ještě před měsícem chtěla mimi očkovat i na rotaviry, a téměř na vše co lze. Nyní už ne.

berusinecka
16. pro 2013

A k otázce, co je lepší. Přijde mi že to nedokáže pomalu žádný doktor říct. Někdo tvrdí, že je lepší Prevenar 13, že je tam víc kmenů. Někdo tvrdí, že je lepší snášen Synflorix a navíc, že je přizpůsoben našim podmínkám. Určitě je dobré i o tom přečíst možné i nemožné.

gepe
16. pro 2013

Moje pneumolozka nam pro dite doporucila spis Synflorix, Prevenar13 dospelymu.

radush7
16. pro 2013

Vkládám zkopírovaný dotaz s odpovědí z Petrášovy poradny.

Před zavedením očkování onemocnělo 40 dětí ve skupině 0-5 let. Z toho větší část dětí ve věku 0-1. Na věk 1-5 připadá tedy méně než 20 onemocnění ze skupiny 400 000 dětí. (Počítám, že se ročně narodí průměrně 100 000 dětí-trochu jsem ubrala)....

a teď z http://www.mamaaja.cz/ActiveWeb/Article/1243/pn...
Pneumokok je součástí běžné flóry u 30–60 % dětí z jeslí a školek, u 20–90 % školních dětí a mladistvých a u 5–10 % zdravých dospělých. Systémové infekce vznikají průnikem pneumokoků do normálně sterilních částí těla: do krve, mozkomíšního moku, plicních sklípků, dutiny břišní, vedlejších dutin nosních a do středního ucha.
Pro koho je vhodné: Od roku 2006 je toto očkování rizikovým dětem do 5 let hrazeno státem. Jedná se o děti s těžkým defektem imunity, onkologické pacienty, děti po transplantaci, pro děti, které nemají slezinu (vrozeně nebo po úrazu), děti s kochleárním implatátem (po ztrátě sluchu), děti se 4 a více záněty středního ucha ročně. O vhodnosti očkování proti pneumokokovým infekcím by se měli rodiče informovat u praktického dětského lékaře svého dítěte.

Z Petrášovy poradny dotaz na Pneumokoky...

Já nejsem striktním zastáncem ani jedné strany a určitě každé má své pro a proti.
Ale ráda bych se Vás zeptala na názor zda očkovat proti pneumokokovým nákazám (Prevenarem 13)?
Mám 5 měsíčního syna, který je zcela zdráv.
Chtěla jsem najít někde informace, kolik dětí se v ČR ročně nakazí pneumokokem ? Našla jsem jen číslo kolem 500 ! (?)
A jak takové ZDRAVÉ dítě (které nezapadá do ohrožené skupiny) s tímto bacilem bojuje, když jej dostane?
Může být také bacilonosičem dítě, které již je očkované proti pneumokokům?
A poslední dotaz: Která vakcína proti pneumokokum, je podle vás nejlepší ? E.M.

Pneumokokových nákaz se v ČR každoročně objevuje mezi 300-400 případů, z nichž největší část tvoří osoby starší 60 let. U dětí mladších 5 let roku se před očkováním objevovalo zhruba 40 případů ročně, přitom nejvíce jich bylo u dětí mladších 1 roku. Po zavedení plošného očkování se výskyt snížil na méně než polovinu (zatím nejsou všechny děti mladší 5 let proočkovány).
Naštěstí pneumokoky nevytváří epidemie, ovšem umí si nalézt ty jedince, kteří se vůči nim neumí bránit (tj. mají buď nemocný nebo ne ještě dostatečně vyvinutý imunitní systém, nebo naopak mají už imunitní systém unavený stářím). Proto plošné očkování umí tyto individuální případy z větší části eliminovat.
Samozřejmě je toto očkování dobrovolné a závisí na Vašem rozhodnutí. V době, kdy se plošně očkuje, mohou být neočkované děti ve zvýšeném riziku, protože se stávají jakýmsi magnetem pro tyto bakterie. To je důvod, proč bych doporučil toto očkování raději zvážit a absolvovat.
Pokud se pro očkování rozhodnete, pak jednoznačně volte tu vakcínu, která umí pokrýt nejvyšší spektrum pneumokoků. To dnes dosáhne pouze vakcína Prevenar 13. Tradiční vakcína Pneumo23 sice pokrývá nejvyšší spektrum pneumokoků, ale není vhodná pro očkování dětí a navíc neumí stimulovat tak kvalitní imunitní odpověď jako “nová” konjugovaná vakcína, jako je právě Prevenar 13.
Vakcína Synflorix je sice zdarma (hradí kompletně pojišťovna), ale neumí ochránit vůči 3 pneumokokům, které se u nás rovněž vyskytují a tudíž častěji v ochraně selhává.

kamusha
16. pro 2013

my jsme komplet naočkovaní Prevenarem ( u naší lékařky stála 1 dávka 360kč ) a očkování proběhlo zcela bez problémů ( jen se zvýšenou teplotou a celkovou rozladěností )

findejsova1
20. led 2014

ja jsem pravě před tímto rozhodnutim prevenar nebo synflorix, očkovat neočkovat a ani ted nevím ☹

speedygon
8. říj 2014

Oživuji diskuzi. Já četla i slyšela, že Prevenar má sice více kmenů, ale ty kmeny navíc se prý u nás nevyskytují a navíc prý nechrání proti zánětům středouší, kdežto Synflorix ano. Prevenar nemá ani dcerka ani malý, oba mají Synflorix. Nenechám se natáhnout do očkování něčím, co není lepší a jen z toho někdo má peníze a navíc já sama na záněty středouší jako malá trpěla opakovaně(píchané i prasklé uši byly u mě skutečně časté)...takže za mě jedině Synflorix...
P.S. Kdyby někdo mínil rýpat:podávám zde pouze to, co sem si našla na netu nebo slyšela+ svůj názor...ale nikomu to nevnucuji 😉

pajdousekk
30. srp 2015

Ozivuji diskuzi.. v utery bychom meli jit na ockovani proti pneumokokum. Dame Prevenar. Ale zjistila jsem, ze deti do 6 mesicu lze ockovat ve schematu 3+1 nebo 2+1. Deti od 6-11mesicu pouze ve schematu 2+1.
Muj dotaz zni: proc kdyz lze ockovat deti do 6mesicu schematem 2+1 se ve vetsine pripadu ockuje 3+1??
Jsme zastanci ockovani, ale je ta jedna davka navic nutna??
Dekuji za odpovedi

lucykal
30. srp 2015

Prevenar malá je nedonošená.

evgeniya
21. lis 2017

Také by mě zajímalo, proč se neočkuje rovnou ve schématu 2+1? Proč ta jedna dávka navíc 3+1?

maskovaeva
26. črc 2018

Obnovuji diskuzi. Budu očkovat pneumokoky, jen nevím jestli Synflorix nebo Prevenar. Můžete poradit.