4. těhotenství - Leiden. Máte zkušenost?

medabeda87
7. črc 2022

Hezký večer , chtěli jsme s manzelem 4 dítě. Před rokem mi byla zjištěna leidenská mutace, po poúrazové trombóze. Nicméně hematolog těhotenství zásadně nedoporučil , přesto že všechna tři byla naprosto bezproblémová. Máte někdo zkušenost? Je mi 33 let... 3 roky snažení o miminko , nyní "zakázáno ".

shirilka
7. črc 2022

@medabeda87 Mám Leidenskou mutaci heterozygot a dvě děti, při obou těhotenství jsem byla od začátku bedlivě sledována na hematologii - snad každý měsíc kontrola... Předepsané jsem měla kompresní punčochy a píchání fraxiparinu naštěstí až po porodu celé šestinedělí. V těhotenství jsem měla dobré sledované hodnoty krve, kdyby nebyly, musela bych si píchat i během něj ale to dělá spousta holek... Na základě čeho ti další těhotenství zakázal? Jen kvůli mutaci?

tahejhula
7. črc 2022

Jsem heterozygot pro Leidenskou mutaci, mám čtyři děti, třikrát jsem potratila, těhotenství mi nikdo nezakazoval. Pokud jsi homozygot, je ta situace složitější, ale zase s ohledem na předchozí těhotenskou anamnézu... No nikdo ti to nemůže zakázat.

medabeda87
autor
7. črc 2022

@shirilka ano kvůli mutací a předchozí poúrazové trombóze....doslova řekl, že mám vysoký věk (33),a tři děti, proč chci jako čtvrté...jsem heterozygot...utekla jsem s placem

shirilka
7. črc 2022

@medabeda87 Zkusila bych zajít za jiným hematologem zeptat se jaký na to má třeba názor.

tahejhula
7. črc 2022

@medabeda87 můžeš zkusit jiného hematologa, nebo prostě otěhotnět a pak to stávajícímu jen oznámit. Kdyby měl nablblé řeči, jednoduše mu vysvětli, že alimenty od něj neočekáváš a tudíž může zůstat v klidu.

nitii
7. črc 2022

Zkus jiného hematologa.. Mám heterozygot leiden a protrombin, zjištěné někdy v 17, když prodělala mamka embolii.. Nějak v 21 jsem měla první trombózu po operaci kolene, v 27 druhou po úrazu kolene.. V 29 jsem otěhotněla, hned jsem byla na hematologii, dostala jsem Clexane 0,4, ale bylo to málo a zase trombóza.. Takže zvýšení Clexane, každý měsíc kontrola a už vše ok, pichat Clexane jsem přestala na konci šestinedělí.. Teď mi je 31 a chtěli jsme druhé, ale nedařilo se, čekalo nás IVF a z toho byl hematolog taky teda skoro mrtvici, ale nakonec mi dal Clexane 0,8, že ho musím začít užívat ve stejný den, kdy první hormony.. Na ty už nedošlo, jelikož mi vyšel pozitivní test přirozeně 😀 Takže Clexane píchám od pozitivního testu, zase musím každý měsíc na hematologii na kontrolu.. Plus nosím kompresní punčochy..

medabeda87
autor
8. črc 2022

@tahejhula já si myslím, že pro něj je nepochopitelné to, že chci 4 dítě. Dle něho je léčba finančně náročná a já si dovoluji chtít 4 dítě,když už mám tři... Opravdu mi nebylo dobré z takového chování , aby mi někdo říkal,kolik můžu mít děti. Ani jsem neměla chuť někomu důvody vysvětlovat....

medabeda87
autor
8. črc 2022

@nitii já jsem právě měla 3 těhotenství , nikdo ani nepipl o leidenovi...pak jsem spadla , měla jsem úraz nohy a ač jsem na pohotovosti říkala , že mě divně bolí, poslali mě domů. Za 3 dny h toho byla trombóza ... Tak se nějak zjistil ten Leiden ,ale doteď bych o něm nevěděla 🤷

shirilka
8. črc 2022

@medabeda87 Ono leidena má poměrně hodně lidí, ale málo kdo to ví, alespoň tak mi to kdysi v 17řekli. Stejně jako mamka od @nitii, tak i moje měla po úraze trombózu a zjistilo se tak, že ona i já a ségra máme leidena. U mamky se strašně divili, že má dvě děti a nikdy si nic nepichala... Napadá mě, že možná tvůj hematolog s tebou už nechce mít moc práce, protože těhotná, bys tam byla pečená vařená pořád 😄

medabeda87
autor
8. črc 2022

@shirilka jo to by asi mohlo tak být 🙈🤣 ke všemu je hodně mladý ,takový vyhukany ze všeho...

tahejhula
8. črc 2022

@medabeda87 normálně ho srovnej do latě a bude z něj hodný pan doktor. Ono kdyby měl utíkat každý, komu řekl nějaký/á MUDr. něco nepřijatelného, tak se pacienti celé republiky rozdělí mezi pět lékařů, což nelze. Přičemž vychovat je naopak lze.

medabeda87
autor
8. črc 2022

@tahejhula ale víš co, kdyby jsme byli nějací socialove ,nebo feťáci ,nebo nevím co všechno...ale jsme normální rodina ,jen prostě chceme velkou rodinu 🤷ale aby mi někdo říkal, proč chci 4 dítě...to už je i na mě moc...

tahejhula
8. črc 2022

@medabeda87 i kdybyste byli, jemu po tom nic není, komunikovat tímto způsobem je nepřijatelné. Je to člověk jako ty, ať pláče on, až opustíš ordinaci. 😆

eliska_f
8. črc 2022

Nepisete (nebo jsem přehlédla), jaké máte aktuálně výsledky krve a zda si ještě musíte pichat něco na redeni krve. Pokud je dr. mladý, je možné, že by vám doporučil injekce od konce prvního trimestru (vzhledem k tromboze, kterou jste již měla, je celkem jisté, že byste si musela injekce pichat celý třetí trimestr a pak samozřejmě po porodu v šestinedělí). Na tělo to je celkem zátěž, ale pokud máte výsledky v pořádku, tak dr. nemá co hodnotit další těhotenství, ale jen vám upřesnit, co by to pro vás obnaselo- což evidentně neudělal..