Čekání na 1. IVF aneb těším se, ale i obávám neúspěchu

ni_ki
22. zář 2015

Rozhodla jsem se založit tuto diskuzi, protože si možná jen potřebuji povídat s někým, kdo je na tom stejně jako já a cítí se podobně. Po neúspěšných iui nás s manželem čeká přibližně za měsíc první ivf. Na jednu stranu se těším a doufám v zázrak, že už se nám konečně podaří vytoužené miminko, na druhou stranu se bojím, co bude dál, když se ivf nepodaří. Za ty neúspěšné měsíce si člověk už trochu zvykne, ale stejně stále doufá a každý další měsíc je přeci jen nepříjemný, když si miminko přejete. Nejhorší na tom je asi to čekání, čekání na ms, na zákrok, na výsledek, a atd. pořád dokola. Přijde mi, že ten čas utíká v tomto hrozně pomalu a musím na to myslet čím dál častěji. Jak to cítíte vy? Jak zvládáte to neustálé čekání na zázrak?

netanel
22. zář 2015

Ahoj, já už to mám za sebou, ale samozřejmě jsem měla podobný pocity a hrozně se to vleklo... rozdíl byl v tom, že jsme nezkoušeli IUI, šli jsme rovnou do IVF. Jestli chceš, přečti si můj článek, mám to tam popsaný.

thalia
22. zář 2015

My taky šli hned do ivf, vzhledem k špatnému spg nám bylo doporučeno včetně icsi. Mně teda naopak připadlo, že ten čas děsně letí, měsíce, rok, dva, pět... To čekání jsem dost psychicky nezvládala, i když jsem měla neustále nějakou náplň, ta hloupá otázka Proč zrovna my se člověku pořád cpala do hlavy. A co bude dál, když se nepodaří? Může být další ivf, my si vyřídili během a po dvojím ivf i adopci a vzhledem k neúspěchu u všech transferů jsme počítali s přijetím dítěte. Nicméně u nás nastala další varianta, a to zcela nečekané přirozené těhotenství (a teď i druhé). Zázrak se tedy nakonec stal 🙂, ale trochu jinak a jindy (o dost později...), než jsme chtěli.

hankazm2
22. zář 2015

Ahoj i ja to mam podobné. S manželem si jdeme 5.10. pro injekce ( tedy doufám, že už nam je dají) a pak konečně se dočkáme. Je to naše první IVF, takže i v těch termínech kolikrát tapu. Pokouším se myslet pozitivně, ale popadají mě i myšlenky...co když to nevyjde. Ovšem to vyjít prostě už musí. Přeji mnoho sil! HANA

ni_ki
autor
22. zář 2015

Všechny vyšetření máme s manželem v pořádku, dokonce i genetiku, jen má manžel horší spermiogram, tak snad se nám zadaří cestou ivf, byli bychom moc šťastní. Také nám řekli, že je tu i šance na přirozené otěhotnění, sice menší, ale je, jenže čekat měsíce, možná i roky, bych nevydržela a obdivuji páry, které to takto nechávají na přírodě třeba i několik let. Musí to být na psychiku hrozně těžké.

ni_ki
autor
22. zář 2015

@hankazm2 .....tak to také držím palečky, aby vám první ivf vyšlo, my budeme se stimulací začínat přibližně v půlce října

darinka84
22. zář 2015

ahoj holky můžu se k vám přidat? asi mě taky čeká ivf, vůbec nevím co to obnáší..přes dva roky jsme tomu nechávali volný průběh, ale nic..oba zdraví, genetika ok, laparoskopie ok....byla jsem 2x na IUI, pak rok pauza, ale už mě to nebaví..asi je IVF má cesta...můžete mě prosím říct co mě zhruba v caru čeká?jak to probíhá než se začně stimulovat třeba?ztrácím se ve všech těch zkratkách ISCI, ET, KET...

ni_ki
autor
22. zář 2015

@netanel ....moc hezký článek, taky jste si zkusili, ale stálo to za to, viď?...moc gratuluji k těhotenství

netanel
22. zář 2015

@ni_ki děkuju. Já jsem se samozřejmě hrozně litovala a ty dva roky pro mě byly nekonečný, ale když vidím, kolik je holek, co čekají mnohem delší dobu, investovaly ještě větší sumy a neměly takový štěstí, je mi do breku. Nikdo si to nezaslouží. Ale věřím, že se nakonec dočká každá, jen to bohužel některým bude trvat delší dobu.

netanel
22. zář 2015

@darinka84 ahoj, taky mrkni na můj článek... mám tam ten průběh návštěvu po návštěvě popsanej. Jinak ET a KET je podobný, jenom ET je transfer čerstvýho embrya, hned pár dní po tom, co ti odeberou vajíčka, a KET je, když se používají zmražený embryjka. ICSI je nadstandardní úkon, který si hradíš sama. Spermii do vajíčka přímo vstříknou a nenechává se tomu volný průběh v misce jako u klasiky (doporučí ti to, pokud má muž špatné sperma).

darinka84
22. zář 2015

@netanel děkuji, příběh jsem četla..takhle shrnutý to přijde tak snadné a přitom je to jen čekání a psycho... nemám o tom s kým ani mluvit,nikdo ani neví že se o dítě snažíme, natož že řešíme umělý...

netanel
22. zář 2015

@darinka84 snadný to vůbec není, a to jsme měli poměrně brzo "šťastnej konec", na diskuzi jsem s holkama, co se snaží třeba pět let, to je teprve psycho. Ono až se jednou zadaří a podíváš se na to zpětně, budeš mít pocit, že to uteklo rychle. Ale to je ti teď houby platný, žejo... Klidně napiš, když budeš mít otázky nebo chuť se o tom bavit. Já jsem si našla na jiným serveru diskuri holek, co chodí přímo do stejnýho CARu jako jsem chodila já, navzájem jsme se sledovaly, podporovaly a utěšovaly, to mi pomáhalo docela dost.

darinka84
22. zář 2015

@netanel my jsme si dali limit konec roku a pak to začneme řešit s doktorama, ale v papírech po posledním IUI mám napsané, že pokud pokus nevyjde doporučují IVF...moc tomu IUI nevěřím, přijde mě to taková "vylepšená" soulož...když se zeptám manžela na IVf, řekne jasně zkusíme to, to je celá diskuze...se vším souhlasí, vše odkýve, ale já jsem na sesypání a nemám o tom s kým mluvit..navíc se i stydím někomu říct, že se prostě nedaří, takže o tom nikdo neví

netanel
22. zář 2015

@darinka84 chlap se s tebou o tom asi moc vybavovat nebude, jestli je jako můj. Taky se vším souhlasil a přečetl, co jsem mu dala přečíst, ale o všem jsem rozhodovala já. Ono přecejen... pro ně to nic není, udělaj to do kelímku a nazdar, všechny ty nepříjemný věci se týkají tebe. Určitě není za co se stydět, kamarádka tě podpoří, nebo to ventiluj online. Někde bys to měla pustit ven, je to náročný pro psychiku, fyzickou stránku i pro vztah.

hankazm2
23. zář 2015

Vstoupím vam do diskuze, nemyslím si, že chlap to cítí tak že to nic není, hodí sperma do kelímku a hotovo. Třeba už jen to jít do té místnosti a tam si ho honit musí být děsně flustrující. je to těžká zkouška pro oba. A to, že ti to jen odkývá neznamená že ho to nezajíma. Prostě třeba nenachází slova, protože ho taky mrzí, že se snaží a miminko nikde.
Muj muž je stejnej také se o tom nerad baví, my jsme 4x potratili, když už jsme se tolik těšili. Trápí nas to oba, že mme takové strasti.

darinka84 zkus v době menstruace pít kontryhel. Od prvního dne do posledního. pak vynech a bud otěhotníš a nebo při další menstruaci znova. Natrhanej na zahradě ma větší sílu, ale když budeš kupovat tak sypanej. 🙂 mnoho štěstí

netanel
23. zář 2015

Mně třeba kontryhel rozhodl cyklus, každá jsme jiná

darinka84
23. zář 2015

@hankazm2 děkuji za názor a radu..kontryhel už jsem taky pila, ted mám směs bylin přímo na podporu mateřství... s tím chlapem je to pro mě složité...nevím co má v hlavě protože o tom nemluví, když už tak prý ho to extra netrápí, že je šťastný za mě, že mě má a dítě buď bude nebo nebude...do oné místnosti neměl nějak problém jít, říkal, že to teda není buh ví jaký orgasmus, ale nic zase tak hrozného...je fakt, že to bere jak to přichází moc se tím asi netrápí..spíše mám ale dojem, že nechápe mě, že o tom potřebuju mluvit, potřebuji vědět, že je ještě nějaký záložní plán, třeba IVF..jenže je časově zaneprázdněný, takže když něco řešíme přijde mě že spíše jeho věci a asi je to má chyba, podřizuji se...a s nikým jiným o tom nemluvím, protože o tom nikdo ani neví

moulinkaa
23. zář 2015

@darinka84 Držím palce, aby se zadařilo! A do kterého centra se chystáš? Určitě jsou tu na koníku holky, které tam byly a věděly by i více info o tom konkrétním...

ni_ki
autor
23. zář 2015

Ahoj holky, koukám, jak se nám tu diskuze pěkně rozvíjí, to je dobře. Já musím říct, že se mi hrozně ulevilo, když jsme řekli nejbližší rodině a mé nejlepší kamarádce, že se nám miminko nedaří a asi budeme muset jít na umělé oplodnění. Předtím jsem se tím hrozně trápila a dusila to v sobě a takhle už si o tom s rodinou bez problémů povídáme, což mi dost pomohlo. Manžel je skvělej, na vyšetření a odběry ochotně jezdí, nemá s tím vůbec problém, ale jak už řekly holky výše, můžu se mu vypovídat, ochotně mě vyslechne, ale rozhodně se tím netrápí a neřeší to pořád jako já, já o tom musím neustále přemýšlet a mluvit. Nemyslím si, že by to partneři neprožívali nebo je to nezajímalo, to vůbec ne, miminko chceme moc oba, jen to asi chlapi snáší po svém a nemají potřebu o tom s někým mluvit a rozebírat to. Také bych řekla, že to mají ženy z pohledu ivf daleko těžší než muži, přeci jen stimulace, hromada hormonů, odběr vajíček, oplodnění, čekání na výsledek, se vším spojené možné zdravotní komplikace, první se dozví neúspěch či úspěch......prostě pro ženu hrozně psychicky a fyzicky náročné.....ale to už je úděl matek a za to vytoužené miminko to stojí 😉

darinka84
24. zář 2015

@moulinkaa chodíme do Olomouce do FN...ceny přijatelné a přístup se mě zatím vcelku líbil..

capriola
24. zář 2015

@netanel se zájmem jsem "zhltla" tvůj článek, protože mám začít stimulovat a zatím jsem si to představovala jako Hurvínek válku... a jelikož hodně špatně snážím bolest a jsem posera, tak mě to trochu vyděsilo, ale tak asi člověk musí něco vydržet 🙂

netanel
24. zář 2015

@capriola ahoj, neboj se, já taky nejsem žádná hrdinka. Není to tak zlý, jak to vypadá. 😉

hankazm2
24. zář 2015

@netanel hodně pěkný článek. Jak bude muž doma dam mu ho přečíst ať vi do čeho jdeme 😉

darinka84
25. zář 2015

holky mám na vás dotaz...hodně slyším o alergii na sperma, takové vyšetření vám dělali třeba než jste šli na IVF? protože to by potom bylo vše zbytečné ne?čas, energie a peníze... 😒

netanel
25. zář 2015

@hankazm2 ahoj, právě kvůli tomu jsem článek psala. Jestli vám to jen trošku pomůže, budu ráda. 🙂

capriola
25. zář 2015

@netanel máš pravdu, že se člověk nemá bát dopředu, tisíce žen přede mnou to vydržely 😀 já dnes začínám stimulovat (jsem zvědavá, jak si píchnu injekci) a zrovna mi to vychází do čtyřdenního školení, tak snad mě nebude nic bolet nebo si nebudu připadat jako balón. Můžu se ještě zeptat, za jak dlouho po odběru (v případě, že je vše ok) probíhá samotné to IVF?

netanel
25. zář 2015

@capriola já nevím přesně, naše embryjka byly ještě na PGS, takže jsme čekali na další cyklus. Někde dávají třídenní embryjka, u nás v CARu dávali jen po prodloužené kultivaci, tzn. 5 nebo 6 den.

jessypitt
28. zář 2015

Ahoj holky, taky se pridavam do diskuze. V patek jsme absolvovali druhé iui bohužel nám ale dopadly zle výsledky spg.. Takže to moc nevypadá na zdárný pokud a další mesic- tedy v říjnu jdeme na ivf s icsi..Muzu se zeptat kolik léku popř injekci jste při stimulaci měli? A jaká je uspesnost? My máme problém se spg- malo pohyblivé spermie a Ja jsem zdravá..

ni_ki
autor
28. zář 2015

@jessypitt ahoj, jsme na tom úplně stejně, také pomalé spermie, jinak vše v pořádku, 2x neúspěšné iui, v pátek jedu na kontrolu a domluvení vše kolem ivf, se stimulací začnu cca za 14dní od kontroly, budu ráda, když si budeme vyměňovat zkušenosti, zatím vůbec nevím, jaké metody nám doporučí, kolik já budu brát hormonů a kolik nás to vše bude stát

lentilek7
5. říj 2015

@hankazm2 ahoj,my jdeme pro injekce 26.10..mam asi stejny pocity jako ty.. 😉

capriola
6. říj 2015

Zdravím 🙂 Tak já už jsem rozpíchaná jak ježek, dneska ráno 4 pigára a večer dvě a ve čtvrtek OPU. Jsem ráda, že jsem se vůbec k OPU dobabrala, protože nejdřív to vypadalo, že moc na stimulaci nereaguju a nic neroste jak má. Zatím jsem v tom jen za injekce na stimulaci cca za 12 tisíc, mám nějaké koňské dávky 😠 Co bude dál a jestli se tedy vůbec dopracuju k ET, to je ve hvězdách... Pročítala jsem si diskuze o stimulaci, ale asi jsem nějaká divná, nepociťuju na sobě žádný příznaky... žádná únava, žádný nafouklý břicho, jenom ty injekce mi vadí, musí mi je píchat přítel, protože sama sobě injekci dát nedokážu 😅
Vám ostatním držím palce 🙂